Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux z persystencją.

Zaczęty przez Sknerus, Listopad 01, 2018, 09:43:01 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Sknerus

Szukam działającego linuxa z persystencją, do zainstalowania na pendrivie 32GB (USB 3.0). Slax, porteus itp. odpada. Zastanawiałem się nad Puppy, ktoś coś podpowie?  :)
Dodam, że system ma być używany na różnych komputerach, także 32-bitowych.

Albedo 0.64

#1
Pendrive 32 GB można użyć jako dysku, utworzyć partycje i zainstalować każdą dystrybucję pamiętając o umieszczeniu na nim sektora rozruchowego. Jeśli koniecznie ma to być live z persystencją, to oprócz Puppiego wbudowaną persystencję ma Knoppix. Najłatwiejszy i skuteczny sposób zapewnia windowsowy program LiLi USB Creator, który tworzy pliki persystencji dla systemów, które mają taką funkcję. Lista dystrybucji jest dostępna na stronie projektu: http://www.linuxliveusb.com/en/supported-linuxes Program może sam pobrać obraz iso wybranego systemu i zainstalować na nośniku. Cały proces nie powinien zająć więcej niż godzinę, w zależności od szybkości łącza internetowego i wielkości obrazu iso.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Sknerus

#2
Dzięki!
Cytat: Albedo 0.64 w Listopad 01, 2018, 06:40:07 PM
Pendrive 32 GB można użyć jako dysku, utworzyć partycje i zainstalować każdą dystrybucję pamiętając o umieszczeniu na nim sektora rozruchowego.
A mógłbym prosić o jakiś dokładniejszy poradnik/opis jak rozdzielić miejsce? Bo nie mogę znaleźć. Byłbym wdzięczny :)
P.S. A i tego Knoppixa to Rufusem?

ciubaka

Knoppixa i nie tylko można Rufusem.
Albo Yumi.
Pewnie i Unetbootin też.
I Knoppix i na przykład Lxpup (ze szczeniakopochodnych) pytają w trakcie instalacji ile zostawić pena na zapis sesji.
Polecam oba.
Jakby co to używałem z pena wielu różnych innych systemów testowo, ale poza Sparky, Mintem i Antergosem mocno zamulały. Te trzy spowalniały też, ale mniej. Sesje się zapamiętywały bezproblemowo, bez żadnych komend dodatkowych. Tak że Knoppix wydaje się faktycznie najprostszym rozwiązaniem.

Sknerus

Sprawdziłem Knoppixa, nie podoba mi się za bardzo. Będę próbował z tymi Puppy, ewentualnie Sparky  ;)

ciubaka

Tyle że szczeniakowate trochę inaczej się obsługuje niż inne  :-)

Albedo 0.64

Podział przestrzeni pendrive na partycje może być taki sam jak na HDD. Najważniejsza różnica to system plików. Na pendrive najbezpieczniejszym systemem plików jest FAT32 ale można użyć szybszych, linuksowych EXT3 i EXT4. Trzeba jednak pamiętać, że pena z systemem plików EXT trzeba później formatować linuksowymi narzędziami. Próba formatowania partycji EXT pod Windowsem może się źle skończyć dla nośnika. Podział na partycje powinien być maksymalnie uproszczony, dla systemu na penie nie widzę potrzeby tworzenia partycji wymiany swap, wystarczy /root (10GB) i /home (reszta przestrzeni). W przypadku live z persystencją LiLi USB Creator tworzy plik persystencji wielkości max 4GB. Z mojego doświadczenia wynika, że najbardziej do tego celu nadają się dystrybucje oparte na Ubuntu. Niestety, od pewnego czasu Ubuntu nie wspiera 32-bitowej architektury. Najwygodniejszy i najbardziej przenośny jest Puppy ze swoją automatyką ustawień sesji live. Przenosząc Puppiego między komputerami można (i trzeba) zapisywać plik ustawień na każdym komputerze osobno. Pierwsze uruchomienie i zapis ustawień wymaga trochę czasu ale później system startuje szybko i wczytuje zapisane ustawienia.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Sknerus

Ubuntu odpada jak nie ma 32bit.
Cytat: Albedo 0.64 w Listopad 02, 2018, 04:58:58 PM
Przenosząc Puppiego między komputerami można (i trzeba) zapisywać plik ustawień na każdym komputerze osobno.
Chodzi o pliki ustawień rozdzielczości itp.?
Ale jak to zrobić? Bo nierozgarnięty jestem.

Albedo 0.64

Podczas pierwszego uruchomienia Puppy zapyta, gdzie zapisać plik persystencji. Nie potrzeba tu geniuszu. Można ustawić zapis na dowolnym nośniku (HDD, pendrive itp) oraz nadać mu własną nazwę (np komputera, którego dotyczy). W tym pliku zapisywane są aktualizacje, sterowniki, ustawienia ekranu, dźwięku itp właściwe dla danej maszyny. Jest wersja Puppiego na Ubuntu 32 bit, zajrzyj na stronę projektu: http://puppylinux.com/
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Sknerus

Ok, ale jak zrobić nowy plik persystencji?
Mam jeden, ale jak tworzyć kolejne?

Albedo 0.64

Kolejne tworzy się tak samo jak pierwszy, podczas pierwszego uruchomienia na danej maszynie. Podczas powtórnego uruchomienia i wczytania pliku przy wyłączaniu zostaną zapisane w tym pliku jedynie zmiany.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

ciubaka

jeszcze q4os sprawnie działa z pena
w wersji trinity
plasma nie daje rady
faktycznie ładny system, polecał go jeden z kolegów z forum
zapisuje dane na penie bez żadnych zbędnych komend i nie zawiesza się
dla przeciętnego użytkownika, takiego jak ja porównywalnie sprawny do puppy i knoppixa
a chyba jednak łatwiejszy w obsłudze
aczkolwiek - rzecz gustu
podobnie jak w lxpup nie umiem połączyć się z ukrytą siecią na przykład
ale - fajny jest mimo to


hobbysta

To, że twój pendrive to USB 3.0 nie ma znaczenia - ważne co w komputerze. Na jakich komputerach? Różnych jest niezbyt pomocne. Podaj jakieś minimum sprzętowe. Persystencja jest przydatna jeśli chodzi o dodanie nowych programów, czy ustawienia czegoś w systemie. Natomiast do przechowywania osobistych plików - odradzam. Lepiej do tego celu uzywać osobnego pena. System padnie i po twoich danych. 

MSki

Odświeżę temat, gdyż zupełnie przypadkiem dowiedziałem się o programie, który umożliwia zapisanie kilku (ilość uzależniona od pojemności pena) botoowalnych obrazów iso na jednym Pendrivie.
Tym programem, działającym na różnych dystrybucjach, w tym i Windowsowych, jest multiboobusb;
http://multibootusb.org/page_download/
Pendriva należy uprzednio sformatować na Fat32, a następnie wybrać właściwy nośnik do zapisu (select usb disk), wybrać pobrany uprzednio obraz iso dystrybucji (selekt image), czyli wcisnąć przycisk Browse.
Program zapisując botoowalny obraz iso umożliwia przydzielenie na penie, w sekcji MultiBootUSB wielkości Persistence - od 0-4Gb i wielkość tą określamy sami, przesuwając suwak.
Na zapisane w ten sposób botoowalne iso będzie można zapisać uaktualnienia systemu, nawet wtedy, gdy będziemy korzystać jedynie z Live iso.

pavbaranov

No to drobna uwaga do multibootusb. Jakkolwiek używałem go przez kilka ładnych lat, to bodaj 2 lata temu zdarzyło mi się, że zepsuł mi 2 pendrive (aczkolwiek nie jestem przekonany na 100% czy to akurat to narzędzie, czy też inne, czy nawet wadliwość samego pendrive'a, oraz czy w obecnej wersji również to występuje; po prostu należy uważać).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum