Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Który menadżer pakietów AUR wybrać?

Zaczęty przez funn, Lipiec 14, 2019, 03:54:19 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

funn

Chciałem zainstalować menadżer pakietów yaourt i spotkała mnie niemiła niespodzianka, nie jest już on wspierany. Do wyboru jest obecnie pamac-cli, pacaur, trizen, yay. Który jest najlepszy i najczęściej stosowany w Arch Linux? Użytkownicy Manjaro mają octopi i pamac od tego? Skłaniam się ku trizen, ale chciałem na forum zapytać lepiej obeznanych użytkowników ode mnie.
https://ebblr.com/how-to-install-trizen-on-arch-linux/

lami07

Trizen jest ok. Robi robotę. Kolejnym wartym zainteresowania projektem jest pak, tworzony przez szanownych przedstawicieli polskiej społeczności archlinux.
Pak znajdziesz wśród pkgbuildów POLAUR:
https://github.com/polaur/new-branded/blob/master/README.md
Lektura:
https://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?id=744
Dodatkowe info można uzyskać na IRC
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

funn

Ok, dzięki za informacje. Zainstalowałem trizen i spełnia swoją rolę.

pavbaranov

1. Żaden!!! - przynajmniej do czasu, gdy nie nauczysz się czym jest "instalowanie" paczek z AUR, jak to robić i jak o takie paczki dbać. Dlaczego to jest ważne? Bo inaczej nie zrozumiesz, że od chwili zainstalowania pierwszej paczki z AUR, to Ty stajesz się opiekunem tego systemu, który masz na biurku, a nie są nim deweloperzy Archa. Tylko w ten sposób też poznasz, w jaki sposób takim systemem zarządzać.
2. W przeszłości używałem różnych, także nieszczęsnego yaourt, który nie potrafił nigdy jednak obsłużyć prawidłowo tzw. splitowanych PKGBUILDów.
3. Jeśli zaznajomisz się z pkt. 1 i przez niego przejdziesz, to sam będziesz wiedział co wybrać. Oczywiście polecam pak. Dlaczego? Bowiem mamy nad nim kontrolę. Robi to co ma robić, a nadto jeszcze od groma więcej. Dodatkowo pak dla budowania paczek z AUR nie wykorzystuje niczego innego oprócz narzędzi systemowych. Fakt, ma opcjonalne zależności, które poszerzają jego funkcjonalność i które dobrze zainstalować, jednak i bez nich potrafi zbudować paczkę z AUR. Pak nie obsługuje (i prawdopodobnie tak zostanie) tzw. kaskadowej budowy paczek.
Jeśli nie pak, to może być np. trizen, może być pkgbuilder, yay. W zasadzie cokolwiek.
4. O ile obecny pamac jest w istocie rozwijany przez Manjaro, to octopi jest kompletnie niezależnym projektem, który po prostu jest nakładką na pacmana, a nadto może obsługiwać AUR (i zdaje się, że nie tylko w innych dystrybucjach). Oba są w AUR.
5. Głównym kanałem IRC, gdzie udzielamy wsparcia (także) dla pak jest #archlinux.org.pl na freenode. Zapraszam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum