Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Windows 10 i Linux Mint 18.1 - problem z "give root password for maintenance"

Zaczęty przez Czapierz, Lipiec 01, 2017, 05:40:50 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Czapierz

Witam!
Miałem zainstalowany Linux Mint 18.1 obok Windows 10 na jednym laptopie. Po pewnym czasie użytkowania nie można wejść do Linuxa pojawia się komunikat:  ... Give root password for maintenance (or type Control-D to continue. Problem występował również na innych laptopach i PCtach na których był zainstalowany Linux obok Windows. Problem nie występował na komputerach na których był sam Linux [chodził nawet po parę lat]. Nadawałem nowe hasło root według przepisów znalezionych w necie lecz problem nadal występował. Można to jakoś naprawić ?

pavroo

Z Twojego opisu wynika, że system nie ładuje się normalnie, tzn, do graficznego okna logowania, lecz przechodzi w tryb tekstowy i żąda podania hasła root?
Jeśli tak, to prawdopodobnie powstał problem z aktualizacja pakietów, lub po instalacji nowego pakietu, który należy rozwiązać przed restartem systemu.

Powinieneś uruchomić system w trybie ratunkowym, przejść do konsoli i spróbować go naprawić:
dpkg --configure -a
apt-get install -f

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

christo

Na początek bym sprawdził czy pod windą coś się nie powaliło , zrobić skandiska czy jakieś inne narzędzia do sprawdzenia partycji windy , nie napisałeś czy pod linuksem mapujesz dysk windy jeśli tak to jeszcze bym ZAMYKAŁ a nie usypiał windę.

Czapierz

Dzięki za pomoc. Poradziłem sobie z problemem w "drastyczny" sposób - sformatowałem i na nowo zainstalowałem Linuxa. Jeżeli problem znowu wystąpi odświeżę temat. Jeszcze raz dzięki.

Czapierz

Problem powrócił po aktualce Windowsa. Wykoleił się Grub którego potem zdołałem przywrócić. Zalecenia pavroo nie podziałały. Christo - tak mapuje dysk  Windowsa pod Linuxem i zamykam Windę.

robson75

Cytat: Czapierz w Lipiec 23, 2017, 10:49:50 PM
Problem powrócił po aktualce Windowsa.
Z tego co się orientuje to nie należy aktualizować Windowsa, gdy obok masz zainstalowanego Linuksa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Czapierz

Ponownie występuje komunikat który jest w tytule posta. Dalej nie mogę wejść do Linuxa. Macie jeszcze jakieś pomysły ?

robson75

Najprostszym i najszybszym sposobem jest na nowo zainstalować Linuksa. I pamiętaj, nie aktualizuj Windowsa, ponieważ Windows nie szanuje innych systemów a szczególnie Linuksa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum