Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux i sterowniki ? [ROZWIĄZANY]

Zaczęty przez kam1987, Październik 23, 2019, 08:48:20 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kam1987

Dzień dobry, nie wiem czy w odpowiednim miejscu ale mam nadzieję że tak...do tego nie widziałem też jak zatytułować temat, bo mój problem jest dosyć "dziwny"...a mianowicie, mam problem ze sterownikami do zintegrowanej karty graficznej, a jest to Intel GMA 4500 na płycie głównej z chipsetem Q45 i...jakiej dystrybucji linuxa bym nie zainstalował, to w prawdzie wszystko działa, ale nie tak, jak trzeba a widać to, kiedy posiedzę troszkę dłużej na linuxiea później "przeskoczę" na windowsa...w windowsie, nawet z podstawowym, domyślnym sterownikiem interfejs, przeglądarka itp. działa dużo płynniej, lżej, żwawiej...a na linuxie nawet przewijanie stron działa średnio płynnie i to niezależnie od tego, jaką dystrybucję zainstaluję, z jakim środowiskiem graficznym i już nie mam pomysłów...jest jakaś złota rada, na..."to" ? :)

Dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź/radę...Pozdrawiam.

Kamil.

pavbaranov

No i zonk. Nie ma "jakiejkolwiek" dystrybucji, albowiem jest ich bez liku i większość z nich akurat kwestię obsługi GPU Intela traktuje odmiennie. Niektóre pozostawiają obsługę "sterownikowi" modesetting, a inne domyślnie instalują również sterownik "intel". To są dwa sterowniki obsługujące zdaje się, że także Twoją kartę. Dodatkowo w przypadku 3D należy jeszcze mieć mesa oraz chcąc tam mieć akcelerację sprzętową nadto jeszcze libva.
Jedynie rodzina GMA 3600 (używana w zintegrowanych procesorach rodziny Intel Cedarview takich jak Atom D2500, D2550, D2700, N2600 czy N2800) wymaga własnościowych sterowników Intela (i generalnie, w niektórych dystrybucjach jest ona mocno problematyczna, ewentualnie wymaga przekompilowania kernela, bądź pogodzenia się z brakiem akceleracji).
Tak, czy inaczej problem jest głównie raczej w konfiguracji sterownika. Zatem w pierwszej kolejności sprecyzuj o jaką dystrybucję chodzi oraz czy i jakie sterowniki masz zainstalowane i są używane (pomocnym może być narzędzie inxi, które trzeba niekiedy zainstalować i wówczas stosowna informacja jest do uzyskania po wpisaniu inxi -Gxx). Potem pewnie zapytamy Cię jeszcze o ustawienia. No i jeszcze jedno - sprawdź sam, czy to nie jest rodzina GMA 3600.

kam1987

Witaj, dziękuję za odzew :)
A więc tak...teraz korzystam z Lubuntu 19.10 KDE, ale wcześniej i Ubuntu i Mint i wszędzie jest to samo, dlatego napisałem, że to niezależnie od dystrybucji...Moja karta graficzna, raczej nic z "Atomami" wspólnego nie ma, w sensie takim, że to dosyć stary sprzęt, nawet bardzo bo, współpracuje z C2D E8500 a wtedy, (chyba) jeszcze Intel Atom nie było a inxi pokazuje cuś takiego :
CytatGraphics:
  Device-1: Intel 4 Series Integrated Graphics driver: i915 v: kernel
  Display: server: X.Org 1.20.5 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
  resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Q45/Q43 v: 2.1 Mesa 19.2.1

pavbaranov

Lubuntu, Ubuntu, Kubuntu, Mint - to praktycznie ta sama dystrybucja :) Przynajmniej w tym zakresie, który Cię interesuje. Wszystkie one dla Intela ustawiają modesetting jako sterownik i taki też masz. Pozostałe dwa, które widzisz można traktować praktycznie jedynie "awaryjnie", a na pewno nie polepszą jakości wyświetlania.
Na początek spróbuj zainstalować sterownik intel. Musisz go znaleźć w repozytorium, bo ja z wszelkimi ubuntu od lat nie mam nic do czynienia. W opisie będzie, że to sterownik dla Intela, a w nazwie też będzie intel. Po restarcie system sam winien zastosować ten sterownik. Sprawdzisz w inxi, po słowie driver: będzie intel zaś modesetting będzie pośród unloaded.
Jeśli obraz nadal nie będzie satysfakcjonujący to trzeba będzie bliżej sprecyzować co postrzegasz za błędy i ewentualnie jeszcze pobawić się ustawieniami. Przy okazji będziesz również musiał opisać precyzyjniej, bo "przeglądarka" nic nie mówi.
Inna sprawa, że akurat sterowniki Intela dla Windows są zdecydowanie lepsze od tych dla linuksa.

kam1987

Zainstalowałem te sterowniki Intel, ale troszkę inaczej bo przez aplikację "Intel Linux Graphics Installer" instalator "pogmerał" i wyświetlił uniwersalne sterowniki Intel, ale...jakby efekt, bez większych zmian, a precyzując w czym problem, to...nie wiem za bardzo jak...może podam w kilku przykładach, jeśli chodzi o przeglądarkę, w opcjach jest takie cuś jak "gładkie przewijanie" i w Windowsie, to działa normalnie, ładnie, lekko a w Linuxie dość topornie, jakby klatkowało, nie jakoś bardzo ale widać, że działa to, po prostu toporniej i wszystkie takie bajery, które mają się wysuwać płynnie, nie są płynne, klatkują...ja wiem, że to jest leciwy sprzęt, ale korzystam na nim też z Windows 10 z animowanymi widżetami itp. i wszystko działa normalnie i to na sterowniku, automatycznie pobranym z Windows Update  przy instalacji...a wspominałeś, że te dystrybucje, z których korzystam, z automatu ustawiają jakieś "dziwne" te sterowniki, a mógłbyś polecić jakąś, która tego nie robi ? czy w każdej bez "grzebania" się nie obejdzie ? tak tylko pytam, bo chciałbym zobaczyć różnicę, a pobrać i zainstalować jakąś dystrybucję, to nie problem  :)

pavbaranov

No to teraz ustaw te sterowniki intel odpowiednio dla siebie.
Z uwagi na problemy ze sterownikami od Intela całkiem spora rzesza dystrybucji przeszła na ich w ogóle pomijanie przy instalacji. I m.in. tak jest we współczesnych wersjach Ubuntu. Które inne instalują domyślnie sterownik Intela - nie wiem obecnie. Wypróbować to możesz jednak jakąś starszą wersję Ubuntu (nie instalując jej nawet); ostatnia, która domyślnie powinna jeszcze sterownik intela mieć, to bodaj 16.04. Pamiętaj jednak, że ten sterownik nie jest rekomendowany m.in. przez Ubuntu (zob.: https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Ubuntu-Debian-Abandon-Intel-DDX).
Osobiście skupiłbym się na ustawieniu sterownika lub przeglądarki (jakiej???????) tak, by działała bardziej zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Sporo informacji na ten temat znajdziesz m.in. na wiki Archa: https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_graphics

lami07

Możesz spróbować Sparkylinux, ta dystrybucja nadal ładuje domyślnie sterownik Intela.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pavbaranov

@lami07 - Tak, ale na każdej z dystrybucji, które sterownik intela mają OTB @kam1987 będzie miał dokładnie to samo, co obecnie na Ubuntu. Każda z nich bowiem użyje domyślnej konfiguracji sterownika i zasadniczo będzie to ta sama konfiguracja w każdym przypadku. Różnice mogą wyniknąć z wersji sterownika Intela oraz z wersji kernela (w ostatnich miało się sporo w tym zakresie zmienić bądź w zapowiadanych ma coś tam być, bo Intel w końcu dołożył nieco kodu; na pewno do 5.3, ale czy to obejmuje również starsze układy tego nie wiem - po prostu widziałem przy kompilacji).

kam1987

Dzień dobry i..."łogarnięte"  :) ale, może napiszę co zrobiłem i @pavbaranov dziękuję za podlinkowanie wiki Archa bo...
mimo instalacji sterowników poprzez tą Intel Linux Graphics Installer i tak musiałem doinstalować osobno pakiet mesa (żeby działał OpenGL 2.1), później znaleźć pliczek :
Cytat/etc/modprobe.d/i915.conf - i w moim przypadku dopisać linijkę -  i915 enable_guc=2
Później musiałem włączyć przyspieszenie dekodowania H.264 ale jednocześnie wyłączyć w opcji wyżej i wyłączenie synchronizacji pionowej i po tym wszystkie wysuwane płynnie menu, zaczęły działać poprawnie, ale przeglądarka nadal działała "dziwnie" ale znalazłem, na forum Minta (nie wiem, czy mogę podlinkować, nie czytałem regulaminu ;) )wymuszenie akceleracji sprzętowej w Chromium i Firefox i też zaczęło działać...znając siebie pewnie chaotycznie to opisałem, ale...no :)

No i...chyba zrobione, dzięki :)

lami07

Oznacz wątek jako [ROZWIĄZANY] (instrukcje jak znajdą się w ''prostych zasadach naszego forum'')
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

kam1987

Mimo wszystko, znalazłem jeszcze coś bardzo ciekawego i to, jakby rozwiązuje wszelakie problemy - instrukcja, jakby ktoś miał podobny problem :
https://www.phoronix.com/forums/forum/linux-graphics-x-org-drivers/opengl-vulkan-mesa-gallium3d/24959-updated-and-optimized-ubuntu-free-graphics-drivers?50038-Updated-and-Optimized-Ubuntu-Free-Graphics-Drivers=

i to bardzo proste, bo wystarczy dodać repozytorium, zaktualizować i...w sumie już...

Po wszystkim, jeśli nie ma, to tworzymy katalog /etc/X11/xorg.conf.d/ poleceniem :
sudo mkdir /etc/X11/xorg.conf.d
a w nim, dokument tekstowy, zatytułowany (w przypadku Intel) 20-intel.conf
z konfiguracją :Section "Device"
Identifier  "Intel Graphics"
Driver      "intel"
Option      "AccelMethod"  "UXA"
Option      "TearFree" "true"
Option      "DRI" "2"
EndSection


I restart i...wszystko działa, aż miło :)

Pozdrawiam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum