Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Chromebook

Zaczęty przez PomPom, Wrzesień 10, 2017, 04:29:56 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

Co sądzicie o Chromebookach? Jeżeli macie, to jak opiszecie swoje doświadczenie z nim?

Ja jedynie czytam i przeglądam czasem Allegro, patrząc za okazjami, ale rozmawiałem z dość ogarniętym znajomym i jego zdaniem to bardzo sensowna opcja dla taniego laptopa. Podoba mi się dobrze zoptymalizowany system, kultura pracy, dość dobre wykonanie i po prostu wygląd tych laptopów. Średnio lubię ideę sprzętu do wszystkiego, a Chromek wydaje mi się tak ucięty, żeby być niezłym sprzętem do przeglądania sieci i pisania. Testowałem jakieś distro imitujące ten system i nie było takie złe. Sam na laptopie głównie korzystam z Opery, VLC, Kate i Libre Writera, więc pewnie dałoby się podobne środowisko odtworzyć na ChromeOS (po prostu korzystając z odpowiedników). Czytam o tym, jak ludzie odkrywają, że ten ograniczony sprzęt jest im w większości przypadków wystarczalny.
Szkoda trochę, że w Polsce są dość drogie i ciężkawe do zdobycia. Nigdy nie udało mi się żadnego zobaczyć w sklepie. Zostaje raczej allegro. Też nie podoba mi się kwestia prywatności. Znaczy, sam nie wiem co o tym sprzęcie myśleć w tym aspekcie. No i czy szpieguje więcej, niż zwykłe używanie Chrome na Windowsie albo korzystanie z aplikacji webowych? Bo możliwe, że właśnie nie.
myk byle jak jako tako

gom1

Mam Chromebooka (Lenovo N22), Chromebita (Asus CS10), starego blaszaka na C2D z Chromium OS (Neverware), a moja Mama na co dzień używa Chromeboksa (Acer CXI). Zatem chyba wiem o nich co nieco.. ;-)

Chrome OS to świetny system do codziennej "konsumpcji" treści: maile, lajkowanie na fejsie, proste dokumenty, obróbka zdjęć, filmy, muzyka - czyli to, co przeciętna gospodyni z Gdańska robi na swoim smartfonie. System jest niesamowicie szybki i responsywny, a jednocześnie praktycznie bezawaryjny i praktycznie całkowicie odporny na malware. Sam sprzęt jest bardzo lekki (ciut ponad kilogram), a bateria w moim Chromebooku trzyma do 10 godzin. W odróżnieniu od tabletu z klawiaturą, Chrome OS jest zbudowany na pełnej, desktopowej przeglądarce, więc działają na niej wszystkie rozszerzenia. Jeśli nie projektujesz mostów czy też nie potrzebujesz wypaśnej grafiki do obróbki fotografii czy też gier, Chromebook może być bardzo dobrym narzędziem do codziennej pracy. Softu mi nie brakuje, w razie czego mam możliwość instalacji androidowych aplikacji (sklep Google Play). Jedna uwaga: jeszcze nie wszystkie Chromebooki mają dostęp do nich.

Moja 70-letnia Mama używa Chromeboksa do prowadzenia firmowego profilu na fejsie (tak, nadal pracuje w zawodzie), grania w Mahjonga i oglądania zdjęć wnuczek. Po przesiadce ze starego, mulącego XP doznała szoku i tak jej zostało do dziś. A ja nie muszę się martwić o wirusy czy inny syf.

Tak, Chromebooki ciężko dostać w naszym kraju. U nas dominuje Windows. Swoje sprzęty ściągałem z UK. Wadą jest angielska klawiatura (niewielkie różnice w stosunku do amerykańskiej), zaletą cena.

Czy Chrome OS szpieguje? Do pracy potrzebujesz konta w Google, więc siłą rzeczy system ma wgląd we wszystko, co robisz w sieci (chyba, że założysz osobne konto do obsługi Chromebooka). W zamian dostajesz pełną integrację ze wszystkimi usługami + 100GB miejsca na Google Drive na 2 lata.

Polecam! :-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

Z chromebookami są czasami zabawne komentarze. Bo np. pisze ktoś, że ChromeOS to jest tylko przeglądarka do sprawdzania fejsika i <wstaw niefajne rzeczy>. To ja się zastanawiam, co taka osoba przegląda w sieci, skoro nawet, gdyby ChromeOS był tylko samiutką przeglądarką do neta, internet nie ogranicza się do fejsbunia, itd. Problemem może są zbyt techniczni ludzie, którzy oczekują konkretnych narzędzi, a mają umysły tak ścisłe, że aż ściśnięte, nie mogąc pojąć sytuacji innych.

No i ciężka rozmowa, jak mało kto ma takiego Chromebooka. Weźmie jakiś typek na dwa dni i się wkurzy, bo mu dana aplikacja nie pójdzie. Niczym dyskusje o wyższości papieru nad czytnikami, gdzie o czytnikach się powtarza bzdury, bo mało kto z wypowiadających czytnik ma. Albo uznanie, że po co czytnik (który jest do romansideł tylko przecież), jak można kupić tablet :DDDD

Kojarzy mi się jeszcze sytuacja, która ma częściej miejsce w przypadku MacOS i ogólnie Maców. Pada argument o lepszości, dając przykład, że jakiś tam laptop za 2k jest lepszy. I prawie zawsze taka osoba sama by takiego lapka nie wzięła, bo kiepski, ale i tak na pewno lepszy od Macbooka. To z Chromebookami czasami widziałem gadanie, że lepiej kupić taniego windowsowego lapka, bo przynajmniej ma normalny system. Tia, kup lapka do odpoczynku i prostych czynności, i męcz się z powolnym działaniem i niemożnością aktualizacji, bo kupiłeś właśnie produkt, którego producent wypuszcza z "dobrej woli". Wisienka na torcie - osoba, która Ci to napisze, sama by nie kupiła takiego taniego lapka, bo byle jaki.
myk byle jak jako tako

PomPom

Najlepszy Linux - Linus Torvalds - stwierdził, że mógłby korzystać z ChromeOS :D Trzyma się swojego zdania, że chce system, który pozwoli mu po prostu skupić się na robocie i nie widzi w Google diabła, a w ChromeOS zabawki dla debili.

https://www.youtube.com/watch?v=VHFdoFKDuQA

myk byle jak jako tako

hobbysta

Torvalds to nie wszechstronny autorytet. Nie ma sensu przejmowac sie jego wypowiedziami na kazdy temat. To troche jak juz niezyjacy Stephen Hawking - pytano go o opinie na kazdy temat  - z wyjatkiem tego, na ktorym naprawde sie znal. Bo to  kolei bylo za trudne dla jego rozmowcow. A o Google nawet nie warto wspominac. Mozna powiedziec raczej, ze Torvalds z wiekiem stal sie  znacznie bardziej tolerancyjny. I w zasadzie akceptuje to co nie powinno byc akceptowane.

TataPingu

Cytat: hobbysta w Grudzień 18, 2018, 11:43:59 PMTorvalds z wiekiem stal sie  znacznie bardziej tolerancyjny. I w zasadzie akceptuje to co nie powinno byc akceptowane.

A ma inny wybór?

pavbaranov

@gom1 - Też się zastanawiam nad jakimś komputerkiem dla rodziców, który im trochę zmieni/ułatwi. Mam pytania:
1. Czy chromebook działa tylko i wyłącznie, gdy jest podłączony do internetu?
2. Czy oprócz programów-usług dostarczanych przez Google można tam zainstalować jakąkolwiek aplikację (na dysk) i z niej korzystać?
3. Czy jest w stanie odtworzyć treści multimedialne podłączone do niego np. na pendrive?
4. Piszesz, że otrzymujesz 100GB Google Drive na 2 lata - a co potem? Rozumiem, że jest tu jakiś haczyk pt. "wykupienie" Google Drive - znasz może mniej więcej aktualny koszt? Ta cena jest taka sama jak w innych przypadkach - 8,99pln/mies za 100GB? Jeśli nie wykupię - Chromebook jest w stanie jakoś zawartość z Google Drive zarchiwizować np. na dysk zewnętrzny?

hobbysta

@TataPingu: zawsze mozna milczec.

TataPingu


Zobacz najnowsze wiadomości na forum