Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Bash, Unix - ściągawka

Zaczęty przez volkenborn, Maj 13, 2017, 08:41:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

volkenborn

Hej, społeczności Linuxa!
Jakiś czas temu rozpocząłem swoją przygodę z Ubuntu, krótko po tym przesiadłem się na Minta, Debiana i ostatecznie Archa. Wyklikiwanie wszystkiego w powłoce graficznej nie do końca sprawiało mi satysfakcję i postanowiłem nauczyć się linii poleceń. W sieci można znaleźć kilka poradników, niestety większość z nich obejmuje tylko podstawy zabaw z terminalem. Najciekawszy był http://bruxy.regnet.cz/web/linux/EN/bash-cheat-sheet/ i to właśnie on zachęcił mnie do stworzenia czegoś podobnego. Nie mam dużego doświadczenia, dlatego liczę na cenne wskazówki i konstruktywną krytykę od tych, którzy spędzili więcej czasu z pingwinem.

Pod adresem https://github.com/remigiusz-suwalski/programming-cheatsheets/blob/master/bash/bash.pdf można zobaczyć, co udało mi się napisać. Wiele jeszcze przede mną, obiecuję naprawiać wszystkie usterki na bieżąco.

Mam nadzieję, że post ten nie zostanie potraktowany jako spam, miłego dnia ;)

lesio

Bardzo fajnie zebrany materiał. Rzeczywiście przydatna "ściągawka". Co prawda mam nawyk pisania w "zwykłym" sh, a nie w bash, więc nie wszystko potrafię ocenić, ale krytykować nie mam co :-). Natomiast jeśli mogę proponować, to sugeruję :
- w sekcji dotyczącej sed-a zamieścić przykład operacji bezpośrednio na pliku, z ewentualnym backup-em (tzn. sed z opcją "-i[SUFFIX])". Jest to przydatne w różnych czynnościach administracyjnych.
- w sekcji dotyczącej awk  zamieścić przykład wykorzystania field-separatora i wydruku określonych pól (np. awk -F':' '{print $1 "\t" $(NF-1)}' /etc/passwd)
- wziąć pod uwagę opis polecenia expect (wykorzystywane w automatycznej konwersacji, np. w zdalnym logowaniu)
- wziąć pod uwagę strukturę cat <<EOF, przykłady tutaj:
http://stackoverflow.com/questions/2500436/how-does-cat-eof-work-in-bash
Ale to tylko sugestie. Materiał, jak wspomniałem, rewelacyjny i przydatny.

volkenborn

Dzięki za ciepłe słowa, mam zamiar na bieżąco wprowadzać poprawki. Dokument z Githuba będzie więc okresowo aktualizowany, wliczając w to zaproponowane przez Ciebie zmiany.

W najbliższej przyszłości chcę przetłumaczyć całość na polski, muszę tylko zastanowić się, co zrobić, żeby wersja polska i angielska nie rozjechały się.

lesio

Szlachetny zamiar, ale z doświadczenia wiem, że utrzymanie w tym samym stanie dwóch równoległych bytów, których nie można po prostu skopiować, to zadanie często ponad siły i dostępny czas ... Może zniechęcić, a szkoda by było :-)
W każdym razie trzymam kciuki, niezależnie od ilości wersji językowych!

Zobacz najnowsze wiadomości na forum