Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Please unlock disk sda5_crypt. Jak to dezaktywować ?

Zaczęty przez no.name, Sierpień 25, 2017, 12:43:32 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

no.name

Witam, otóż ostatnio przesiadłem się z Windows 7 na Linux Mint 18.2 i mój problem polega na tym
że przy każdym uruchamianiu systemu wyskakuje komunikat "Please unlock disk sda5_crypt: "
i wtedy wpisuje hasło. Pamiętam że przy instalacji coś zaznaczyłem związanego z dyskiem i poproszono o ustawienie hasła, więc to zrobiłem xd. Jest jakas możliwość dezaktywowania tego? Jest to już troszkę irytujące że przy każdym uruchamianiu muszę hasło wpisywać. Dodam że instalacja była czysta, to znaczy sformatował się dysk i usunął Windows 7 i na jego miejsce został zainstalowany Linux. Więc mam tylko jeden system, choć zamierzam znów wrócić do Windowsa.
Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam :)

hubot_

Zaszyfrowałeś partycję, oznaczoną jako /dev/sda5 za pomocą narzędzia cryptsetup. cryptsetup domaga się hasła za każdym razem, kiedy chcesz uruchomić system. Jest to hasło szyfrowania. Twoja partycja z systemem i danymi jest zaszyfrowana pewnie AES-em jak się domyślam przy użyciu luks i dzięki temu masz pewność że tylko ty na wyłączność masz swój system oraz masz pewność co do integralności danych na swoim komputerze, jeśli wcześniejsze do ciebie nie przemawia. Możesz sobie dane skopiować na pendrive i ponownie zainstalować tylko pytanie po co? Ja bym sobie na twoim miejscu zostawił cryptsetupa. I jeszcze jedno: rób kopie zapasowe, trzymaj je w miejscu do którego tylko ty masz dostęp i nie zapomnij hasła szyfrowania ponieważ wtedy wszystkie dane przepadną. Odsyłam do linków:
- https://wiki.archlinux.org/index.php/Dm-crypt/Device_encryption
- https://gitlab.com/cryptsetup/cryptsetup/wikis/home
- https://www.dobreprogramy.pl/Szyfrowanie-calego-dysku-ochron-swoje-dane-przed-wscibskimi,News,70768.html
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

no.name

Okej, ale mam rozumieć żeby to dezaktywować wystarczy ponownie zainstalować Linuxa nie zaznaczając opcji szyfrowania dysku ?

gom1

#3
Jak zaorasz zaszyfrowaną partycję i w jej miejsce "wstawisz" zwykłą, to faktycznie można nazwać to "dezaktywacją". Oczywiście wiąże się to z utratą danych.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

hubot_

No więc dlatego mówiłem o kopii zapasowej aby nie utracić danych. Lecz ja na jego miejscu zapoznałbym się z cryptsetupem i sobie go zostawił ponieważ to narzędzie może się bardzo przydać. Nigdy nie wiesz czy nie masz niczego faktycznie do ukrycia. Nawet to co ci się wydaje niewinne niekoniecznie musi się okazać takie za parę lat w jakichś niespodziewanych okolicznościach.
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum