Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

POWER BUTTON komputera

Zaczęty przez ubuntus, Maj 15, 2024, 07:10:46 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ubuntus

Niezależnie od distro linuxa można ustawić zachowanie się go po naciśnięciu  tego wyłącznika.
Chciałbym aby naciśnięcie go powodowało :  reset-pnowne uruchomienie komputera.Nie mylić z wyłączeniem.
W ustawieniach w Windows ani w Linux tego nie ma.
Ale jak ustawię -"zapytaj co zrobić" to w menu po naciśnięciu tego wyłącznika  -wyskakuje opcja-uruchom ponownie.

Ale czy da się tak ustawić , aby było to na stałe. Naciskam Power button i aut komputer uruchamia się ponownie.


ubuntus

#2
Witam.

Ale czy ktoś wie jak to najprościej zrobić ?


Poza tym proces INIT uruchamiania systemu ten na samym początku czy on jest zapisywany w jakimś logu np.w  distro MX ? Ponieważ syslog w MX, czy Journalctl w ubuntu tego nie zapisuje ?

robson75

To zależy jakiego DE używasz, np w xfce4 wchodzisz w ustawienia klawiatury, wybierasz zakładkę skróty klawiszowe, i dodajesz. Musisz kliknąć na dodaj w poleceniu wpisujesz reboot, następnie wybierasz klawisz i to wszystko.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ubuntus

robson75 -dzięki za odzew.

Tylko mnie chodzi o Power button - na obudowie komputera desktop ,nie na klawiaturze. . Ten którym wyłącza się komputer.

Obecnie nie wszystkie komputery mają tzw dodatkowy przysisk "RESET"- pod przyciskiem tego POWER BUTTON .
Ten przycisk RESET powodował tzw "twardy reset' tzn ponowne uruchomienie komputera bez wyłączania mu zasilania.
To można zrobić softwerowo np. klikając ikonę wyłączania komputera i też pojawia się menu-co chcesz zrobić i wybrać REBOOT-Uuchom ponwnie.
Problem w tym że jeśli system "poszedł w maliny" lub nie działa ekran  i klawiatura to zostaje tylko przysisk RESET na komputerze lub ten POWER BUTTONN . Chodzi też o to aby mu ustawić- naciskam go krótko i aby robił REBOOT bez zbędnych pytań.

Niestety w obecnych czasach jak się wpisze w google-"twardy reset" to same porady ,że to jest wyłączenie zasilania-trzymaj ok kilka sek ten przycisk-ręce opadają.
Przy testowaniu linuxów często mam takie sytuacje i nie chcę "zarżnąć" komputera tym częstym wyłączaniem i ponownym włączaniem komputera.


ubuntus

#5
EDIT:
Sprawdzilem w MX 23.2 XFCE4-

MAM tu GUI, Przyprzadkowanie POWER button jest w sekcji POWER w ustawieniach i w innych distro jak ubuntu te tak jest..Nie jest to napisane wprost ale chodzi o klawisz klawiatury ,chyba tak jest ?.
Tam nie mona dodac nowej funkcji do menu wyboru.

Sama klawiatura -i skroty klawiszowe.
nie ma takiego polecenia "reboot" zwiazango z klawiszem- taki wyskakuje komunikat . Mozna wybierac z mnostwa dostepnych opcji- ale brak opisu co one powoduja ?  Czy linux odroznia power button klawiatury od tego na obudwie komputera ?

melis

#6
Ty pytasz o "twardy" reset, czyli bez ingerencji systemu, oparty o sygnał elektryczny. Takiego polecenia nie wykonasz/nie przypiszesz do żadnego klawisza, przycisku, czy czegokolwiek innego. Tyle.
Cytat: ubuntus w Maj 17, 2024, 03:45:48 PMCzy linux odroznia power button klawiatury od tego na obudwie komputera ?
Dla systemu obojętny jest przycisk, albowiem polecenie obsługiwane jest przez dany stan opcji zarządzania energią S w bios. Jednak dłuższe przytrzymanie przycisku włączania, powoduje wysłanie sygnału elektrycznego, poza kontrolą systemu.

robson75

Cytat: ubuntus w Maj 17, 2024, 03:45:48 PMSama klawiatura -i skroty klawiszowe.
nie ma takiego polecenia "reboot" zwiazango z klawiszem- taki wyskakuje komunikat .
To weź wpisz w terminalu reboot i enter, i zobaczysz czy nie ma takiego polecenia.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ubuntus

Ty pytasz o "twardy" reset, czyli bez ingerencji systemu, oparty o sygnał elektryczny. Takiego polecenia nie wykonasz/nie przypiszesz do żadnego klawisza,
 przycisku, czy czegokolwiek innego. Tyle.

Bez urazy. Chodzi mi o efkekt koncowy ktory  osiagnac mozna softwerowo lub sprzetowo.
Efektem koncowym ma byc ponownie bootowanie komputera,reboot,ponowne uruchomienienie (rozne nazwy tego samego zjawiska ) komputera (bez wylaczania zasilania komputera ).
Jak to mozna osiagnac-
1- tawrdy reset (tak kiedys powszechnie  sie o tym tak mowilo )-Na czym to polega, od poczatku wynalezienia uprocesrow kazdy procesor ma taka koncowke- o nazwie "reset"- . Zwykle na tym wejsciu jest 1-ka logiczna i procesor pracuje normalnie-, podanie zwarcia czy inaczej 0-logicznego powoduje ze procersor sie resetuje i natychmiast zaczyna prace od poczatku. Podobny efekt mozna osiagnac bardziej brutalnie wylaczajac i wlaczajac ponownie zasilanie.
2-Uruchamiajac komputer juz  w trakcie testu POST itp. wciskajac klawisze alt+ctrl+del -robi to samo ,ponownie uruchamia sie od poczatku.Taki sam efekt daje wcisniecie dodatkowego przycisku reset na obudowie komputera -jesli komputer go ma.
3- system windows czy linux- moga byc roznice ale w windows jesli system nie zawiesil sie tez alt+ctrl+del wywola menedzer zadan i tam mozna wybrac sobie co ma system zrobic -wylogowanie , restart itp. Mozna kilknac mysza w linuxie i win na ikone wylaczenia komp i z menu wybrac co ma sie zadzialac- jest tam opcja restart komputera.W systemie  jest  wiele innych mozliwosci. dajacych ten sam efekt
4- Problem powstaje jezeli system sie "zawiesil" i nie reaguje na klawiature,mysz -wtedy jedyny sposob to ten twardy reset albo wylaczenie i wlaczenie zasilania .

W wielu wypadkach podejrzewam ze system dziala a wylaczona jest klawiatura i ekran i wtedy chociazby system by zareagowal na przycisk zasilania na obudowie komputera..

Dla systemu obojętny jest przycisk, albowiem polecenie obsługiwane jest przez dany stan opcji zarządzania energią S w bios. Jednak dłuższe przytrzymanie przycisku
włączania, powoduje wysłanie sygnału elektrycznego, poza kontrolą systemu.


Moim zdaniem "stan opcji zarządzania energią S w bios"- nie gra tu roli bo decyduje jedynie o trybie oszczedzania energii. Natomiast przy S3 gra wazna role bo wybudza komputer chociaz caly system siedzi w RAM. I przypuszczam ze np. wubudze komputer z S3 ,to gdyby wszystko bylo ok to kolejne wcisniecie go mialoby funkcje normalnie do niego przypisane np.jesli by sie dalo to reboot.


Robson 75

To weź wpisz w terminalu reboot i enter, i zobaczysz czy nie ma takiego polecenia.
Masz tu racje  ale mnnie o co innego chodzilo. W MX jest mozliwosc wywolania ustawien klawiszy do odpowiednich plecen . Wybieram np. klawisz F5 i przypisuje mu polecenie-jak wpisze tam "reboot" to jest to co napisalem Mozna wybrac polecenie z dlugiej listy polecen i tam go tez nie ma. Sa inne skroty ale brak objasnien do nich.
Moze jest plecenie w terminalu aby przypisac np. klawiszowi F5- to polecenie "reboot". ?

Mam   komputer z tym przyciskiem RESET na obudowie komputera. Ale mam tez taki gdzie Kocofoly z Della nie dali takiego przycisku.

ubuntus

Chciałbym tu dodać jeszcze gwoli ścisłości- są też sytuacje gdzie opisany przeze mnie ten"twardy reset"= reboot nie załatwia sprawy -komputer uruchamia się ponownie ale nie działa prawidłowo. I wtedy trzeba wyłączyć i ponownie włączyć zasilanie , lub nawet wyłączyć na chwilę kabel zasilania 230V . Czasmi to też nie pomaga i trzeba robić dodatkowe rzeczy. Ale te sytuacje zdarzają się rzadziej.

Dzięki linkom podanym przez Linux4ever-można użyć ciekawe polecenia w terminalu. Wyniki tych poleceń u mnie na MX.

cat /etc/systemd/logind.conf     -polecenie w terminalu


[Login]
#NAutoVTs=6
#ReserveVT=6
#KillUserProcesses=no
#KillOnlyUsers=
#KillExcludeUsers=root
#InhibitDelayMaxSec=5
#UserStopDelaySec=10
#HandlePowerKey=poweroff
#HandlePowerKeyLongPress=ignore
#HandleRebootKey=reboot
#HandleRebootKeyLongPress=poweroff
#HandleSuspendKey=suspend
#HandleSuspendKeyLongPress=hibernate
#HandleHibernateKey=hibernate
#HandleHibernateKeyLongPress=ignore
#HandleLidSwitch=suspend
#HandleLidSwitchExternalPower=suspend
#HandleLidSwitchDocked=ignore
#PowerKeyIgnoreInhibited=no
#SuspendKeyIgnoreInhibited=no
#HibernateKeyIgnoreInhibited=no
#LidSwitchIgnoreInhibited=yes
#RebootKeyIgnoreInhibited=no
#HoldoffTimeoutSec=30s
#IdleAction=ignore
#IdleActionSec=30min
#RuntimeDirectorySize=10%
#RuntimeDirectoryInodesMax=
#RemoveIPC=yes
#InhibitorsMax=8192
#SessionsMax=8192
#StopIdleSessionSec=infinity
demo@mx1:~/Pulpit
$




np: $ acpi_listen - tak można zobaczyć opis klawisza związanego z ACPI.

$ acpi_listen
button/power PBTN 00000080 00000000 K       


button/sleep SBTN 00000080 00000000 K       

button/power PBTN 00000080 00000000           
button/power LNXPWRBN:00 00000080 00000004


$ ls -lZ /etc/acpi/events- kolejne polecenie             -nie wiem dlaczego ten folder jest pusty domyślnie w MX ?
razem 0


 

melis

Wcześniej pisałeś
Cytat: ubuntus w Maj 17, 2024, 12:59:03 PMProblem w tym że jeśli system "poszedł w maliny" lub nie działa ekran  i klawiatura to zostaje tylko przysisk RESET na komputerze lub ten POWER BUTTONN . Chodzi też o to aby mu ustawić- naciskam go krótko i aby robił REBOOT bez zbędnych pytań.
więc czytając od początku do końca ten temat, ostatecznie trudno już stwierdzić, czego oczekujesz. Polecenie, o którym wspominasz w Mx, nie zadziała u Ciebie ot tak, gdyż musi je w takim układzie wymusić init, jak w systemie z systemd, systemctl reboot. Jeśli jak wspominałeś, system Twój ulegnie zamrożeniu, to żadne polecenie nie zadziała. Skoro jednak zależy Tobie na tym, aby zamiast wybierać z menu "uruchom ponownie, reboot" to musisz utworzyć odpowiednie polecenie i przypisać je pod skót klawiszowy. A jak to zrobić, to zapewne już wiesz...

ubuntus

#11
Wcześniej pisałeś

    Cytat: ubuntus w Maj 17, 2024, 12:59:03 PM
    Problem w tym że jeśli system "poszedł w maliny" lub nie działa ekran  i klawiatura to zostaje tylko przysisk RESET na komputerze lub ten POWER BUTTONN . Chodzi też o to aby mu ustawić- naciskam go krótko i aby robił REBOOT bez zbędnych pytań. 

Myślę , że dobrze napisałem . W pierwszym zdaniu użyłem alternatywy ,,lub" ,potem koniunkcji ,,i" . Drugie zdanie jest też moim zdaniem jasne . Drugie zdanie cytatu  w połączeniu z alterenatywą 1go zdania powinna zadziałać.
Ale nie ważne po co i na co mi to.
Jeszcze raz krótko- jak ustawić w linux MX aby po naciśnięciu krótko ,,Przycisku Wyłącznika zasilania" na obudowie komputera typu desktop , komputer zrobił  ten REBOOT bez zbędnych pytań ?
Chyba jaśniej nie można ?

Skoro jednak zależy Tobie na tym, aby zamiast wybierać z menu "uruchom ponownie, reboot" to musisz utworzyć odpowiednie polecenie i przypisać je pod skót klawiszowy. A jak to zrobić, to zapewne już wiesz...
No więc nie wiem (napisałem to wyraźnie podczas wymiany zdań z Robson 75), jeśli wiesz to napisz jak to zrobić ? - rozumiem ,że przez ,, skót klawiszowy  ,, rozumiesz klawisz klawiatury – jest to połowiczne rozwiązanie , ale też się przyda.



ubuntus

#12
@ Robson75-dzięki za poradę

Sprawdziłem Twoją poradę ze skrótem klawiaturowym=reboot na innych distro.

Na MX, Sparky - nie działa -trzeba chyba co innego wpisac zamiast "reboot" ?

na Fedora,Mint,Ubuntu -działa

Na MX w terminalu działa.

robson75

A co Ty wpisujesz w poleceniu ? reboot czy "reboot". Bo jeżeli to drugie, w cudzysłowu, to się nie dziwię że masz informacje, nie znaleziono polecenia.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ubuntus

Wpisuję oczywiście w każdym distro bez cudzyslłowu.

Ale czy Ty kiedykolwiek sprawdzałeś to na MX?   W MX  wykaz dostępnych poleceń jest w folderze: /usr/bin/ i tam nie ma polecenia reboot a chyba tylko te co są w tym folderze mogą być używane ? Być może dla skrótu klawiszowego ma inną nazwę ? Ale w terminalu działa.




Zobacz najnowsze wiadomości na forum