Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: Obsługa dotyku na linuxie...  (Przeczytany 963 razy)

Offline sprzetowiec90

• Newbie
  • *
  • Reputacja: +0/-0
Obsługa dotyku na linuxie...
« dnia: Sierpień 06, 2019, 07:50:37 pm »
Poniewaz kernel 5.x ma juz stosowne sterowniki do atomow z3735 itp. To sobie wpakowalem na tablet lubuntu 19.04 64bit.

Jednak obsluga dotyku jest kiczowata bo w sumie dziala tylko jako lewy przycisk myszy i to nie wszedzie...

Ogolnie moze ktos widzial jakies rozwiazanie zeby to dzialalo jak w windowsie i po przytrzymaniu emulowalo prawy przycisk?

Tablet to hp stream 7 z atomem z3735g z 1gb ramu i 32gb wewnetrznej

Offline pavbaranov

• Hero Member
  • Reputacja: +32/-8
Odp: Obsługa dotyku na linuxie...
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2019, 09:08:35 pm »
O ile wiem, to nie jest to kwestia obsługi, albowiem ta istnieje, a aplikacji, które mogą, ale nie muszą ten dotyk "rozumieć". Masz dwa przygotowane pod dotyk środowiska. Jednym jest Plasma Mobile, drugim UBPorts. Aplikacje dla nich winny dobrze współpracować z dotykiem. Sam jest natomiast - we współczesnych dystrybucjach - obsługiwany przez libinput, ewentualnie evdev lub elographics. Zasadniczo ten pierwszy. Zerknij sobie np. na: https://wiki.archlinux.org/index.php/Touchscreen

Offline sprzetowiec90

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2019, 09:41:42 pm »
Ale te dwa srodowiska co podales to pod telefony sa.

Mi chodzi o sama reakcje na dotyk. Co do aplikacji to chyba chrome tylko dziala dobrze pod dotykiem, przewijanie stron jak i mozliwosc zaznaczania tekstu na stronach jak i dziala dobrze przytrzymanie co emuluje prawy przycisk myszy.

No chyba ze mozesz polecic jakas dystrybucje juz przystosowana do tabletu itp.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2019, 09:47:22 pm wysłana przez sprzetowiec90 »

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2019, 10:00:05 pm »
Te środowiska, które podałem są pod aplikacje mobilne. Nie ma znaczenia, czy to smartfon, czy tablet, czy też komputer z ekranem dotykowym.
Jeśli chodzi o dystrybucje dla tabletu - nie będę się powtarzać. Masz wyżej dwie.

Offline sprzetowiec90

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2019, 06:01:35 pm »
Odpalilem plasme mobile ale to takie srednio uzyteczne + za ciezkie. Ubport to dla telefonow, nie widzialem nigdzie zeby byl obraz iso.

Skoro dotyk jest obsługiwany przez libinput to mozna tam cos zmodyfikowac chyba? Bo samo lxde mi odpowiada.

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2019, 09:15:22 pm »
Raz jeszcze - obsługa dotyku (np. libinput) a umiejętność interpretacji tego przez poszczególne aplikacje to dwie różne rzeczy. LXDE masz w wersji na Gtk2, czy Gtk3? Aplikacje pod pierwsze, czy drugie? To drugie nie powinno mieć większych problemów z dotykiem, pierwsze będzie mieć.

Offline sprzetowiec90

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 08, 2019, 10:30:31 am »
  Nie wiem ktora wersje Gtk mam.

Rozwiazanie juz raczej znalazlem, touchegg z konfigiem jako tako rozwiazuje problem.

https://youtu.be/28Jjf5Ak6Q0