Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

pendrive live

Zaczęty przez Piejanto, Styczeń 17, 2016, 07:08:32 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Jak zrobić pendrive live z Debianem xfce? Prób↓je ju ż trzy dni i za każdym razem mi nie wychodzi. ściągnąłem ze strony Debiana   http://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/amd64/iso-hybrid/      obraz  debian-live-8.2.0-amd64-xfce-desktop.iso   i nie udaje mi się zrobić z tego bootowalnego pendriva USB. Próbowałem UNetbootinem na Antergosie. wszystko się pięknie na pendrive pięknie instaluje, ale po wetknięciu do gniazda USB się nie uruchamia. Tak jakby go nie było. Próbowałem na MAC-u i to samo.  Na Windows obraz mi się ściąga najwyżej do 35% i się zatrzymuje nie wiadomo dlaczego. Nie bardzo wiem co dalej. Czy można zrobić bootowalnego pendrive z Debianem xfce amd64 bez pomocy Windows pod kontrolą Antergosa?

Albedo 0.64

Witaj. Sprawdź sumy kontrolne obrazu iso i sprawdź czy pendrive nie jest uszkodzony. Sformatuj go w fat32 i spróbuj coś na niego zapisać.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

kkrzysiek92

Jeżeli robisz to z poziomu Windows to za pomocą Unetbootin, a jeśli z poziomu Linux to uzyj programu, który nigdy nie zawodzi USB Mint Stick.

Maromann

klasyka, to komendy dd lub cat. sprawdź najpierw, jak identyfikuje się pendrive po włożeniu do gniazda usb. używam zwykle
sudo blkid -o list
a następnie
sudo dd if=<ścieżka do obrazu iso> of=/dev/sdX; sync
gdzie /dev/sdX jest nazwą urządzenia wskazanego komendą blkid. niektóre dystrybucje wymagają dodatkowych parametrów przy użyciu komendy dd, ale w tym przypadku wystarczą ustawienia standardowe.
podobnie z cat
sudo cat <ścieżka do obrazu iso> > /dev/sdX; sync.

wszystkie powyższe komendy są wykonywane z poziomu roota. jeżeli nie ma w systemie sudo, to standardowo, najpierw polecenie su. i dalej już jako root powyższe komendy (oczywiście już bez sudo).

trzeba pamiętać, że po użyciu komend dd i cat jak powyżej windowsy nie czytają takich pendrive'ów. ale bez problemów można sformatować taki pendrive w systemie fat32 spod linuksa. co ciekawe, to windowsowy rufus sformatuje pendrive do fat32 bez problemów przy kopiowaniu obrazu iso na pendrive. wspomniany program (rufus) bardzo dobrze sobie radzi z wieloma dystrybucjami. ogólnie jest godny polecenia.

wszystkie magiczne linuksowe skrypty do kopiowania obrazu na pendrive, to w zasadzie wariacje komendy dd.

s_konrad

Popieram kolegę, ja od dawna zaprzyjaźniłem się z dd. Można wykonać w bardzo łatwy sposób praktycznie każdy obraz na pendriva. Zasadniczo bez określania jakichkolwiek parametrów (sync) bo nie każdy chce przeliczać :) polecenie dd zawsze działa. Czyli proste polecenie zawsze jako root:
dd if=/scieżka_do_obrazu.iso/ of=/dev/urządzenie_docelowe
jako taka forma jest poprawna ale zauważyłem, że nieco szybciej proces przebiega z parametrem bs=4M, czyli przykładowa składnia może wyglądać tak:
dd if=/home/user/Pobrane/obraz.iso of=/dev/sdb bs=4M

przy założeniu, że pendrive docelowy jest widoczny jako /sdb. Zawsze działa o ile obraz iso jest poprawny.
Pozdrawiam

Zobacz najnowsze wiadomości na forum