Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak myszy i klawiatury po upgd z Ubuntu 16,04 przez 16,10 do 17,04 - Del E6230

Zaczęty przez KrolAnka, Lipiec 10, 2017, 02:09:50 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

KrolAnka

Witam
Korzystałam z Ubuntu 16,04
Miałam chwilkę czasu, postanowiłam unowocześnić  i poprzez Aktualizację Oprogramowania zaktualizowałam system do 16.10 a potem do 17.04.
Po zmianie na 16.10 przestał działać touchpad. Mam (może na nieszczęście) niewielkie doświadczenie Windowsowe, więc włączyłam Synaptica i poszukałam pakietów od myszy, myśląc że może inny pakiet będzie w stanie wysterować touchpada. Coś pozaznaczałam z nazwą mouse, ale Synaptic nie mógł przeprowadzić zmian. Wyłączyłam go, i niezrażona podpięłam zewnętrzną  myszkę i kontynuowałam aktualizację dalej. Super, touchpad zaczął działać, ucieszyłam się bardzo, jednak radość tylko na chwilkę, bo klawiatura laptopa (ta wbudowana) i zewnętrzna myszka nie działa.
Sprawdzałam w BIOSIe, taki wątek przeczytałam tu na forum. Jest OK, na poziomie BIOSu wszystko działa.
Aby sprawdzić czy to nie wina sprzętowa włączyłam wersje z USB LIVE Knoppixa, potem UBUNTU w wersji 16.04 potem w tej do której zaktualizowałam czyli 17.04 jest OK, klawiatura i mysz działają bez zastrzeżeń.
Tak jakby podmienione zostały sterowniki klawiatury i myszy, a może to jest wspólny sterownik? Nie mam doświadczenia z Linuxem, wszystko działało do tej pory OK.
Przeczytałam też  wątek Problem z myszką w Kubuntu 12.04LTS https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,198.msg198.html#msg198 jednak nie rozumiem i nie potrafię zrobić  Z tego co napisałeś wynika, że źle działa któryś z procesów, uruchom monitor systemu i spróbuj wyselekcjonować proces który wyłącza myszkę metodą eliminacji. .
Od kilku dni piszę klawiaturą ekranową z touchpadem zamiast myszy, ale już zaczynam mieć tego dosyć.
Czy istnieje możliwość naprawy systemu inna jak zainstalowanie od nowa?
A może warto zainstalować od nowa ze względu na brak konieczności w 17.04 swapa na dysku?
Bardzo proszę o poradę.
Ania

robson75

Witaj.
Ja na Twoim miejscu bym zrezygnował z systemu *buntu, ponieważ są z nim same problemy. Ja bym Tobie proponował instalację LinuxMint 18.2 Sonya lub Ubuntu Mate.
W tych dwóch przeze mnie wymienionych systemach na pewno nie znajdziesz problemów co na obecnym systemie.
Pozdrawiam.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

KrolAnka

Wielkie dzięki Robercie75 za (co prawda niemerytoryczną odpowiedź)
Poradziłam sobie sama, może to śmieszne wołać o pomoc a potem dosłownie po 2 godzinach znaleźć odpowiedź.

Pomocna była strona opisująca podobny/taki sam przypadek  https://askubuntu.com/questions/908918/updated-from-16-04-to-16-10-the-keyboard-and-mouse-no-longer-works-after-gettin
oraz
https://unix.stackexchange.com/questions/174091/mouse-and-keyboard-not-working-in-ubuntu-14-04 co pokazuje, że problem nie jest tylko problemem tej jednej wersji

polecenie rozwiązujące mój problem wraz z wyjaśnieniem: zainstalowałam xserver od nowa, wraz ze wszystkimi sterownikami jakie mogły być przez niego potrzebne, i pomogło:
sudo apt install xserver-xorg-input-all

alternatywą jaką znalazłam w sieci byłby chyba  upgrade pakietów i instalacja brakujących, ale nie musiałam już tego robić więc nie wiem czy pomogłoby, poprzez
sudo apt update && sudo apt upgrade

Powiedz mi Robercie75 na czym polega lepszość Minta i Ubuntu Mate, w kilku słowach?  Problemów do tej pory nie widziałam, jest stabilniej niż na Windowsach, jednak jest np. jedna aplikacja jaka nie działa na linuksie, a przynajmniej ja nie potrafię jej 'odpalić'. Ale o to może zapytam poźniej.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich chętnych do pomocy
Ania

robson75

Cytat: KrolAnka w Lipiec 10, 2017, 03:43:56 PM

Powiedz mi Robercie75 na czym polega lepszość Minta i Ubuntu Mate, w kilku słowach?  Problemów do tej pory nie widziałam, jest stabilniej niż na Windowsach, jednak jest np. jedna aplikacja jaka nie działa na linuksie, a przynajmniej ja nie potrafię jej 'odpalić'. Ale o to może zapytam poźniej.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich chętnych do pomocy
Ania
No cóż mogę powiedzieć, obie dystrybucje opierają się na Ubuntu, ale moim zdaniem są lepiej dopracowane, w tym mi się wydaje że Ubuntu Mate jest bardziej dopracowane a nieżeli LinuxMint. I jest bardziej stabilnym systemem na biurko.
Zresztą Sama sobie sprawdż na DistroWatch
http://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntumate

A co to za aplikacja której nie możesz uruchomić?
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum