Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu => Wątek zaczęty przez: Madar50 w Wrzesień 21, 2015, 07:42:36 am

Tytuł: Strefa czasowa a windows
Wiadomość wysłana przez: Madar50 w Wrzesień 21, 2015, 07:42:36 am
Witam
Mam dwa dyski fizyczne. Na jednym win7, na drugim Ubuntu 14,04. Wszystko działa jak trzeba po za godziną jaką wskazuje win7 po zmianie systemu. Czas w win7 (strefa czasowa (UTC+01:00) Sarajewo, Skopie, Warszawa, Zagrzeb)  jest aktualny do momentu skorzystania z Ubuntu.Wchodzę na Ubuntu i czas jest jak najbardziej prawidłowy.Ta sama strefa.Po zmianie na win7, czas jest opóźniony o dwie godziny. Co mam zrobić, co sprawdzić, aby czas się nie zmieniał?
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Strefa czasowa a windows
Wiadomość wysłana przez: Albedo 0.64 w Wrzesień 21, 2015, 03:30:20 pm
 Linux ma dwa zegary, DOS/Windows ma jeden. System Windows korzysta z zegara sprzętowego. System Linux z zegara systemowego.

Ponieważ Linux potrafi pracować z różnymi strefami czasowymi na raz, musi wiedzieć, która godzina jest w każdym miejscu Ziemi. Jeżeli system wie, że w Greenwich jest godzina 14:00, a użytkownik jest w strefie czasu środkowoeuropejskiego to korzystając z informacji o strefie czasowej potrafi obliczyć, że u użytkownika jest godzina 16:00. Windows zadowala się tym, że zna godzinę. Linux musi dodatkowo wiedzieć gdzie jest ta godzina. Czas pobiera z zegara sprzętowego, jego lokalizację z konfiguracji. Domyślnie, w większości przypadków, system zakłada, że zegar sprzętowy wskazuje czas w Greenwich. Windows zakłada, że czas jest czasem lokalnym i stąd się bierze rozbieżność 1 lub 2 godzin dla Polski (zależnie od pory roku).
Żeby pozbyć się tej różnicy wystarczy powiedzieć Linuksowi, żeby czas w zegarze systemowym traktował jako czas lokalny.
Najczęściej w czasie instalacji pada pytanie, czy zegar sprzętowy jest ustawiony według czasu lokalnego czy Greenwich (Hardware Clock set to UTC). W przypadku zainstalowanego systemu trzeba chwilę poszukać. Miejsce konfiguracji tej opcji jest różnie w zależności od dystrybucji i środowiska graficznego. W Ubuntu trzeba edytować jako administrator plik /etc/default/rcS
Odnajdź linijkę zawierającą tekst „UTC=yes” i wartość „yes” zamień na „no”. Zapisz plik. Zmiany będą widoczne po ponownym uruchomieniu systemu.
Tytuł: Odp: Strefa czasowa a windows
Wiadomość wysłana przez: Madar50 w Wrzesień 21, 2015, 05:58:45 pm
Bardzo dziękuję.Tak zrobiłem i jak ręką odjął. Taka malutka rzecz a cieszy. Jeszcze raz wielkie dzięki.
Pozdrawiam