Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dlaczego Arch tak broni się graficznego instalatora?

Zaczęty przez Predator, Luty 14, 2020, 06:56:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Predator

Tyle powstało distro opartych na Archu, każde z nich ma już graficzny instalator, nie potrafię zrozumieć, dlaczwego czysty Arch tego nie ma?

pavbaranov

Rozumiem, że czytanie boli... Sprawa lata temu (w okolicach 2012, przy porzuceniu - niegraficznego - instalatora) była wyjaśniana - odsyłam. W skrócie: albowiem nie istnieje instalator, który nie robiłby problemów przy instalacji.

robson75

Jeżeli chcesz czystego Arch-a, to jest Anarchy installer
https://www.anarchylinux.org/
Jest to instalator CLI, każdy przy pomocy niego postawi Arch-a.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Robert - tak, ale nie do końca. Anarchy jednak daje bardzo niewielki, bo bardzo niewielki "narzut" w stosunku do "koszernej" instalacji Archa, a nadto po instalacji system przedstawia się jako Anarchy Linux (czy OS, mniejsza o to). Są też inne skrypty itd. itp. ułatwiające instalację Archa, ale chyba nie o to pytanie było.

Predator

#4
Pav, szczerze mówiąc nie pamietam już na czym (setny raz) Arch przy instalacji mi się wykrzaczył. Wspomnę o tym gdy odbiorę nowy nabytek bo na nim bedę chciał postawić czystego Archa (zamist ArcoLinuxa). No tak, czytanie boli bo jest tego po uszy i człowiek nigdy czasu nie ma.
A Manjaroo wczoraj rozwaliłem, próbując dodać do menu podręcznego OTWÓRZ JAKO ADMINISTRATOR / URUCHOM JAKO ADMIN itp. (mam to klasycznie w Mint'cie), brakowało mi i sobie pogrzebałem.

pavbaranov

Arch "przy instalacji" nie ma prawa się wykrzaczyć :)
Osobiście - jeśli potrzebuję "na szybko" zainstalować Archa, to zwykle używam właśnie wspomnianego przez Roberta Anarchy. W przypadku Endeavour można sobie pooglądać też jak może współpracować Arch (w tym przypadku Endeavour) już po instalacji.
Ogólnie - po pierwsze należy się zastanowić czy musi to być Arch. Po drugie sama instalacja Archa to dopiero 1/4 roboty. Pozostałe 3/4 to skonfigurowanie jego pod siebie (włącznie z DE).

robson75

Cytat: pavbaranov w Luty 14, 2020, 07:09:04 PM
a nadto po instalacji system przedstawia się jako Anarchy Linux
Już nie, sprawdzałem to wersji 1.0.10, i podczas bootowania z pena jest to już Arch Linux. Nie wiem jak po instalacji, ale zawsze można edytować plik /etc/os-release i zmienić wpisy z Anarchy na Arch-a, (tak jak ja to zrobiłem).
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Zawsze w tych instalatorach mam wrażenie, że ktoś coś pod spodem zepsuł, bo jemu to sie wydaje dobrze.
Komputer - jest | Gry - Xbox Series X & Switch | Użytkownik - jest

pavbaranov

@PomPom - Różnie to bywa. Akurat ten z Anarchy, to stary instalator z Archa :) Ogólnie, to mi się wydaje, że jeśli instalator, to im prościej, tym lepiej. Potem jest czas na zmiany, albowiem w odwrotną stronę zbyt dużo czasu się traci na ustalenie gdzie instalator był "nazbyt mądry", przez co sknocił wszystko.

LinGruby

@Predator

aktualne komendy instalacji Arch ( pożyczone od Świat Linuksa na YT )

https://pastebin.pl/view/cfba99a4

porównaj z tym co masz i gdzie popełniasz błąd ;-)
( co prawda pod pulpit KDE - Plasma ale to pod siebie można zmienić )a od siebie dodam że nie mama graficznego instalatora to dobrze, pewna blokada przed potocznie dziećmi NEO który to stawia Linux'a coby zaszpanować na dzielnicy a potem lamenty bo coś nie działa...
a jakby nie patrzeć Arch dla zaczynającego przygodę z Linux to konsola to czarna magia ( bo zawsze było klik-klik na Win i działa )
swoja drogą Arch jak dla mnie jest prostszy od Debiana na którym siedziałem 7 lat a teraz od 4 lat Arch ;-)
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

PomPom

Pamiętam jak testowałem Manjaro Architect, bo mi mówiono, że skoro mi nie pasuje syf w głównej edycji, to Architect będzie jak znalazł. Magiczny instalator coś popytał, coś porobił bez pytania, coś pomyślał i wywalił nic nie mówiący błąd, a później po prostu się zamknął. Zdecydowanie wolę normalną instalację Archa, ew. wspomaganą odpaleniem lxde z archiso.
Komputer - jest | Gry - Xbox Series X & Switch | Użytkownik - jest

Zobacz najnowsze wiadomości na forum