Witam,
na początek warto zapoznać się z rozdziałem 2 Podręcznika użytkownika MX Linux - Instalacja.
Jeśli MX 19 uruchomiony jest po polsku, na pulpicie w lewym górnym rogu znajduje się ikona Manual uruchamiająca plik PDF z w połowie przetłumaczonym Podręcznikiem użytkownika MX Linux dla wersji 18.3, ale te porady odnoszą się także do wersji 19.
Sam proces instalacji (opisy instalatora) zawarty jest w podrozdziale 2.5.
Pełną angielską wersję podręcznika MX 19 można znaleźć także w linku poniżej:
https://mxmanuals.s3.us-east-2.amazonaws.com/user_manual_mx19/mxum.pdf
Pierwszym krokiem jaki powinno się wykonać przy instalacji Linuksa obok Windowsa, jest wykonanie bezpiecznej kopii zapasowej swoich danych z Windowsa (plików i katalogów lub obraz całej partycji) - najlepiej na osobnym dysku/nośniku.
Następnie trzeba przygotować partycję dla Linuksa (wygospodarować miejsce) na dysku. Korzystając z Linuksa na pendrivie z Live USB można użyć narzędzia GParted.
W czasie instalacji MX 19 instalator sam powinien rozpoznać instalację Windowsa i dodać ją do menu rozruchowego GRUB, tak więc przy uruchamianiu komputera na liście do wyboru będzie zarówno Linux jak i Windows.
Ważne jest, aby właściwie wskazać poszczególne dyski i partycje do instalacji, które w Linuksie oznacza się następująco:
- dyski/nośniki otrzymują kolejne litery, czyli: sda, sdb, sdc, sdd itd.
- partycje na poszczególnych dyskach otrzymują kolejne cyfry, czyli: sda1, sda2, sda3, sda4; sdb1, sdb2, sdb3 itd.
Jednak przed przystąpieniem do działania, zalecam najpierw przeczytanie porad w podręczniku, jeśli dalej będą pytania, zadanie pytań i zdobycie odpowiednich (podstawowych) informacji i wiedzy (jak działać).
Podsumowując: najpierw kopia danych (backup) - to dobry nawyk, który warto sobie utrwalać. Później kolejne działania.