Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja CMS Wordpress lokalnie

Zaczęty przez pandom, Lipiec 24, 2019, 12:42:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pandom

Chciałbym lokalnie zainstalować Wordpressa na komputerze. Chodzi mi o to aby nie nasyfić w systemie i wszystko mieć w jednym katalogu. Chciałbym móc łączyć się z tym Wordpressem na 2 innych komputerach z Linuxem najlepiej jakoś przez Dropboxa. No i chciałbym aby to było prywatne. Dajmy na to jak w domu z internetu korzysta 5 osób aby ktoś przypadkowo nie wszedł na tą stronę bo ma być ona prywatna i najlepiej na hasło.
Mój system to MX Linux.

Jak się za to zabrać ? Ewentualnie może być instalacja czegoś prostszego jak Wordpress np. Ghost CMS albo Jekyll bo chodzi o prowadzenie prywatnego bloga w postaci pamiętnika. 

pavbaranov

Poczytaj sobie m.in. to: https://wiki.archlinux.org/index.php/Wordpress (oczywiście pomijając info o instalowaniu z użyciem pacmana). Myślę, że może Ci rozjaśnić jak to zrobić, bo to syntetyczne. Oczywiście opis instalacji masz też tu: https://wordpress.org/support/article/before-you-install/ oraz https://wordpress.org/support/article/how-to-install-wordpress/.
Przyznam, że rozwiązania z dropboksem nie rozumiem i chyba nikt tego nie zrozumie. Od tego jest CMS, by z jego fizyczną instalacją mogli się łączyć uprawnieniu użytkownicy. Co tu ma robić chmura?

pandom

To jak wtedy mam wprowadzać zmiany na innym komputerze podłączonym do innej sieci jak tamten komputer będzie wyłączony a gdy go włączę to chciałbym aby zmiany były wprowadzone.

pavbaranov

Albo ja nic nie rozumiem, albo Ty nie bardzo. Zanim przyjdzie ktoś, kto będzie się znał dobrze na CMSach i zechce mu się Tobie to wszystko wyjaśnić - zerknij na podstawy: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_zarządzania_treścią. Ja w swoim życiu korzystałem wyłącznie z jednego. Był sobie na serwerze (taką rolę będzie pełnić twoja "lokalna instalacja"), a z dowolnego komputera, podając dane użytkownika i hasło mogłem się zalogować i zmieniać co chciałem i potrzebowałem. Warunek - serwer musi działać :)

pandom

OK to wszystko rozumiem.
A gdybym chciał tak zmienić coś na drugim komputerze jak serwer będzie wyłączony ?

pavbaranov

Hmmm.... wyobraź sobie coś co znasz z własnego, codziennego doświadczenia: pilot zdalnego sterowania - aby mógł sterować - musi być odbiornik :)
Poważnie zaś: jeśli serwer nie jest dostępny, to co najmniej nie jesteś w stanie na nim umieścić jakichś informacji online. Niestety nie znam wordpressa i nie odpowiem Ci czy w ogóle możesz jakąś treść przygotować lokalnie i przesłać ją na serwer już gdy on działa, czy też cały CMS działa wyłącznie online. W tym rozwiązaniu, z którego ja korzystałem, aby dokonać zmian w CMSie serwer musiał być dostępny (praca odbywała się na tzw. odległym komputerze, a ja miałem tylko i wyłącznie klienta, który działał wyłącznie wówczas, jeśli oba urządzenia znajdowały się w sieci).

I tak jak wspomniałem - nie używam i nie używałem Wordpressa. Lepiej niech się wypowie ktoś, kto z nim ma bliższe stosunki.

Fibogacci

#6
Cytat: pandom w Lipiec 24, 2019, 12:42:41 PM
Chciałbym lokalnie zainstalować Wordpressa na komputerze. Chodzi mi o to aby nie nasyfić w systemie i wszystko mieć w jednym katalogu. Chciałbym móc łączyć się z tym Wordpressem na 2 innych komputerach z Linuxem najlepiej jakoś przez Dropboxa. No i chciałbym aby to było prywatne. Dajmy na to jak w domu z internetu korzysta 5 osób aby ktoś przypadkowo nie wszedł na tą stronę bo ma być ona prywatna i najlepiej na hasło.
Mój system to MX Linux.

Jak się za to zabrać ? Ewentualnie może być instalacja czegoś prostszego jak Wordpress np. Ghost CMS albo Jekyll bo chodzi o prowadzenie prywatnego bloga w postaci pamiętnika.

Tak na szybko i bardzo krótko.

W MX Linux serwer (zestaw Apache2, PHP7, MariaDB) zainstalujesz w MX Instalator pakietów (menu startowe > MX Narzędzia > MX Instalator pakietów), karta Popularne Aplikacje, kategoria Serwer. Kliknij (zaznacz) zestaw, następnie kliknij Zainstaluj.

Serwer po zainstalowaniu możesz uruchomić np. poleceniem w terminalu (domyślnie klawisz F4 wysuwa terminal):
$ sudo apachectl start

Inne polecenia:
    start: uruchamia usługę
    stop: zatrzymuje usługę
    restart: restartuje usługę, niezależnie od obecnego stanu (czy jest używana)
    reload: pozwala na restart, pozwalając aktualnym połączeniom na dokończenie działania

czyli: start, stop, restart, reload

(tutaj znajdziesz trochę więcej poleceń dla Apache): https://httpd.apache.org/docs/2.4/programs/apachectl.html

Katalog dla serwera (główny) to /var/www/html

Tu możesz wrzucić pliki.

Przetestować działanie (po uruchomieniu start, czy w ogóle działa) możesz w ten sposób - utwórz plik o nazwie np. phpinfo.php, a w pliku umieść:

<?php phpinfo(); ?>

(ten plik powinien być w katalogu /var/www/html - skopiuj go tam, trzeba to zrobić z uprawnieniami root/administratora, czyli jeśli korzystasz z menedżera plików Thunar, użyj Plik > Otwórz tutaj root Thunar)

Serwer działa na localhost, czyli w pasku przeglądarki wpisz albo:

localhost

albo

127.0.0.1

Na liście powinien pojawić się plik phpinfo.php, a po kliknięciu w niego wyświetli Ci się dużo różnych informacji na temat aktualnego stanu serwera. Jeśli się wyświetli, to znaczy, że wszystko działa.

(możesz też w terminalu sprawdzić aktualny stan serwera, wpisując:)
$ apachectl status

Teraz pozostaje jeszcze uruchomić i utworzyć bazę danych. Baza danych w tym przypadku to MariaDB (podstawowe informacje o niej): https://pl.wikipedia.org/wiki/MariaDB

Polecenie uruchamiające MariaDB w MX Linux:
$ sudo service mysql start

pozostałe to: stop, restart

Ten link z oficjalnego Forum MX może też być przydatny:
https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?t=45459

Kilka linków (po angielsku, ale też mogą się przydać) dotyczące bazy danych MariaDB:
https://tableplus.io/blog/2018/09/mariadb-how-to-create-a-new-database-and-manage-it.html
https://tecadmin.net/install-mariadb-on-debian-9-stretch/
https://www.linode.com/docs/databases/mariadb/mariadb-setup-debian/

Następnie tak jak przy normalnej instalacji Wordpress na serwerze hostingowym (takim, który wykupuje się u jakiegoś dostawcy), rozpakowujesz pobraną paczkę z Wordpressem (najnowszy to 5.2.2) np. stąd:
https://pl.wordpress.org/download/

Kopiujesz te rozpakowane pliki do katalogu swojego serwera w systemie, czyli albo do głównego, albo do jakiegoś podkatalogu specjalnie dla Wordpressa np.:

/var/www/html
/var/www/html/wordpress

(kopiowanie do tych katalogów wymaga uprawnień root/administratora)

Dalej instalacja zgodnie z instrukcją Wordpressa.

W przeglądarce internetowej trzeba wpisać adres katalogu, w którym znajdują się rozpakowane pliki Wordpress.

127.0.0.1

a jeśli stworzony jest katalog dla Wordpressa osobny

127.0.0.1/wordpress

Rozpocznie się instalacja.

Na samym dole tego tekstu umieszczam link do poradnika (wideo na YouTube), jak zainstalować WP na MX.

Linki (po angielsku), ale mogą być przydatne, to:

Instalacja Wordpress 5 na Apache na Debianie 9 Stretch (czyli na tym jest oparty aktualny MX-18.3):
https://www.howtoforge.com/tutorial/install-wordpress-5-with-apache-on-debian-9/

Inny link (dotyczy restartu serwera):
https://www.lifewire.com/restart-apache-web-server-3464025

To co piszesz (łączenie się z blogiem przez sieć lokalną) jak najbardziej możliwe, nie wiem jak i po co przez Dropboksa, natomiast powinno się dać bez problemu po sieci lokalnej (zakładając, że komputery korzystają np. ze wspólnego routera).

Przykładowo, jeśli komputer na którym zainstalowany jest Apache w sieci lokalnej ma adres 192.168.1.2 to wpisując ten adres na innym komputerze w sieci lokalnej (w przeglądarce internetowej) powinien otworzyć się katalog, a dokładniej albo lista plików w /var/www/html albo jeśli znajduje się tam jakiś plik o rozszerzeniu index.htm lub index.html to wyświetli się ten plik.

Jaki dany komputer ma adres w sieci lokalnej, można sprawdzić np. wpisując w terminalu tego komputera (F4):
$ hostname -I

Apache nasłuchuje domyślnie na porcie 80. Można to zmienić (w razie potrzeby), pliki konfiguracyjne dla Apache znajdują się w katalogu /etc/apache2

(plik z portami to ports.conf, główny konfiguracyjny to apache2.conf)

Trzeba pamiętać, że jeśli na komputerze z zainstalowanym serwerem Apache jest włączona przez użytkownika zapora sieciowa (domyślnie w MX Linux po instalacji nie jest włączona, ale użytkownik może/powinien ją włączyć, można to zrobić w menu startowe > Ustawienia > Konfiguracja zapory sieciowej), należy dodać do reguł zapory port 80, aby można było łączyć się z serwerem z innego komputera.

Tak czy inaczej, jeżeli komputery są w sieci lokalnej za routerem (a router jest właściwie skonfigurowany i zabezpieczony, zazwyczaj posiada własną zaporę), zwiększa to w jakiś sposób bezpieczeństwo.

Ja sugeruję Wordpress, tych pozostałych nie znam, natomiast Wordpress ma dużo różnych wtyczek/rozwiązań, które pozwolą na dodatkowe zabezpieczenie bloga/strony (dostęp na hasło etc.).

Wejść przypadkowo na taką stronę na serwerze lokalnym (nawet na Wordpressa luzem, bez zabezpieczeń i hasła), przynajmniej zwykłym użytkownikom komputerów, raczej nie byłoby łatwo.

PS. Jeśli chcesz przesyłać pliki pomiędzy komputerami po sieci lokalnej, to także nie ma z tym problemu i można to zrobić na różne sposoby, ale to już raczej może jakiś inny, nowy wątek trzeba by założyć.

Edit:

W zasadzie jak już się tak rozpisałem, to z rozpędu przetestowałem te porady i jako rezulatat krótki poradnik wideo, jak zainstalować Wordpressa w MX Linux.

Sama instalacja wszystkiego (u mnie) nie trwała więcej niż 12 minut. :)

https://www.youtube.com/watch?v=AX39TsI4lco

pandom

Własnie zainstalowałem Wordpressa z Twojego poradnika. Działa wszystko jak na normalnym hostingu :)
Dzięki wielkie za poświęcony czas.

Powinieneś poradniki pisać i odpłatnie je sprzedawać 5 zł bym dał za ten poradnik co wyżej.

ciubaka

Kolega Fibo to powinien książki pisać, a nie poradniki. Bestsellery. Lekką ma rękę, podziwiam. Jeszcze bardziej podziwiam go za to, że głosi , jak sam to określił, DOBRĄ NOWINĘ. Tą dobrą nowiną jest MX Linux. Co prawda mi bardziej podchodzi Sparky, ale dziękuję takim osobom jak Fibo, Pavroo, Lami, Albedo.  I innym też, PavB, Tata, koledzy i niekoledzy z forum. Fajnie że jesteście. Ale Fibo - faktycznie, ocean spokoju, zawsze dobra rada.

Fibogacci

Cytat: pandom w Lipiec 27, 2019, 02:10:06 PM
Własnie zainstalowałem Wordpressa z Twojego poradnika. Działa wszystko jak na normalnym hostingu :)
Dzięki wielkie za poświęcony czas.

Powinieneś poradniki pisać i odpłatnie je sprzedawać 5 zł bym dał za ten poradnik co wyżej.

Miłego używania ;) (W zasadzie to jest normalny hosting, tylko Twój prywatny).

PS. Za pierwszym razem przeczytałem 'co najwyżej', ale na szczęście nie ma tam 'naj' ;)

Fibogacci

#10
Cytat: ciubaka w Lipiec 27, 2019, 05:11:20 PM
Kolega Fibo to powinien książki pisać, a nie poradniki. Bestsellery. Lekką ma rękę, podziwiam. Jeszcze bardziej podziwiam go za to, że głosi , jak sam to określił, DOBRĄ NOWINĘ. Tą dobrą nowiną jest MX Linux. Co prawda mi bardziej podchodzi Sparky, ale dziękuję takim osobom jak Fibo, Pavroo, Lami, Albedo.  I innym też, PavB, Tata, koledzy i niekoledzy z forum. Fajnie że jesteście. Ale Fibo - faktycznie, ocean spokoju, zawsze dobra rada.

Dzięki.

Sparky Teraz Polska, więc jeśli używasz, z ciekawości teraz przetestowałem, czy Foliate z pliku .deb od MX da się na Sparky zainstalować - da się ;)

Foliate to świetna aplikacja do czytania plików epub, ale też mobi, azw i azw3. Nie tylko do czytania, bo od razu posiada funkcję tłumaczenia (z Google Translate), można tworzyć notatki do zaznaczeń i eksportować je do różnych formatów, pobiera definicję z Wikipedii, korzysta ze słowników, jest możliwość prostego czytania przez syntezator mowy. Takie różne sprawy.

Świetna rzecz, np. jak ktoś dużo czyta w innych językach albo się ich uczy.

Chodzi szybko, świetnie wygląda i wszystko przyjemnie się czyta.

Sam Foliate jest po angielsku, ale jest łatwy w obsłudze.

Jest m.in. w Ubuntu i jako flatpak, w MX jeden z deweloperów go w ostatnich tygodniach regularnie wstawia (najnowsza wersja to 1.5.3) (w repozytorium MX Test).

Strona projektu: https://github.com/johnfactotum/foliate

Zainstalowałem go np. na Raspbianie 10 Buster na starym Raspberry Pi 1 i działa dobrze.

Na Sparky też działa dobrze, jakbyś chciał przetestować, to plik .deb wrzucam na Google Drive (foliate_1.5.3-0.1~mx17+1_all.deb) tutaj:
https://drive.google.com/open?id=1yPeZg3oivrnEL-JHiz8RE-P5HWDK3fOh

(Edit:
A nie zauważyłem wcześniej, na stronie projektu też jest plik .deb oficjalny, parę tygodni temu były tylko Flatpaki i Ubuntu robiło swoją wersję:)
https://github.com/johnfactotum/foliate/releases

Testowałem na Live USB Sparky 5.8 z LXQt po pełnych aktualizacjach (apt-get update i dist-upgrade).
Zobacz najnowsze wiadomości na forum