Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Oprogramowanie

Zaczęty przez MSki, Luty 08, 2018, 09:13:14 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Moja propozycja jest następująca, aby do działu "Oprogramowanie" dodać zakładkę "Bezpieczeństwo".
Tyle się czyta w sieci i pisze na ten temat, a na Forum trudno znaleźć jakąś opinię i rozwiniętą dyskusję, a jeżeli nawet jest coś wspomniane, to "poutykane" pomiędzy wypowiedziami dotyczącymi innych spraw.

Pozdrawiam.

Antarktyczny

Moim zdaniem nie potrzebujemy zakładki "Bezpieczeństwo". Linux sam w sobie jest bezpieczny, to nie Windows :)

TataPingu

"Bezpieczny" ?
- chmmm..., wszystko zależy od tego, co przez to się rozumie...

Jedno jest pewne, w pełni BEZPIECZNYM systemem jest tylko ten OS, który nie posiada żadnych interfejsów...
- nawet USB...!

Takimi sprzętami mogą być np. kalkulatory, autonomiczne elektroniczne maszyna do pisania, jakieś stare "Nintenda", czy "Amigi"...

Wszystko, co może integrować się w sieci narażone jest na kompromitację.

gom1

Ostatni bug z KDE i pendrive pokazuje, że nawet w przypadku dystrybucji linuksowych trzeba dmuchać na zimne:
https://sekurak.pl/nazwij-pendrajwa-reboot-po-umieszczeniu-w-porcie-zrebootuje-system/
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Antarktyczny

A tej opcji nie znałem... Ale bądźmy szczerzy, włamanie na Linuxa czy też jego zhakowanie, tudzież zawirusowanie jest równie prawdopodobne,jak załapanie wirusa malarii w Polsce. Bez żartów-sądzę,że nie znam nikogo, podobnie jak Wy, komu ktoś zasyfiłby Linuxa. A z Windowsem nie muszę mówić? U mojej kobiety jakieś dwa lata temu był wirus,który pozmieniał wszystkie rozszerzenia plików, i nic nie dało się zrobić. Jakiś cryptolocker, i to w dodatku niezwykle złośliwy. Diabelsko ciężka sprawa, i dłuuuugo zeszło, nim sprawa się naprostowała. A na Linuxie takich wisieniek raczej nie ma.

PomPom

#5
Nie szkodzi taki dział mieć. Każdy system potrzebuje pewnych zachowań użytkownika, żeby serio być uznany za bezpieczny.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

No wiesz,działanie użytkownika... Nie poradzisz,jeśli ktoś upowszechni własne hasło :) Także nie ma idiotoodpornego systemu. Mówmy o samych mechanizmach, że tak określę. Pomińmy,że ktoś rozsądnie omija pewne rzeczy,a drugi klika w każdy załącznik w emailu (jakkolwiek fantastycznie to nie brzmi,znam dwa takie przypadki, nie kobiety, ani nie osoby starsze, nie dzieci...dorośli faceci).

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

gom1, jak jednak nie zaszyją tego w odmętach ustawień i nie przyprawią małym przekomplikowaniem. Ubuntu i tak do najbardziej kochanych w tym względzie dystrybucji nie należy.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

A ja myślałem,że masz wysublimowane poczucie humoru, i się okaże,że link to żart... Ech... Co oni z tą telemetrią? Przypomina to trochę "Nowy wspaniały świat" Huxley'a. Jedyny plus,że będzie można to wyłączyć (naprawdę wyłączyć,nie jak w Windowsie). Swoją drogą,telemetria w Ubuntu to jakby wewnętrzna sprzeczność, taka ambitendencja.

PomPom

Jednych ruszy to, że trzeba odptaszkować coś przy instalacji. Innych to, że distro z automatu wpycha Steama i MS Office Online. Jak Canonical chce zebrać jakieś dane dla statystyk, to jednak bym był za jakimś małym skryptem, który user umyślnie odpali, gdy chce dać Canonicalowi informację.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Czyżby Ubuntu zmierzało w stronie "ułindołsowanej" smyczy na użytkownika?

PomPom

Wątpię. Nie mają w tym interesu raczej. Teraz w ich interesie jest siedzieć grzecznie i nie narażać się.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

A może chcą pokazać coś a'la W10,tylko delikatna wersja? Gdzie użytkownik będzie mógł realnie wyłączyć niechciane opcje? Taka wersja otwartego oprogramowania zbliżona do Win10,by osobom przechodzącym z 10-tki było łatwiej oswoić się? Może się mylę,ale zawsze biorę pod uwagę wszelkie opcje.

PomPom

Czas pokaże co chcą zrobić, ale to teraz jest dość niewinne. W momencie, gdy Ubuntu próbuje być jak Windows, w tym momencie staje się dla Windowsa systemem gorszym, dla biedaków. Stopniowo jego pozycję zeżre Mint, a później po swoje pójdą inne przyjazne dla nowych dystrybucje. Ubuntu może być zastąpione i Canonical ma tego świadomość.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum