Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaka dystrybucja dla starego komputera

Zaczęty przez zimny, Październik 28, 2016, 06:18:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

zimny

#30
Cytat: Cinnamon w Listopad 03, 2016, 11:18:36 AM
Nie ma potrzeby partycjonowania, Linux podczas instalacji sam podzieli sobie miejsce pod siebie po wyborze " Zainstaluj obok Windows ", to tak na marginesie :P
Ale nie mam windowsa... Mam wrażenie że tylko 1 osoba przeczytała mojego posta a pozostałe odpowiadają na pytania które nie padły, no offense :)
Dlaczego uparłem się podzielić samodzielnie na partycje? Bo lubię ;) poza tym kierowałem się poradnikiem z głównej. Nie ma w nim punktu jak to zrobić jeżeli mamy pusty dysk tylko kiedy mamy partycję z windows. A wg mnie powinien być, nie byłoby wtedy całego tego nieporozumienia.
Piszecie mi że w mojej sytuacji wystarczy klikać "Dalej", no cóż nie wystarczy bo należy ręcznie wybrać partycję root, GRUB nie zrobi tego za nas (przynajmniej u mnie nie chciał). Warto byłoby zaktualizować poradnik.
Tymczasem ROSA okazała się bardziej oporna na próby instalacji z pendrive'a, nawet dedykowany wspomniany wyżej ROSA Image Writer nie dał rady, działo się dokładnie tak samo jak w przypadku RUFUSa, instalacja zatrzymywała się w tym samym miejscu i komp nie reagował.
Zostałem przy LMDE2 bo okazało się że Sagem jednak działa (tylko w 2 portach usb z 8 ale działa), dowodem tego ten post.   

Po kilku dniach z tym komputerem zauważyłem jak bardzo zmienił się Internet przez 10 lat. Procesor który kiedyś był jedną z najwydajniejszych jednostek do grania, dzisiaj ledwo daje radę obsłużyć przeglądarkę z kilkoma tabami... Niestety pochodzi z czasów przed YT kiedy filmy pobierało się z grup dyskusyjnych, YT ma poważne problemy nawet przy 240p... No i brak Silverlighta (VOD TVP i Ipla). Chyba skończy się na instalacji windy.

Wszystkim którzy udzielali się w temacie dziękuję za pomoc i przepraszam jeżeli kogoś uraziłem pierwszym zdaniem tego posta.

Albedo 0.64

Jest Silverlight dla Linuksa i nazywa się Pipelight. Wystarczy zapytać wujka Google i zajrzeć na stronę projektu:
http://pipelight.net/cms/installation.html
VOD-y, Iple i różne inne serwisy obsługuje też media center Kodi. Nie zmienia to faktu, że na tym komputerze najlepiej będzie działać WinXP. Pozostają jedynie kwestie legalności i bezpieczeństwa.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

zimny

Dziękuję, to cenna informacja, trafiłem na Moonlight ale dopisek o tym że od kilku lat nie jest rozwijany i instaluję na własne ryzyko jakoś ostudził mój zapał.
Jeszcze się nie poddaję, biorę teraz pod uwagę dystrybucje mini (Lubuntu?) tylko nie wiem czy coś to zmieni. Czy to "mini" wynika z mniejszej ilości pakietów instalowanych razem systemem czy faktycznie mają mniejsze wymagania?

Albedo 0.64

#33
Trochę pomyliły ci się pojęcia. Mini dystrybucja jest na prawdę "mini" a Lubuntu do tej kategorii nie należy. Mini dystrybucje są opisane tu: http://linuxiarze.pl/dystrybucje-mini/
Lubuntu jest pełnowymiarowym systemem z lżejszym środowiskiem graficznym i zalicza się do dystrybucji "lekkich" w których mniejsze wymagania sprzętowe wynikają z zastosowania minimalistycznych menedżerów okien. Pozostałe parametry w Lubuntu są identyczne jak w Ubuntu. Mini dystrybucje są specjalnie optymalizowane ale mogą zawierać dużą ilość programów. Rzuć okiem na Puppy Linux a będziesz zaskoczony ile można zmieścić w kilkuset megabajtach. Puppy na pendrive działa szybciej niż "lekkie" systemy na hdd ponieważ w całości ładuje się do pamięci RAM a w komputerze może wcale nie być dysku. Minimalizm ma jednak swoją cenę - wymaga nieco więcej zaangażowania i wiedzy od użytkownika. Reasumując: "lekkie" dystrybucje nie zawsze są mini a "mini" dystrybucje zawsze są lekkie.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

zimny

#34
YT w Kodi działa lepiej niż w FF, filmy w SD płynnie i bez zacięć, niestety nie wiem jak zmusić te wyższej rozdzielczości do uruchamiania się w SD bo startują automatycznie w 720p a tu już dźwięk się rozjeżdża z obrazem już znalazłem.
O i widzę że materiały płatne z Ipli w Kodi są za darmo, no ładnie...
FF bardzo często się wysypuje, myślałem że to wina małej ilości pamięci ale wykłada się nawet przy jednym tabie... Przykład z YT w Kodi pokazuje że warto rozejrzeć się za inną przeglądarką bo może się okazać że za generalne zamulanie odpowiada FF a nie brak zasobów systemu.
No i mysz padła, chwilowo eksperymenty zawieszone  >:(

Zobacz najnowsze wiadomości na forum