Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Textop czyli tekstowy desktop

Zaczęty przez hobbysta, Wrzesień 04, 2019, 08:36:43 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

hobbysta

Serio, calkiem powaznie zaczalem kombinowac jak w konsoli uzyskac podobna funcjonalnosc jak na dektopie. Punkt wyjscia to multiplekser podobny do programu screen, asci art umozliwa cos jakby ikony,  zdjecia, dynamiczna translacja obrau do asci-art , np xine posiada asci-art jako urzadzenie wyjsciowe - to jest ciekawe doswiadczenie obejrzec film w asci-art. Na razie szukam odpowiednie distro, ktore wpieraloby tego typu rozwiazania.

Fibogacci

#1
Tu nie ma potrzeby (prawdopodobnie) szukania jakiejś szczególnej dystrybucji. Potrzebujesz po prostu odpowiedniego oprogramowania.

W wideo poniżej moje zabawy z oglądaniem wideo w konsoli/terminalu, w tym przypadku oglądanie filmu z YouTube bezpośrednio pobieranego z Internetu, wykorzystując mpv i youtube-dl

https://www.youtube.com/watch?v=JlpBsKlZtcM

Dwie pierwsze części to wideo z YouTube w czystej konsoli (nie w emulatorze terminala).

Część trzecia to wideo oglądane w emulatorze terminala.

W zależności od mocy sprzętu trzeba dobrać odpowiedni format wideo, w moim przypadku oglądałem 360p. Zauważyłem zresztą, że w przypadku ASCII art większa rozdzielczość nie zawsze wygląda lepiej w odbiorze.

Zainstaluj w swojej dystrybucji mpv i youtube-dl (w jak najnowszej wersji, ja korzystam z youtube-dl instalowanego przez pip3 - instalator pakietów Pythona).

Następnie poleceniem w terminalu/konsoli:

$ mpv --quiet --vo tct ytdl://tutaj-link-do-filmu-z-youtube [lub-jego-identyfikator]

uruchomisz film.

Jeśli chcesz uruchomić film w danym formacie z YouTube, wcześniej w terminalu/konsoli sprawdź jego format poleceniem:

$ youtube-dl -F http://tutaj-link-do-filmu-z-YouTube [lub-jego-identyfikator]

Tak samo powyższym poleceniem dla mpv uruchomisz lokalne wideo z dysku twardego w trybie ASCII art.

Również oglądanie grafiki w terminalu/konsoli (podgląd grafiki) działa dobrze, nie mam w tej chwili przy sobie linku do jednej strony (forum angielskie), w którym fajnie rozwinęła się dyskusja na ten temat, z wieloma rozwiązaniami i poradami, ale jak kiedyś będę pamiętał i znajdę, to może wrzucę.

Miłej zabawy!

PS. Nie wiem, czy to zadziała w multiplekserze, np. screen czy tmux - przetestuj.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum