Posegregujmy, bo misz-masz totalny, nadto prosiłem: jeden problem - jeden wątek, bo w przeciwnym razie robi się burdel a nie porada.
Po pierwsze - za obsługę tego APU odpowiada sterownik, który jest wbudowany w kernel. Sterowniki amdgpu (nominalnie xf86-video-amdgpu) odpowiadają za tzw. akcelerację 2D a mesa za 3D (trzeba jeszcze doinstalować jedną lub dwie biblioteki, ale mniejsza o to i wówczas jest akceleracja sprzętowa 3D - w zasadzie to ma znaczenie w niektórych programach do profesjonalnej obróbki wideo oraz niektórych grach).
Po drugie - Cinnamon ma dwa "tryby" startu: "normalny", gdzie caly Cinnamon jest "rysowany" przez GPU oraz z renderowaniem software'owym - tu całością wyświetlania zajmuje się CPU.
1. Ubuntu/Mint/OpenSUSE Leap - w każdym przypadku kernel jest w zbyt starej wersji. Wprawdzie zamknięty sterownik amdgpu-pro uruchomia się na 4.17, ale zostawmy to w tej chwili. Po instalacji systemu musisz znaleźć jakieś repozytorium oferujące kernel w wersji minimum 4.19, dobrze doinstalować sterownik amdgpu i ewentualnie wyłączyć sterownik radeon (niektóre systemy mimo wszystko starają się go uruchomić dla Vegi). W przeciwnym przypadku powita Cię albo czarny ekran, albo wyświetlanie Cinnamona będzie odbywać się z pominięciem GPU i stąd będziesz miał zacinanie się itp.
2. Manjaro - tu masz 2 kernele do wyboru: linux419 i linux420. Za ich jakość nie ręczę, ale winny obsługiwać sprzęt. Oczywiście xf86-video-amdgpu dobrze mieć (i powinno być po instalacji).
Jeśli zatem masz kernel w wersji <4.19 to obserwowane przez Ciebie zachowanie (zacinki itd., brak akceleracji) jest normalne, typowe i właściwe. Nic tu nikt nie poradzi.
Pomijając, że już kernel 4.19 winien działać z tym APU sugerowałbym instalację 4.20 (choć lada dzień pojawi się nowy 5.0, a 4.19 przejdzie niebawem w EOL i trzeba będzie dokonać aktualizacji kernela do 5.0) bo jest tu sporo kodu właśnie dla Ryzen/Vega w porównaniu do wcześniejszych wersji, nawet do 4.19.
Zbędne sterowniki możesz usunąć z systemu.
Pytanie którą obecnie dystrybucję masz.
Informacje o systemie w wygodny sposób przekazuje program inxi, który - jeśli w systemie nie ma - dobrze zainstalować.
Niestety nie wiemy, czy obecnie - jak sądzę na Manjaro - dalej masz owe "zacinki" i w jakim trybie uruchamiasz Cinnamon.
Kwestia wifi i touchpad, to materiał na 2 różne wątki i musisz cokolwiek o nich napisać, bo nie ma "jednego" wifi, nie ma "jednego" touchpada, choć za to ostatnie najczęściej odpowiada obecnie libinput, choć też nie wiemy co masz zainstalowane.
Ogólna rada - dopóki nie opanujesz systemu, żadnych nowych wyglądów. Mogą one być dla starszej wersji Cinnamona, mogą być wadliwie zrobione, a praktycznie żadne znane mi DE nie ma mechanizmów obronnych przed takimi wadliwymi tematami. Nadto wprowadzasz dodatkową zmienną, z którą już nikt sobie z nas nie poradzi. Krótko: wszelkie porady muszą dotyczyć systemu działającego na domyślnym wyglądzie. Inaczej nie ma to najmniejszego sensu.
Kwestia "musiałem kilka razy włączyć" - znów prawdopodobnie inny wątek - i przede wszystkim kwestia logów, bo bez nich niczego nikt Ci nie będzie w stanie podrzucić.