Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Połączenie się do internetu za pomocą modemu w systemie Lubuntu 14.04

Zaczęty przez wesiora999, Grudzień 28, 2016, 07:10:22 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

wesiora999

Witam!
Od dłuższego czasu próbuje połączyć się z internetem za pomocą moxemu w systemie Lubuntu 14.04 z interfejsem LXDE, niestety za każdym razem z niepowodzeniem. Oto jak próbowałem rozwjązać problem:

1.Podłącztłem modem manta
2.Wpisałem: lsusb
3.Pisze "Bus 003 Device 005: ID 12d1:10001 Huawei Technologies Co., Ltd. E169/E620/E800 HSDPA Modem"
4.Wchodzę w "Network Connections"
5.Wcgodzę w "Add"
6.Wybieram "Mobile Broadband"
7.Wybieram "HSDPA USB Modem"
8.W "Chose your Billing Plan zostawiam na "Default" a niżej na "internet:
9.Zapisuje wszystko potem
10. Obok dodanej konfiguracji pisze "never"
11.Wchodzę w "UXTerm i wpisuje "wvdial modem-start"
12.Pisze:
"Can't open '/etc/wvdial.conf' for reading: Permission denied
....starting with blank configuration.
WvDial: Internet dialer version 1.61
Warning: section [Dialer modem-start] does not exists in wvdial.conf.
Cannot open /dev/modem: No such file or directory
Cannot open /dev/modem: No such file or directory
Cannot open /dev/modem: No such file or directory
lubuntu@lybuntu:~$
Nie wiem co mam zrobić. Z góry dziękuje za pomoc :)

pavroo

Witaj
Cytat10. Obok dodanej konfiguracji pisze "never"
Jakie było pytanie, na które odpowiedziałeś 'nigdy'?

CytatCan't open '/etc/wvdial.conf' for reading: Permission denied
Odmowa dostępu do pliku konfiguracyjnego 'wydial.conf
Sprawdź jakie ma prawa, może wymagane są inne:
ls -l /etc/wvdial.conf
Efektem blokady dostępu prawdopodobnie jest wynik:
CytatWarning: section [Dialer modem-start] does not exists in wvdial.conf.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

wesiora999

Wpisałem w UXterm to o co prosiłeś (ls -l /etc/wvdial.conf). Uzyskałem następujący wynik:  -rw-r----- 1 root dialout 66 kwi 16  2014 /etc/wvdial.conf. Domyślam się że chodzi tu coś o rucie. Nie wiem

pavroo

W takim wypadku spróbuj uruchomić modem z prawami roota:
sudo wvdial modem-start
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

wesiora999

Próbowałem uruchomić modem jako root, lecz dalej występują problemy. Domyślam się, że problem tkwi w "Warning: section [Dialer modem-start] does not exists in wvdial.conf" Chyba trzeba w jakiś sposób skonfigurować wvdial.conf.

Maromann

po zainstalowaniu wvdial trzeba ręcznie wyedytować plik konfiguracyjny (/etc/wvdial.conf). tutaj z tych komunikatów widać, że pliku konfiguracyjnego po prostu nie ma. ja w pliku konfiguracyjnym mam np. tak
[Dialer aero2]
Modem = /dev/ttyUSB0
Init1 = AT+CGDCONT=1,"IP","darmowy"
Phone = *99#
Stupid mode = yes
Username = "aero"
Password = "aero"
Dial Attempts = 0

to dla aero2, a dla innego operatora
[Dialer plus]
Modem = /dev/ttyUSB0
Baud = 57600
Init1 = ATH
Init2 = ATE1
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Dial Command = ATD
Phone = *99#
Stupid mode = yes
Username = "blank"
Password = "blank"
Auto DNS = yes


plik ten trzeba edytować jako root (ewentualnie wyedytować go w dowolnym miejscu i przekopiować do katalogu /etc).
program wvdial trzeba uruchamiać w tle z linii poleceń, czyli start jest (np. dla aero2)
sudo pon.wvdial aero2
a koniec
sudo poff.wvdial
Inna sprawa, że obecnie network manager dosyć dobrze obsługuje połączenia gsmowe. modem jednak musi być przełączony w tryb modemu (po włożeniu pojawi się jako urządzenie na /dev/ttyUSB0. wówczas modem jest widoczny zarówno w wvdial oraz w networkmanagerze. czasami jest problem z brakiem pewnych programów typu ppp lub usbmodeswitch, ale zainstalowanie wvdial spowoduje doinstalowanie zależności.

genealnie wvdial, jak i network manager pracują dobrze, ale kiedyś wolałem ten pierwszy program, bo w przypadku aero2 bez kpci potrafił ponownie zestawić połączenie, czego nie robił nm.

a na marginesie, jaki jest ten modem(e169 to jakiś staroć)? nie wszystkie modemy pracują w Linuxie. od lat używam huawei e3131s2 (wersja tradycyjna, nie hilink) i działa.


wesiora999

Gdy wpisałem w UXterm (jako root) wvdialconf ,wyskoczyła mi lista zaczybająca się od "Modem Port Scan" pojawiło się pare lunijek tego tekstu. Wszędzie obok pisze"Permission denied" Na samym doke pisze "Sorry, no modem was detected! Is it in use by another program? Did you configure it properly with setserial? Please read the FAQ at http://alumnit.ca/wiki/?WvDial" Zobacze co kryje się pod tą stroną.

Maromann

aż dla porównania obejrzałem swój modem. u mnie huawei e3131s2
@asupo:~$ lsusb
Bus 001 Device 004: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. E398 LTE/UMTS/GSM Modem/Networkcard


Twój, to także huawei (id producenta 12d1) ale brandowany jako manta.
odpaliłem i
$ sudo pon.wvdial aero2
[sudo] password for maroman:
maroman@asupo:~$ --> WvDial: Internet dialer version 1.61
--> Initializing modem.
--> Sending: AT+CGDCONT=1,"IP","darmowy"
OK
--> Modem initialized.
--> Sending: ATDT*99#
--> Waiting for carrier.
CONNECT
--> Carrier detected.  Starting PPP immediately.
--> Starting pppd at Sat Dec 31 22:50:36 2016
--> Pid of pppd: 3183
--> Using interface ppp0
--> local  IP address 100.83.132.165
--> remote IP address 10.64.64.64
--> primary   DNS address 212.2.96.51
--> secondary DNS address 212.2.96.52


działa (w pliku /etc/wvdial.conf mam konfigurację aero2 jak wyżej).

pytanie, czy modem jest we właściwym trybie. po włożeniu modemu, odczekaj chwilę i w terminalu wpisz
ls -l /dev/ttyU*
jeżeli pojawi się informacja o istnieniu /dev/ttyUSB0 itp, to dobrze. wówczas także network manager powinien mieć opcję uruchomienia połączenia gsmowego. sprawdź proszę, czy modem jest we właściwym trybie. plik wvdial.conf edytujesz jako root czyli
gksu leafpad /etc/wvdial.conf
(z dokładnością do edytora).

używam pointlinuxa (oldstable debian), ale działanie na ubuntu jest identyczne.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum