Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Grub 2 restartuje komputer przy wyborze Windows XP

Zaczęty przez kowmar14, Luty 05, 2013, 01:32:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kowmar14Witam !

Na komputerze (1 dysk podzielony na 3 partycje) miałem zainstalowanego Windows XP (c:) zdecydowałem się na instalację Ubuntu 10.04 (na partycji rozszerzonej d: po sformatowaniu gparted i utworzeniu partycji linuksowych ).

W momencie uruchamiania komputera w menu Grub 2 i wyborze ubuntu jest OK, ale wybór XP skutkował rozpoczęciem startu systemu i po 3 sek. zresetowaniem komputera, ponowny start i wybór XP wyświetla tryby uruchomienia XP i ponownie wczytywanie (na dole linijka ze zmieniającymi się plikami *.sys, jak w trybie awaryjnym) przez ok 3 sek. i znowu samoczynny restart.

Potrzebowałem XP więc skorzystałem z poleceń FIXMBR i FIXBOOT, system wystartował normalnie ale oczywiście bez możliwości wyboru Ubuntu.

Postanowiłem za radą znalezioną w necie najpierw zainstalować Ubuntu a później XP, bez zmian.

Kolejne co zrobiłem to skorzystałem z Boot Repaira, podstawowa naprawa nie zmieniła nic , ale chcąc teraz wybrać system korzystam z 'advanced options' jeśli wybiorę reinstall Grub po restarcie i wyborze w menu Gruba uruchamiam Ubuntu

(xp jest w menu ale też restartuje system), jeśli wybiorę  restore MBR bezpośrednio wczytuje mi się XP po kolejnym uruchomieniu komputera.

Proszę o pomoc, co zrobić żeby skorzystać w pełni z boot managera (raczej linuksowego, bo czytałem że zmiany w boot.ini raczej też nic nie pomogą)  i możliwości wyboru systemu.Pozdrawiam, Mariusz.

Tutaj dane z Boot Repair http://paste2.org/p/2827946" class="bbcode_url">http://paste2.org/p/2827946

Albedo 0.64

#1
Cześć Mariusz. Wiele wskazuje na jakieś wady czy błędy w pierwszym sektorze dysku, choć w odczycie Boot Repair tego nie widać. Miałem kiedyś problemy z uruchamianiem komputera ale wymiana dysku załatwiła sprawę. Jest inne wyjście z tej sytuacji; jeżeli XP bootuje tylko samodzielnie, to zaistaluj go w pierwszej kolejności i niech tak zostanie. Podczas instalacji Linuksa utwórz od nowa (poprzednie linuksowe usuń) trzy partycje /boot (100 Mb) / (root) i swap, szczegółowe informacje znajdziesz tu: http://linuxiarze.pl/partycje1/ Następnie podczas instalacji wskaż partycję /boot jako miejsce zainstalowania Grub. Po zainstalowaniu Ubuntu komputer będzie uruchamiał tylko XP i wtedy możesz użyć windowsowego bootloadera do uruchomiania obu systemów (edycja boot.ini). W tym nie potrafię pomóc ponieważ nie mam windows na dysku. Nie wiem dlaczego zdecydowałeś się na stare Ubuntu 10.04 dla którego wsparcie już się kończy, jeśli koniecznie chcesz mieć historyczne wydanie bez wsparcia to wersja 10.10 jest lepsza. Poza tym rozważ możliwość instalacji wewnątrz XP na Vboxie lub przy pomocy WUBI. Napisz w tym wątku co ci się udało zrobić. Pozdrawiam.
MX Linux XFCE
Linux registered user 556565

kowmar14

#2
Albedo, dzięki za zainteresowanie tematem. Chyba jednak czeka mnie kolejna instalacja i próba z boot.ini tak jak sugerujesz, a chciałem tego uniknąć. Używam wersji 10.04 bo znalazłem jego Remix 'Lśniący Lamparcik'(polski, z kodekami, itp.) a wydawało mi się to na początek dobre. No i mój "sprzęt" (Athlon 1,1 Ghz, RAM 512)  to pociągnął, a od 11.04 to już chyba Unity i większe wymagania  :) . Wracając do twojej propozycji instalacji Gruba na partycji /boot to nie przypominam sobie żeby się instalator pytał o miejsce, czy to możliwe w takich Remixach? No i z VBoxem też chyba spróbuje innych wersji bo aktualnie mam problemy z wyłączaniem komputera z menu, może Linux Mint? Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

Albedo 0.64

#3
1; praktycznie każdy linuksowy instalator udostepnia opcję wyboru miejsca dla programu rozruchowego MBR lub /boot.

2; Ubuntu 10.04 przyda się na zapoznanie ze starym środowiskiem Gnome 2 (obecnie występuje jako MATE) ale na niewiele więcej.

3; Na Twój sprzęt proponuję Lubuntu 12.04 i daję słowo że nie będziesz żałował, łatwość obsługi i szybkość działania przy minimalnych wymaganiach.

4; Niezależnie od wersji Ubuntu, kodeki, wtyczki i języki instaluje się kilkoma kliknięciami i żadne remiksy nie są potrzebne, wystarczy poczytać informacje które znajdziesz na naszym portalu. W Ubuntu (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu) wybierasz język polski na starcie z płyty, później już niewiele brakuje.

5; Jeśli spodoba Ci się Mint, to na Twój sprzęt tylko wersja debianowa LMDE - Xfce.

6; Nie musisz koniecznie edytować ręcznie pliku boot.ini, jeśli się nie mylę to są programy graficzne do tego celu, poszukaj w sieci.
MX Linux XFCE
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum