Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Menadżer pakietów w trybie graficznym

Zaczęty przez ciubaka, Maj 09, 2021, 10:54:39 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Rozpętałem tę dyskusję, więc ją podsumuję.
Pamac już mi wywalał Manjaro, nie będę nim aktualizował i wgrywał oprogramowania.
Spróbuję Octopi i napiszę co mi wyszło.
Jakoś tak boję się Pak-a, już chyba wolę Pacmana.

pavbaranov

Gwoli ścisłości: pak to skrypt, który umożliwia automatyzację niemal wszystkich czynności związanych z zarządzaniem paczkami w Archu, przy czym wykorzystuje wyłącznie narzędzia, które w Archu są dostępne (jedno bodaj jest z AUR). W szczególności umożliwia ustawianie aktualnych repozytoriów (wykorzystuje reflector), aktualizacje systemu i instalowanie paczek (w zakresie repozytoriów - po prostu korzysta z pacmana), instalację i aktualizację paczek z AUR i POLAUR, czyszczenie pozostałości po budowie paczek, sprawdzanie czy istnieją nowsze wersje paczek instalowanych z VCS, pozwala na informowanie o dostępnych nowych wersjach paczek zarówno z repozytoriów, jak i z AUR i wiele, wiele innych. Zaletą jest, że nie doprowadza do tzw. częściowej aktualizacji systemu. Do pełnej funkcjonalności wymaga zainstalowania opcjonalnych zależności (i to nie jest błąd, że nie są one automatycznie instalowane). Jest rozwijany w ramach polskiej społeczności Archa, ale jego twórcą jest @nycko.

Octopi? Po prostu działa. Zobacz sobie dokładnie jego opcjonalne zależności, bo znacznie rozszerzą możliwości tego programu.

sovtware

Calam-Arch-Installer
to instalowałem na swoim laptopie







więc chyba mam orginalnego Archa :)

dobrze poczytam na googlach jakie są menedżery pakietów jak któryś mi spasuje zainstaluję pozdrawiam

robson75

A ja mam tak



Mimo że to nie jest "czysty" Arch, tylko zainstalowany przy pomocy anarchyinstaller.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

@sovtware - To jak Ci się system zgłasza, to jest jedynie konsekwencja zapisu w jednym pliku tekstowym. Mam Archa, ale nie mam problemu z tym, by zgłosił się jako np. pavaranov-super-hiper-duper-linux. Calarm-Arch-Installer to jest coś co instaluje Archa za pomocą Calamares. Musi jednakże różnić się od Archa choćby tym, że udostępnia mu jakieś repozytoria nieoficjalne, skoro zainstalował Ci pamac lub też musi ten program mieć już skompilowany w liveiso i ten przenosi podczas instalacji (zdaje się, że tak się też dzieje: https://sourceforge.net/projects/blue-arch-installer/files/arch-installer/). Pamac nie występuje w oficjalnych repozytoriach Archa.

Jeśli chodzi o szukanie w "Google" menedżerów paczek dla Archa, to lepiej sięgnąć po jego wiki: https://wiki.archlinux.org/title/Pacman/Tips_and_tricks#Utilities. W tej liście brakuje m.in. octopi, a czegokolwiek opartego o PackageKit nie polecam.
I jeszcze jedno - niektóre spośród menedżerów paczek dodają repozytoria flatpak, czy nawet snap. Sens korzystania z tego typu wynalazków w Archu jest dla mnie mocno wątpliwy, a problemy, które się rodzą - zwłaszcza dla osób, które dopiero z Archem zaczynają pracę - nie są warte pójścia w tę stronę.

ciubaka

A u mnie wystąpił problem. Octopi nie chce się dać zainstalować, ani z repozytoriów, ani z dysku po ściągnięciu pliku tar.gz. Pamac zresztą też. Nawet p7zip nie poszedł pacmanem. Terminal tytułuje mnie root@anarchy. Pierun wie o co w tym chodzi... Coś mam skopane chyba z repozytoriami, albo instalacja się nie  do końca powiodła jednak :-(

pavbaranov

Powinieneś już wiedzieć, że stwierdzenie "nie chce się dać zainstalować" kompletnie nic nie mówi. Co Ci się nie chce zainstalować? Paczka binarna? Jeśli tak, to skąd pobierana i jaki dokładnie jest komunikat? W repozytorium Archa tej paczki nie ma. Jest np. w chaotic-aur, ale jej rozszerzenie obecnie to pkg.tar.zst (niegdyś pkg.tar.xz). Rozszerzenie tar.gz wskazuje raczej na to, że ściągnąłeś źródła budowy paczki z AUR, a tego pacmanem nie zainstalujesz.  Paczka p7zip jest w repozytorium - jaką komendę dałeś i jaką to daje odpowiedź? Nie pamiętam jak winien się nazywać komputer po instalacji via anarchyinstaller, ale root@anarchy wskazuje, że pracujesz na roocie, a chyba nie o to chodzi. Ten instalator robi dokładnie to, czego sobie życzy użytkownik, a zatem efekt końcowy jest na 99,99% zależny tylko od użytkownika.
PS: Przeczytałeś na wiki Archa choćby podstawy zarządzania paczkami w Archu?

robson75

Cytat: ciubaka w Maj 11, 2021, 08:52:31 PM
Terminal tytułuje mnie root@anarchy. Pierun wie o co w tym chodzi... Coś mam skopane chyba z repozytoriami, albo instalacja się nie  do końca powiodła jednak :-(
Wygląda na to że uruchamiasz system na prawach roota, powodem tego jest że podczas instalacji nie dodałeś nowego użytkownika. A przecież tłumaczyłem że podczas instalacji anarchyinstaller trzeba dokładnie czytać. Nic, pozostaje Ci na nowo stawiać system.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Cytat: robson75 w Maj 11, 2021, 10:19:44 PMNic, pozostaje Ci na nowo stawiać system.
Od kiedy to, by dodać nowego użytkownika do systemu trzeba na nowo system stawiać???

robson75

Cytat: pavbaranov w Maj 11, 2021, 10:43:32 PM
Od kiedy to, by dodać nowego użytkownika do systemu trzeba na nowo system stawiać???
No, masz rację, trochę się zagalopowałem  :)
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

rzax666

dzis w czasach bezprwia o roota trzeba walczyc a tu sam root? cos musialo nabank pujsc mozno nie tak ...

ciubaka

Oj chyba ja go jednak nie za dobrze postawiłem. Bo konto mam jedynie root. I byłoby pewnie fajnie, jak we windzie, Że wszystko zrobić można, byleby z ostrożna. Ale w archu - nie bardzo chyba, przemyślę Wasze uwagi Koledzy :-(

pavbaranov

@ciubaka - Pewnie, że w Archu można - wszak to linux, a ten na root raczej działać będzie (tak długo jak go nie zepsujesz). Nie będą działać niektóre programy z GUI (mają po prostu blokadę). Pomijam zdrowy rozsądek, który nakazuje nie działać na tym koncie, kiedy to nie jest potrzebne.
Instalację przeszedłeś - nie utworzyłeś użytkownika itd., ale to nie problem (nawet się nauczysz czegoś, jeśli jeszcze nie wiesz). Obawiam się jednak, że dla Ciebie - skoro to świeża zabawka i jeśli nie chcesz się doktoryzować - najprościej będzie ściągnąć jakiegoś Calarm-Arch-Installer (bodaj ze 3 ostatnio się wymodziły), EndeavourOS, czy GarudaOS. Ten ostatni wprowadza pewne zmiany w ustawieniach parametrów np. kernela, ale większość i tak je ustawia, bo zwiększają wydajność. Ponoć nie jest zalecany dla maszyn wirtualnych. Każde z nich zainstalujesz prościej niż anarchyinstaller, choć... cóż, także i tu czytać trzeba. Na wirtualce mam teraz EndeavourOS i w zasadzie ze spokojem mogę to polecić.

robson75

@ciubaka
Gdybyś chciał jednak jeszcze raz spróbować zainstalować anarchy, to tutaj masz wyszczególnione etapy instalacji
https://www.maketecheasier.com/anarchy-linux-review/
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Kończąc ten wątek - miałem źle postawionego Archa, był tylko root, a on nie współpracuje ze wszystkimi możliwościami systemu. Wgrałem od nowa, z użytkownikiem zwykłym, dograłem chaotic-aur, Octopi i jestem zadowolony. Nawet bardzo. Aplikacja Pakiety dogrywana domyślnie przez Anarchy to właśnie zdaje się być pamac-classic, chociaż na moje oko wygląda inaczej (ale mogło się zmienić, bo dawno już zarzuciłem Manjaro i nie wiem co oni tam wymyślają). W związku z tym nie używam już Pakietów, tylko Octopi lub pacmana i jest super. Jak znajde czas i trochę zapału to popróbuję paka. Zdrowia wszystkim życzę.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum