Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian 9 Stretch, linuxcnc i restart przy uruchamianiu

Zaczęty przez drzasiek90, Październik 18, 2019, 08:20:47 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

drzasiek90

Witam wszystkich.
Na poczatku zaznaczę, że jestem tu nowy i nie jestem specjalistą linuxa. Używam linuxa jako systemu operacyjnego zamiast Windows, natomiast mam ograniczony zasób wiedzy na temat samego linuxa i jego działania, ponieważ do tej pory tego nie potrzebowałem.
Używam maszyn CNC sterowanych z oprogramowania LinuxCNC. Pobieram ze strony linuxcnc gotowy obraz iso systemu z jądrem czasu rzeczywistego i z aplikacją do sterowania maszyny, instaluję i działa.
Zakupiłem ostatnio Fujitsu S752 i5-3210M 4GB RAM.
Pobrałem ze strony linuxcnc.org wersję LinuxCNC Uspace 2.7.0 Debian 9 Stretch, zainstalowałem i teoretycznie wszystko jest ok ale co kilka uruchomień po przejściu przez GRUB jak się zaczyna ładować system to robi się reset komputera i wszystko od początku. Jeśli system już wstanie to działa prawidłowo.
Czy ktoś mógłby podpowiedzieć co może być przyczyną, gdzie i w jaki spoób szukać problemów?
Przy ładowaniu systemu wyskakują takie informacje:
pavbaranov

To Fujitsu raczej nie jest nową maszyną. W pierwszej kolejności sprawdziłbym zatem jej hardware. RAM za pomocą memtest, dysk SMARTem. Niestety nie mam pojęcia jak sprawdzić (i czy w ogóle się da) płytę.
Ta fotka - oprócz tego, że nieczytelna (zdecydowanie lepiej dla kogoś, kto Ci chce pomóc jest dać log z journalctl; swoją drogą, to pewnie i tak Cię ktoś o to poprosi, bo tam zdecydowanie więcej informacji) nie zawiera żadnych informacji dlaczego system się zrestartował. Błąd dotyczy podniesienia usługi sieci, który nie powinien mieć wpływu na ewentualny reset. Komputer mimo wszystko winien się uruchomić, a jedynie sieć nie działałaby. Ostatnia informacja dotyczy podnoszenia LightDM, który - jak sądzę - nie podniósł się. Zanim jednak bawić się w ewentualną konfigurację - sprawdź poprawność hardware'u.

drzasiek90

Mogę wrzucić logi jeśli ktoś mi powie w jaki sposób albo podpowie jak szukać.
Ekran który się pojawia to ekran który występuje jak ekran GRUBa zniknie. Jeśli ekran ten się pojawi to system się już uruchomi.
Natomiast jeśli się resetuje to po zniknięciu ekranu GRUB od razu jest reset.

pavbaranov

Te komunikaty, które Ci się pojawiają są wynikiem tego, że zachodzi jakiś błąd przy podnoszeniu którejkolwiek z usług. Mniejsza o to której. W tym przypadku, który jest na fotce, jest to brak możliwości podniesienia usługi sieci (już Ci to napisałem wcześniej). Jeśli będzie inny błąd - również się pojawią takie komunikaty, tylko ze wskazaniem innego problemu.
Logi - logami. Sprawdź hardware, bo szkoda naszego czasu. Będziesz go nieco miał, a zatem poszukaj sobie podręcznika do journalctl (też już Ci napisałem, że to jest komenda, która pokazuje logi). Mogę polecić na wiki Archa, choć Debian pewnie ma własne. Można też skorzystać z podręcznika: man journalctl (w konsoli, albo wpisz w wyszukiwarkę). Proste komendy zobaczysz - jak zawsze w linuksie - po wpisaniu:
journalctl --help
Jest fajna graficzna nakładka na journalctl - qjournalctl, która nie wiem, czy jest dostępna dla Debian Stretch (lub jest w jakiejś uniwersalnej paczce) - poszukaj. A jest fajna, bo umożliwia segregowanie informacji dziennika oraz ich proste kopiowanie do plików tekstowych. Polecam.
Logi, jakie będą interesujące muszą być z tej sesji, która się nie powiodła i będziesz to musiał jakoś ogarnąć. Ogólne polecenie:
journalctl -b X > wynik.txt
I tutaj daj wynik.txt (ale do diaska ile razy można pisać jak się journalctl stosuje???). X jest kolejną cyfrą wskazującą na dane bootowanie. Musisz sobie sprawdzić tak, by było z tego czasu, gdy nie powiodło się.
Wpierw sprawdzenie hardware'u

robson75

Ze screenu wyczytałem e najwidoczniej nie masz podniesionej usługi lightDM, musisz ją aktywować
sudo systemctl enable lightdm.service
oraz
sudo systemctl start lightdm.service

Te polecania musisz wykonać przez tty, skrót do tego to Ctrl+Alt+F2.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

@robson75 - Nie, usługę tę ma prawidłowo ustawioną. Inaczej nie wystąpiłaby linia "Start Light Display Manager" (to jest właśnie widoczny znak, że w systemie lightdm.service jest ustawione na enable).

TataPingu

Cytat: drzasiek90 w Październik 18, 2019, 08:20:47 AM
Zakupiłem ostatnio Fujitsu S752 i5-3210M 4GB RAM.

Ja opcjuję tutaj, jak już to Kolega Paweł zauważył, raczej za wadliwie działającym hardware...
- najprawdopodobniej siada HDD (prawdopodobnie jest tam jeszcze stary, magnetyczny dysk, a to typowe objawy wadliwego HDD)...drzasiek90

Memtest wyszedł bez błędów.
Dysk również.
Zainstalowałem na próbę debiana7, xubuntu 12.04, mint 18, mint 19, lubuntu za każdym razem system wstaje normalnie.
Jedynie jeśli zainstaluję debian 9 to się takie coś dzieje.

pavbaranov

Zatem poprosimy o logi, bo bez nich to zgadywanka. I miejmy nadzieję, że coś w nich będzie.
Aha, jeśli zatrzyma się na tym ekranie, który jest w pierwszym zrzucie, to możesz przejść do konsoli wpisując Ctrl+Alt+Fx (owe Fx to któryś z klawiszy funkcyjnych F1-8; na początek spróbuj F2) i uzyskać info o konieczności zalogowania się do systemu?
PS: Rozumiem, że to nie jest wirtualka.

drzasiek90

Może niejasno napisałem.
Jeśli się pojawi ten ekran który jest na zdjęciu które wrzuciłem to system już wstanie.
Jeśli się zdarza sytuacja, że się resetuje to dzieje się to przed pojawieniem się tego ekranu.
Czyli jest GRUB, wybieram system, wyskakuje informacja z gruba jakie jądro jest wybrane i komunikat"wczytywanie początkowej pamięci RAM" i tu następuje reset  i komputer włącza się od nowa.
Jeśli pojawi się ekran który wrzuciłem, system wstaje i działa normalnie.

pavbaranov

Pewnie w logach nic nie będzie. Spróbuj zainstalować jakikolwiek inny kernel i sprawdź, czy na nim również występuje taka sytuacja.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum