Linuxiarze.pl Forum

Pierwsze kroki => Jaki Linux wybrać => Wątek zaczęty przez: wmarczyk10 w Listopad 27, 2019, 09:05:26 pm

Tytuł: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Listopad 27, 2019, 09:05:26 pm
Witam, jestem całkowicie świeży jeśli chodzi o Linux. Ale słyszałem wiele dobrych opinii o tym systemie i chhce go spróbować. Mam laptopa 2 w 1 czyli Acer aspire switch 10 z wyjmowanym ekranem dotykowym. Tak naprawdę jest to tablet z dodatkową klawiaturą:)
Korzystam głownie z Office, internet, poczta, drukowanie dokumentów, żywotność baterii, podstawowe pogramy do obróbki video jak longo match i avidemux. Korzystam z Karty pamieci gdyż laptop ma tylko 30 GB pamięci. Na karcie pamięci chce również zainstalować tego Linuxa. Jest to lapek z 2015 roku i na win 10 czasem muli. Słyszałem ze dzięki linuxowi może chodzić bardziej płynnie co też jest dla mnie bardzo ważne gdyż wiele rzeczy robię w dużym pośpiechu. Proszę o ewentualne rady jaki wybrać system i dlaczego. Co mi może pomóc w tych działaniach o których pisałem. Dziękuje bardzo z góry za pomoc! :) :) :)
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 28, 2019, 07:31:05 am
Jeśli tylko "bebechy" są obsługiwane, to dowolny linux, który Ci przypasuje. Napisałeś wiele, niestety są to informacje pozbawione zasadniczo treści z punktu widzenia kogoś, kto chciałby Ci doradzić cokolwiek. Ściągnij sobie jakieś liveiso i popróbuj, czy przypadnie Ci do gustu, a przede wszystkim, czy się odpali. Obraz ściągaj zawsze z oficjalnej strony, a ewentualnego pendrive'a "wypalaj" zgodnie z metodą opisaną na stronie domowej tej dystrybucji.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Listopad 28, 2019, 05:29:37 pm
A czy np. Linux Mint byłby odpowiedni? Słyszałem o nim dobre opinie. Czy dobrze współpracuje z ekranem dotykowym? Jak ogólnie linux wpływa na prace baterii w laptopie?
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 28, 2019, 08:34:55 pm
Przy takich danych, jakie podałeś nikt absolutnie nie jest Cię w stanie zapewnić, że jakaś dystrybucja jest dla akurat tego laptopa OTB. Musisz poszukać.
Osobiście Minta nie poważam - zatem nie odpowiem Ci, że to jest super dystrybucja, zwłaszcza dla tego Acera. Wręcz przeciwnie - usłyszysz: wszystko, byleby nie Mint (i inne na M.). Wypróbuj, bo może dla Ciebie to będzie ok. Niczego nie ryzykujesz, bowiem to kolejna dystrybucja rozprowadzana jako liveusb, której nie musisz instalować, a o prostu uruchomić z jakiegoś nośnika.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Listopad 28, 2019, 09:00:12 pm
A czy np. Linux Mint byłby odpowiedni?

Jak na pierwszy kontakt z linuksem, to może być...
- w sumie, dystro przygotowane jest pod takich newbie...

I nic złego nie mam na myśli, chodzi o to, że jeśli to Twój pierwszy kontakt z linuksem, to faktycznie, powinieneś wybrać coś łatwego w użytkowaniu...
W sumie z "dwoga złego" (ubuntu lub mint), "zielony" (Mint) jest lepszy...
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Listopad 29, 2019, 08:07:47 am
Jeżeli Kolega chce korzystać z linuxa zainstalowanego na karcie pamięci, na usb albo czymś takim, i jeżeli jeszcze ma nadzieję że będzie to demon prędkości, to ani ubuntu ani mint nie są warte rozważania. Było o tym parę razy na forum :-)
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Listopad 29, 2019, 01:43:42 pm
Jeżeli Kolega chce korzystać z linuxa zainstalowanego na karcie pamięci, na usb albo czymś takim, i jeżeli jeszcze ma nadzieję że będzie to demon prędkości, to ani ubuntu ani mint nie są warte rozważania. Było o tym parę razy na forum :-)

A, faktycznie, nie zauważyłem tego...
- tak, o takiej konstelacji można raczej zapomnieć...

Wychodziłem z założenia, że system będzie na lapku...
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 01, 2019, 07:26:50 am
Nie rozumiem, dlaczego miało by to nie działać szybko? Jedna z szybszych kart pamięci na rynku Sundisc extreme powinna pomoc? Do tego jesli na windowsie 10 system działa naprawde dobrze to czemu miałby nie działać na takiej szybciej karcie pamięci linux, który ponoć jeszcze przyspiesza prace komputerta? Tak naprawde jest to laptop 2 w jednym z wyjmowanym ekranem. Więc nie jest to typowy tablet. Już sam nie wiem co mam myśleć O_o
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 01, 2019, 09:46:55 am
Nie jest problem z kartą, albowiem - prawdopodobnie - w wypowiedź @ciubaka wdarło się pewne nieporozumienie (być może odczytał, że nośnik, na którym zainstalowany ma być system będzie podłączony przez USB). Sama karta, jeśli jest ona podłączona do szybkiej magistrali problemem być nie musi. Niemniej jednak - i tak istnieje tam dość wąskie gardło w postaci mało wydajnego CPU oraz bardzo ograniczonej wielkości pamięci (Intel Atom x5-Z8300 z zegarem 1,44 GHz i 2GB RAM; prawdopodobnie). Jeśli zatem myślisz, że na takiej konfiguracji sprzętowej jakaś powszechniej popularna dystrybucja, jak np. Ubuntu (czyt. z GNOME 3), czy Mint z Cinnamonem, dodatkowo np. z Chrome/Chromium na pokładzie, LibreOffice będzie żwawo, żwawiej niż Win10, zachowywać, to - prawdopodobnie - mylisz się.
W istocie jednak, da się pewnie znaleźć coś - ot, być może Sparky z Enlightenment - która okaże się działająca w miarę żwawo.
Zasadniczy problem, z jakim się możesz spotkać, to kwestia znalezienia z jednej strony tzw. lekkiej dystrybucji, która jednocześnie byłaby dobrze obsługującą ekran dotykowy. Po prostu te "lekkie" często oparte są o rozwiązania (nie chodzi o "sterownik"), kiedy to ekrany dotykowe albo w ogóle nie były znane, albo były kompletnie raczkujące i na tyle marginalne, że nikt się tym nie zajmował. Stąd też moja propozycja, abyś ściągnął sobie jakieś liveiso, odpalił w trybie live i podzielił się swoimi spostrzeżeniami. Dopiero na nich budować można jakieś wnioski i porady. Prawdopodobieństwo, że tutaj znajdziesz kogoś, kto również ma Aspire Switch 10 oraz postawionego na nim linuksa, zbliża się do zera.
Skoro jest to jakiś 2 w 1, to mogę tylko domniemywać, że sprawdzić winny się te dystrybucje, które jako DE mają jakieś rozwiązania, które jednocześnie są rozwijane z myślą o urządzeniach dotykowych. Ze znanych mi i rozwijanych z jednej strony, a z drugiej, takie, które dają się mocno tuningować mogę sądzić, że mógłbyś się zainteresować czymś, co nazywa się Plasma Mobile (https://plasma-mobile.org (https://plasma-mobile.org) - w zakładce "Install" możesz poszukać jakiegoś ISO dla Twojego procesora; jeśli nie będziesz pewny - pytaj). Być może również któraś dystrybucja będąca pochodną Androida. Może ChromeOS/ChromiumOS (ale tu należy zerknąć mocno na sposób, w jaki zwykle się korzysta z tego typu systemów i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to jest to, czego szukasz). Niestety nie odpowiem Ci jak się zachowuje z ekranem dotykowym Enlightenment, choć winien prawidłowo (ba, jeśli pamiętam ma w prekonfiguracji też pytanie o tego typu sposób pracy z komputerem).
Typowe, popularne dystrybucje jak np. dowolne z GNOME 3, ba nawet z Xfce, prawdopodobnie jakiś "gotowiec" z KDE, mogą się okazać nazbyt zasobożerne dla Twojego Aspire'a. Dystrybucje "lekkie", oparte np. OpenBox, czy JWM mogą natomiast nie do końca być przygotowane pod ekran dotykowy. Mogą, a nie muszą - doświadczeń nie mam.
Po prostu musisz odrobić lekcję i samemu spróbować kilku.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 01, 2019, 05:45:15 pm
Przyznam szczerze, że własnie zainstalowanie linuxa na moim Acerze miało na celu przyspieszenie pracy komputera (chociaz na win 10 działał poprawnie) gdyż wyczytałem, że dzięki Linoxowi moge właśnie to uzyskać w komputerach starszego typu. Z tego co czytam w waszych wypowiedziach niestety nie uzyskam tego efektu. Ewentualnie moze instalacja na dysku standardowym (zamiast na karcie pamięci) tego linuxa coś pomoże? Przyznam szczerze trochę się zniechęciłem, a byłem tak optymisycznie nastawiony do nowego systemu:(
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 01, 2019, 07:17:15 pm
O ile jest - w miarę jeden - Win10, to nie istnieje "jeden linux". Linux to kernel. Na nim budowane są różne dystrybucje. Jedne będą "lekkie", inne - nie. Do jasnej cholery sprawdź. Bo inaczej się nie da.
Nie czytaj naszych wypowiedzi, a po prostu spróbuj. Inaczej nie da się.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 02, 2019, 01:31:30 pm
Dziękuje za waszą pomoc, przy instalacji Linuxa okazało się, że jest zablokowany BIOS i mimo ze jest zainstalowny linux to nie da sie go uruchomic przez tę blokade. Także nici z tego linuxa na moim Acerze:(
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 02, 2019, 02:18:15 pm
Co to znaczy, że BIOS jest zablokowany? W zasadzie to jedyna blokada BIOSu, którą bardzo ciężko obejść (zwłaszcza w urządzeniach przenośnych), to zabezpieczenie go hasłem i zapomnienie tegoż. Jeśli zatem chce Ci się dalej temat drążyć, to może opisz w czym masz problem? Zwłaszcza, że jak piszesz: linux jest zainstalowany, a nie możesz go uruchomić. Skoro jest zainstalowany, to owa "blokada" BIOSu (jeśli w ogóle istnieje) przez kogoś musiała zostać jakoś pokonana.
PS: Tzw. liveiso (czyli coś, co uruchamiasz jedynie na próbę, z pendrive'a) prawie zawsze jest możliwe do odpalenia (niekiedy w istocie trzeba o tym BIOS przekonać, by uruchomił się z innego urządzenia niż domyślny jego "dysk").
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 03, 2019, 10:50:51 am
System został zainstalowany karcie pamięci.
- linux nie butuje, ponieważ jest zablokowany bios
-karta sd nie chce zostać wykryta przez win 10
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 03, 2019, 11:11:43 am
Raz jeszcze: co to znaczy "zablokowany bios"? Nie możesz wejść w jego ustawienia w ogóle? Jeśli sam tego nie zablokowałeś, to gdzieś w instrukcji obsługi musi być sposób wejścia do BIOSu. Chyba, że to urządzenie jest bliższe do urządzeń takich jak smartfon, czy tablet, a sam system jest "na urządzenia wbudowane". Wówczas pewnie odblokowanie tego będzie przypominać zrootowanie smartfona. Musisz gdzieś poszukać opisu swojego komputera oraz ewentualności wejścia w BIOS.
A swoją drogą, to zadałbym sprzedawcy pytanie: jak masz tu zmienić system, albowiem ten, który się na nim znajduje nie odpowiada Ci.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 03, 2019, 12:17:47 pm
-karta sd nie chce zostać wykryta przez win 10

Teraz to już zupełnie zgłupiałem....
- próbujesz odpalić linuksa z windowsa 10 ?
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 03, 2019, 12:51:10 pm
No właśnie. Może zacznijmy od początku:
1. Jak zainstalowałeś tego linuksa na karcie SD?
2. Jakiego linuksa?
3. Co robisz, aby uruchomić komputer z karty SD?
4. Czy Win10 zamknąłeś "do końca", czy tylko jak to domyślnie tu wygląda, wyłącznie komputer zahibernowałeś?
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 03, 2019, 01:54:26 pm
W BIOSIE da się zmienić ustawienia podstawowe takie jak: kolejność butowania czy skrót F12 do but menegara w czasie uruchamiania. Zablokowane jest butowanie systemu Linux przez firmę ACER.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 03, 2019, 02:50:50 pm
Zablokowane jest butowanie systemu Linux przez firmę ACER.
Z czystej ciekawości - możesz rozwinąć temat?
Jeśli tak jest w istocie, to możesz urządzenie oddać i żądać zwrotu gotówki.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Grudzień 03, 2019, 03:08:07 pm
Skoro f12 przerzuca do wyboru miejsca bootowania to i linuxa winno dać uruchomić. Na 99 % źle przygotowana wersja live. Czyżby przeniesienie obrazu systemu na pen/płytę na tak zwanego "chamca", bez rufusa/unetbootin/yumi/czegośtam innego? Ale jak wtedy "instalowano" linuxa na karcie pamięci? Coś tu nie tak :-(
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 03, 2019, 07:26:38 pm
Innymi słowy - wracamy do #16.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 04, 2019, 08:51:01 pm
Iso na pendrive powstało dzięki aplikacji do robienia butowalnego z pliku ISO stworzonego na komputerze z zainstalowanym Systemem Ubuntu 18.04. Iso było ze strony www.linuxmint.com

Iso było wywołane pomyślnie, Lecz po ponownym uruchomieniu system nie pokazał się ani w systememie BIOS ani w boot maneger (f12). System został nie zauważony w biosie w kolejności butowania. Jest zablokowana zmiana systemu plików.

Informacja wyświetlana :

System plików jest niezgodny z systemem Linux

Wersja systemu Linux to:
Linux Mint 19.2

Chciałem wrzucić screen ekranu ale jakoś albo nie potrafie tego zrobic tutaj albo sie nie da:(
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Grudzień 05, 2019, 08:16:53 am
Dobra. Wypaliłeś Minta na penie przy pomocy komputera z Ubuntu, nie tego Acera na którym Minta nie można uruchomić. Sprawdziłeś czy można uruchomić Minta na komputerze z Ubuntu?
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 05, 2019, 08:22:09 am
Iso było wywołane pomyślnie, Lecz po ponownym uruchomieniu system nie pokazał się ani w systememie BIOS ani w boot maneger (f12). System został nie zauważony w biosie w kolejności butowania. Jest zablokowana zmiana systemu plików.

Prawdopodobnie problem związany jest z UEFI....
- w pierwszej kolejności do startu w trybie EFI potrzebna jest jedna partycja (na nośniku wewnętrznym) sformatowana na FAT32 (wystarczy 100-500MB)na której powinien znajdować się plik o nazwie BOOTX64.EFI (zależnie od OSa) i na pewno grubx64.efi...
- następnie, trzeba to zintegrować z systemem (w pliku /etc/fstab)

Ale dokładnie, to powinieneś trochę na ten temat poczytać (UEFI), bo to jest na tyle rozległy temat, że nie sposób opisać tego w kilku zdaniach...
Ewentualnie wrzuć tutaj zawartość pliku /etc/fstab

Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 05, 2019, 01:54:53 pm
(...) Iso było wywołane pomyślnie,
Gdzie "było wywołane" i co to znaczy?
 
(przepraszam, że dodam numerki, ale będzie się łatwiej czytać tezy/zachowania, które podajesz)
1. (nieco wcześniej piszesz: "Iso było wywołane pomyślnie,") po ponownym uruchomieniu system nie pokazał się ani w systememie BIOS ani w boot maneger (f12).
2. System został nie zauważony w biosie w kolejności butowania.
3. Informacja wyświetlana :

System plików jest niezgodny z systemem Linux

Wersja systemu Linux to:
Linux Mint 19.2
Powstaje zatem pytanie: gdzie jest wyświetlana ta informacja o tym, że system plików jest niezgodny z systemem Linux oraz o wersji systemu, skoro wcześniej piszesz, że owego pendrive'a z liveiso w ogóle nie widzisz przy starcie systemu? Skąd tę informację wziąłeś? Bo to co można zrozumieć, to wygląda tak:
- zdaniem Twoim masz prawidłowo przygotowane pendrive'a z liveiso (a ja mam nadal wątpliwość - ot, choćby podstawowe pytanie, czy sprawdziłeś sumy kontrolne ściągniętego obrazu Minta?),
- podczas startu systemu nie pojawia Ci się nigdzie i to nawet wówczas, gdy próbujesz wymusić żaden inny system i komputer startuje z Windows na pokładzie.
No to wg mnie brak tu możliwości uzyskania tej informacji, którą podajesz, albo jest ona sprzeczna z wcześniej podanymi.

Nadto:
Jest zablokowana zmiana systemu plików.
Jak rozumiem, w owym BIOSie. Jaki to BIOS? W jakiej wersji?

PS: Spróbuj z czymś innym niż Mint.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 05, 2019, 06:40:49 pm
Dziś również spróbowałem na podstawie tego filmu

 https://www.youtube.com/watch?v=VedRzQ94jtc (https://www.youtube.com/watch?v=VedRzQ94jtc)

 krok po kroku i wszystko jest ok do pewnego momentu, otóż w momencie uruchomienia ponownie komputera i chce wybrać rozruch z karty pamięci. Niestety nie ma takiej możliwości. Sa 4 inne tzn hdd coś tam, usb coś tam. Ale nie ma nic o karcie pamięci i na tym momencie utkwiłem. Nie da sie uruchomić rozruchu z karty pamięci i to chyba jest ten najwieszy problem. ( była odpowiednio formatowana przed tym zabiegiem)
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 05, 2019, 07:11:33 pm
A jesteś pewny, że ten bios w ogóle umożliwia bootowanie dowolnego systemu z karty SD? Zrób pendirve'a z liveiso, spróbuj z niego. To nie jest kwestia "wyłączenia" czegoś przez Acera, tylko tego, że BIOS, który tam jest użyty ma określone swoje swoje obostrzenia.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 05, 2019, 07:27:49 pm
Bardzo możliwe, być może na tym komputerze karta pamięci nie może być wykorzystana jako urządzenie które będzie wykorzystywane do rozruchu komputera. To  by nam zamykało wszelkie wątpliwości i oznaczało, że niestety linuxa nie zainstaluje na tej karcie pamięci ani na tym komputerze:(
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 05, 2019, 07:54:28 pm
Sprawdzić zawsze możesz. Istnieje bardzo niewielka ilość BIOSów, które z SD startują.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 05, 2019, 07:57:37 pm
Bardzo możliwe, być może na tym komputerze karta pamięci nie może być wykorzystana

Nadal nie wrzuciłeś zawartości pliku /etc/fstab
- jedynie domysły, przypuszczenia itd...
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 05, 2019, 08:31:20 pm
Skąd wziąć zawartość tego pliku? Wybacz jestem zielony...:(
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 05, 2019, 08:47:03 pm
Z karty, na której zainstalowałeś linuksa.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 07, 2019, 10:05:37 am
Niestety nie moge znaleźć takiego pliku pliku
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Grudzień 07, 2019, 10:31:01 am
Dlaczego nie chcesz sprawdzić na innym komputerze niż acer, czy przygotowany przez ciebie pen z linuxem działa?
Przecież masz drugi komputer z ubuntu, na którym pena wypalałeś.
Najpierw sprawdź czy to w ogóle działa, a dopiero potem czy działa na acerze.
To będzie dla ciebie łatwiejsze niż szukać informacji w plikach, których nie ogarniasz.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 07, 2019, 10:44:07 am
tutaj nie chodzi o pena tylko o wystartowanie linuxa z karty pamieci a nie z pena. Teraz próbuje zainstalować ubuntu czy to ruszy.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 07, 2019, 10:59:14 am
Jeśli nie masz w BIOS pozycji umożliwiającej Ci uruchomienie komputera z karty SD, to nie ma znaczenia co na niej zainstalujesz, komputer z takiej karty nie wystartuje. Musisz się z tym pogodzić i np. umieścić sobie drugi system np. na jakimś urządzeniu, które podłączysz przez USB (to prawdopodobnie może być nawet czytnik kart SD, byleby podłączenie było przez USB).
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Grudzień 07, 2019, 09:39:39 pm
Człowieku, to wystartuj go testowo z karty pamięci na komputerze z ubuntu, nie masz tam czytnika? Wytestuj tą kartę pamięci którą przygotowałeś! Zrób to wreszcie ...
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 08, 2019, 11:08:40 am
zainstalowalem systemllinux mint na PENDRIVE i niestety mam dalej takie same możliwości rozuchu w biosie i zadne z nich nie daja mozliwości rozruchu nawwt z pendrive. takze na tym kompie niestety zaddnego innnego systemu sie nie zainstaluje:(
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 08, 2019, 11:54:07 am
Ja już nic nie rozumiem, ale ta rozmowa przypomina niewidomego z głuchym o kolorach. Piszesz:
[CUT]chce wybrać rozruch z karty pamięci. Niestety nie ma takiej możliwości. Sa 4 inne tzn hdd coś tam, usb coś tam.[CUT]
Z powyższego wynika, że Twój BIOS/UEFI, czy co to jest, oferuje co najmniej 4 możliwości startu systemu z jakiegoś nośnika, w tym z HDD oraz z USB.
Nie wiem co to jest "systemlinux mint", ale jeśli wybierzesz właśnie owe USB, dasz mu priorytet, że z tego ma się uruchamiać, a pendrive został prawidłowo przygotowany (do sprawdzenia na innym komputerze), to ma się z tego USB (czyt. pendrive'a) uruchomić. Jeśli się nie uruchamia "systemlinux mint", to sprawdź z innym, poprawnie przygotowanym nośnikiem. W przypadku wszelkich ubuntupochodnych prawdopodobnie możesz skorzystać z intuicyjnego narzędzia jakim jest unetbootin. W przypadku każdego linuksa z jego poziomu prawdopodobnie każdy nośnik możesz stworzyć wpisując:
sudo dd if=/ścieżka/do/liveiso of=/dev/sdX bs=4M && syncgdzie X w sdX jest literą pod jaką zgłasza Ci się napęd pendrive'a po jego włożeniu do gniazda i wydaniu komendy:
lsusbJeśli podejrzewasz, że Acer Aspire ma zablokowaną możliwość uruchomienia jakiegokolwiek innego systemu niż MS, to zadaj pytanie Acerowi.
Tutaj: https://community.acer.com/en/discussion/537679/is-it-possible-for-an-acer-aspire-switch-10-to-boot-on-linux (https://community.acer.com/en/discussion/537679/is-it-possible-for-an-acer-aspire-switch-10-to-boot-on-linux) masz jeszcze kłopoty innych osób, które próbowały uruchomienia tam linuksa. Może będzie przydatne. Ogólnie - szukaj po tym forum, bo jeśli to jest jakaś dziwna specyfikacja tego akurat urządzenia, to prędzej osoby siedzące na Acerze cokolwiek Ci pomogą.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 08, 2019, 12:59:26 pm
Ja już nic nie rozumiem, ale ta rozmowa przypomina niewidomego z głuchym o kolorach

On po prostu nie sformatował odpowiednio nośnika na którym chciałby zainstalować i z którego chciałby startować linuksa...
- by w biosie "pojawiła się" możliwość startu tego nośnika musi znajdować się tam partycja EFI (sformatowana na FAT32)...
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 08, 2019, 01:44:08 pm
No cały problem zaczyna się sprowadzać do pytań, na które @wmarczyk10 nie bardzo chce udzielić odpowiedzi.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 10, 2019, 10:51:51 am
Witam, udzielam informacji na pytania. Ewentualnie mam problem z pytaniami na które nie znam odpowiedzi:(
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 10, 2019, 12:16:56 pm
Tak sobie, bowiem w dalszym ciągu musimy sobie wyobrażać co i jak robisz. Odpowiedzi choćby na pytania z: https://forum.linuxiarze.pl/index.php/topic,3826.msg23329.html#msg23329 (https://forum.linuxiarze.pl/index.php/topic,3826.msg23329.html#msg23329) w zasadzie nie ma (część wynika z jakichś innych postów, ale część).
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: wmarczyk10 w Grudzień 10, 2019, 10:21:06 pm
1. Jak zainstalowałeś tego linuksa na karcie SD?
2. Jakiego linuksa?
3. Co robisz, aby uruchomić komputer z karty SD?
4. Czy Win10 zamknąłeś "do końca", czy tylko jak to domyślnie tu wygląda, wyłącznie komputer zahibernowałeś?

1- zainstalowałem z użyciem programu: universal usb installer
2-Linux Mint pobrany z Tej strony
3-Wchodze w bios przez F2 i mam do wyboru 4 rzeczy: Network Book IPV 4, Windows Boot Manager, USB CD - ROM, USB HDD (Próbowałem wszystkich 4 możliwości i niestety ani razu nie uruchomił się linux,, tylko ciągle windows
4- Zamknąłem do końca, hibernowałem, usypiałem Uruchamiałem ponownie. Wszystko i nie dało to zadnego rezultatu

Następnie chciałem użyc nawet pen drive do wystartowania z linuxem  ale dalej to samo, przy wyborze każdej z tych opcji uruchamia się windows 10:(
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 10, 2019, 11:11:23 pm
Jeśli się nie mylę, to masz jeszcze Ubuntu. Spróbuj zrobić tego pena albo przez unetbootin albo poprzez: dd if=/ścieżka/do/iso of=/dev/sdX && sync X to litera, pod którą Ci się zgłosi pendrive w /dev/sdX.
Przy starcie wybierasz USB CD-ROM lub USB HDD (raczej to pierwsze).

Nie wiem co to "Ta" strona, zatem pobierasz dystrybucję zawsze z oficjalnej strony i dodatkowo sprawdzasz sumy kontrolne. Z Windows masz wyjść do końca.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Grudzień 11, 2019, 07:45:39 am
Ja powtórzę po raz trzeci i ostatni . Potem odpadam. Spróbuj odpalić tego minta z karty sd na komputerze z ubuntu. I zobaczysz, czy dobrze go zainstalowałeś. Jak ruszy - to dobrze,  wina jest po stronie acera, inny poziom dalszej zabawy. Jak nie ruszy/nie zobaczy tej karty, to znaczy że nie przygotowałeś minta, tylko ci się wydaje że go tam masz zainstalowanego.  Koniec i kropka, łatwiej nie można.
Tytuł: Odp: Acer aspire switch 10 - dotykowy.
Wiadomość wysłana przez: Artur35 w Grudzień 28, 2019, 09:48:34 pm
Witam
Ja mam 10 letniego toschibe portege 13 cali dotykowy  i najlepiej na nim chodzi Antix 18. mx linux, i pop os  oraz ubuntu
. mam tez nowego hp envy 13 cali dotykowy  na nim wszystkie chodzą
jesli chodzi o dotyk to najlepiej sprawuja sie systemy ubuntu podobne oraz te o parte na pulpicie gnome
jesli chodzi o inne pulpity to trzeba tylko doinstalowac z programów klawiature wirtualną zawsze jakas jest najczesciej minboard  któr\ą polecam ale tez sa inne
Tak że nie trzeba doinstalowywac zadnych sterowników system sam wykrywa przy instalacji albo po aktualizcji systemu linux
tylko te linux jak pupy  i te lekkie przeznaczone tylko do netu o małej pojemnosci systemu np  { 50 - 20 mb) nie wykrywają pulpitu 
przepraszam za pismao

Edit
jeszcze jedno najlepiej linuxa  używać z pendrive  niż z karty sd   jeśli sie ma mały dysk  ponieważ karta może sie zbytnio nagrzewać przy dużym obciążeniu  i może mulic
balenaEtcher-Portable-1.5.57 polecam ten program do windowsa  do nagrywania  linuxa na pendrive najprostszy i nie trzeba instalować tak jak rufusa

W biosie  lub uefi nie ma możliwości  wystartowanie z karty sd tylko  usb . dysk, cdrom,  po za tym  w uefi trzeba przestawić security na enable tzn zezwolic na start innym systemom

Manjaro Gnome też bardzo szybko chodzi na dotykowym ekranie