Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dojrzały system na wiekowy PC

Zaczęty przez Magic_coin, Październik 16, 2016, 04:49:13 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Magic_coin

Witam.
Poszukuje pełnoprawnego systemu na przestarzały PC:
Pentium IV 2.8 GHz
Ati Raedon 9200 (chyba 128 MB)
512 MB RAM
dysk 80 GB... jakiś staroć, na system planuje przeznaczyć jakieś 20 GB.

Ważne jest aby to był pełnoprawny system, a nie jakieś zabawki pokroju knoppixa. Ilość zajmowanej pamięci RAM jest raczej kluczowym aspektem, o ile procek powinien dać rade o tyle ramu brakuje. Preferowane środowiska graficzne... chciało by się powiedzieć cinnamon, ale jego ten sprzęcik nie pociągnie, jestem raczej zmuszony wybierać między LXDE, Openbox, Fluxbox. Idealnie by było aby system działał pod kontrolą XFCE lub LXDE i pożerał poniżej 200 MB RAM na "sucho". Ważne aby system był w pełni spolszczony i "klikalny". O ile ja konsoli się aż tak strasznie nie brzydzę o tyle inni użytkownicy nie mają o niej pojęcia. Głównym przeznaczeniem komputera jest internet i związane z nim multimedia.

Przetestowałem już kilka dystrybucji i póki co najbliżej był MINT lxde, z tym że to jeszcze i tak nie to. O ile sam system bardzo przyjazny i ma to co niezbędne do pracy od samego startu, to jego zapotrzebowanie na zasoby i tak są duże. Najmilej zaskoczył mnie ROSA LXQT, który to w wersji liveCD zapytał na starcie o język interfejsu. Testowałem również wattOS R10, również dobry system, lecz szukam czegoś jak najlżejszego.

Testy przeprowadzam na znacznie mocniejszej maszynce (nie mam na co dzień fizycznie dostępu do docelowego PC), dlatego dobrze aby system był również w wersji liveCD. Wiem że testy mogą nie być w 100% miarodajne, ale sprawdzę chociaż przyjazność interfejsu jak i całego systemu.

pavroo

512 Mb RAM to trochę mało jak na realia współczesnych systemów i aplikacji.
W takim wypadku sugeruję Debiana stabilnego 32 bit z LXDE lub tylko z Openbox.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

Witaj. Na twoim miejscu w pierwszej kolejności zainteresowałbym się Antixem lub Sparky z LXDE/Openbox. Oba zadowolą się 256 MB RAM. Weź pod uwagę, że obecnie przeglądarki Firefox czy Chrome wymagają nieco więcej i mocno obciążają komputer. Konieczny będzie odpowiedni dobór programów. Radzę też wydzielilić co najmniej 2 GB na swap.
MX Linux XFCE
Linux registered user 556565

Magic_coin

Sparkym miałem okazję się już pobawić i średnio to wyglądało. Do debiana się przymierzam. Co do swapu to chyba nawet więcej mu przydzielę. Dziękuje za uwagi. O Antixie pierwsze słyszę... chyba się zainteresuje.

Co sądzicie o CrunchBang++? Podobno to debian w skórze Openbox.

Wiem że 512 MB Ram to mało, ale na tym sztuka polega aby ożywić starego trupa, a nie dokładać.

robson75

A mi się wydaje że to jest SPAM nie mający nic wspólnego z tym Forum. Dziwne że Moderatorzy tego nie dostrzegli.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Magic_coin

#5
Forum traktujące o linux i pytanie o dobór dystrybucji. Dla Ciebie to jest spam? To usuwajcie śmiało... tylko się nie zastanawiajcie czemu forum umiera.

W mym przypadku póki co wybór padł na Sparky z LXDE. Z czasem możliwe iż jeszcze po testuje coś innego. System po starcie zadowala się RAMem w ilości około 200MB i nawet przy dwóch, trzech kartach w Firefox się nie "krztusi", więc jest w porządku.

EDIT
Dobra spamowa spina widzę uregulowana. Może i faktycznie co dzień tu nie zaglądam....

robson75

@Magic_coin: Oczywiście że to nie jest spam ale Gdybyś odwiedzał Forum częściej to Byś zobaczył o co mi chodziło. Podajże w niedzielę jakiś koleś wypisywał takie bzdury że musiałem zainterweniować do Moderatorów żeby to usunęli no i usunęli a że zostały te bzdury usunięte to to wygląda tak jakbym pisał o Twoim poście że to spam. Tu masz dowód.   http://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,1650.0.html 
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum