Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

instalacja karty ati

Zaczęty przez mbbartek, Listopad 09, 2018, 12:38:37 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mbbartek

witam.
próbuję zainstalować sterowniki ati do karty radeon 5650. korzystam ze strony: https://wiki.sabayon.org/index.php?title=HOWTO:_Get_AMD/ATI_or_Nvidia_Video_Cards_working_in_Sabayon

niestety utknąłem na etapie:
Now lets download a kernel with display code.

localhost root # git clone -b amd-staging-drm-next --depth=1 git://people.freedesktop.org/~agd5f/linux   
localhost root # mv linux /usr/src/linux-4.17.0-amdgpu
localhost root # cd /usr/src
localhost root # rm -rf linux
localhost root # ln -s linux-4.17.0-amdgpu/ linux
localhost root # cd linux

dostaję odpowiedz z konsoli: # git clone -b amd-staging-drm-next --depth=1 git://people.freedesktop.org/~agd5f/linux
bash: git: nie znaleziono polecenia

do tego etapu szło ok. gdzie popełniłem błąd, ewentualnie co zmienić?? poprawić.
z góry dziękuję za podpowiedzi. tylko proszę o tłumaczenie jak dla debila, bo dopiero się przesiadłem z windows ;/

lami07

IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pavbaranov

Jaka dokładnie to karta? Mobilny Radeon HD 5650? Jeśli tak, to amd-staging-drm-next w ogóle nie jest rozwiązaniem dla niego. Pomijam już to, że to, co chcesz sklonować to są źródła kernela z pewnymi łatkami, które najnormalniej wymagają zbudowania, by działały. Mniejsza o to.

Sterownik dla karty jaką posiadasz nazywa się w Gentoo i pochodnych radeon. To, co próbujesz ściągnąć jest dla GPU, które są obsługiwane przez sterownik amdgpu, czyli oparte o układ GCN (zasadniczo 3 i 4 generacji, a w 1 i 2 eksperymentalnie). Twój GPU jest oparty o TeraScale 2&3 i nic Ci amdgpu (także ten kernel, który chcesz ściągnąć) nie da.

Radeon HD5650 może być również obsługiwany przez własnościowy Catalyst/fglrx, ale szczerze go nie polecam.

mbbartek

dziękuję bardzo za tak szybka odpowiedz.
mam acera timeline 5820tg i jest tam karta ati radeon hd 5650.
chyba wczoraj za bardzo namieszałem, bo już dziś sabayon nie chciał się uruchomic, więc musiałem go zainstalować od początku ;/
a może to i lepiej, bo nie będzie syfu, który narobiłem.
jeśli moge prosić, to podpowiedz w stylu zainstaluj, nie wiele mi mówi. dopiero zaczynam z linuxem i umie tylko korzystać z rigo. ewentualnie odpalić konsole i wkleić coś ;P
podpowiedzcie mi w jaki sposób instalować sterowniki, czy programy, co ewentualnie powinienem doinstalować przez rigo, żeby było łatwiej??

aha, bo o tym chyba zapomniałem, linux z tego co sie zorientowałem wcześniej zainstalował mi jakąś kartę nvidia?? :/ i tak to u mnie działa. jak to ogarnąć, czy są jakieś konkretne podpowiedzi na stronach?? (w google szukałem i i ten wczorajszy burdel, to właśnie efekt moich poszukiwań ;P)

pavbaranov

Tak na szybko. Podczas instalacji Sabayona karta AMD winna być wykrywana, a odpowiedni sterownik instalowany. Paczka nazywa się xf86-video-ati. Po stronie kernela Sabayona sterownik winien być wbudowany. Jak większość sterowników GPU w linuksie składają się one jakby z dwu części. Jedna jest w kernelu, druga, która nawet nie jest niezbędna do działania, to właśnie ten xf86-video-*.

Nie kombinuj z żadnym sterownikiem xf86-video-amdgpu, czy xf86-video-amdgpu-pro, albowiem obydwa nie są właściwe w przypadku Twojego GPU i "zmuszenie" systemu do działania na nim sprowadzi się do pięknego, czarnego ekranu przy jego starcie.

Alternatywnym sterownikiem dla Twojego GPU jest właśnie wspomniany wcześniej Catalyst/fglrx, ale nie wiem, czy jest on w repozytoriach Sabayona (w Gentoo "paczka" z nimi to ati-drivers). Wg mnie (a mam GPU AMD od kilku ładnych lat) obecnie nie istnieje żadna zaleta stosowania Catalyst, a dostrzegam wiele wad. Jeśli chodzi o "sprawność", to obecnie jest ona porównywalna.

Z całym szacunkiem, ale polecenie "zainstaluj" jest doprawdy podstawowym dla każdego systemu operacyjnego. W Sabayonie masz nawet odpowiednie GUI (a nawet dwa, bo jedno działa na gentoowym portage) do przeglądania, instalowania, usuwania oprogramowania i to jest wspomniane przez Ciebie rigo.

Parcie na instalację sterowników jest wytworem osób pracujących wcześniej na Windows, którzy w linuksie koniecznie chcą instalować jakieś sterowniki. Jakich zatem sterowników Ci brakuje? Co nie działa prawidłowo? Wówczas się nad tym pochylimy. Sterowniki albo są instalowane prawie wszystkie podczas instalacji systemu, który potem sam sobie odpowiedni dobiera, albo podczas instalacji wykrywane są te, które są potrzebne i te zostają zainstalowane.

Do ewentualnej instalacji w Sabayonie służy przede wszystkim rigo (bo z tym sobie poradzisz). Dodatkowo jest jeszcze equo.

Co powinieneś doinstalować tego nie wie absolutnie nikt oprócz Ciebie, wszak to Ty chcesz z czegoś korzystać na tym komputerze a nie my.

Doprawdy nie wiem po co w Twoim systemie jest zainstalowany sterownik nvidia (raczej chyba nouveau), ale bywa tak, że instalator podczas instalacji dokonuje wrzucenia na dysk praktycznie całej grupy sterowników xf86-video-*, czy są one w systemie potrzebne, czy też nie. Jeśli Twój komputer jest taki: https://www.komputronik.pl/product/101486/acer-timelinex-5820tg-5454g50mn.html to prawdopodobnie ma dwie karty: zintegrowaną w procesorze Intela oraz AMD. W takim przypadku:
1. sterowniki inne niż (ewentualnie) xf86-video-intel oraz xf86-video-ati nie są systemowi potrzebne,
2. system prawdopodobnie domyślnie pracuje na GPU Intela, czy można włączyć komputer by domyślnie pracował na GPU AMD - nie wiem - stosowna informacja winna być w instrukcji obsługi komputera i zwykle wymaga ingerencji w BIOSie,
3. hybrydową grafikę (jeśli w istocie taka jest u Ciebie) można obsługiwać również poprzez odpowiednią konfigurację i/lub wywołanie określonego programu do działania na kartach dedykowanych (AMD). Niestety nie widzę ani na wiki Sabayona ani na wiki Gentoo odpowiednich informacji na ten temat, jedyne co mogę podesłać, to informacje z Arch Linux:
a. https://wiki.archlinux.org/index.php/PRIME
b. https://www.unixmen.com/using-hybrid-graphic-card-intel-amd-arch-linux/

Sprawdź jednak, czy masz w istocie dostępne dwie karty w tym notebooku. Najwygodniej będzie pewnie zainstalować program inxi, a następnie w konsoli wpisać:
inxi -Gxx

mbbartek

istotnie mam dwie karty w lapku.
ale ze wzgledow technicznych bylem zmuszony na przejscie na linuxa.
po prostu na windzie ta z płyty głównej przestała działać i miałem czarny ekran. kiedy w biosie zablokowałem przełączanie grafiki, to już w ogóle nic się nie wyświetlało.
dzięki linuxowi mogę dalej korzystać z laptopa, ale tylko z jedne karty i jest to jak sądzę ati.

czyli podsumowując, czy dobrze zrozumiałem, nie kombinuję już z tymi sterownikami amdgpu (do tego już doszedłem sam ;P), za to interesują mnie sterowniki xf86-video-ati. znalazłem go w rigo, wiec chyba sobie poradzę :)
w konsoli jeż już próbowałem equo install i czasem szło. gdzie muszą być umieszczone paczki, żeby można było tak instalować??

mam jeszcze problem z drukarką, której w ogóle nie mogę zainstalować i stąd moje pytanie i to gdzie powinny być paczki. drukarka to brother dcpj315w. jest to drukarka sieciowa i łącze się z nią po wifi, to znaczy wcześniej łączyłem. znalazłem sterowniki na stronie producenta, ale nie umiem tego zainstalować. czy paczki z końcówką deb są właściwe??

pavbaranov

Cytat: mbbartek w Listopad 09, 2018, 01:29:44 PM
dzięki linuxowi mogę dalej korzystać z laptopa, ale tylko z jedne karty i jest to jak sądzę ati.
Skąd ta pewność?
Wpisz w konsoli:
lspci -vnnn | perl -lne 'print if /^\d+\:.+(\[\S+\:\S+\])/' | grep VGA
W tym, co Ci zwróci będziesz miał informacje o tym jakie karty są dostępne, przez co obsługiwane oraz która jest aktywna (ta, przy której na końcu będzie informacja [VGA controller].
Cytat: mbbartek w Listopad 09, 2018, 01:29:44 PM
podsumowując, czy dobrze zrozumiałem, nie kombinuję już z tymi sterownikami amdgpu (do tego już doszedłem sam ;P), za to interesują mnie sterowniki xf86-video-ati. znalazłem go w rigo, wiec chyba sobie poradzę :)
Sprawdź, czy nie masz jej już zainstalowanej. W rigo winna być stosowna informacja widoczna. O tym, czy istnieje w ogóle potrzeba, to dowiesz się z wyniku polecenia wyżej.
Tak amdgpu w ogóle Ciebie nie interesuje.
Cytat: mbbartek w Listopad 09, 2018, 01:29:44 PM
gdzie muszą być umieszczone paczki, żeby można było tak instalować??
A tego kompletnie nie rozumiem. Paczki są w repozytorium - zaznaczasz do instalacji, a resztą zajmie się menedżer paczek.
Cytat: mbbartek w Listopad 09, 2018, 01:29:44 PM
mam jeszcze problem z drukarką, której w ogóle nie mogę zainstalować i stąd moje pytanie i to gdzie powinny być paczki. drukarka to brother dcpj315w. jest to drukarka sieciowa i łącze się z nią po wifi, to znaczy wcześniej łączyłem. znalazłem sterowniki na stronie producenta, ale nie umiem tego zainstalować. czy paczki z końcówką deb są właściwe??
Generalna zasada na każdym forum - jeden wątek = jeden problem. Załóż inny dotyczący drukarki, a tu krótko - paczki deb są dla dystrybucji obsługiwanych przez APT (Debian, Ubuntu itd.), a rpm (bo takie drugie są u Brothera) - dla dystrybucji obsługiwanych przez RPM (Fedora, OpenSUSE itp.). Musisz albo znaleźć sterownik tej drukarki w repozytoriach Sabayona albo w portage Gentoo. Jeśli nie ma, to powinieneś zrobić sobie odpowiedni ebuild. Na stronie wiki Gentoo masz nieco informacji.

mbbartek

# lspci -vnnn | perl -lne 'print if /^\d+\:.+(\[\S+\:\S+\])/' | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller [8086:0046] (rev 18) (prog-if 00 [VGA controller])
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M] [1002:68c1] (prog-if 00 [VGA controller])

a da się jakoś konfigurować ustawienia karty??

pavbaranov

#8
 Hmmm... dziwne, a pokaż jeszcze:
$ glxinfo|egrep "OpenGL vendor|OpenGL renderer"

Co konkretnie chcesz konfigurować i po co? Znane mi GUI dla modyfikacji ustawień karty graficznej są dostarczane wraz z własnościowymi sterownikami (nie wiem, czy w przypadku amdgpu-pro również), czyli dla Twojego GPU takie coś było/jest w sterowniku Catalyst.
Dla otwartych sterowników znam jeszcze coś takiego:
https://github.com/marazmista/radeon-profile
https://github.com/marazmista/radeon-profile-daemon

mbbartek

$ glxinfo|egrep "OpenGL vendor|OpenGL renderer"
hmm, moze cos zle wklejam ale nie znaleziono takiego polecenia ;/??

pavbaranov

Nie wiem w jakiej paczce jest glxinfo w Sabayonie. W Archu to mesa-demos. Powinno być podobnie.

mbbartek

zainstalowałem mesa, ale nie bardzo mogę to znaleść w programach ;/
gdzie to się podziało i co z tym począć??

pavbaranov

mesa-demos, a nie mesa - to dwie różne rzeczy.
Niczego nie musisz szukać - wejść do konsoli i każdy program wykonywalny instalowany systemowo jest w PATH, a zatem po prostu wpisujesz jego nazwę i walisz w enter.

mbbartek

nie ma w rigo mesa demos. jest tylko mesa 18.2.3, mesa progs 8.3.0, libglw 8.0.0. jak wpisuje w konsoli #mesa
bash: mesa: nie znaleziono polecenia.

pavbaranov

mesa - to są sterowniki 3D. Niestety już nie pamiętam, jak się w Sabayonie sprawdza jaka paczka dostarcza określony program/plik. Ale po wpisaniu: glxinfo gentoo, w kaczkę, wychodzi, że w Gentoo siedzi to w mesa-progs, czyli na 99,99% właściwa paczka to mesa-progs.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum