Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Karta Hauppauge WinTV-HVR-4000 i problem z shutdown (poweroff)

Zaczęty przez TataPingu, Grudzień 10, 2018, 10:17:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

Procesor: AMD A10-6700 APU with Radeon(tm) HD Graphics × 4, płyta ASUS F2-A85-Pro

Sterowniki karty WinTV-HVR-4000 (PCI) - sprawdzone:

v1.20.79.0 (hcw88bda.sys) - OK

v1.22.82.0 (hcw88bda.sys) - OK

v1.23.86.1 (hcw88bda.sys) - OK


Firmware-linux-free, firmware-linux-nonfree, firmware-misc-nonfree i wszystkie inne potrzebne zainstalowane


Problem:
- do kerneli 3.+ działanie bezproblemowe, od wszystkich 4.+ problem z shutdown (poweroff), PC "zjeżdża" tylko częściowo, kontrolka power świeci, a wentylatory nadal działają.
--------------------------------------

I to niezależnie od systemu, sprawdzone systemy bazujące na debianie, ubuntu, archach, a także suse...

Może już ktoś ma rozwiązany ten problem?
----------------------------------------

Ps - na pewno nie jest to problem z ACPI lub IRQ. Sprawdzane były również karty graf. (NVIDIA i ATI)...

pavbaranov

Temat zamieściłeś w dziale dotyczącym Raspberry Pi. Z opisu procesora wynika, że nie może on jego dotyczyć. Prosimy zatem o uściślenie, wraz z podaniem:
1. dystrybucji, jakiej używasz ("systemy bazujące" nic nie mówią) - konkret (i z całym szacunkiem - nie mogłeś sprawdzić "systemów bazujących" np. na "archach" z kernelem linii 3.x, bowiem coś takiego w przyrodzie już nie istnieje,
2. kernela (konkret) oraz systemu initów, którego używasz,
3. konkretnego modelu GPU (Radeon HD x4 - to nie jest nawet nazwa handlowa tego GPU),
4. logów z próby wyłączenia systemu.

TataPingu

#2
Za pomylenie działów przepraszam, prawdopodobnie to wynik przeoczenia....
- siedziałem wczoraj u znajomego na kompie, no i na prędko...

Co do karty TV, jajek i systemów, to karta TV jest z ok. 2006 (najpóźniej 2008) roku....
- znajomy miał ją cały czas w użyciu.
To linuksiarz "hobbysta". Używa kilku OSów i regularnie je sobie zmienia. Stąd mój szybki i ogólnikowy opis.

Co do kerneli, czy używanych systemów, to nie można jednoznacznie tego określić. Na pewno karta TV "siedziała" i działała w co najmniej 2-3 PC-ach (właśnie gdzieś od ok. 2006-2008r). Wymieniony przeze mnie, to jego ostatni.
Ale i w nim nie było żadnych problemów z kartą (używał również jakichś "archów", jeśli się nie mylę, na pewno Antergosa). Z jego opisu wynika, że wszystko było OK, do momentu przejścia na 4.+
4.+ to już Debian9 (Stretch). Poprzednie, bazujące jeszcze na Jessie (Debian8), czy wcześniejsze bazowały na 3.+ i niżej (proszę wziąść pod uwagę rok zakupu i rozpoczęcia używania karty!)

Ponoć od samego początku nie było żadnych problemów, po wgraniu firmware pod /lib/firmware/ (sterowniki) karta była w pełni kompatybilna z linuksem. I to niezależnie od użytkowanej w danym momeńcie dystrybucji.
Wynika z tego, że karta była robiona również pod linuksa, więc rozpatrywanie (sprawdzanie) typu procesora czy określonych komponentów PC-ta mija się z celem.
Dopiero po przejściu na kernele grupy 4.+ zaczęła "szwankować".

Mam podejrzenie, że karta jest już na tyle "stara", że "wyciągnięto" ją przy ukazji ostatnich "odchudzań" ze standardowych jajek. Ewentualnie, ze względu na "wiek" karty wystąpiła już jakiś techniczna usterka.

I stąd moje pytanie, bo może ktoś miał podobny przypadek z tą kartą.

Jeśli nie, to będę musieć to sam sprawdzać

pavbaranov

#3
Podrążymy temat. Rozumiem,
1. ogólnie owa karta TV działa i problem jest związany/widoczny wyłącznie gdy ona jest w użyciu, a jest to karta PCI w blaszaku,
2. sterownik tej karty jest "zewnętrzny" (czyt. nie ma go w kernelu, nie ma go w repozytorium, pochodzi z zewnętrznego źrodła).

Proponowałbym następujące rozwiązanie/a:
1. zdecydować się na jedną dystrybucję; jeśli rozwiązanie na niej się powiedzie, to istnieje ewentualna możliwość przeniesienia go na inne,
2. odłączyć kartę i ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że problem jest związany wyłącznie z podłączeniem karty (od czasu do czasu ostatnie kernele + systemd w niektórych wersjach, oraz ich wzajemne połączenia miewają jakieś problemy z całkowitym wyłączeniem niektórych komputerów),
3. sprawdzić log z chwili wyłączania, bowiem tylko wówczas będziemy wiedzieć na czym to wisi,
4. w systemach wykorzystujących mkinitcpio (pewnie w innych da się to zrobić podobnie), można do pliku mkinitcpio.conf dodatkową komendę do używanego HOOKS pn. shutdown i przebudować obraz; u mnie - wprawdzie nie na tę kartę, bo jej nie mam, pomogło,
5. karta w istocie ma już swoje lata, ale prawdopodobieństwo, że w jakiś sposób została "wyłączona" z obsługi jest raczej marne; być może jednak stosowane kernele wymagają jakiegoś przebudowania - np. zobacz stary materiał od Gentoo, który sugerował nałożenie jakiegoś patcha: http://wikigentoo.ksiezyc.pl/Hauppauge_WinTV_HVR-4000.htm
6. rozwiązania z karty 5500 winny również być aktualne, bowiem jak wynika z https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Hauppauge_WinTV-HVR-4400 jakoś różnic nie widać.
7. być może użyć jakiś alternatywny, inny firmware: https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Hauppauge_WinTV-HVR-4000 - wygląda na to, że jest kilka możliwości; zwróć uwagę, że w mythbuntu 9.04 ta karta chodziła OTB - być może zatem w ogóle nie używać zewnętrznego firmware'u, bowiem został on już implementowany do kernela (niestety nie odpowiem Ci bo u mnie całe DVB w kernelu jest wycięte, a następny będę budować pewnie za kilka dni, jak się 4.19.9 ukaże); marne szanse, by jakieś nadal używane sprzęty zostały w kernelu porzucone, jeśli wcześniej pojawiło się dla nich zaimplementowane rozwiązanie, choć być może kernel trzeba odpowiednio zbudować - tu układ wydaje się być typowy (Conexant).

I jak widać po odpowiedzi - nie nie miałem do czynienia z tą kartą i nie znam prostego rozwiązania. To tylko garść pomysłów.

TataPingu

Podobnie, jak Kolega teraz, dopiero wczoraj zetknąłem się z tym problemem (u znajomego)

Cytat: pavbaranov w Grudzień 11, 2018, 11:17:12 AM
1. ogólnie owa karta TV działa i problem jest związany/widoczny wyłącznie gdy ona jest w użyciu, a jest to karta PCI w blaszaku

Tak właśnie jest, gdy ją fizycznie wyciągnąłem, problem zniknął

Cytat: pavbaranov w Grudzień 11, 2018, 11:17:12 AM
2. sterownik tej karty jest "zewnętrzny" (czyt. nie ma go w kernelu, nie ma go w repozytorium, pochodzi z zewnętrznego źrodła)

Na to wygląda, ale, jak Kolega widzi, ja też nie posiadam wiele informacji...
- jedno jest pewne, znajomy na tyle obeznany jest z linuksem, że wie o czym mówi

Cytat: pavbaranov w Grudzień 11, 2018, 11:17:12 AM
Proponowałbym następujące rozwiązanie/a:
1. zdecydować się na jedną dystrybucję; jeśli rozwiązanie na niej się powiedzie, to istnieje ewentualna możliwość przeniesienia go na inne

Właśnie o tym pisałem, wypróbowano większość nowych dystr., a jakieś pojedyńcze, specjalnie preparowane nie wchodzą raczej w grę


Cytat: pavbaranov w Grudzień 11, 2018, 11:17:12 AM
(od czasu do czasu ostatnie kernele + systemd w niektórych wersjach, oraz ich wzajemne połączenia miewają jakieś problemy z całkowitym wyłączeniem niektórych komputerów)

To może być problemem (i zarazem rozwiązaniem!)...
- przypadkiem odkryłem wczoraj, że z hibernacją PC-ta nie ma problemu (systemctl hibernate), więc prowizorycznie tak mu to przygotowałem...


Cytat: pavbaranov w Grudzień 11, 2018, 11:17:12 AM
4. w systemach wykorzystujących mkinitcpio (pewnie w innych da się to zrobić podobnie), można do pliku mkinitcpio.conf dodatkową komendę do używanego HOOKS pn. shutdown i przebudować obraz; u mnie - wprawdzie nie na tę kartę, bo jej nie mam, pomogło

Sprawdzę

Cytat: pavbaranov w Grudzień 11, 2018, 11:17:12 AM
zwróć uwagę, że w mythbuntu 9.04 ta karta chodziła OTB - być może zatem w ogóle nie używać zewnętrznego firmware'u, bowiem został on już implementowany do kernela (niestety nie odpowiem Ci bo u mnie całe DVB w kernelu jest wycięte, a następny będę budować pewnie za kilka dni, jak się 4.19.9 ukaże); marne szanse, by jakieś nadal używane sprzęty zostały w kernelu porzucone, jeśli wcześniej pojawiło się dla nich zaimplementowane rozwiązanie, choć być może kernel trzeba odpowiednio zbudować - tu układ wydaje się być typowy (Conexant)

Jak już pisałem, karta chodziła pod większością dystr...
- dopiero od 4.+ się "sknociło" (wg. znajomego)

Ale masz rację, Conexant raczej nie powinien być wywalony z kernela, więc widzę, że muszę poświęcić temu więcej czasu. Tu może być więcej przyczyn...

A myślałem, że "pójdę na łatwiznę" ;)

Dzięki za pomoc, zamelduję, gdy będę coś więcej wiedzieć

pavbaranov

Sprawdź jeszcze, czy przez przypadek "rozwiązanie" dla Mythbuntu nie jest właściwe (czyli nic nie instalować dodatkowego). Skoro w 2009 mogło to działać OTB (aczkolwiek nie wiem co Mythbuntu dostarczało wówczas OTB, a w szczególności, czy jakiś zamknięty firmware) to być może na 4.x po prostu ktoś "przekombinował". Zacząłbym zatem od "gołego" kernela i postępował dalej.
Jeśli chodzi o owe zamykanie - mogę pomóc, ale jak pewnie wiesz - raczej z Archem (i okolice). Owe shutdown w HOOKS powoduje niejako "wymuszenie" zamknięcia. Powinno zadziałać. Niemniej jednak - wpierw przydałaby się diagnoza, na czym to wisi, bo może szukamy nie w tym miejscu, w którym powinniśmy.

TataPingu

A więc problem rozwiązany...
Sprawdzone było praktycznie wszystko...
- począwszy od wymontowania wszystkich kart, usb itd, zreserowania i wgrania najnowszego biosu itd, błąd nieustannie się pojawiał.
Znajomy miał słuszność z tym kernelem "od 4.+". Specjalnie sie pofatygowałem i na szybcika wgrałem (oczywiście, wpierw były wersje live) co miałem "starszego pod ręką", a mianowicie Minta 17 Qiana...
- PCet był w pełni funkcjonalny.
Próbę tę zrobiłem tylko po to, by sprawdzić działanie karty TV (sprawność). Karta WinTV-HVR-4000 jest w pełni sprawna.

Niezależnie od dystra (próbowałem kilka live), faktycznie, wszystkie z kernelem 4.+ "fiksowały"...
- a najgorsze, że w tak perfidny sposób, że nie było żadnych logów.
Po prostu, PCet zawieszał się (wentylatory i niektóre elementy nadal pracowały) krótko przed jego wyłączeniem (ale już po wyłączeniu wszystkich procesów).
Jedyne, co można było zobaczyć, to resztki wyświetlanych komunikatów na ekranie...
- niektóre wskazywały na błędne przyporządkowanie portów IRQ.
Niestety, nie były to powtarzalne komunikaty....

No cóż, nie miałem zbyt wiele czasu, by to przetestować, jednak te IRQ nasunęły mi myśl o całkowitym odłączeniu funkcji ACPI. Kernel wystartowałem z "acpi=noacpi noapic" no i... BINGO
- pracuje, jak powinien.

W sumie to stacjonarka i używany jest tylko wówczas, gdy to potrzebne, więc nie ma problemu...
- znajomy zadowolony.

Reasumując, znajomy miał rację, że "winne były" kernele 4.+ (akurat przy jego konstelacji PC)

Temat uważam za zamknięty

Zobacz najnowsze wiadomości na forum