Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: Update manager  (Przeczytany 1840 razy)

Offline annaelzbieta

• Newbie
  • *
  • Reputacja: +0/-0
Update manager
« dnia: Wrzesień 02, 2019, 01:50:27 pm »
Witajcie,
mam Linuxa na laptopie, dużo korzystam z internetu, w gry online ani inne nie gram, ale filmiki, Skype itp tak. Teraz do czego zmierzam: w Update Managerze codziennie pojawia się lista nowych aplikacji do aktualizacji. Jak często powinnam je updatować? I czy naprawdę wszystkie? Jak rozkminić, które są istotne? Z góry dziękuję za pomoc.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2019, 08:38:10 pm wysłana przez annaelzbieta »

Offline arecki

• Full Member
Odp: Update manager
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2019, 02:14:28 pm »
Linux to tylko jądro.
Istotniejsza jest nazwa dystrybucji.
Najbardziej istotne to aktualizacje bezpieczeństwa.
Debian testing.

Offline robson75

• Hero Member
  • Reputacja: +7/-0
  • Nie ufaj nikomu w sieci, nawet mi.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2019, 02:17:35 pm »
Aby system działał prawidłowo, należy wszystko updatować.
Arch Linux Xfce+compiz - 64Bit Linux User #621110

Offline pavbaranov

• Hero Member
  • Reputacja: +32/-8
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2019, 04:46:30 pm »
Przychylając się do poprzedników, ogólne zasady:
1. Jeśli masz dystrybucję typu rolling release - w przypadku pojawienia się informacji o możliwości aktualizacji - należy aktualizować wszystko.
2. Jeśli masz dystrybucję wydawniczą - możesz aktualizować jedną z aplikacji.
3. Aktualizujesz tak często jak chcesz.
4. Bezwzględnie aktualizujesz wówczas, gdy proponowana aktualizacja zawiera tzw. łatkę bezpieczeństwa. Z Twojego maila mogę się jedynie domyślić, że masz problem z oceną potrzeby aktualizacji, a zatem przechodzisz do zasad 1 lub 2.
5. Pomijając osoby, które twierdzą, że lepiej używać znany s..., który zawiera s..., bowiem jest Ci on znany, a w aktualizacji na pewno (i przyznam, że nie mam pojęcia skąd oni czerpią wiedzę o przyszłości; może jasnowidze jakowiś) - aktualizujesz wówczas, gdy pojawia się aktualizacja. Widać ktoś podjął decyzję, że trzeba wydać taką aktualizację, trzeba przygotować paczkę z aktualizacją itp. Odmienna zasada to mnóstwo pracy związanej z oceną potrzeby aktualizacji jakiejś paczki ze względu na dokonane od poprzedniego wydania zmiany (lub w skrajnych przypadkach nawet ich brak, a jedynie podbicie wersji).

Wszystko zależy od dystrybucji, ale tego nawet nie podałeś.

Co to jest "Update Manager" - nikt nie wie. Temat zaś jest w kompletnie wadliwym miejscu.

Offline annaelzbieta

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 03, 2019, 09:57:02 am »
Nie jestem geekiem, mam Linuxa ale sama go nie zakładałam a osoba która mi pomagała jest już niedostępna,
dlatego nie bardzo wiedziałam, w którym miejscu wpisać watek, zapisałam się na to forum bo kompletnie nie wiem,gdzie szukać pomocy,
w jaki sposób mogę sprawdzić jaka jest to dystrybucja? dziękuję za cierliwośc

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 03, 2019, 10:07:45 am »
w jaki sposób mogę sprawdzić jaka jest to dystrybucja? dziękuję za cierliwośc

W terminalu wtypuj:
cat /etc/issue
i potwierdź ENTEREM

EDIT
Dla bardziej szczegółowych informacji:
cat /proc/versionewentualnie:
uname -a
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2019, 10:16:03 am wysłana przez TataPingu »

Offline annaelzbieta

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 03, 2019, 10:20:44 am »
dziękuję bardzo za pomoc

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 03, 2019, 10:29:11 am »
dziękuję bardzo za pomoc

By ktoś mógł Ci więcej pomóc, powinnaś nam tutaj wrzucić "wyniki" komend, które Ci podpowiedziałem...

Offline annaelzbieta

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 04, 2019, 11:18:47 am »
hej, no i wyskoczyła linijka ze słowami generic oraz Ubuntu z cyferkami, w międzyczasie wyszukać co to jest rolling release i raczej by mi wyglądało na powyzsze, na pewno jest to wersja open source, nie komercyjna i pamiętam że zawsze trzeba bylo updatować więcej niż 1 aplikacje
tylko to trochę męczące że tak codziennie sie coś pojawia w tym update managerze
pozdrawiam

Offline robson75

• Hero Member
  • Reputacja: +7/-0
  • Nie ufaj nikomu w sieci, nawet mi.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 04, 2019, 01:04:34 pm »
hej, no i wyskoczyła linijka ze słowami generic oraz Ubuntu z cyferkami, w międzyczasie wyszukać co to jest rolling release i raczej by mi wyglądało na powyzsze, na pewno jest to wersja open source, nie komercyjna i pamiętam że zawsze trzeba bylo updatować więcej niż 1 aplikacje
tylko to trochę męczące że tak codziennie sie coś pojawia w tym update managerze
pozdrawiam
Ubuntu to jest system wydawniczy, a nie rolling release, Arch Linux należy do grupy systemów rolling release (którego obecnie używam). I ja mam codziennie jakieś aktualizacje, czy to jest męczące? raczej nie, bo wystarczy jedna komenda w terminalu i się aktualizuje.
Arch Linux Xfce+compiz - 64Bit Linux User #621110

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 04, 2019, 04:07:32 pm »
hej, no i wyskoczyła linijka ze słowami generic oraz Ubuntu z cyferkami........

OK, widzę, że faktycznie nie bardzo się orientujesz...
- po prostu, jeśli wyskoczy komunikat o updateach, to je regularnie przeprowadzaj, a będziesz mieć "zdrowy" system...

Offline annaelzbieta

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 04, 2019, 05:31:04 pm »
dzięki wielkie za cierpliwość, w nagrodę dla dobra ludzkości obiecuję ją okazywać innym w mojej branży (co i tak staram sie robić :)
updatować mogę wszystko jak leci, tylko jestem nieufna z natury i zastanawiam się, jak sprawdzić, czy te wszystkie updaty podpowiadane na liście do updatowania są bezpieczne? muszę większość pojedynczo z osobna zaznaczać

Offline pavbaranov

• Hero Member
  • Reputacja: +32/-8
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 04, 2019, 07:10:10 pm »
Tak. Są bezpiecznie. Ba, należy je instalować właśnie z tego względu.

Offline annaelzbieta

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 04, 2019, 09:57:46 pm »
ok, dzięki jeszcze raz, już sprawdziłam dokładnie, to jest Mint 18.3, Sylvia, ma wsparcie do kwietnia 2021,
pamiętam, ze potem trzeba zainstalować nowa wersję bo już to raz przerabiałam, tylko z pomocą,
gdzie taki żółtodziób może cos więcej poczytać na ten temat? tylko żeby było choc trochę zrozumiałe...

Offline TataPingu

• Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 05, 2019, 08:50:24 am »
ok, dzięki jeszcze raz, już sprawdziłam dokładnie, to jest Mint 18.3, Sylvia, ma wsparcie do kwietnia 2021,

OK, masz jeszcze dużo czasu, korzystaj z wygody linuksa, a potem coś się "zaradzi"...