Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

przypisywanie klawiszy

Zaczęty przez Piejanto, Październik 30, 2017, 07:40:32 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Mój problem jest następujący: laptop ACER na którym pracuję ma dwie karty graficzne. Po zainstalowaniu Antergosa nie było regulacji jasności ekranu. Po przyciśnięciu klawiszowej kombinacji "fn+strzałka" Pokazuje, że zmniejsza lub zwiększa jasność ale praktycznie na ekranie skutku nie ma. Pomógł mi informatyk, który stwierdził problem i przypisał odpowiednie klawisze do właściwej karty graficznej.
Obecnie jednak laptop podczas próby aktualizacji wykazuje brak miejsca. Będę musiał sformatować partycję windowsową, z której już i tak nie korzystam, po to aby zainstalować Antergosa na całym dysku.
Obawiam się jednak, że pojawi się znów problem z regulacją jasności ekranu.
Moje pytanie:
W jaki sposób przypisać odpowiednie kombinacje klawiszowe do właściwej karty graficznej po instalacji systemu, tak aby kombinacje klawiszowe trafiały do karty graficznej odpowiedzialnej za jasność ekranu?

lesio

W laptopie możemy sterować dwoma parametrami: jasnością i podświetleniem. Są to polecenia:
$ xbacklight
oraz
$ xrandr (to dość uniwersalane polecenie sterujące ustawieniem grafiki)
Przykłady:
xbacklight -set 50
xbacklight -inc 10
xbacklight -dec 10
xrandr --output LVDS1 --brightness 0.9
xrandr --output LVDS1 --brightness 0.5

Te polecenia możemy wykorzystać, przypisując je klawiszom. Proces przypisania jest zależny od powłoki (desktopu), który używamy.

gom1

A ja bym usunął partycję z Windowsem i rozszerzyłbym partycję z Antergosem o wolne miejsce. Bez reinstalacji.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Piejanto

lesio. Ja mam pulpit XFCE, ale niestety sterowanie jasnością za pomocą klawiszy dawało jedynie wskazania o sterowaniu(zmniejszanie lub zwiększanie jasności) natomiast nie było efektów. Problem rozwiązał informatyk, który zauważył,  ze mój laptop ma dwie karty graficzne i jedna pokazuje działanie, a pod drugą są podpięte klawisze. Po przypisaniu klawiszy do odpowiedniej karty, działanie pokrywa się ze wskazaniami. Niestety straciłem kontakt z informatykiem, który mi to naprawił.

Piejanto

gom! . Tak właśnie chcę zrobić. Ale czy można rozszerzyć partycję Linuxa Antergosa, bez formatowania całego dysku? Obawiam się, ze po sformatowaniu całego dysku i instalacji Linuxa, problem z brakiem sterowania jasnością powróci.

Piejanto

Myślałem też o skopiowaniu plików odpowiedzialnych za jasność, klawisze i karty graficzne tak, aby po nowej instalacji wgrać je w miejsce tych nowozainstalowanych, ale nie bardzo wiem, które pliki z katalogu głównego sobie skopiować i zachować do ewentualnego przekopiowania po instalacji?

gom1

Cytat: Piejanto w Listopad 02, 2017, 10:08:58 AM
czy można rozszerzyć partycję Linuxa Antergosa, bez formatowania całego dysku?
Oczywiście. Z tym, że partycja, której rozmiar chcesz zmienić musi być odmontowana, więc nie da się tego zrobić na systemie uruchomionym z dysku twardego. Wykorzystaj do tego GParted w wersji Live:
https://gparted.org/download.php
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

lesio

Piejanto!
Rozumiem, bo mam taką samą sytuację. Mam 2 karty grafiki - intela (wbudowaną) i nvidii (dyskretną). Do kernela 4.9 włącznie miałem dokładnie taką samą sytuację jak Ty - tzn. klawisze niby działają, ale nic nie zmieniają. W takiej sytuacji wystarczało zawsze doinstalowania pakietu bumblebee, który umożliwia korzystanie z obu kart grafiki (przez polecenia primusrun, optirun uruchamiamy nvidię). Wtedy wszystko wracało do stanu prawidłowego.
Przy kernelu 4.13 klawisze działały prawidłowo bez konieczności instalowania bumblebee.
Moim zdaniem przez instalację bumblebee najłatwiej rozwiązać problem. Można to zrobić też inaczej, przez sterowanie plikami urządzenia, ale wtedy jest więcej dłubaniny.

Piejanto

#8
Wielkie dzięki. To bardzo cenne informacje. O to mi właśnie chodziło. Dojrzewam do sformatowania staruszka i powtórnej instalacji Antergosa już na całym dysku i ta informacja może mi się bardzo przydać. Dzięki.
Najpierw spróbuję metody sformatowania tylko partycji z Windowsem, zaproponowanej przez kolegę gom1, a gdybym poległ, to sformatuję całość i zainstaluję na całości Antergosa. Może to nowe jądro wyeliminuje problem. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum