Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacją Ubuntu na SSD

Zaczęty przez kimi, Luty 25, 2021, 01:20:23 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kimi

Może ktoś z Was spotkał się z takim problemem:
Próbowałem zainstalować najnowsze stabilne Ubuntu obok Windowsa 10 na dysku SSD około 450GB. W tym komputerze jest też dysk HDD 1TB i jest wykorzystywany przeze mnie jako "magazyn". Problem polega na tym, że instalator Ubuntu przy wyborze instalacji obok Win 10 widzi wszystkie możliwe nośniki danych tylko nie ten SSD. Nawet wcześniejsza próba przygotowania wydzielonego miejsca na dysku SSD nic nie daje. 

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

kszyhus

Spróbuj  Windowsie wyłączyć "Fast Start" i wyłącz normalnie Windows.
W Biosie wyłącz "SecureBoot"
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

pavbaranov

Czy w trybie liveiso (bez instalacji), dysk ten jest widziany np. w menedżerze plików? Jak otworzysz terminal/konsolę - to po wpisaniu:
fdisk -l
dysk ten (SSD) jest widoczny? Co pokazuje to polecenie?

kimi

Dzięki za szybką odpowiedz, tak, te dwie opcje są ustawione prawidłowo tak jak piszecie. System uruchomiony z pendrive widzi ten dysk. Jednak kiedy chce zainstalować ubuntu obok windowsa na tym dysku ssd wcześniej widzianego w tym samym systemie uruchomionym z pendrive, jest nie dostępny w instalatorze. Dziś pobrałam najnowsze wydanie Ubuntu 21.04 (Hirsute Hippo) jednak problem pozostał taki sam jak z 20.04.2.0

Polecenie fdisk -l pokazuje:

ubuntu@ubuntu:~$ fdisk -l
fdisk: cannot open /dev/loop0: Permission denied
fdisk: cannot open /dev/loop1: Permission denied
fdisk: cannot open /dev/loop2: Permission denied
fdisk: cannot open /dev/loop3: Permission denied
fdisk: cannot open /dev/loop4: Permission denied
fdisk: cannot open /dev/loop5: Permission denied
fdisk: cannot open /dev/sdb: Permission denied
fdisk: cannot open /dev/sda: Permission denied
fdisk: cannot open /dev/sdc: Permission denied
ubuntu@ubuntu:~$

Linki do zrzutów ekranowych:

http://kimi.net.pl/inne/ubuntu1.png
http://kimi.net.pl/inne/ubuntu2.png

pavbaranov

Oki. Win10 ma "normalne" wyjście takie, które jest jakby "pół hibernacją". Trzeba z niego wyjść "na amen" (nie mam Win10, ale kojarzę, że z tym mieliśmy kilka razy problem) - po prostu zakończyć, zabić ten system itd. i wówczas spróbuj raz jeszcze. Niestety jak to zrobić - nie powiem, bo już Win10 nie mam (miałem dosłownie kilka minut). Albo ktoś tu Ci podpowie, bo ma, albo szukaj na bardziej windowsowych stronach.

microsofter

Podpowiem, gdzie to jest w Windows 8.1, gdyż taki posiadam. Może w 10 będzie podobnie: Panel sterowania - System i zabezpieczenia - Zmień działanie przycisków zasilania - Włącz szybkie uruchamianie (zalecane). Prawda, że intuicyjne? przyciski zasilania ...
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

kszyhus

Pisałem u góry - wyłączyć "Fast Start"
Jak to zrobić opisał @microsofter
W win10 [panel sterowania] --> [opcje zasilania] --> [wybierz działanie przycisków zasilania[ -->[zmień ustawienia które są obecnie niedostępne].
Można też wyłączyć plik hibernacji w systemie win10.
uruchomić powershell jako administrator
wpisz polecenie: powercfg -h off
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

kimi

Dzięki za wszystkie Wasze sugestię, ale jak już napisałem wcześniej mam już wyłączony szybki start w win10 (choć teraz zauważyłem, że menu, które włącza i wyłącza tę funkcję "gdzieś mi wyfrunęło") - dlatego przez takie "kwiatki od MS" ja przeszło 20 lat jestem związany z apple. Po wpisaniu proponowanego polecenia w powershell niestety dalej jest ten sam problem, którego przy instalacji elementary os (Hera) i fedora 33 nie doświadczyłem, ale przy instalacji voyager jest podobny problem z wyborem dysku przy opcji wyboru instalacji obok innych systemów co na najnowszym ubuntu. Zauważyłem że kiedy wybieram instalacje zaawansowaną to mam dostęp do dysku ssd tyle, że nigdy nie tworzyłem sam partycji pod instalacje linuxa i obawiam się o przyszłość swoich danych na tym dysku :)

kimi

Witam ponownie po chwilowej przerwie, spowodowanej pandemią "Windows". Wysyłam Wam  jeszcze dwie próbki do badań. Nie mogę w dalszym ciągu dojść dlaczego ubuntu ma problem z zainstalowaniem się na dysku ssd obok windows 10.

link do zrzutów dowodzących, że funkcja szybki start jest wyłączona:

http://kimi.net.pl/inne/win10.png

Może ktoś z Was dałby mi bezpieczną i pewną instrukcje jak mogę w inny sposób zainstalować Ubuntu na tym dysku ssd?

kszyhus

Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

kimi

Dzięki za diagnozę, ale to - windows. A ja na macOS głównie pracuję. Możesz mi napisać jak tą funkcje wyłączyć na dobre? Ponieważ ani komenda, którą podałeś wpisywana jako admin w powershell "powercfg -h off" nic nie zmienia (jak sam zauważyłeś - dlatego, że zrzut ekranu ukazuje stan po podaniu tej komendy). Ani moje poszukiwania odpowiedzi żadnego skutku nie przynoszą. W jaki sposób mogę jeszcze to wyłączyć? Prócz deinstalacji windy? - choć gdyby nie "mus" posiadania chętnie bym to zrobił...

microsofter

masz już wyłączony szybki start w Win
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

unspec

Odłącz wszystkie inne dyski i pozostaw tylko ten na Ubuntu.
Zainstaluj Ubuntu, podłącz wszystkie dyski i jeszcze raz zainstaluj Ubuntu wybierając żeby nadpisał stare ununtu i instalował obok Windows.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum