Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

dotyk- przewijanie stron- brak uprawnień do edycji plików conf mimo roota

Zaczęty przez 11sideways, Październik 01, 2019, 11:51:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Październik 03, 2019, 11:27:24 AM
Swoją drogą, to gedit nie wykorzystuje PAM?

Przecież on to wszystko pomieszał, komenda:

sudo passwd su

GENERUJE NOWE HASŁO UżYTKOWNIKOWI SU !

- a takiego w systemie wogóle niema...

Trochę podstaw...
https://www.karl-deutsch.at/ubuntu_sudo_su_root.html

11sideways

TatoPingu, albo Ty mnie kłamiesz, albo strona którą linkujesz, bo są tam zupełnie sprzeczne informacje względem tego, co mówisz. Tam stoi jak byk, że w ubuntu istnieje konto root, ale jest domyślnie nieaktywne, można aktywować je tymczasowo sudo, albo permanentnie sudo passwd.

Konkretna odpowiedź na pytanie - tak, albo nie. Czy jeśli wklepuję na czysty system ubuntu czy inny ubuntupodobny "sudo passwd root", nadaję hasło (dwa razy), wbijam "su" a następnie ustalone wcześniej hasło, "username@pc_name:~$" zamienia się na "root@pc_name:/home/username#", to znaczy, że jest root czy nie ma roota? Bo ja już nie wiem, czy jestem jeszcze głupszy, niż to możliwe, czy tylko za takiego uchodzę tutaj?  ;D

pav - co to PAM?

i przepraszam za pomyłkę w którymś z poprzednich postów. oczywiście nie piszę sudo passwd su tylko sudo passwd root.
=======
stworzyłem ten plik w katalogu home i za pomocą mc chcę go przenieść do żądanej lokalizacji (oczywiście że ona nie istnieje, ale jestem prawie pewien, że czy to gedit czy mc czy każda inna edycja domyślnie tworzy sobie nieistniejące katalogi) mc wywala błąd BRAK DOSTĘPU (13), nie jestem aż tak leniwy, żeby nie spróbować utworzyć w mc tego katalogu, także brak dostępu (13). robię w mc "su", przechodzi na terminal, podaję hasło, jest root, wpisuję mc, wraca do mc ale w mc już nie jestem user tylko root. już nie ma braku dostępu. przenoszę plik conf wreszcie tam gdzie chcę. mało tego - po reboocie działa. ale efekt odwrotny do zamierzonego. po prostu ten wpis wyłączył gesty multi czyli jak jeden palec zaznaczał tekst na stronch, a dwa przewijały, tak teraz dwa palce zaznaczają tekst (chciałem przewijać jednym palcem) :D trochę ręce opadają.

TataPingu

Cytat: 11sideways w Październik 04, 2019, 12:28:09 AM
TatoPingu, albo Ty mnie kłamiesz, albo strona którą linkujesz, bo są tam zupełnie sprzeczne informacje względem tego, co mówisz.

Kolego, ani Cię nie kłamię (po co miałbym to robić !?), ani nie powiedziałem nic sprzecznego...
- komenda:

sudo passwd su
sudo passwd su

generuje nowe hasło użytkownikowi su, a jak wcześniej powiedziałem, takiego użytkownika nie masz w systemie.
Dokładnie w ten sposób nadajesz (możesz tak robić) nowe hasła użytkownikom, np.:

sudo passwd marek
generuje hasło dla użytkownika marka...

A nadmieniłem o tym, bo we wcześniejszych Twoich postach zauważyłem, że bardzo haotycznie podchodzisz do pewnych rzeczy...
- tu trochę przeczytasz, tam trochę przeczytasz i próbujesz raz to, a raz tamto...

W ten sposób pogubisz się całkowicie, a w dodatku niepotrzebnie możesz sobie namieszać w OSie, bo, jak widzę, zaczynasz kombinować z rootem...

Cytat: 11sideways w Październik 04, 2019, 12:28:09 AM
Tam stoi jak byk, że w ubuntu istnieje konto root, ale jest domyślnie nieaktywne, można aktywować je tymczasowo sudo, albo permanentnie sudo passwd.

Linka podrzuciłem w odniesieniu do Twoich haotycznych prób...

Cytat: 11sideways w Październik 04, 2019, 12:28:09 AM
stworzyłem ten plik w katalogu home i za pomocą mc chcę go przenieść do żądanej lokalizacji (oczywiście że ona nie istnieje, ale jestem prawie pewien, że czy to gedit czy mc czy każda inna edycja domyślnie tworzy sobie nieistniejące katalogi) mc wywala błąd BRAK DOSTĘPU (13), nie jestem aż tak leniwy, żeby nie spróbować utworzyć w mc tego katalogu, także brak dostępu (13). robię w mc "su", przechodzi na terminal, podaję hasło, jest root, wpisuję mc, wraca do mc ale w mc już nie jestem user tylko root. już nie ma braku dostępu. przenoszę plik conf wreszcie tam gdzie chcę. mało tego - po reboocie działa. ale efekt odwrotny do zamierzonego. po prostu ten wpis wyłączył gesty multi czyli jak jeden palec zaznaczał tekst na stronch, a dwa przewijały, tak teraz dwa palce zaznaczają tekst (chciałem przewijać jednym palcem) :D trochę ręce opadają.

A to już totalny "groch z kapustą"...
- robisz coś, robisz, ale właściwie sam nie wiesz co robisz...

Chłopie, taką operację wykonujesz w kilka chwil (KOLEJNOść JEST WAżNA!):
- w terminalu
sudo su
po podaniu hasła roota
mc
i teraz w lewym polu markujesz plik, który stworzyłeś,
a w prawym polu nawigujesz do odpowiedniego katalogu
wracasz do zamarkowanego pliku i klawiszem F5 kopiujesz go do prawego
I teraz najważniejsze...
- skopiowany plik nadal należy do usera, który go stworzył, a więc musisz plikowi nadać jeszcze prawa roota !

Wszystko...

Cytat: 11sideways w Październik 04, 2019, 12:28:09 AM
i przepraszam za pomyłkę w którymś z poprzednich postów. oczywiście nie piszę sudo passwd su tylko sudo passwd root.

Przepraszać nie ma potrzeby, ale, jak widzisz, z takich "pomyłek" wychodzą bzdury...

pavbaranov

Cytat: 11sideways w Październik 04, 2019, 12:28:09 AM
stworzyłem ten plik w katalogu home i za pomocą mc chcę go przenieść do żądanej lokalizacji (oczywiście że ona nie istnieje,
Chwila co nie istnieje? Katalog: /etc/X11/xorg.conf.d/ w Twoim systemie??? Jeśli tak jest to prawdopodobnie masz niewłaściwie system postawiony. Inna sprawa, że... dopiero teraz się łapnąłem. Przecież my mówimy o sesji GNOME Wayland. Co ma do tego zatem jakakolwiek reguła dla Xów (/etc/X11/cokolwiek jest odczytywane w sesji Xów) w sesji Waylanda? Bez jednakże podstawowych informacji o Twoim sprzęcie i konfiguracji ktokolwiek się tu wypowiada jest zdany na zgadywanie. Już dość dawno prosiłem o wyniki z inxi (może być z czegokolwiek innego).

11sideways

dokładnie - katalog xorg.conf.d musiałem utworzyć by wrzucić tam stworzony plik. znalazłem, że od wersji 17 ubuntu to Wayland ale czytając o różnicach x.org-wayland nie rozumiem ani jednego zdania, więc powiedzmy, że nie robi mi to różnicy. robię wszystko chaotycznie, bo to trochę jak przeprowadzka do kraju na drugim końcu globu bez wcześniejszego przygotowania - znasz parę słówek, ale ani się nie dogadasz, ani nie wiesz jak się zachowywać wolno, a jak nie. ważne, że metoda, którą to zrobiłem zadziałała, a że zadziałała odwrotnie do zamierzeń - widocznie ten wpis do pliku nie robi u mnie tego co robić powinien, albo nie jest w ogóle rozwiązaniem tego problemu.
myślę nad zmianą nazwy tematu, żeby zaczynała się od brak uprawnień i prośbą o przeniesienie do innego działu... przydałby się taki w stylu "tablet pc" bo chcę na swoim jeszcze wiele pozmieniać i nie mam wystarczających informacji, jak to zrobić.

sudo passwd root działa w moim przypadku zawsze (sprawdzone na około 15 dystrybucjach).
inxi, jak wcześniej wspomniałem - nie pokazuje nic interesującego.
plik stworzyłem w edytorze tekstu, zapisując w /home, za pomocą mc jako su utworzyłem xorg.conf.d i przeniosłem go tam i działa, więc nie wiem o co chodzi z tym, że plikowi trzeba nadać prawa roota - albo je dostaje z automatu, albo ich nie potrzebuje - skoro działa.

pavbaranov - co rozumiesz przez źle postawiony system? da się źle postawić system? szczególnie, że wszystko śmiga w nim jak należy?
lapek to jeden z rodziny konwertowalnych, jak hp 2760p, hp revolve 810, fujitsu t904, t935, dell serii xt, robi takie lapki także lenovo. nie ma znaczenia, który z nich, bo bebechy przed i za ekranem są we wszystkich te same od wacoma. ubuntu i tylko z GNOME jest jedynym systemem operacyjnym obok windowsa, który potrafi wykorzystać możliwości tego sprzętu w więcej niż 90%. każdy inny system gnome, a nie daj boże inne środowisko graficzne to jest nieporozumienie, ekran się obraca, ale dotyk działa w przeciwnym kierunku, jakieś tam pliki konfiguracyjne pisane od podstaw gdzieś raz zadziałały, ale tylko dla rysika, dla palca już nie - krótko mówiąc droga przez mękę, by cokolwiek osiągnąć na takim lapku poprzez linux (obsługa). nie wiem co mnie skusiło do spróbowania ubuntu, ale nie oddam za nic, bo w kwestii obsługi konwertowalnych zostawia absolutnie każde inne distro daleko daleko w tyle.

TataPingu

Cytat: 11sideways w Październik 04, 2019, 01:13:55 PM
........

Fantazjujesz Kolego, a fantazjejesz...
- OK, tak też w końcu się czegoś nauczysz....

Tylko jaką drogą i po jakim czasie ?
- ale tam, w gruńcie rzeczy to Twoje życie i Twój czas...

Nie sądzę jednak, byś znalazł wielu do pomocy, prędzej, czy później każdy chętny się tym zmęczy...
- widzę, że należysz do tych, którzy "wiedzą lepiej"....

Zyczę sukcesów...

pavbaranov

Źle postawiony system, to taki, który nie ma wszystkiego tego, co winien mieć.
Reszta to Twoje fantazje. Lapek to coś w stylu? Kurcze, a konkret? Chcesz by ktoś się pochylił nad Twoim problemem, ale sam nie robisz nic, by mu to ułatwić. Różnice w sprzęcie są olbrzymie. Postaw poprawnie problem - zastanowimy się. Inaczej - szkoda czasu każdego, kto chce Ci pomóc. Innymi słowy: radź sobie sam (oczywiście jeśli nam nie dasz info).

11sideways

Zupełnie to nic nie ma do tematu, ale jeśli w ten sposób mogę pomóc Wam sobie pomóc, to problem dotyczy 2760p, 2740p, t904, bo te akurat mam, a dam sobie rękę uciąć że te same problemy i dokładnie te same rozwiązania są w pozostałych, które wymieniłem, a które również planuję zaraz mieć, dlatego uogólniam te kwestie do wszystkich konwertowalnych i zapewniam, że same komponenty wacoma poza rozmiarami nie różnią się zupełnie niczym, czego dowodzi chociażby to, że byle conf w temacie z thinkpada i x.org działa również na pozostałych - a że działanie jest odwrotne - podejrzewam, że właśnie takie było założenie autora, które odpowiedzią na mój problem nie jest.

Pav - co więc powinien mieć dobrze postawiony system?

Tato - nie każdy siedzi w linuxie od 30 lat, żeby wszystko wiedzieć tak, jak Ty. próbuję się uczyć tego w taki sposób, w jaki potrafię, a to trochę inaczej niż w szkole.

pavbaranov

Cytat: 11sideways w Październik 04, 2019, 08:07:50 PM
Zupełnie to nic nie ma do tematu, ale jeśli w ten sposób mogę pomóc Wam sobie pomóc, to problem dotyczy 2760p, 2740p, t904, (...)
Cytat: 11sideways w Październik 04, 2019, 08:07:50 PM
Pav - co więc powinien mieć dobrze postawiony system?
Cóż ciuciubabki dalsza część, a zatem na ostatnie pytanie odpowiesz sobie sam - tutaj jednak masz TIP:
https://packages.ubuntu.com/disco/amd64/xserver-xorg-input-wacom/filelist
Masz w ogóle ów sterownik zainstalowany? Jeśli nie, to co chcesz mu konfigurować???

11sideways

z powyższej listy plików, znalazłem u siebie wszystkie.
rozumiem, że to jest jeden sterownik, ale jest porozrzucany po różnych katalogach.

powiedzcie mi, skąd przeciętny zjadacz windowsa (gdzie wystarczy byle driverbooster, aby wszystkie sterowniki zostały automatycznie wykryte, pobrane i zainstalowane) ma wiedzieć, jakich plików i w jakich katalogach szukać w linux? czy ten prześmiewczo-protekcjonalny ton Waszych wypowiedzi na pewno uwzględnia to, że można być zielonym, albo jeszcze gorzej, mieć windowsowe nawyki i tok myślenia?

pavbaranov

A możesz mi powiedzieć, co kogo interesują czyjeś nawyki, ba skąd mam wiedzieć skąd one pochodzą i jakie są? Czy każdy, kto używa linuksa ma wiedzieć jakie są nawyki na Windows, czy na MacOS? No dajmy sobie spokój. Nie jest to istotne dla rozwiązania problemu.
Wiedza na temat tego co zawiera określona paczka jest Ci do szczęścia kompletnie niepotrzebna. Paczka binarna (m.in.) robi to za Ciebie. Zajmijmy się istotą sprawy:\
1. Czy udało Ci się - obojętnie w sesji Xów np. przez nano, czy w waylandowej konsoli przez np. gedit - stworzyć plik, który chcesz i go zapisać? Jeśli tak, dało to jakikolwiek efekt?
2. Jeśli nie - podaj do jasnej cholery w końcu specyfikację komputera, na którym to chcesz zainstalować. Dowolnego. Tak jak to widzi linux np. przez inxi. Po wynikach pewnie Cię jeszcze poprosimy o wynik z lsmod. Inaczej się nie da, bowiem nikt nie ma - prawdopodobnie - Twojego komputera przed sobą. Wirtualnie też się nie da. Bez podania informacji - bez sensu jest dalsze rozwijanie tego wątku.

EDIT:
1. Przyznam, że nie mam bladego pojęcia jak to działa w GNOME i czy działa oraz - przede wszystkim - czy sprawdza się w Wayland, ale znalazłem jeszcze coś takiego: https://github.com/JoseExposito/touchegg. Jeśli taka paczka w Ubuntu jest - spróbuj zainstalować. Jeśli nic to nie pomoże - wywal. Rozwiązanie wydaje się słabe, bo raczej problem w konfiguracji, ale jak nie spróbujesz, to wiedzieć nie będziesz.
Więcej info masz tu: https://www.maketecheasier.com/add-multitouch-gestures-ubuntu/.
2. Odnośnie sterowników do Wacom pod Waylandem, to w dalszym ciągu wydaje mi się, że idziemy w złym kierunku i za obsługę multitouch tutaj odpowiada libinput. Słabo jednak znam Waylanda (a teraz nadto mi się przestał uruchamiać), niech się zatem ktoś lepiej obeznany opowie. Niemniej jednak - skoro masz zainstalowany sterownik Xów dla Wacom, to uruchom GNOME w sesji Xów i sprawdź jak tu działa (jeśli dobrze wiem, to wacom winien tu mieć priorytet nad libinput).

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Październik 05, 2019, 01:10:00 PM
2. Odnośnie sterowników do Wacom pod Waylandem, to w dalszym ciągu wydaje mi się, że idziemy w złym kierunku i za obsługę multitouch tutaj odpowiada libinput.

Pawle, akurat jestem w trakcie testowania (wirtualnego) dystra Ubuntu 18.04_LTS. Co prawda to nie Gnome, a Budgie, ale nie muszę Ci chyba tłumaczyć, że to prawie to samo...
- Budgie bazuje na Gnome...
Nie w tym jednak rzecz. Dziwię sią, że nasz Kolega robi tyle problemów z tym Wacomem. Osobiście nigdy nie miałem potrzeby uruchamiania/konfigurowania tego sprzętu, ale z tego, co mi wiadomo, dystrybutor Ubuntu od lat powiązany jest z firmą robiącą ten sprzęt. I od lat dystra Ubuntu wbudowują ten sprzęt w "centrum konfiguracyjnym". Wystarczy tylko, zależnie od posiadanego typu albo połączyć się sprzętem poprzez Bluetootha, albo poprzez USB i możesz go konfigurować w graficznym GUI...
Pofatygowałem się i zrobiłem fotkę z mojej wirtualnej maszyny. I weź pod uwagę, że sprzętu w ogóle nie mam, a opcja "Wacoma" pojawia się po standardowej instalacji...
https://i.postimg.cc/9QjmW7mp/Wacom.png

pavbaranov

Tato - Wacom w istocie pojawia się od czasu do czasu i to "nadmiarowo". Problem jest inny i powstaje kilka podstawowych pytań, na które @11sideways po prostu nie chce udzielić odpowiedzi. Dalej to już mamy dalekoidące wróżenie z fusów, albowiem w zależności od tego jaki sterownik ma użyty, to inaczej go trzeba pod multidotyk skonfigurować. Tyle, że nie bardzo nawet wiemy co mamy tu robić. Konfigurować jakiś sterownik (jaki?)? Umożliwić mu pisanie na uprawnieniach roota? Nauczyć prawidłowego posługiwania się jakimkolwiek edytorem tekstu na uprawnieniach roota? Czy jeszcze co innego...

11sideways

Rozwiązanie kilku problemów naraz przyniosła instalacja chromium (chrome nie używam nigdy bo to zło). w chromium strony przewija sie jednym paluchem jak w androidzie. druga sprawa, mam tu tłumaczenie stron w locie, czego FF chyba przez następne 60 lat nie osiągnie. kochałem FF całym sercem i zawsze używałem nightly, ale moja cierpliwość się skończyła.
zależało mi na rozwiązaniu tego m.in. dlatego że przewijanie dwoma palcami działało tylko w jednej orientacji dla wszystkich czterech orientacji ekranu, czyli beznadzieja to mało powiedziane. sądziłem że androidowe przewijanie jednym palcem to rozwiąże i miałem rację. chyba chodzi o to że te gesty kilku palców są dziełem systemu a jednopalcowe przewijanie jest pod przeglądarką i obstawiam że działa to na zasadzie skryptu, który podczas korzystania z przegladarki wyłącza te systemowe multigesty.

Nie chcę wiele ponad to, by móc korzystać z dobrodziejstw sprzętu w pełni a nie na tyle na ile pozwoli soft.
Nie wiem co wobec powyższego mają sterowniki, skoro chromium może a FF nie (tylko w fedorze, która zbytnio wsparcia dla tabletów nie ma). dziwny ten uniksowy świat. co do uprawnień, jaja są tym większe że FF ma dostęp wszędzie jeśli potrzebuję coś zapisać bądź wybrać do uploadu, a chromium wszędzie poza /home ma brak dostępu. coraz mniej rozumiem. bałaganu Wam narobiłem więcej niż to warte, a nawet nie wiem jak posprzątać...

zagadek tego typu mam z kilkanaście, ale nie wygląda, żeby dobrrym pomysłem było nadwyrężanie Waszej cierpliwości. w każdym razie dziękuję za zainteresowanie i pomoc.

pavbaranov

Ależ pytaj. Staraj się jednak uściślać przynajmniej to, czego oczekujesz. Ot, w tym wątku - wszyscy zastanawiają się jak ustawić to globalnie, a na samym końcu okazuje się, że chodzi Ci wyłącznie o ustawienie tego w FF. Wątpię, by Chromium spowodowało ustawienie globalne.

PS: Za tłumaczenie stron w Chromium odpowiada jedna z usług Google'a, która o ile pamiętam w grudniu ma zostać wyłączona.
PS2: Jeśli FF umożliwia Ci zapis czegokolwiek w przestrzeni, która nie należy do danego użytkownika (/home/użytkownik) to oznaczać może wyłącznie to, że jakimś dziwnym trafem używasz tej przeglądarki z uprawnieniami roota. Raczej innej opcji nie ma. Jeśli tak jest, to nie jest to właściwe.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum