Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: Filtrowanie poczty po stronie serwera  (Przeczytany 1249 razy)

Offline blasse

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 2
 • Reputacja: 0
Filtrowanie poczty po stronie serwera
« dnia: Luty 13, 2019, 01:37:20 pm »
Cześć,

mam zagadnienie, z którym muszę sobie poradzić od strony serwera, nie klienta poczty na PC. Chodzi o możliwość przefiltrowania nadchodzącej korespondencji i przydzielenie jej odpowiednim skrzynkom mailowym w domenie. Filtrowanie muszę zrobić na podstawie:

- temat wiadomości
- kluczowe słowa w treści
- nadawca poczty

Wiadomości w formie chociażby kopii chciałbym przesłać na podstawie nadanych kryteriów na odpowiednie skrzynki, które będą w stanie wysłać tę wiadomość automatycznie dalej. Chodzi o to, aby docelowo odpalony program pocztowy (konkretnie outlook) wiedział w jakim temacie nadchodzi poczta (rozpozna to po adresie poczty nadawcy) i włożył do odpowiedniego folderu imap tę wiadomość.

Aby lepiej zobrazować przykład:

klient przesyła pocztę na biuro@domena.pl o temacie "prośba o wycenę". Wiadomość przesyłana jest automatycznie na podstawie tematu na skrzynkę oferty@domena.pl, w której to ustawiam przekierowanie całej poczty do osoby, która zajmuje się ofertami. Chodzi o to, by poczta była "niezależna" od pracownika i jego programu pocztowego, by administrować wszystkim odgórnie.

Funkcjonalność taka jest dostępna w każdym kliencie poczty na Windows, narzędzia do tworzenia filtrów są też bardzo dobrze opracowane w poczcie gmail.

Przechodząc już do końca zapytania - jak mniemam, wszelkie ustawienia poczty i filtrów możliwe są do skonfigurowania w kliencie poczty, tak więc pomyślałem, by odpalić na serwerze kleinta, który wstępnie zaloguje się do poczty, przefiltruje wiadomości i wyśle je dalej. Wyzwalanie akcji za pomocą cron powiedzmy co minutę. Na podobnej zasadzie działa pewnie exchange, jednak moje środowisko serwerowe to Debian i Postfix, nie ma więc mowy o usługach Micosoft, gdyż wiązałoby się to ze zmianą całego oprogramowania i zakupem licencji.

Jedyny klient e-mail jaki na chwilę obecną jest zainstalowany na serwerze to roundcube - nie widzę tam tak "zaawansowanych" filtrów.

Być może podany przeze mnie sposób jest lamerski i można to jakoś inaczej rozwiązać, jednak sam nie mam innego pomysłu na rozwiązanie sprawy. Podrzucicie swoje pomysły lub nazwy softu pod Debka, który sobie z tym poradzi? Będę zobowiązany za wszelkie rady.

Pozdrawiam,
Błażej

Offline TataPingu

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1457
 • Reputacja: 0
Odp: Filtrowanie poczty po stronie serwera
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2019, 02:36:54 pm »
To dosyć szeroki temat, wstępnie filtrować już można programem fetchmail, dokładniejsze filtrowanie osiągniesz programem procmail, ale zainteresuj się również programem devocot.

Serwer mailowy postfix jest dosyć kopleksowy i wiele zależy od tego, jak jest skonfigurowany

Offline blasse

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 2
 • Reputacja: 0
Odp: Filtrowanie poczty po stronie serwera
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2019, 06:18:24 pm »
Dziękuję za trop, zagłębię się w dokumentacje wymienionych programów i dam znać jak poszło :)

Offline TataPingu

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1457
 • Reputacja: 0
Odp: Filtrowanie poczty po stronie serwera
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2019, 07:48:19 pm »
Do tych celów można również posadzić na serwerze webmina

http://webmin.com/download.html
bardzo wygodnie można konfigurować serwer z jego poziomu.

O jednym, ale musisz pamiętać, jeśli zaczniesz nim konfigurować serwer, to nie powinieneś już tego robić bezpośrednio (np. zmiany plików konfiguracyjnych bespośrednio edytorem itp)...
- webmin odbiega niekiedy od przyjętych "standardów"...

Offline webrunner

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 4
 • Reputacja: 0
Odp: Filtrowanie poczty po stronie serwera
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 30, 2019, 01:17:13 pm »
Dokładniej mógłbym podać całą konfigurację dovecot , tyle tylko, że napisałem sobie cały tutorial po polsku (postfix+dovecot+dovecot sieve+ClamAV+Spamassassin+postgrey+OpenDKIM+OpenDMARC+SPF+osobny serwer bazodanowy, ale mozna na tej samej maszynie MariaDB 10.3 dla potrzeb kont poczty w Dovecot) do pracy inżynierskiej. Poświęciłem na to dwa miesiące. Ale tak da się to wyfiltrować za pomocą Dovecot bardzo ładnie. Cała właściwie konfiguracja, czyli jak to poprawnie zrobić jest opisana w książce pt.: "Linux. Profesjonalne administrowanie systemem." Wydanie II   –   Dennis Matotek, James Turnbull, Peter Lieverdink , którą można kupić w polskich księgarniach elektronicznych. Czasem trafiają się promocje na helion, czy ebookpoint, czy w innych księgarniach, więc warto poszukać. Ja właśnie z tej pozycji korzystałem a także z książki pt.: "Hartowanie Linuksa we wrogich środowiskach sieciowych. Ochrona serwera od TLS po Tor"   –   Kyle Rankin, gdzie od strony 167 do  193 jest opisane jak sobie poradzić z zabezpieczeniem takiego serwera poczty. Polecam lekturę obu książek, co pozwoli właściwie postawić własny serwer poczty.

Jeśli chcecie mogę to napisać w formie tutoriala - artykułu krok po kroku, z zaznaczeniem praw autorskich. Praktycznie byłby to sam listing na zasadzie krok po kroku , co należy zrobić w postfix, dovecot i innych plikach konfiguracyjnych programów, a także co po kolei zainstalować, aby to poprawnie działało zarówno z AppArmor jak i SELinux włączone w trybie enforcing. Nie trzeba wyłączać SELinux, czy AppArmor, aby Dovecot i Postfix działał, mimo iż wszędzie zaleca się wyłączenie tych zabezpieczeń, co jest bzdurą i wynika z braku wiedzy na temat SELinux oraz AppArmor.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2019, 01:22:51 pm wysłana przez webrunner »