Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Antergos vs Manjaro vs ?

Zaczęty przez PomPom, Maj 14, 2017, 04:32:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Cytat: Robert75 w Lipiec 21, 2017, 03:30:48 PM
Dlaczego wszyscy myślą że im wyższe jądro tym lepsze?
Po zainstalowaniu systemu otrzymałem od razu komunikat mówiący o tym, abym zmienił jadro na najnowsze dostępne. I tak też zrobiłem.
A jak słusznie pisze Dziadek Starowinek, nowsze jądro to większe możliwości, ale widać twórcy środowiska Cinnamon nie nadążają za tymi nowinkami, stąd i kłopoty.

robson75

Ja nigdy nie instaluje tego jądra co mi proponuje system zaraz po instalacji, i wyłączam powiadomienia o nowych jądrach. Teraz się domyślasz dlaczego?
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Na laptopa trafiło właśnie Manjaro z Cinnamonem. Trochę przed aktualizacją psioczyło i ścinało, ale po niej wydaje się już wszystko dobrze. Się zobaczy, jak będzie się sprawował.
Przyznam, że trochę mnie zaczynają Linuxy męczyć, jak tak skaczę po distrach i środowiskach. Wszędzie jest jakaś niedoróbka, która pewnie wkurza niewielu, ale mogłaby być załatana. Do tego sporo dystrybucji i środowisk wydaje się być wieczną betą, w której ciągle będą nowe niedoróbki i problemy. Na stacjonarce lepiej jest zaakceptować niektóre wady, ale na laptopie rzeczy irytują dużo bardziej i zaczynam czasami z zazdrością patrzeć na inne systemy (głównie Android i MacOS, bo do Windowsa nie bardzo chcę wracać).
Jak Manjaro zawiedzie, to chyba pogodzę się z Mintem albo zmienię swoje podejście.

PS. Ze społecznością też średnio idzie mi znalezienie wspólnego języka, bo nie jestem nijak techniczny i używam Linuxa jako zwykły zjadacz komputera.
myk byle jak jako tako

MSki

Podzielam Twój pogląd, Linux może wkurzyć. Więcej negatywnych opinii na ten temat nie napiszę, gdyż po co zbędne dyskusje. Każdy z nas jest dorosły i wybiera co mu pasuje.

A przechodząc do tematycznych dystrybucji, to był Antergos, był Manjaro i aby całkowicie nie wyskoczyć z kręgu Linuksa, dałem szansę amerykańskiemu RevengeOS 2017.07.
Tym razem nie będzie ochów i achów oraz wielkiego wow,gdyż zachwycając się swego czasu pewnymi OS-ami, później mi było głupio napisać że to jeszcze nie to.
Może za tydzień lub dwa coś skrobnę na temat tego systemu, pod warunkiem, że wcześniej się nie wykrzaczy.

robson75

No cóż ja mogę powiedzieć, system Manjaro nie będzie działał idealnie na każdym sprzęcie. Tak więc to nie jest wina systemu tylko sprzętu jaki posiadamy.
Na moim sprzęcie system Manjaro chodzi i działa rewelacyjnie.
Powtarzam Linux nie jest zły, problemy stwarza sprzęt na którym pracujemy.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Nie chodzi mi o sprzętowe sprawy, bo akurat wkurzyłem się na przypadku lapka, który jest bardzo mocno przyjazny Linuxowi. Po prostu wiele rzeczy jest zrobionych, bo tak; wiele rzeczy jest niedorobionych, bo użytkownik sam sobie może poszukać, a niektóre rzeczy są głosem większości/deweloperów, który okazuje się w praktyce kiepski. No i dochodzą sprawy z rozwojem środowisk, gdzie takie Xfce ledwo co się rozwija i pozostaje w tyle, jeżeli ktoś chce trochę więcej, niż podstaw. Nie ma w tym środowisku jakiegoś odgórnego postanowienia jakości, bo jak się nie podoba, to przecież są inne distra i środowiska, a deweloperzy dają za darmo swoją wizję. Linux nie jest zły (na takim windowsie TRZEBA polubić każdy pomysł), ale trzeba do niego trochę wyrozumiałości i trochę akceptacji niektórych elementów.
Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby - tak to funkcjonuje.

Co do wątku, Manjaro ładnie chodzi. Polubiłem te distro bardziej. Trochę ciekawi mnie sprawa bezpieczeństwa, skoro Manjaro dostaje aktualizacje po tygodniu lub kilku tygodniach.
myk byle jak jako tako

robson75

Cytat: Dziadek Starowinek w Lipiec 23, 2017, 03:09:33 PMTrochę ciekawi mnie sprawa bezpieczeństwa, skoro Manjaro dostaje aktualizacje po tygodniu lub kilku tygodniach.
Po prostu dane pakiety są najpierw testowane, a gdy pomyślnie przejdą testy trafiają do repozytoriów stable.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: Robert75 w Lipiec 23, 2017, 12:34:17 PM
No cóż ja mogę powiedzieć, system Manjaro nie będzie działał idealnie na każdym sprzęcie. Tak więc to nie jest wina systemu tylko sprzętu jaki posiadamy.
Na moim sprzęcie system Manjaro chodzi i działa rewelacyjnie.
Powtarzam Linux nie jest zły, problemy stwarza sprzęt na którym pracujemy.

Absolutnie nie mogę się zgodzić na taką interpretację. Uważam, że sprawą niepoprawnego działania środowiska w danej dystrybucji należy obarczyć jedynie twórców tego środowiska....w tym przypadku twórców Cinnamona.
Gdy miałem zainstalowanego Manjaro ze środowiskiem Xfce problemów ze stabilnością tego środowiska nie artykułowałem, ale po przejściu na Cinnamona problemy się zaczęły.
Dlatego mijasz się z prawdą pisząc że to wina sprzętu, zwłaszcza że za poprawne zarządzanie sprzętem odpowiedzialny jest Kernel....jądro Linuksa.

robson75

To dlaczego ja nie narzekam na Cinnamon-a tylko go chwale. Ponieważ mi to środowiska działa bez najmniejszych problemów zwłaszcza jeśli chodzi o Manjaro.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

To dlaczego ja nie narzekałem na Xfce ?

robson75

Cytat: MSki w Lipiec 23, 2017, 06:53:46 PM
To dlaczego ja nie narzekałem na Xfce ?
Proszę Cię nie odwracaj kota ogonem, mowa była o Cinnamon-e.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Mowa jest między innymi o Manjaro i środowiskach jakie można na tym systemie zainstalować.
A "firmowymi" środowiskami (current release), że się tak wyrażę, są w kolejności; Xfce, KDE i Gnome.
Natomiast środowiskami rozwijanymi przez społeczność skupioną wokół projektu Manjaro (community release) są; Budgie, Cinnamon, Depin, i3, LXDE, Lxqt, Mate.
I jeszcze raz napiszę, bzdury piszesz, że sprzęt nie taki jak potrzeba. W Lenovo X220 mam wszystkie główne podzespoły Intela i konfiguracja sprzętowa na pewno nie jest tym czynnikiem powodującym niestabilne działanie środowiska. Ale gdyby faktycznie coś było nie tak ze sprzętem, to prędzej wystąpił by Kernel Panic zanim by środowisko z X-ami wstało.

PomPom

MSki, coś mi się obiło o uszy, że X220 to jeden z lepszych lapków pod Linuxa, więc nie powinno sprzętowo być problemów.

Zwalanie na sprzęt ma jakiś tam sens, ale jest nadużywane, bo naprawdę bardzo często wina jest po stronie oprogramowania. Sprzęt to po prostu wygodna wymówka, która kieruje się w stronę tego, żeby po prostu się pogodzić, że tak już jest i nic nie zrobisz. M.in. takie coś może wkurzać w Linuxie.
myk byle jak jako tako

robson75

Cytat: MSki w Lipiec 23, 2017, 08:32:43 PM
I jeszcze raz napiszę, bzdury piszesz, że sprzęt nie taki jak potrzeba. W Lenovo X220 mam wszystkie główne podzespoły Intela i konfiguracja sprzętowa na pewno nie jest tym czynnikiem powodującym niestabilne działanie środowiska. Ale gdyby faktycznie coś było nie tak ze sprzętem, to prędzej wystąpił by Kernel Panic zanim by środowisko z X-ami wstało.

No to wyjaśnij mi jedno, dlaczego u mnie Cinnamon działa idealnie, a u Ciebie są problemy.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

#89
Cytat: Dziadek Starowinek w Lipiec 23, 2017, 09:09:25 PM
MSki, coś mi się obiło o uszy, że X220 to jeden z lepszych lapków pod Linuxa, więc nie powinno sprzętowo być problemów.
Przed zakupem tego Lenowo zwracałem szczególną uwagę na to, aby konfiguracja sprzętowa maszynki była jak najbardziej "przyjazna" dla wszelkich dystrybucji. Masz rację Dziadek Starowinek, kupowałem go z myślą pod Linuksa, a że przyszedł z zainstalowanym i legalnym W10 to już inna sprawa.

Cytat: Robert75 w Lipiec 23, 2017, 11:46:27 PM
No to wyjaśnij mi jedno, dlaczego u mnie Cinnamon działa idealnie, a u Ciebie są problemy.
Naprawdę nie wiem dlaczego tak jest, ale jak się kiedyś dowiem to Ci napiszę  ;-)
Właściwie to dziwne jest to, że np. Mint18.2 daje sobie radę z tym środowiskiem, a miałem zainstalowany ten system fizycznie na dysku, a społecznościowa wersja Cinnamon'a nie na każdym sprzęcie pracuje poprawnie.
Widać, Cinnamon to taki ancymon z fochami  ;D

I jeszcze jedna sprawa, bo ponoć jesteś biegły w Linuksach....przypominasz sobie ten swój wpis ?
Cytat: Robert75 w Kwiecień 22, 2017, 12:36:59 PM
Jeżeli chodzi o środowisko graficzne Cinnamon to ja bym Tobie odradzał instalacje LM 18 powód: ciągłe awarie Cinnamona. Jeżeli chcesz naprawdę super system to zainstaluj sobie Manjaro Cinnamon.

....ja nie jestem złośliwy, ale pamiętliwy.


Zobacz najnowsze wiadomości na forum