Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ni-ma neta a jest?

Zaczęty przez PewienKmiotek, Sierpień 29, 2019, 08:39:55 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PewienKmiotek

Witam. Mam od kilku problem z Mintem 19 z Cynamonem, bo nie mam neta przez kabel a innej opcji nie mam. Z tymże połączenie jest jako włączone, ale żadne strony nie wyświetlają się, ani programów nie można zainstalować.
Chyba popsułem coś instalując Gnome i usuwając je potem.
Co próbowałem:
-resetowanie routera (orange fanbox)
- dostępne aktualizacje do 19.2
- Z tego linku: https://unix.stackexchange.com/questions/368299/mint-18-1-wired-network-not-working#368305
- Przeinstalowanie niektórych programów w Synaptic (te pod nazwą Mint oraz Cynamon)

Proszę o pomoc, bo internet działa na Wind7 oraz w w trybie awaryjnym Minta (wybieram network, root a potem piszę startx).


PS. A Linuxa się dopiero uczę, bo szukam czegoś czym w przyszłości mógłbym zastąpić Windowsa. Bo Windows 10 jest okropne. Koledze popsuło się po tygodniu od kupienia nowego kompa. :o

TataPingu

Sciągnij sobie livea Linux MX i tym sprawdź....

PewienKmiotek

Piszę właśnie z tego MX uruchomionego z USB.
Wcześniej na Mincie z USB także mi działało.

Zedytowałem wcześniejszy post bo nie napisałem że działa w trybie awaryjnym Minta.

TataPingu

Cytat: PewienKmiotek w Sierpień 30, 2019, 07:06:54 PM
Piszę właśnie z tego MX uruchomionego z USB

To prawdopodobnie MX po instalacji nie przysporzy tych problemów, co Mint...
- Twój wybór, albo zainstalujesz sobie działającego MXa, albo musisz "pogrzebać" w ustawieniach sieci Minta...

Ps - Cynamona możesz zainstalować również pod MXem...

PomPom

Super pomoc - od razu zmieniaj distro hehe -_-
Kij, że można wgrać cynamona na MX, jak MX go wcale nie wspiera, a biedan udaje, że wspiera.

OPie, spróbuj tego: https://askubuntu.com/questions/404117/cannot-access-internet-due-to-tampering-with-resolv-conf
Wygląda na to, że lubi to się psuć i to może być tutaj winowajcą.
myk byle jak jako tako

PewienKmiotek

Dzięki za poświęcony czas i sorry, że piszę dopiero po 11 dniach, ale zroibiłem to z tego linku:
To undo the damage, do
sudo rm -f /etc/resolv.conf
sudo dpkg-reconfigure resolvconf


Wyświetlało mi, że brakuje jakiegoś programu, który następnie wgrałem.
I potem jeszcze raz:
sudo dpkg-reconfigure resolvconf
Wynik:
resolvconf-pull-resolved.service is a disabled or a static unit, not starting it

Ostatecznie przeisntalowałem Minta od nowa.

Zapomniałem napisać że wtedy była to właściwie edycja Mate zmieniona na Xfce, zmienione na Cinnamon, potem wgrywałem Gnome, i na końcu spowrotem Cinnamon (Tu zaczęły się problemy) więc chyba lepiej takich experymentów nie robić. :)

robson75

A wystarczyło edytować plik resolv.conf
# Generated by NetworkManager
nameserver Twój główny serwer DNS
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

TataPingu

Cytat: PewienKmiotek w Wrzesień 10, 2019, 01:30:14 PM
Zapomniałem napisać że wtedy była to właściwie edycja Mate zmieniona na Xfce, zmienione na Cinnamon, potem wgrywałem Gnome, i na końcu spowrotem Cinnamon (Tu zaczęły się problemy) więc chyba lepiej takich experymentów nie robić. :)

W dobrze przygotowanej dystrybucji tego typu zmiany (środowisk) nie powinny niczego zmieniać w podstawowych konfiguracjach (w tym przypadku, konfiguracja sieci). Ba, możesz mieć zainstalowane wszystkie te środowiska jednocześnie i nie ma to żadnego wpływu na podstawy OSa...

To Mint (a w tle Ubuntu) "pichci swoją zupkę" (nie zawsze zgodną z przyjętymi "standardami")...
- stąd moja dorada zmiany OSa...

Wymieniłem MXa, ale to równie dobrze może być Sparky, a nawet sam debian (trochę trudny dla nowicjuszy)...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum