Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Cześć wszystkim : )

Zaczęty przez Karol, Grudzień 13, 2018, 07:05:35 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Karol

Uszanowanie,

Pochodzę z Warszawy. Mam 28 lat. Od czterech lat mieszkam na wybrzeżu- pół roku na półwyspie, pół roku we Władysławowie. Mam malutki, stacjonarny i legalnie zarejestrowany kantor Bitcoinowy. Nie podaję adresu czy nazwy, bo nie o reklamę tu chodzi  :) Jak ktoś by chciał bliżej info to ewentualnie priv a najlepiej telefon. Tematem krypto zainteresowałem się jako 22 latek. Bitcoina pokazał mi kolega... młodszy o rok :D miał też jakiś taki dziwny klaster ze wszystkich komputerów jakie w piwnicy i na śmietniku i coś tam kopał- odjazd! Była to na tamten czas niesamowita przygoda. Większy zapas sprzedałem w końcówce listopada 2013 roku po ok. 1200 dolarów. Był niesmak jak 4 lata później dobił do 20.000 $ ale miłość została. Jestem motocyklistą, lubię plaże, postrzeganie czasu na pomorzu i dobre jedzenie. Odróżniam łososia bałtyckiego od hodowlanego "norweskiego"  Interesuję się tematyką związaną z siecią Tor. Jestem fanem Whonix'a jako skonfigurowanego systemu operacyjnego z prostą instalacją. Jestem amatorem, moja wiedza jest raczej średnia. Nie potrafię posługiwać się terminalem. Jestem z tego naboru co zobaczył kursor w linuxie i zapragnął przesiadki :D Dopiero poznaje ten świat. Umiem korzystać z wyszukiwarki ;) Jestem fanem iPhone SE. Piękne urządzenie. Trafił mi się taki co nie się grzeje więc jak na aluminiową obudowę przystało jest przyjemnie chłodny. Telefon musi być na tyle mały, żeby dał się obsłużyć jedną ręką. Nie lubię androida bo włącza różne funkcje w aplikacjach które wyłączyłem. Nie lubię też google, nie podoba mi się, że facebook chce mojego numeru telefonu i wysyła mi smsa, nie wierzę w usługi typu whatsapp- kolejna apka w której trzeba zalogować się kartą sim. Jak bym umiał to bym zrobił atak hakerski na portal ogłaszamy24.pl. W ogóle mi się nie podoba jak urządzenia dużych koncernów wymuszają na nas tworzenie setki kont i powiązanych usług. Czemu nie mogę miec iPhona i pobrać appki bez zalogowanego iclouda? Linux przekonał mnie jak system operacyjny i idea którą wydaje mi się, że rozumiem.

Pozdrawiam Forumowicze
Karol

TataPingu

Z krótkiej analizy treści wynika, iż już wiesz czago byś chciał/oczekiwał od urządzeń, tylko, jak na razie nie wiesz, jak tego dokonać, czy, jak to osiągnąć....

No cóż, to dłuuuuga droga przed Tobą, ale przynajmniej widzę Twoje dobre chęci...
Witaj, więc...
- i życzę powodzenia

Karol

Chciałbym przede wszystkim dokładnie zrozumieć działanie urządzeń czy rozwiązań z których korzystam. Mam świadomość jak długa droga przede mną.

hobbysta

Cześć! Najwyższa pora polubić terminal. To jest jak z twoim 'niesmakiem'. Im dłużej będziesz zwlekał tym bardziej większy będzie niesmak dlaczego tak długo zwlekałeś.

Karol

Do pewnych rzeczy się dorasta. Ja dorosłem do konsoli, ale nie ukrywam, że gdyby nie możliwość "przeklikania" to raczej bym się nie zdecydował. Nie mam też za bardzo nikogo "pod ręką" który by mi rozwiał jakieś niejasności a nie zawsze fachowy język jest dla mnie zrozumiały. Staram się zacząć od podstaw, żeby wszystko dobrze zrozumieć. Korzystam z różnych rozwiązań i bardzo mi zależy poznać ich działanie lub umieć kreatywnie wykorzystać możliwości linuxa a nie przepisywać polecenia do Hydry czy innej stwory ;)

hobbysta

Poszukaj Aurox-a. Jest to stara polska dysrybucja Linuxa  Podstawową zaletą było, że był dobrze spolonizowany. Nawet na poziomie pracy z terminalem. Oczywiście najlepiej postawić na maszynie wirtualnej - najprościej w VB.

pavbaranov

Z Auroksem może być problem, zwłaszcza na fizycznej, współczesnej maszynie. Ostatnie wydanie, to wrzesień 2006. Jeśli nawet go się zmusi do działania, to czego tak naprawdę dzisiaj może nas nauczyć? System initów? Starutki, jego zmieniona wersja stosowana obecnie w kilku zaledwie dystrybucjach. Środowiska? Oba, które tam były odeszły już w niepamięć. Pozostają podstawowe, konsolowe polecenia, które i tak są dobrze spolszczone we współczesnych dystrybucjach.

I jeszcze jedno. Oczywiście wszystko zależy od tego do czego i jak ma służyć system. Jeśli tylko i wyłącznie do mniej lub bardziej podstawowych prac, to można nauczyć się obsługi aplikacji i niemal nic więcej nie jest potrzebne. Jeśli jednak jakoś użytkownik chce administrować swoim systemem, to nie tylko podstawowa znajomość "fachowego" języka bywa potrzebna, ale nadto najlepiej, by była to znajomość języka angielskiego, bo jest on tu po prostu powszechny.
Cóż z tego, że mam pięknie (?) spolszczonego Kickera na "Aktywator programów", kiedy wszelką pomoc dotyczącą Kickera znajdę właśnie posługując się tą nazwą (nb. własną). Cóż mi z tego, że - szczególnie w środowiskach Gtk - niemal wszelkie aplikacje uzyskały wyłącznie polskie nazwy (np. "Edytor tekstu") skoro dla rozwiązania konkretnego problemu, muszę znać konkretną nazwę takiego programu. I zaczynają się schody.

Jeśli zatem o administrowaniu systemem mówimy - to znajdź sobie taką dystrybucję (nawet na VM), która przede wszystkim oferuje świetny materiał dotyczący jej obsługi. Język - ten fachowy - przyjdzie z czasem, wraz z każdym słowem raz jeszcze przeczytanym.

Karol

Korzystam z VirtualBoxa. Whonix chodzi jak szalony, ale kali na przykład przycina się cały czas z taką samą częstotliwością co ok. 3 sekundy i nijak nie mogłem temu zaradzić. Host to Win10 64 bit.

pavbaranov

No nie mogę - po cholerę Ci Kali?

Karol

Czysta ciekawość. Stawiałem sobie XP'ka w VB i próbowałem sobie coś tam podziałać. Spokojnie. Włamywanie się do okolicznych hot spotów mnie nie podnieca ;) Ja jak bym potrafił coś więcej to zaatakowałbym oglaszamy24.pl :)

pavbaranov


Karol

Ten portal to są jaja :D To jest zaprzeczenie wszystkiego w co wierzę :D haha

TataPingu

Cytat: Karol w Grudzień 14, 2018, 06:24:24 PM
Host to Win10 64 bit

Jeśli chcesz cokolwiek robić, a właściwie, uzyskać, to próbuj lepiej tego na jakimś linuksie...
- a wndę10, jeśli już ją tak potrzebujesz, zainstaluj sobie w VB

Karol

@TataPingu- myślę, że większość naszych nieporozumień bierze się z tego, że nie czytasz. Napisałem, że korzystam z Linuxa na VB, a dokładnie z Whonixa i Kaliego pod Alfą z nie pamiętam jakiem chipsetem ale działa. RTLAU88A? Jakoś tak. Podobno niedawno dopiero dali drivery pod ten chipset a tych kart z artherosem to ni ma za bardzo.

TataPingu

Ależ czytam, czytam...
- i jeśli prawidłowo określasz, to i rozumiem...

Cytat: Karol w Grudzień 14, 2018, 06:24:24 PMHost to Win10 64 bit.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum