Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja CentOS 5 obok 7

Zaczęty przez bubu, Lipiec 28, 2019, 11:47:29 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

bubu

Chcialbym zainstalować CentOS 5 obok 7 na dysku 1TB. CentOS 7  byłaby do edycji wideo, podzielona na partycje : /boot , /opt , /home .Jaka wersje zainstalować jako pierwsza?

PomPom

Dlaczego chcesz wgrać niewspierany od lat system?
myk byle jak jako tako

bubu

5 ma ma być do starszych programów i ich  modyfikaci oraz próby przystosowania systemu do nowszego komputera.

ciubaka

to wszystko zrobi lepiej nowszy system

robson75

Cytat: bubu w Lipiec 29, 2019, 01:00:44 PM
5 ma ma być do starszych programów i ich  modyfikaci oraz próby przystosowania systemu do nowszego komputera.
To tak nie działa, nawet gdy Ci się uda zainstalować CentOS 5 to trudno będzie cokolwiek na nim uruchomić nawet te starsze programy bez update do najnowszej wersji.
Po prostu nieaktualizowana wersja CentOS nie będzie działała prawidłowo.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

CentOS 5 zakończył swój żywot ponad 2 lata temu. Oczywiście nikt Ci nie zabroni instalacji niewspieranego (także jeśli chodzi o poprawki bezpieczeństwa) systemu, jednakże skoro niewspierany jest on przez samego siebie, przez RHELa, na którym bazuje, a żadna znajdująca się na nim aplikacja prawdopodobnie również (przynajmniej w tej wersji), to zastanów się - jak to piszą już koledzy - jaki jest sens takiej instalacji. O wsparciu z naszej strony dla umarłego systemu nawet nie będę wspominać.

Jak zainstalować dwa systemy obok siebie? Normalnie. Zainstalować jeden na przeznaczonym mu miejscu i drugi na miejscu dla tego drugiego. Koniec filozofii.

bubu

Na razie zrezygnuje z instalacji starszej wersji, mam jednak pytania odnośnie instalacji nowego CentOS-a. Chciałbym podzielić dysk 1TB na partycje: /boot ;/opt; /home ,nie wiem ile potrzeba miejsca na /boot i jaki system plików zastosować do tych partycji aby uzyskać najlepsza wydajność ( na /opt chciałbym  mieć xfs ).

pavbaranov

Oprócz tego, że coś byś chciał, to udzieliłeś sobie odpowiedzi na pytania: po co i dlaczego? Np. do czego potrzebny Ci /opt jako odrębna partycja i dlaczego tylko tam xfs, dlaczego odrębny /boot itd? Akurat pomysł z odrębnym /home zawsze jest dobry.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum