Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Magei 6 instalacja

Zaczęty przez woltren, Styczeń 03, 2019, 11:17:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

woltren

witam
Laptop Lenovo 330S)
Nie potrafię zainstalować Magei na UEFI.
Wyskakuje czarny ekran  i nie idzie nic dalej.
Obojętne czy wybiorę Legacy Support czy UEFI problem ten sam. Próbowałem już z pendrive i cd wypalany na Rufus schemat partycjonowanie mbr bios i gpt UEFI
Dysk mam GPT i zainstalowany fabryczne win10.
edit...
nie mam juz win10 jakos udalo mi sie zainstalowac minta ale terz juz nie umiem wejsc wogole.


pavbaranov

Z powodu braku sensownych informacji (nawet sprzecznych w tak krótkim wpisie) nie umiem Ci pomóc :)
1. Chcesz nadal zainstalować Magaię czy też "wejść" do Minta?
2. Jakiekolwiek informacje o "Laptop Lenovo 330S" (Dlaczego to my mamy tego szukać? Nie da się podać choćby tak podstawowej informacji jak... zainstalowane tam GPU? Układ hybrydowy?)
3. Co to oznacza "wyskakuje czarny ekran"? Kiedy? Cokolwiek się ukazuje, a jeśli tak to co zanim "czarny ekran" się pokaże?
4. Obecnie to masz tam GPT+UEFI czy MBR+BIOS? Bo to 2 różne rzeczy?
5. Mageia startuje (z pendrive'a) w trybie UEFI?
To tak na początek...

woltren

#2
witam
Tak chce nadal zainstalować Mgeia.
W laptopie nie mam cd-rom wiec uzywam zewnetrznego do usb.
Próbowałem instalować z Pendrive oraz z cd za każdym razem to samo, daje instaluj i nie da sie nic więcej zrobić.
w biosie ustawiam UEFI oraz Legacy Support i to samo sie dzieje.
Secure Boot jest wylaczony.
Laptop to Lenovo ideapad 330S-15ARR
CPU AMD Ryzen 3
Karta Radeon
Wcześniej był zainstalowany win10 ale po próbach wszedłem z minta live i zainstalowałem go i teraz jak próbuje wejść do minta po włączeniu komputera mam komunikat
Wiec laptop moze mi służyć tylko jako podstawka pod talerz.

TataPingu

Cytat: woltren w Styczeń 04, 2019, 04:50:16 PM
w biosie ustawiam UEFI oraz Legacy Support i to samo sie dzieje.
Secure Boot jest wylaczony.
Laptop to Lenovo ideapad 330S-15ARR
CPU AMD Ryzen 3
Karta Radeon

Wiec nie ustawiaj raz tak, raz tak, tylko wylacz SecureBoot, a wlacz na Legacy, nastepnie sformatuj HDD na MBR i wystartuj DVD...
BARDZO WAZNE ...!
- jesli Magea moze pracowac w trybie UEFI i starym, to NIE MOZESZ STARTOWAC "UEFI-Install-Magea" (czy cos w tym stylu), tylko "Install-Magea"
Opcja wybrania prawidlowego startu najczesciej nastawiana jest juz w BIOSie, ew. uzyj ktorychs z klawiszy juz przy starcie kompa (to moze byc F2, F8, F10, ew F12)

Poza tym, jesli to jakis najnowszy "Radeon", to mozesz miec problem ze sterownikiem, wiec uzyj takiej dystrybucji, ktora ma najnowsze oprogramowanie

woltren

#4
https://zapodaj.net/cfe92d42738e6.jpg.html
https://zapodaj.net/dff91d3607f35.jpg.html
https://zapodaj.net/1c14697bad4c3.jpg.html
Takie mam kobinacje
Nie mogę sformatować dysku skoro nie mogę wejść dalej do instalacji.
Klikam instal Mageia i zostaje czarny prostakat.
SecureBoot jest wyłączony.

pavbaranov

"Karta Radeon" znaczy mniej więcej tyle, co mam Fiata :) Dalej oporny jesteś. Próba wyszukania tego notebooka daje kompletnie sprzeczne informacje z podanymi przez Ciebie: https://www.lenovo.com/pl/pl/laptops/ideapad/300-series/Ideapad-330S-14-AMD/p/88IP30S0991 (z czego wynika A9, a nie Ryzen 3 i opcjonalne drugie GPU Radeon 530). Zatem co tam masz?

W sumie, to mniejsza nawet o to. Ze specyfikacji Mageia 6: https://distrowatch.com/table.php?distribution=mageia wynika, że kernel jest tam w wersji 4.9.35. Odpowiedź zatem jest bardzo krótka: nie zainstalujesz na tak nowym notebooku tak archaicznego linuksa. Szkoda Twojego i naszego czasu na rozwiązanie tego problemu.

W zależności od tego, czy jest tam Ryzen 3 z Vegą oraz dodatkowo jakiś Radeon (530?) czy też jest to A9 z Radeonem R5 (i ewentualnie jeszcze jakiś Radeon w niewiadomej wersji) absolutnie minimalny kernel dla pierwszej opcji to 4.17 (choć zdecydowanie lepszy 4.19, bo nie wiem, czy tę Vegę obsłuży już wersja 4.17). W drugim przypadku powinien wystarczyć 4.17. Bóg jeden raczy wiedzieć jednak, czy obecnie dostępne sterowniki obsłużą GPU Radeon jeśli w istocie jest to wersja 530 (strona AMD nie chwali się sterownikami dla tej serii, ale może to oznaczać też i to, że AMDGPU-PRO jeszcze takiego nie ma, co nie oznacza, że sterownik otwarty amdgpu tej karty nie obsłuży na nowych Xach/Waylandzie oraz - znów - w miarę ostatnia wersja).
Podsumowując - jeśli chcesz tam postawić jakiegoś linuksa, to musi to być absolutnie najnowsza wersja dystrybucji, która oferuje oprogramowanie z końca 2018 r., a w szczególności taki kernel oraz sterownik AMD. Nawet Ubuntu 18.10, Mint 19, czy OpenSUSE Leap nie będą mogły być tu zainstalowane. Kwestia UEFI itp. nie ma tu nic do rzeczy.

woltren

Dokładnie AMD Ryzen 3 2200U with Radeon VEGA Mobile Gfx 2.50GHz

No ok to poczekam jakiś czas a narazie będzie służyć jako podkładka pod talerz.  >:(

hobbysta

Zainstaluj cokolwiek aby rozstrzygnac czy to problem kompa czy tylko Magei. Jesli tylko Magei to chyba niewiele da sie zrobic i pogodz sie z inna dystrybucja. Chyba, ze faktycznie wolisz uzywac kompa jako talerz. Ale to wiesz co? Mam ladne talerze to mozemy sie zamienic.

pavbaranov

#8
Jeśli bardzo chcesz mieć tam Mageia to musisz się zdecydować na 7-beta1. To być może Ci się uda zainstalować, choć pewności nie mam. Przynajmniej kernel spełnia minimalne wymagania.
Czy to jest jednak na tyle już dobrze poukładane, by używać - nie wiem.
Podobnie będziesz mieć z OpenMandrivą - ewentualnie nadaje się wersja 4.0-alpha1 - z podobnymi zastrzeżeniami jak wyżej.
O trzeciej pochodnej, dawnej Mandriva - ROSA - zapomnij. Podobnie jak każda inna "stabilna" wersja powyższych - zbyt stara na ten komputer, ale tu nie ma innej opcji.

PS: Też mogę wymienić swoje talerze, podstawki pod kwiatki itp.

woltren

Dziękuję wam bardzo za pomoc.
Jest mi to obojętne jaki linux będzie tylko do Mageia sie przyzwyczaiłem.
Bede próbować innych wersji i napisze jak sie uda.
Jeszcze raz dziękuje.

stan7

Sprawdz Fedore 29. Tak wlasnie teraz mam uruchomiona w Live, brak polskich liter, w Bios testowo ustawilem: boot mode uefi i secure boot enabled. Moj lapek

Machine:   Type: Laptop System: Acer product: Aspire A315-41 v: V1.09 serial: <root required>
           Mobo: RR model: Metapod_RR v: V1.09 serial: <root required> UEFI: Insyde v: 1.09 date: 07/27/2018
Battery:   ID-1: BAT1 charge: 31.2 Wh condition: 34.8/37.0 Wh (94%) model: PANASONIC 41,50,31,36,4D,35,4A status: Charging
CPU:       Topology: Dual Core model: AMD Ryzen 3 2200U with Radeon Vega Mobile Gfx bits: 64 type: MT MCP arch: Zen
           L2 cache: 1024 KiB
           flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3 svm bogomips: 19961
           Speed: 1405 MHz min/max: 1600/2500 MHz Core speeds (MHz): 1: 1437 2: 1521 3: 1340 4: 1365
Graphics:  Device-1: AMD Raven Ridge [Radeon Vega Series / Radeon Vega Mobile Series] vendor: Acer Incorporated ALI
           driver: amdgpu v: kernel bus ID: 03:00.0
           Display: x11 server: X.Org 1.20.3 driver: amdgpu,ati unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
           OpenGL: renderer: AMD RAVEN (DRM 3.27.0 4.19.9-sparky-amd64 LLVM 7.0.1) v: 4.5 Mesa 18.2.6 direct render: Yes


TataPingu

Cytat: hobbysta w Styczeń 04, 2019, 06:25:40 PM
Zainstaluj cokolwiek aby rozstrzygnac czy to problem kompa czy tylko Magei.

Mam wrażenie, że to oba te problemy na raz...
Widać, że Winda zainstalowana była w trybie EUEFI i GPT...
- pomimo, że wywalił Windę i sformatował HDD, to Winda "pozostawiła ślad" w BIOSie, a mianowicie "Windows Boot Manager"...

W pierwszym rzędzie musisz się pozbyć tego badziewia z BIOSu Kolego Woltren...
- przeszukaj go dobrze, a najlepiej zresetuj....

pavbaranov

#12
@stan7 - Fedora 29 ma kernel 4.18.x, gdzie jeszcze pełna implementacja kodu dla amdgpu (m.in. dotyczącego Vega M) nie została zakończona (trwała od 4.17 do 4.19). W przypadku niektórych GPU będzie pracować dobrze, w przypadku innych będzie np. mocno grzać GPU, a w jeszcze innych w ogóle nie pójdzie. W zasadzie minimum to 4.19, a ze względu na błędy, jakie się wkradły w początkowe wydania, to >=4.19.5 (choć jeśli instalka ma wcześniejszą wersję, to powinno się zainstalować; warto by w repozytorium był nowszy kernel lub by był jakiś alternatywny, który zaktualizujemy do wersji wyższej, przy czym problem dotyczył bodaj jednej, czy dwu linii GPU AMD).

@TataPingu - Zasadniczy problem, jest taki, że stary linux u @woltren po prostu nie wystartuje w ogóle. To o czym piszesz jest oczywiście ważne i istotne, ale można się tym zająć później. Pytanie jednak, czy Lenovo w BIOS po prostu nie ustawiło takiej opcji, jak również co się w istocie za nią kryje (lata temu miałem komputer z opcją w BIOS, nie, nie w żadnym UEFI, która właśnie tak brzmiała, a oznaczało to po prostu, by komputer wystartował z HDD).

@woltren - Zapomniałbym. Prawdopodobnie w dystrybucjach, które będziesz mógł zainstalować ten problem nie będzie istnieć, ale rozglądając się za taką dystrybucją sprawdź sobie również wersję firmware dla AMD (paczka w zależności od dystrybucji różnie się nazywa: linux-firmware, amd-firmware, amd-ucode itd. itp.). Ostatnia dostępna wersja pochodzi z 18.12.2018 i zwykle bywa oznaczana jako 20181218, choć to też zależne od dystrybucji. Po instalacji musisz jeszcze odnowić GRUBego (jeśli używasz - jeśli nie, to co tam masz) i wówczas w /boot winien pojawić Ci się obraz /boot/amd-ucode.img, który powinien być ładowany przed kernelem jeszcze. To jednak na przyszłość, bo jak na razie musisz znaleźć jakąś dystrybucję, która w ogóle wystartuje.
Jeśli tam jest druga karta, to i ona może sprawiać jakiś problem. W takim przypadku prawdopodobnie w BIOSie możesz ją - przynajmniej na czas instalacji - wyłączyć, a potem się ewentualnie nią bawić i próbować jakiegoś układu, który to obsłuży. Oczywiście, o ile się nie wykryje.
Spośród dystrybucji, które na pewno mają kernel obsługujący Twój układ (APU) powinny spełnić możliwości uruchomienia się na Twoim komputerze (oprócz tych beta i alpha Mageia i OpenMandriva): OpenSUSE Tumbleweed, Manjaro 18.0.1, Antergos 18.12, ArcoLinux i oczywiście Arch (oraz wszelkie jego łatwe instalatory, jak również pochodne, które ukazały się co najmniej w grudniu 2018; w SwagArch 19.01 masz nawet kernel 4.20, który wg mnie jest zdecydowanie lepszy niż 4.19).

woltren

A jest jakaś różnica w formatowaniu Pendrive.
Chodzi mi o FAT32 a ext4

pavbaranov

Dla obrazu ISO? A jak to wgrywasz i pod czym? Każda dystrybucja ma obecnie informację o tym jak przygotować bootowalny pendrive i to zwykle na różnych systemach i tego się trzymaj. Z tego punktu widzenia, czy to ext4, czy FAT32 - nie ma żadnego znaczenia.
Odpowiedź zaś jest prosta:
1. w samym formatowaniu - nie ma różnicy z wyjątkiem wybranego FS,
2. potem już jest - to 2 różne FS, które mają różne właściwości, są czytane lub nie przez różne systemy operacyjne.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum