Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nowy Linux po latach

Zaczęty przez MYQERINOX, Wrzesień 27, 2018, 08:23:49 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MYQERINOX

Witam wszystkich:-) pisząc po latach bo dawno dawno temu :-D używałem fedory 14  nie wiem ile czasu minęło ale trochę na pewno , dlatego chciałbym ponownie wrócić  bo dzieje się np steam :-)  Teraz pytanie ktora wersja , miałem też jak się nie mylę któregoś Debiana ale aby folder utworzyć to uprawnienia trzeba było nadać także jeśli to był debian to póki co nie chcę mi się męczyć i coś łatwiejszego , dodam że Ubuntu odpada taki jakiś oklepany . Jeszcze trudniejsza kwestia to środowisko graficzne gnome, kde itd które ma jakieś takie bajery jak np pulpit 3d , widget czy jak to się zwie? :-) Co by musiał Linux potrafić napewno żeby umiał obsługiwać adapter wifi tp link  . Póki co wystarczy dzieki za jakiekolwiek propozycje

PomPom

#1
Jak Ubuntu jakieś oklepane, to tylko Arch... albo Manjaro.
myk byle jak jako tako

MYQERINOX

#2
Oklepany w sensie że zawsze jak ktoś pyta jaki linux to w większości pada odp Ubuntu takie mam wrażenie dlatego chciałem uniknąć takiej odpowiedzi:-)

TataPingu

#3
@MYQERINOX
- jeśli już wiesz, "czym to się je", to polecam zajrzeć tutaj:

https://distrowatch.com/

Na pewno wybierzesz coś dla siebie

MSki

#4
Ja już od jakiegoś czasu polecam wszem i wobec Pinguy, przez co stałem się chyba "monotematyczny"  ;)
https://distrowatch.com/table.php?distribution=pinguy

pavbaranov

Z całym szacunkiem, ale przy takich oczekiwaniach... dowolna dystrybucja, która ma środowisko jakie Ci pasuje. Efekty 3D? Powiedzmy, że np. Plasma ma to "w standardzie", ale tu wybór odpowiedniej platformy bywa problematyczny. Inne środowiska albo to mają, albo można zaprząc np. compton, by coś takiego robił.
Niestety - zadałeś proste dla Ciebie i w zasadzie nie do odpowiedzi przez innych pytanie. Każdy będzie ciągnął Cię do swoich typów, głównie przez swoje przyzwyczajenia. Na Twoim miejscu zabrałbym się do tego inaczej. Pomimo tego, że miałeś już jakiegoś linuksa, to oceniłbym Cię jako początkującego użytkownika. Taki użytkownik głównie winien skupić się głównie na tych dystrybucjach, które oferują jak najlepsze wsparcie i to zarówno w postaci "wiki", jak i dobrego, funkcjonującego forum (albo polskiego, albo - jeśli znasz jakiś język obcy - w tym języku). Druga kwestia to podejście do tzw. nowości - zawsze będziesz chciał mieć najnowsze wersje oprogramowania, czy raczej wolisz zainstalować i mieć mniejszy bądź większy spokój na dłuższy okres czasu. Trzecia to tzw. "klikalność" - wszystko ma być dostępne przez GUI czy też możesz coś edytować w konsoli?
Wsparcie dla TP-Link jeśli będzie to prawdopodobnie wszędzie lub wcale. Niestety "modem wifi TP-Link" absolutnie nic nie mówi, bo to jedynie nazwa handlowa. Istota to co tam jest.
Ze swojej strony proponuję:
- albo postawić sobie jakąś maszynę wirtualną i na niej odpalić kilka dystrybucji, które przypadną Ci do gustu (stronę distrowatch masz już podaną, a to jedna z większych skarbnic informacji o dostępnych dystrybucjach),
- albo ściągnąć obrazy ISO-live tych dystrybucji, które Ci się spodobają i popróbować.
Gdy będziesz miał już jakiś bardziej skonkretyzowany typ, to prawie na pewno będziemy w stanie Ci coś o nim powiedzieć, ocenić i po prostu pomóc wybrać.

ciubaka

A ja od niedawna powtarzam - też nie chciałem ubuntu (bo kiedyś miałem), potestowałem różne i przeprosiłem się, bo jednak przyjazne jest dla takich lamerów jak ja  :-)

PomPom

Dobra, teraz mogę słuszniej napisać.

Tak na serio, to Ubuntu MATE polecam. Z compizem będziesz miał te bajery różne, a to kwestia przełączenia w wygodnym graficznym narzędziu. Serio też polecam Manjaro, np. z Plasmą albo wspomnianym MATE. Ale jak napisał pavbaranov, bez konkretów to takie wymienianie się swoimi lubianymi distrami i pewnie dużo Ci nie podpowiemy. To taka podpowiedź jak podesłanie DistroWatch. Z obserwacji mogę stwierdzić, że jak ktoś nie wie dokładnie czego chce, to Ubuntu jest odpowiednie (a szczególnie edycja z MATE). A jak taka osoba do Ubuntu ma opory, to może znaleźć "szczęście" w Manjaro.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum