Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Który wybrać

Zaczęty przez huzar, Kwiecień 03, 2013, 07:44:16 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

huzar

Jaki system polecacie dla początkującego, aby wszystko obyło się bez problemów. Instalować na HDD z Win, czy na HDD bez systemu.

HDD

1.   Maxtor 6 L120MO SCSI (zainstalowany Win XP)

2.   Samsung HD161HJ SCSI

Procesor:  AMD Athlon(tm) 64X2 Dual Core Processor 5000+2.61 GHz, 2.00 GB Ram

Karta Graficzna:  NVIDIA GeForce 10/100 Mbps Ethernet
RaM

#1
osobiście, jeżeli można, sugerowałbym mint (ubuntowy) obok xp. xp czasami się przydaje (programy inżynierskie, instalacje linuxów na usb itp). mint jest zarówno wszystkomający aż w nadmiarze ale również w pewnym względzie z wyglądu trochę windowsowy. nie ma problemów z kodekami i sterownikami (z pewnymi wyjątkami włącznie). ponadto, ciekawe, że mint bez problemu obsługiwał sieć mobilną przez modem e3131. first step advantage. a potem się zobaczy. na swoim laptopie mam xp plus trzy dystrybucje bo nie mogę się zdecydować.

powodzenia  8-)

urbek

#2
@huzar Ja zaczynałem od minta, więc zgadzam się z Ram co do minta, ale ja brałbym również pod uwagę mint debian czyli: LMDE oraz sparkylinux, który również ma wszystko na starcie włącznie z wtyczkami do flash i javy, które w mincie trzeba doinstalować jak dobrze pamiętam. Gdy ja zaczynałem poznawać linuxa również miałem obok XP, którego sporadycznie używałem, ale byłem spokojniejszy, że on tam jest, więc na początek to chyba dobre rozwiązanie.

huzar

#3
Dzięki za info. Mam pytanko! Na którym HDD instalować, tam gdzie jest win, czy dysk bez SO.


huzar

#4
Zdecydowałem sie na SparkyLinux. Jaką wersję polecacie. Proszę o link do pobrania. Oczywiscie PL.

urbek

#5
Skoro wybrałeś SparkyLinux to wszystkie obrazy do pobrania znajdziesz tu: http://linuxiarze.pl/download_sparky/" class="bbcode_url">http://linuxiarze.pl/download_sparky/ Dobierz obraz do swojej architektury sprzętowej. Sposób instalacji znajdziesz dla odmiany w tym miejscu: http://linuxiarze.pl/sparkylinux-instalacja/" class="bbcode_url">http://linuxiarze.pl/sparkylinux-instalacja/ Ja osobiście lubię i używam na codzień SparkyLinux 2.1 "eris" Mate, ale pozostałe wersje są również ciekawe. Co do dysków, to mając wolny zupełnie dysk, można bez jakiegolwiek ryzyka utraty czegokolwiek zainstalować nowy system, ale zdarza się, że program rozruchowy grub przy wielości dysków może mieć problemy ze znalezieniem wszystkich zainstalowanych systemów. Jeśli dysk z Windowsem masz już podzielony na przynajmniej 2 partycje to również dość bezpiecznie możesz tam zainstalować linuxa nie ruszając partycji systemowej a resztę miejsca możesz podzielić wedle potrzeb.

Sonnet

 Witam jestem tutaj nowy . i mam takie pytanie jaki linux bedzie dobry pod ten sprzęt  Athlon 2.4+ RAM 256  i karta Gforce 64mb komputer ma 10 lat . Aktulanie pobieram
We offer best quality   *Link Removed* test papers and    *Link Removed*   dumps materials.

theunion

@Sonnet

Ja wpakowałbym tam Minta z jakimś lekkim środowiskiem lxde,xfce..
Mam minta 17.1 xfce na jeszcze starszym sprzęcie i śmiga w miare nieźle jak na mojego antyka.
To distro wszystko posiada już na starcie (chwała bogu mu za to) więc odpada nam robota z instalowaniem sterów, kodeków, flash itp. tu wszystko masz a nawet jak nie to dzięki Centrum Instalacji Oprogramowania zainstalujesz z łatwością wszystko co Ci bedzie potrzebne (i to bez konieczności zagłebiania się w terminal, chociaż polecam próbować używać go) Podsumowując Mint jest chyba jednym z najlepszych alternatyw dla użytkowników którzy nie do końca chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń z Windowsa. Chociaż wg. mnie warto poznawać nowe rzeczy i potrafić z nich korzystać w pełni możliwości.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum