Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Wolny internet

Zaczęty przez janusz30, Październik 27, 2016, 08:53:58 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

janusz30

Witam. Mam laptopa HP Pavilion Gallium 0.4 on AMD MULLINS (DRM 2.43.0, LLVM 3.8.0)AMD A8-7410 APU with AMD Radeon R5 Graphics × 4 karta sieciowa realtek i karta do wifi broadcom...  Laptom kupiłem w tym roku...
mam zainstalowane systemy Ubuntu 16.04 LTS i Linux MInt 64bit.....problem jest taki, że internet przez wifi działa bardzo wolno. Przeglądarka firefox działa bardzo wolno, tak samo jak chromium czy inne...internet działa wolno...czasem gdy ściągam plik...transfer jest szybki, ale przeglądanie stron w internecie jest bardzo wolne. Mam internet Movistar 300mb Fibra Optica...nie wiem o co chodzi. Proszę pomóżcie....w linuksie jestem zielony, nie znam się na komendach w terminalu...proszę o pomoc...

Albedo 0.64

Witaj. Przyczyną mogą być sterowniki do Broadcoma. Mam taką samą kartę i miałem problemy z wifi w niektórych dystrybucjach. Wynika to z konfliktu standardowych sterowników b43 z broadcomowymi. W Ubuntu i ubuntowym Mincie miałem z tym problem, nawet instalacja wymagała pewnych zabiegów. W Mincie debianowym (LMDE) ten problem nie istnieje, nie wiem dlaczego nie mogą tego ogarnąć w ramach dystrybucji. Spróbuj zainstalować sterownik broadcom-sta-dkms z repozytorium. Sprawdź też jak działa sieć po podłączeniu routera do komputera kablem - powinno być lepiej. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

janusz30

ok..dzięki spróbuję, tylko jestem w linuksie zielony...jak to się dodaje? co to jest repozytorium? jak to działa? z terminala nie wiem nic, nie znam żadnej komendy

Albedo 0.64

Przepraszam za spóźnioną odpowiedź. Repozytorium to jest zbiór programów przeznaczonych dla danego systemu (coś jak Google Play dla Androida). Na poznawanie komend terminala przyjdzie czas, na razie nie musisz ich używać w Ubuntu czy Mint. Jeśli jesteś zielony to skup się na jednej wersji (proponuję Mint) i nie mieszaj sobie w głowie. W Mincie są dostępne rzeczy, które w Ubuntu trzeba dodawać samodzielnie. Przykładem może tu być Synaptic - program do zarządzania repozytorium, w Ubuntu nie ma go w domyślnej instalacji. Możesz też używać Centrum Oprogramowania (Ubuntu) i Menedżera Oprogramowania (Mint) - są to graficzne programy bardziej czytelne od Synaptica (choć ja wolę Synaptic). Na początek sprawdź aktualizacje (Menedżer Aktualizacji również graficzno-klikalny) i w razie potrzeby odśwież aktualizacje i pozwól je zainstalować. W przypadku Ubuntu i Minta opartego na Ubuntu znajdziesz wiele poradników na forum ubuntu.pl. Czytaj, ucz się i używaj - nie ma lepszej metody by nauczyć się obsługi komputera i systemu.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

janusz30

Ok..dzięki, rozumiem. Zainstalowałem sterowniki do karty broadcom spod terminala...niby coś tam się robiło, nie wykazało jakiś błędów. Lecz mimo wszystko ten internet....no nie działa tak szybko..może jednak spróbować na Debianie?Jeżeli Debian? To co polecasz? Czy można zmienić dystrybucję np. z Ubuntu 16.04 LTS na Debiana? Bez formatowania dysku? Czy tym podobnych rzeczy jak  w windowsie? Wciąż myślę po Windowskiemu i Linux jest dla mnie czymś nowym....mimo wszystko...z góry dzięki,,,

Albedo 0.64

#5
No cóż, przerobiłem już kilka dystrybucji w ciągu 10-ciu lat i jedno co mogę ci poradzić to samodzielne poszukiwania właściwej wersji. Nikt za ciebie nie zdecyduje, co bardziej ci się podoba a co działa lepiej na twoim komputerze. Mogę ci polecić to co sam używam - czyli Linux Mint Debian (LMDE 2 Betsy) ale nie wiem czy sprawdzi się u ciebie, musisz to sprawdzić sam. Z moich doświadczeń z kartą Broadcoma wynika, że LMDE radzi z tym sobie najlepiej. A co jeśli nie Debian? Przychodzi mi na myśl jedynie openSuSE. Ja się trzymam Debiana. Zmiana dystrybucji a nawet instalacja nowej wersji wymusza formatowanie partycji /root. Można zostawić pozostałe partycje (/home, swap lub inne utworzone). Na partycji /home mozna zostawić swoje pliki i katalogi ale warto skasować wszystkie inne a szczególnie ukryte pliki i katalogi żeby nie robić bałaganu w nowym systemie (pliki konfiguracyjne użytkownika). W tym celu trzeba zaznaczyć w menedżerze plików "wyświetlanie ukrytych plików" w menu "widok". Rozpoznasz je po kropce przed nazwą. Te zabiegi można zrobić chwilę przed instalacją z systemu uruchomionego w trybie live. Ja tak robię. Jeśli myślisz po windowsowemu to dobrze - Windows podczas reinstalacji też formatuje partycję systemową (czyli dysk C). Jest wiele ogólnych zasad które mają zastosowanie zarówno w Linuksie jak w Windowsie.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

janusz30

Witam. Posiadam dysk 1TB, jest podzielony na dwie partycje po 500GB....na jednej partycji jest Ubuntu 16.04 LTS a na drugiej partycji Linux Mint 18 Cinnamon Sarah 64 bit....z tego co widziałem na youtube Linux Mint Debian 2 Betsy wygląda tak samo....wygląd ten sam ale od środka jest inny?A więc jeśli nagram obraz na płytę....zainstaluję Debiana na Linux Mint Sarah to wyczyśco mi wszystko z tej partycji i wgra Debiana? Bez problemów?wygląd graficzny jednego i drugiego systemu jest taki sam prawda? dzięki z rady....

Albedo 0.64

#7
Czyli masz dwie wersje Ubuntu na 1 TB dysku. Wybacz ale to nie ma sensu.  Po pierwsze, te systemy prawie niczym się nie różnią a po drugie, zajmują cały dysk bez marginesu bezpieczeństwa dla danych. Bzdura ci z tego wyszła. Jeśli chcesz mieć dwa systemy to niech to będą różne systemy. Linuksowi wystarczy 20 - 30 GB, mając 1 TB dysku możesz sobie pozwolić na więcej. Powinieneś z całego dysku wydzielić 50 - 80% przestrzeni na niezależną od systemu partycję do przechowywania swoich danych. Jeśli dla instalacji systemów zostawisz 200 GB to będziesz miał miejsce na pięć różnych instalacji. Weź pod uwagę, że im większa jest przestrzeń dla systemu, tym więcej system musi skanować, monitorować czy indeksować co nie jest bez znaczenia dla wydajności i szybkości  działania. Ja mam dysk 500 GB z czego 100 GB zajmują partycje systemowe a resztę partycja na dane (zdjęcia, dokumenty itp). W razie awarii systemu lub reinstalacji nie tracę wszystkiego co mam na dysku.
  W Linux Mint  zachowany jest jednolity wygląd mimo różnych wersji i środowisk graficznych dlatego LMDE wygląda tak samo jak LM 18 choć inny jest system bazowy.
  Tak, nowa instalacja usuwa wszystkie dane z partycji /root i tak ma być. Katalog domowy (partycja /home) też warto sformatować po uprzedniej archiwizacji prywatnych danych - po to jest potrzebna osobna i niezależna partycja! Można zostawić partycję /home bez formatowania jeśli nowa instalacja nie zmienia systemu bazowego i środowiska graficznego. Z czasem sam dojdziesz do takich "niuansów" jak wykasujesz sobie jakieś wrażliwe pliki. Dopóki zaczynasz, dopóty możesz sobie pozwolić na wszystko bez strat. Posłuchaj mojej rady i zrób tak:
1. Uruchom z płyty lub pendrive LMDE - zobacz w trybie live czy internet działa dobrze. Jeśli nie, szukaj innego systemu.
2. Jak już się zdecydujesz na instalację to uruchom w trybie live program Gparted i wykasuj cały dysk
3. Utwórz nowe partycje /root - podstawowa 20 GB, swap - podstawowa 100% RAM, partycja rozszerzona na całą pozostałą przestrzeń dysku, na partycji rozszerzonej utwórz partycje logiczne: /home - max 100 GB polecam mniej, partycję na dane o dowolnej nazwie i wielkości sformatuj w systemie plików NTFS żebyś w razie konieczności mógł wyjąć dysk i odczytać go na komputerze z Windows. Możesz zostawić sobie na końcu ok 50 GB i utworzyć partycję testową do wypróbowywania innych dystrybucji. Ja tego nie robię, jeśli system nie spełnia moich wymagań w trybie live to instalacja na dysku mnie nie interesuje.
4. Zainstaluj wybrany system, używaj go, poznawaj i rozwiązuj problemy a reszta przyjdzie sama.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

janusz30

Będę próbował...jak coś to dam znać..z góry dzięki za wszystko.Pozdawiam

Zobacz najnowsze wiadomości na forum