Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu => Wątek zaczęty przez: lunatyk w Kwiecień 21, 2019, 09:17:05 pm

Tytuł: Ubuntu czy Deepin [ROZWIĄZANY]
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 21, 2019, 09:17:05 pm
Dzień dobry wszystkim, jestem nowym użytkownikiem. Jeśli to zły dział proszę o przeniesienie :)

Za miesiąc robię przesiadkę na Linuxa. Mam małe doświadczenie z Ubuntu, jednak większość czasu korzystałem z Windowsa. Jestem programistą PHP, konkretnie Laravel. Ostatnio moją uwagę przyciągnęła dystrybucja Deepin. Dużo osób ją chwali, jednak pochodzi z Chin, co nie wzbudza mojego zaufania, nie ma tak licznego community jak Ubuntu, no i nieco trudniej wygrzebać jakiś poradnik w Internecie. Jakie jest wasze zdanie na temat tej dystrybucji? Warto się w nią pakować jeśli chodzi o zastosowania "półprofesjonalne"? Zależy mi na dobrym wsparciu, stabilności i estetyce.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Kwiecień 21, 2019, 11:46:29 pm
Ostatnio moją uwagę przyciągnęła dystrybucja Deepin. Dużo osób ją chwali, jednak pochodzi z Chin, co nie wzbudza mojego zaufania

Poniżej krótka relacja z moich testów...
https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,2568.msg11696.html#msg11696
Poza tym, Deepin to DEBIAN, więc nie martw się o "community"...

Jakie jest wasze zdanie na temat tej dystrybucji? Warto się w nią pakować jeśli chodzi o zastosowania "półprofesjonalne"? Zależy mi na dobrym wsparciu, stabilności i estetyce.

Do tych celów ("półprofesjonalnych"), to ani Deepin, ani Ubuntu...
- albo coś stabilnego, bez "dodatków" i "odchyłek", np. coś opartego na stabilnym Debianie (np. MintLMDE3), albo, ew., jeśli do swoich celów potrzebujesz najnowszych wersji oprogramowania to coś z Archów (raczej "gotowców" jak np. Antergos, ew. Manjaro, bo, jako początkujący możesz sobie nie poradzić z innymi)...
Można też pomyśleć o SUSE....
- a "estetykę" dobierzesz w każdym dystro...
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 21, 2019, 11:46:29 pm
Moje zdanie jest niezmienne, zwłaszcza dla nowicjuszy w linuksie - pakuj się tam, gdzie jest najlepsze i czytelne dla Ciebie wsparcie (dokumentacja, tutoriale) pochodzące od twórców tego co będziesz używać (sam system, środowisko, aplikacje).
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 11:07:39 am
Mówiąc zastosowanie "półprofesjonalne" miałem na myśli pisanie back-end'u, głównie Laravel. Dystrybucja której szukam ma mi pozwolić na bezproblemową pracę z PHP'em (Composer), gitem i bazami danych. Więcej nie wymagam. Myślałem nad Manjaro Deepin, bo istnieje takie wydanie, ale nie chcę być jedyną osobą w firmie na innym Linuxie niż kuzyn Debiana. To będzie mój 3 miesiąc pracy jako programista i boję się że w razie problemów nikt mi nie pomoże, dlatego jeśli to możliwe, wolałbym coś debiano / ubuntu pochodnego.

Przeczytałem trochę twoich spostrzeżeń na temat Deepina i zaniepokoiła mnie kwestia bezpieczeństwa. Aż tak źle z tym jest na tej dystrybucji?
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 11:30:56 am
Każda dystrybucja pozwoli Ci na bezproblemową pracę z PHP, gitem, bazami danych itd. Zwracam uwagę jednak na słowo "pozwoli" - resztę będziesz musiał wykonać sam.
Wrzuć sobie:
- Debian Stable + dowolne środowisko, jakie tu znajdziesz, w którym będzie Ci się dobrze pracować - o ile stare wersje dostępnego tu oprogramowania nie są dla pracy, jaką będziesz wykonywać problemem;
- *buntu + dedykowane środowisko - jeśli chcesz nowsze oprogramowanie
- Mint - jeśli potrzebujesz Cinnamon jako środowisko i wierzysz, że zespół Minta lepiej konfiguruje to co w Ubuntu.
Oczywiście o i ile chcesz mieć dystrybucję opartą o APTa.
Skoro w firmie masz ludzi, którzy korzystają z linuksa - to spytaj o ich doświadczenia, bo nikt Ci tak dobrze nie doradzi co się u Was najlepiej sprawdza.
Deepina - osobiście - pozostawiłbym w spokoju. Tak jak pisze @TataPingu - jeśli chodzi o "systemowe" community - to problemu raczej nie będzie. Ten może się zacząć, jeśli problemy będzie generować samo DE, albowiem najwięcej użytkowników jest w Chinach, jedyny sensowny kontakt to github, który jednak jest bardziej ukierunkowany na kwestie jakichś błędów itp.
Jest jeszcze jedna kwestia - to DE jest oparte jednocześnie na Qt5 i na Gtk 3. Dla mnie w takim przypadku prawdopodobieństwo generowania się różnych błędów po prostu wzrasta. Stąd unikam szerokim łukiem.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 11:48:26 am
Podczas praktyk pisałem kod na Windowsie, co później nie okazało się najlepszą opcją i za namową starszych kolegów z pracy przesiadłem się na Ubuntu.
Jeśli chodzi o mnie, to chętnie spróbowałbym czegoś innego, nowego, ale boję się że w razie jakiejś awarii, nikt nie będzie mi w stanie pomóc.

Z dystrybucji które nie są oparte o apt'a, ale mnie ciekawią:
- Manjaro Deepin
- Antergos
- Reborn OS - pewnie nie jest zbyt popularna, ale to wariacja Antergosa.

Debiana sprawdzałem na wirtualnej maszynie i jest dla mnie zbyt skomplikowany.
Z Ubuntu mam największe doświadczenie, dodatkowo zachęca nowa wersja 19.04.
Mint odpada. Nie przemawia do mnie w żadnym stopniu.
Deepin zdecydowanie podoba mi się najbardziej, ale problemem jest właśnie to niezbyt duże, w głównej mierze chińskie community.

Ciężka sprawa. A mając do wyboru Ubuntu lub Manjaro, w którym kierunku powinienem się udać? Jakie są istotne różnice między nimi?
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 12:09:27 pm
Z dystrybucji które nie są oparte o apt'a, ale mnie ciekawią:
- Manjaro Deepin
- Antergos
- Reborn OS - pewnie nie jest zbyt popularna, ale to wariacja Antergosa.
Spośród tych trzech... Zainstaluj Archa choćby z pośrednictwem Anarchy Linux. 90% problemów mniej.
Debiana sprawdzałem na wirtualnej maszynie i jest dla mnie zbyt skomplikowany.
Jeśli Debian zbyt skomplikowany (ale doprawdy nie wiem w czym), to wybierz jakąś dystrybucję, która będzie po prostu prekonfigurowana (zob. niżej). Każdy rolling release może być w tej sytuacji dla Ciebie zbyt skomplikowany.
Z Ubuntu mam największe doświadczenie, dodatkowo zachęca nowa wersja 19.04.
Mint odpada. Nie przemawia do mnie w żadnym stopniu.
Deepin zdecydowanie podoba mi się najbardziej, ale problemem jest właśnie to niezbyt duże, w głównej mierze chińskie community.
Nie patrz po "światełkach" (Deepin DE), bo to bardzo krótka ścieżka. Weź coś co ma zdecydowanie lepsze wsparcie - tu Ubuntu.
Ciężka sprawa. A mając do wyboru Ubuntu lub Manjaro, w którym kierunku powinienem się udać? Jakie są istotne różnice między nimi?
Osobiście nie jestem zwolennikiem Manjaro, bowiem tworzy sporo problemów, których w oryginale nie ma. Już lepiej wybrać cokolwiek bliższego Archowi (np. wspomniany Antergos, choć sporo jest też innych dystrybucji na Archu opartych, a najlepiej... po prostu Arch :)).
Jak różnica? Zasadnicza. Ubuntu jest dystrybucją wydawniczą, prowadzoną w dwu cyklach: "zwykłym" (wsparcie bodaj 9 miesięcy) i LTS (bodaj 5 lat). Manjaro jest rolling release - tu nie ma wydań, tu się stawia system raz i po prostu go aktualizuje wówczas, gdy aktualizacja jest. To powoduje też inne przyzwyczajenia choćby w zakresie instalacji poszczególnych paczek. Temat woda.
Pomijając inne kwestie, z praktycznego punktu widzenia wygląda to tak, że:
- jeśli odpowiada Ci system, w którym zasadniczo wersje ("główne") oprogramowania nie będą się zmieniać przez lata, ale teoretycznie oferuje większą "stabilność" :) - wybierasz dystrybucję wydawniczą, najlepiej LTS,
- jeśli z jakiejś przyczyny potrzebujesz nowszego oprogramowania (choćby z uwagi na funkcje, które otrzymują nowe wersje) - wybierasz rolling release.
Moje uwagi są jeszcze takie: jeśli wybór DE pada na taki, który często się zmienia (klasyczny przykład to KDE Plasma) - wybierasz rolling release i akurat w tym przypadku masz do wyboru albo Archa (+ pochodne) albo OpenSUSE Tumbleweed.
Jeśli Twój sprzęt obecny wymaga wsparcia zawartego w nowszych wersjach kerneli, bądź też planujesz w przyszłości robić upgrade tego sprzętu o nowe komponenty, to rozsądniejszym wyborem jest dystrybucja typu rolling release (zob. na tym forum o problemach osób, które usiłują zainstalować np. Ubuntu 18.04 LTS na najnowszych układach AMD).
Jeśli potrzebujesz maszyny produkcyjnej, która sprawdza się na sprzęcie, który masz, którego nie planujesz zmieniać, upgradeować, to wybierasz w miarę najstabilniejsze rozwiązanie, jakie jest oferowane i które ma jak najdłuższe wsparcie. Mi do głowy przychodzą takie dystrybucje jak: CentOS, OpenSUSE Leap, Debian Stable (! - nie Testing i nie SID), Ubuntu LTS.
I ostatnie już - mocno praktyczne - w linuksach masz od groma środowisk graficznych (w przeciwieństwie do Windows, czy do MacOS), wybierz takie (przetestuj wcześniej), w którym najwygodniej Ci się pracuje, bowiem ich "filozofia" użytkowania bywa diametralnie różna. Po dokonaniu tego wyboru - zdecyduj się na taką dystrybucję, w której wsparcie dla tego DE/WM jest po prostu najlepsze (i nie to "deklarowane", bo to często po prostu PR), a rzeczywiste (i tu warto zasięgnąć języka osób, które korzystają z tych DE na poszczególnych dystrybucjach).
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 12:33:37 pm
Sprawdzę coś opartego na Arch'u na wirtualnej maszynie w takim razie. Antergos / Arch? Z tego co czytałem czysty Arch może być zbyt skomplikowany i surowy dla mnie.

Co do mojego aktualnego sprzętu wygląda to tak:
- i5 6600K
- Intel HD Graphics 530
- 8GB RAM
- 240GB SSD

Sprzęt na którym pracuję to mój prywatny laptop:
- i7 4600U
- Intel HD Graphics 4400
- 8GB RAM
- 128GB SSD
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 01:08:47 pm
Po prostu zainstaluj. Sprzęt - jak widzę, to zdaje się, że 4 i 6gen procesorów Intela, a zatem kernel nie musi już być w wersji >=4.19.
O Antergosie i co zrobić, by nie sprawiał (wstępnych) kłopotów napisałem i tu w Poradniku i na swoim blogu. Żona ma go bodaj 6 rok i... działa, choć ostatnio XFCE się biesi (albo Firefox, choć ten drugi u mnie nie ma problemów) i - jak to w Archu bywa - przestało działać drukowanie (to jest - w moim przypadku - największa dolegliwość, jaką z Archem mam).
Czy Arch na początek? Oto jest pytanie. Powiedzmy, że nie sugeruję jego stawiania na zasadzie "arch-way", ale np. z pomocą zen-installer (nie mylić z linux-zen i zen linux) albo anarchy. Potem - z uwagi na wyśmienite wiki - oferuje dość dobry komfort pracy, o ile będzie się stosowało do kilku podstawowych zasad oraz będzie wiedzieć gdzie szukać ewentualnych błędów i jak sobie z nimi poradzić.
Miałem w piii i trochę dystrybucji. Od tak stabilnych (czyt. ustabilizowanych) jak CentOS, czy Debian Stable poprzez różnego rodzaju wydawnicze, rolling i ich odmiany i skończyłem na Archu. W zasadzie uważam, że jest to system, który wyciął mi najmniej problemów przez kilkuletni okres jego używania. Być może jest to jednak związane z tym, że również nabyłem nieco więcej wiedzy nt. korzystania z systemu, choć z drugiej strony, te absolutne podstawy, te lekko bardziej mniej podstawowe itp., znam już bardzo od dawna.

EDIT:
PS: Osobiście jako początkową dystrybucję proponuję zwykle zapoznać się z OpenSUSE (obojętnie, czy Leap, czy Tumbleweed; różnica między cyklem wydawniczym - pierwsze jest dystrybucją "wydawniczą", drugie ciągłą). Dlaczego nie "debianowate", w tym Ubuntu? Cóż, po prostu uważam, że RPM jest zdecydowanie lepszym systemem paczkowania niż DEB.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 01:19:31 pm
Sprawdzę Antergosa w takim wypadku. Jeśli się nie sprawdzi, trudno, najwyżej wrócę do tematu Ubuntu / Deepin.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Kwiecień 22, 2019, 01:20:19 pm
Debiana sprawdzałem na wirtualnej maszynie i jest dla mnie zbyt skomplikowany.

Dlatego wymienilem MintLMDE...
- to CZYSTY DEBIAN LTS (Stretch), ale, co trzeba przyznac, bardzo przyjazny w obsludze...

Standardowym DE jest Cinnamon (zawsze aktualny, bo to wytwor "mintowcow"), ale rownie dobrze mozesz zainstalowac kazde inne.
Co do srodowisk "z fontannami i innymi wodotryskami", to popieram wypowiedz Kol. @pavbaranov, jesli masz w planach robic cos "tworczego", to lepiej wybrac stabilny DE (zreszta, pozostale uwagi rowniez sluszne)...

Co do sprzetu, to na takim "pojdzie" (plynnie) kazde dystro, tak ze nad sprzetem nie potrzebujesz sie zastanawiac...

Ps - za brak polskich trzcionek przepraszam, ale "nadaje" z calkiem "swiezej" instalacji...
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 01:46:05 pm
Instaluję Antergosa. Czy w razie potrzeby Arch wiki się sprawdzi?
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Kwiecień 22, 2019, 01:49:22 pm
Debiana sprawdzałem na wirtualnej maszynie i jest dla mnie zbyt skomplikowany.

Dlatego wymienilem MintLMDE...
- to CZYSTY DEBIAN LTS (Stretch), ale, co trzeba przyznac, bardzo przyjazny w obsludze...
NIE. LMDE to LMDE, a czysty Debian to czysty Debian. Nie ma po co na siłę mieszać nazwami, żeby później wprowadzać ludzi w błąd, gdy wychodzi jakaś różnica. Lepiej od razu poprawnie rzeczy nazywać.

Ja polecam Ubuntu MATE, ale w wersji LTS, która ma dłuższe wsparcie i powinna robić mniej problemów. Jak jakaś bliska pochodna Debiana, to może MX Linux, ale ogólnie zależy od tego, jakie środowisko chcesz mieć.

Co do Antergosa, tak, ArchWiki się sprawdzi, o ile tylko będziesz umiał je czytać.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 02:08:52 pm
Najbardziej przemawia do mnie środowisko Deepin, które jest mi odradzane. Pochodne Arch'a sprawdzę, zwłaszcza Antergosa, ale pierwszeństwo mają bliscy kuzyni Debiana.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 02:21:10 pm
Co masz w Deepin, czego nie masz w innych? Sorry, ale Deepin, to jedno wierutne badziewie. Jeśli taki neptyk jak ja jest w stanie stwierdzić, że ktoś, kto to robi nie ma wszystkich klepek, to zwłaszcza Ty możesz to ocenić.
Deepin pewnie osiągnie jakąś popularność, co i tak nie stanowi o tym, że jest to środowisko pomyślane i przemyślane z głową od początku do końca.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Kwiecień 22, 2019, 02:26:12 pm
NIE. LMDE to LMDE, a czysty Debian to czysty Debian. Nie ma po co na siłę mieszać nazwami, żeby później wprowadzać ludzi w błąd, gdy wychodzi jakaś różnica. Lepiej od razu poprawnie rzeczy nazywać.

Wiec upewnij sie Kolego, zanim cos skrobniesz, bo wg. Ciebie np. "Fiat Punto", to "Fiat Punto", a nie Fiat, a tym bardziej to nie samochod osobowy...!

MintLMDE pochodzi od nazwy:
LinuxMint "DEBIAN" i to nic innego, jak linux oparty na Debianie (i paczkach DEB)...

A jesli chcesz to dokladnie sprawdzic, to zaintaluj sobie wirtualnego LMDE i sprawdz co znajduje sie w "sorces"...

Dopisek:
- no i oczywiscie rozumiem, iz zgodnie z Twoja retoryka, SPARKY to SPARKY i z Debianem nie ma nic wspolnego....
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Kwiecień 22, 2019, 02:30:32 pm
Jak chodzi o miód dla oczu, to KDE Plasma da sobie radę, jak skonfigurujesz, a to środowisko z konkretnym zapleczem. Tylko dobrze dobierz dystrybucję, najlepiej coś Arch-based albo OpenSUSE, żeby mieć to środowisko łatane.

Pingu, może się nazywać Debian Tylko Lepszy, a nadal nie będzie Debianem, tylko dystrybucją opartą. Chyba że masz absolutnie wywalone na Debiana i jego założenia, to wtedy możemy tak się bawić.
Coś do poduczenia się:
http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=20&t=135610
Nie wiem, czy zaglądasz czasami na jakieś forum Debiana... No i nadużywanie nazwy "czysty Debian" też jest, ale to chociaż mniej upierdliwe.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 02:33:43 pm
Co masz w Deepin, czego nie masz w innych? Sorry, ale Deepin, to jedno wierutne badziewie. Jeśli taki neptyk jak ja jest w stanie stwierdzić, że ktoś, kto to robi nie ma wszystkich klepek, to zwłaszcza Ty możesz to ocenić.
Deepin pewnie osiągnie jakąś popularność, co i tak nie stanowi o tym, że jest to środowisko pomyślane i przemyślane z głową od początku do końca.

Po prostu uważam że DDE to najbardziej spójne i estetyczne środowisko graficzne z jakim się spotkałem. Lepiej i przyjemniej mi się pracuje z ładnym systemem. Nie twierdzę że to najlepsza dystrybucja, bo z pewnością tak nie jest, dlatego szukam stabilniejszej, pewniejszej alternatywy o równie przyjaznym (powtórzę - moim zdaniem) DE.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Kwiecień 22, 2019, 02:58:28 pm
Pobierz sobie Manjaro z deepinem i poużywaj chwilę na live (bez instalowania), może się akurat zrazisz :) Bo ładnie wygląda na obrazku, ale w użytku jest męczące i nie wiem czy aby takie spójne, szczególnie, gdy wyjdziesz poza to, co jest domyślnie.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 03:52:38 pm
@PomPom - NIE!!! Tylko nie Manjaro Deepin :) Na live może być.
@lunatyk - Fajerwerki są fajne na początek. Weź jakieś okiełznane środowisko. Takie, które "na rynku" jest już długi czas, ma dobre wsparcie. Mniejsza o to, czy będzie to GNOME, Plasma, XFCE, MATE, czy cokolwiek innego. Deepin - NIE!!!
I to na dłuższą rozmowę dlaczego, ale - skoro bawisz się w programowanie - zaglądnij na ich github i spróbuj dociec o co chodzi i dlaczego to jest po prostu głupie środowisko.
PS. Bardzo zbliżone masz np. Budgie.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: MSki w Kwiecień 22, 2019, 03:54:23 pm
I w mojej ocenie PomPom ma rację pisząc - "Ja polecam Ubuntu MATE, ale w wersji LTS, która ma dłuższe wsparcie i powinna robić mniej problemów." - bo jest to .deb dystrybucja powodująca faktycznie najmniej problemów, zwłaszcza problemów które mogą występować po kolejnych aktualizacjach systemu.
Zwrócił bym Waszą uwagę jeszcze na .rpm-owy PclinuxOS (z sysV), który to system z wydania na wydanie wydaje się być coraz to bardziej dopracowanym OS-em na desktop. To taki "czarny koń" w moim rankingu systemów ;)
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 04:02:14 pm
@MSki - DEB sam w sobie, to jeden wielki problem :)
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: MSki w Kwiecień 22, 2019, 04:22:07 pm
@MSki - DEB sam w sobie, to jeden wielki problem :)
Dostrzegając to o czym piszesz, zaczynam szukać i dlatego wspomniałem o "zapomnianym" PCLinuxOS-ie ;)
I moje obserwacje po kolejnych aktualizacjach np. MX-18.2 czy zachwalanego przeze mnie niegdyś Pinguy-a "wnioskują" tym, że skoro systemy te stają się "nieprzewidywalne" w działaniu, to należy przejść i zapoznać się z innymi systemami, których te przypadłości nie dotyczą, lub tylko nieznacznie im one podlegają i że użytkownik w prosty sposób da sobie z nimi radę.
Brak rozeznania rynku Linuksów może wynikać z faktu, że .deb systemy, które są oparte na Debianie nie są takie do końca desktopowe, a ich popularność wynika jedynie z ich mnogości i łatwości instalacji. Taki system robi za użytkownika wszystko i pozbawia go możliwości samodzielnego myślenia.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 04:27:19 pm
@MSki - Nie pisałem o dystrybucji. Tę możemy oprzeć o co nam się żywnie podoba. Fakt - forki Debiana łatwo się robi. Stąd ich mnogość. Mi chodzi o sam DEB. To - AD 2019 - jest nieporozumienie.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: MSki w Kwiecień 22, 2019, 04:36:40 pm
Może niezręcznie to opisałem, ale wiem co masz na myśli.
Jedno jest pewne, skoro "system" pakowania .deb jest taki jaki jest, to wszystkie pochodne debianowe są właśnie takim "nieporozumieniem".
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 04:44:50 pm
Ok, odbiegamy od tematu. Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że opinia na temat DEB jest wyłącznie moją. Kolega @lunatyk winien natomiast wybrać sobie to, co mu pasuje.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 06:27:54 pm
Mam miesiąc na testowanie, bawienie się dystrybucjami. Spróbuję Arch'a itp., jeśli się nie przekonam wrócę do Debiano-pochodnych.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 06:39:34 pm
Wypróbuj przede wszystkim OpenSUSE. Skoro i tak stawiasz to na VB, to postaw sobie Leap oraz Tumbleweed i zobacz jak się przez ten miesiąc obie będą zachowywać. Będziesz wówczas w stanie stwierdzić, czy bliżej Ci do wydawniczych (Leap), czy rolling (Tumbleweed). Potem zdecydujesz, co i tak nie wpływa na możliwość instalacji/wypróbowania innych.
Arch i pochodne są dla dość doświadczonych użytkowników. Przyjdzie i na to czas. Choć z drugiej strony - przy odrobinie dobrej woli i samozaparcia - po prostu poznasz system niejako od podszewki i niemal każdy inny nie będzie Ci obcy.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 07:07:57 pm
Jeśli Arch nadaje się także do codziennego użytkowania to sprawdzę go w pierwszej kolejności :)
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Kwiecień 22, 2019, 07:11:43 pm
Z mojej strony mogę polecić, niezmiennie Anarchy, jest to distro oparte na Arch-u. (albo raczej instalator Arch Linux-a)
https://www.anarchylinux.org/download/ (https://www.anarchylinux.org/download/)
Tyle że bez zbędnego szajsu.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 07:15:40 pm
Trochę za dużo tych dystrybucji się robi powoli. Myślę że jak zaczynać to od podstaw, a więc od Arch'a. Istnieje jakiś graficzny instalator dla niego? Póki co znalazłem Zen'a.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Kwiecień 22, 2019, 07:19:57 pm
Anarchy również posiada skrypt instalacyjny, cli , więc nie powinno być problemu z instalacją.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 07:27:35 pm
Trochę za dużo tych dystrybucji się robi powoli. Myślę że jak zaczynać to od podstaw, a więc od Arch'a. Istnieje jakiś graficzny instalator dla niego?
Nie. Są natomiast różne mniej, bądź bardziej zaawansowane skrypty, które potrafią zainstalować praktycznie czystego Archa. Najczęściej "semigraficzne", niekiedy tylko tekstowe. Kilka, których mogę polecić to te, które wyżej wspomniałem:
1. anarchy-linux: https://www.anarchylinux.org/ (https://www.anarchylinux.org/)
2. zen-installer: https://sourceforge.net/projects/revenge-installer/ (https://sourceforge.net/projects/revenge-installer/) (ten w zasadzie jest graficzny)
3. feliz: https://sourceforge.net/projects/feliz/ (https://sourceforge.net/projects/feliz/) (trudniej)
Jest tego choćby na SF całe multim: https://sourceforge.net/directory/os:linux/?q=arch+install (https://sourceforge.net/directory/os:linux/?q=arch+install)

Masz też distro (? ;)) na Archu z Deepin: https://sourceforge.net/projects/archdeepin/ (https://sourceforge.net/projects/archdeepin/)

I raz jeszcze - trzeba być świadomym by instalować Archa. W dowolny sposób.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 08:01:29 pm
Masz też distro (? ;)) na Archu z Deepin: https://sourceforge.net/projects/archdeepin/ (https://sourceforge.net/projects/archdeepin/)

O proszę, tego się nie spodziewałem tak szczerze. Chociaż krytykowany był chyba cały DE, a nie sama dystrybucja Deepina. Mimo to, myślę że to nie najgorsza opcja żeby poznać Arch'a.

Z tego co czytałem to jest oficjalne wsparcie dla tego DE.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Kwiecień 22, 2019, 08:09:16 pm
Mam miesiąc na testowanie, bawienie się dystrybucjami. Spróbuję Arch'a itp., jeśli się nie przekonam wrócę do Debiano-pochodnych.

No właśnie, to może być optymalne rozwiązanie...
- jedyne, co powinieneś sobie "przygotować", to oddzielną partycję /home.

Niezależnie od wersji OSa, który zainstalujesz i będziesz używać, jeśli potem odpowiednio zainstalujesz kolejnego, innego OSa, w Twoim "home" (/home/USER) zostanie wszystko tak samo, jak miałeś to wcześniej....

Taki "zabieg", zależnie od umiejętności i ilości oprogramowania, to jeden wieczór, więc, teoretycznie w ciągu tego "miesiąca" możesz sobie "przetestować" kilkanaście różnych dystr...
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 08:25:05 pm
Z tego co czytałem to jest oficjalne wsparcie dla tego DE.
Konkretniej? W Archu, w repozytorium community, znajduje się Deepin DE. Jest też rachityczne wiki w j.pol.: https://wiki.archlinux.org/index.php/Deepin_Desktop_Environment_(Polski) (https://wiki.archlinux.org/index.php/Deepin_Desktop_Environment_(Polski)) a także angielskim: https://wiki.archlinux.org/index.php/Deepin_Desktop_Environment (https://wiki.archlinux.org/index.php/Deepin_Desktop_Environment) (a także rosyjskim i jakichś dwu azjatyckich). Owe "wsparcie" w Archu dla Deepin DE oznacza tylko i wyłącznie, że istnieje deweloper bądź tzw. trusted user, którzy dba o to, by paczki w Archu były "świeże" (tj. trafiały aktualizacje) oraz - w przypadku zgłoszenia błędów związanych z paczkowaniem - będą one naprawione. Podobnie też można liczyć, że krytyczne i poważne błędy zauważone w tym DE zostaną naprawione poprzez dodanie do paczek jakichś łatek (jeśli te będą dostępne w tzw. upstream). Nic więcej.
Sam musisz ocenić sobie, czy warto jest rzucać się na coś, co Ci się tylko podoba w sytuacji, gdy:
- nie znasz chińskiego,
- społeczność międzynarodowa jest - w porównaniu z innymi DE - bardzo uboga,
- dostęp do różnego rodzaju forów wsparcia dotyczący tego DE jest delikatnie mówiąc mocno problematyczny (albo nie ma, albo po chińsku, albo użytkowników niewiele, ale w bardziej zrozumiałych językach, przynajmniej w Polsce).
Niemniej jednak spróbuj.
Powinieneś też wiedzieć, że zasadniczo Deepin z jakimiś aplikacjami będzie miał większy apetyt na zasoby od innych środowisk z dedykowanymi im aplikacjami.
Nie wiem też co konkretnie Ci się podoba w Deepin, ale tego typu wygląd (lub zbliżony) jesteś w stanie przy odrobinie samozaparcia uzyskać w innych DE.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 09:30:52 pm
Pobrałem Archa. Instalować go standardowo, czy przez Feliz'a lub Zen'a (zaśmiecają w jakimś stopniu dysk)?

Feliz nie jest już utrzymywany, ale znalazłem coś takiego jak archfi. Spotkał się z tym ktoś?
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 09:40:29 pm
Pobrałem Archa. Instalować go standardowo, czy przez Feliz'a lub Zen'a (zaśmiecają w jakimś stopniu dysk)?
Jeśli pobrałeś Archa, to możesz go zainstalować w sposób opisany tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide (https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide) lub znaleźć któryś ze skryptów na SF.net lub github, który ułatwi Ci instalację.
Zen-installer, anarchy - nie wymagają pobranego ISO Archa.
Wszystkie wymagają natomiast podłączenia do netu (i najlepiej, bo najszybciej robić to po kablu).
Feliz nie jest rozwijany, ale prawdopodobnie jeszcze można nim zainstalować Archa.
Natomiast doprawdy nie wiem co to jest "zaśmiecanie w jakimś stopniu dysku" przez np. zen-installer.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 22, 2019, 09:44:05 pm
Chodziło mi o to, czy Zen nie zostawia po sobie czegoś na dysku. Instaluje czystego Arch'a i to tyle?
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 10:09:46 pm
I to jest pytanie, na które nie ma odpowiedzi, albowiem Arch niczego nie instaluje, a praktycznie każda instalacja Archa różni się od siebie. Znam kilka osób, które mają zainstalowanego Archa z KDE Plasma i na każdym komputerze jest inaczej.
Nie wiem czemu Ci to służy, ale o ile pamiętam, to Anarchy nie instaluje niczego zbędnego, w przypadku Zen są - o ile pamiętam - jakieś śmieci typu zbędne sterowniki. Powtarzam - co da Ci ta wiedza? Pisałeś nie tak dawno o dystrybucjach, w których każda instaluje o kilkaset % więcej śmieci od takiego zen-installera, o ile on w istocie coś dodatkowo dorzuca.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Kwiecień 23, 2019, 08:02:55 am
Kolega lunatyk pisał na początku, że u niego  w pracy wszyscy używają debianowatych. Zatem ja tak jak dwóch innych kolegów wcześniej pozwolę sobie doradzić Ubuntu Mate. Albo Sparky, jeżeli potrzebne będzie coś nowszego. Skoro nie używają tam Archa, a pracuje raptem 3 miesiące, to może niech nie walczy z systemem na siłę. Nie wiem jak obecnie Deepin, ale kiedyś gdy ja siadłem do niego, to strasznie długo ciągnął jakiekolwiek aktualizacje, nawet z lustrzanych serwerów. To było nie do zniesienia. Arch i Suse - może mu coś w pracy podpowiedzą. A może nie. Ja się nimi bawię, ale lunatyk ma pracować.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Kwiecień 23, 2019, 09:22:37 am
Kolega lunatyk pisał na początku, że u niego  w pracy wszyscy używają debianowatych.
.....
Ja się nimi bawię, ale lunatyk ma pracować.

I to jest SENSOWNE PODSUMOWANIE...
- co z tego, że będzie mieć coś "najnowszego", czy "oryginalnego", gdy, zamiast wykonywać swoje obowiązki, wiecznie szukać będzie "rozwiązań"...

To są m.in. powody, że "debianowate", pomimo, że przestarzałe, to jednak stabilnością działania biją wszystkie inne...
Wymieniłeś Sparky, z tego, co testowałem, również polecam, ew. może być jeszcze LinuxMX, również pewny...
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 23, 2019, 10:46:45 am
No to i moje 5 gr (nie pierwsze). Kolega lunatyk ma przede wszystkim dobrze czuć się w tym, z czego korzysta. To jest wyłącznie narzędzie, w dodatku - system - absolutnie podstawowe. I tak będzie korzystać z jakichś aplikacji, które - może w innych wersjach - dostępne będą we wszystkich dystrybucjach. Ma miesiąc na próby. Sporo. Za 3 tygodnie winien już wiedzieć mniej więcej co chce mieć, co spełnia jego potrzeby i daje mu komfort pracy. A czy to Debian, czy Arch, czy cokolwiek innego jest rzeczą absolutnie wtórną (chyba, że chce się korzystać z KDE Plasma - tu Debian absolutnie nie nadaje się do niczego).
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 23, 2019, 11:26:12 am
Wczoraj późnym wieczorem zainstalowałem Arch'a przez Zen Installer. Póki co bardzo mi się podoba to czego tak się obawiałem, czyli pacman zamiast apt'a. Jeszcze nie wiem jak pobierać aplikacje z AUR, ale dowiem się w najbliższym czasie. Słyszałem coś o yaourt'cie.

Po takiej wstępnej zabawie spróbuję postawić go jednak samodzielnie, żeby kontrolować partycje, bo póki co użyłem opcji automatycznego partycjonowania.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 23, 2019, 12:21:57 pm
(...) bardzo mi się podoba to czego tak się obawiałem, czyli pacman zamiast apt'a.
Przyda Ci się: https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_rosetta (https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_rosetta)
Jeszcze nie wiem jak pobierać aplikacje z AUR, ale dowiem się w najbliższym czasie. Słyszałem coś o yaourt'cie.
Pierwsza zasada: jeśli nie musisz, w ogóle nie instaluj czegokolwiek z AUR.
Druga zasada: jeśli zainstalujesz cokolwiek z AUR, to pamiętaj, że w tym momencie, to Ty dbasz o system i o to, żeby w nim wszystko działało (na dłuższą rozmowę, zapraszam na freenode #archlinux.org.pl)

Yaourt - ma mocno słabą opinię. Lepiej chyba używać jednak czegoś innego. Jego zaldetą jest natomiast, że teoretycznie potrafi budować paczki zależne w pierwszej kolejności (budujesz z AUR paczkę, która zależy od innej paczki z AUR; yaourt zbuduje wpierw tę drugą paczkę, potem tę, którą w istocie chcesz - ma to swoje dobre i złe strony; znów na dłuższe pogaduchy, czyli zapraszam na... :)).

Tutaj masz listę tzw. AUR helperów: https://wiki.archlinux.org/index.php/AUR_helpers (https://wiki.archlinux.org/index.php/AUR_helpers). W sumie polecić mogę PKGBUILDer.

Ze swej strony jednak, polecam narzędzie polskiej społeczności AUR, czyli pak. Instalacja:
mkdir -p pak && wget https://raw.githubusercontent.com/polaur/new-branded/master/pak/PKGBUILD && makepkg -sirc(zakłada, że masz wget, ale możesz to pobrać również w inny sposób).
Doinstaluj zależności opcjonalne, które Ci się pokażą, czyli asp, auracle-git, namcap, reflector; auracle-git jest również w AUR oraz w repozytorium archlinuxcn, które musisz jednak dodać.
PAK ma mnóstwo możliwości i przede wszystkim mamy nad nim kontrolę (bo sami tworzymy); będzie się również rozwijać wg naszych potrzeb. Znów mogę zaprosić na ww. kanał IRC.

Ogólna zasada - zbuduj kilka paczek z AUR w "arch-way", by poznać zasady. Na początek wystarczy Ci podpowiedź po polsku: https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_User_Repository_(Polski) (https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_User_Repository_(Polski))

Po takiej wstępnej zabawie spróbuję postawić go jednak samodzielnie, żeby kontrolować partycje, bo póki co użyłem opcji automatycznego partycjonowania.
Zen-installer ma możliwość manualnego ustawienia partycji.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Kwiecień 23, 2019, 12:23:08 pm
Jeszcze nie wiem jak pobierać aplikacje z AUR, ale dowiem się w najbliższym czasie. Słyszałem coś o yaourt'cie.
AUR najprościej włączyć przy pomocy pamac-aur i przy pomocy samego pamaca można budować paczki z AUR, jeżeli chodzi o yaourt to jest on przestarzały i o wiele lepiej sprawdza się trizen.

(https://i.postimg.cc/Vvcm9tRg/Przechwycenie-obrazu-ekranu-2019-04-23-12-15-22.png)
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 23, 2019, 12:28:09 pm
Zainstalowałem już jakiegoś yay.

Próbuję ustawić sobie środowisko pracy - git, php, apache, mysql, composer. Tylko z mysql mam problem - nie mogę go zainstalować.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Kwiecień 23, 2019, 12:38:21 pm
Tematem przewodnim tego wątku jest ”ubuntu czy deepin”.  Dylematy związane z AUR helperami czy problemami instalacyjnymi MySQL proszę przenieść do innego wątku.
Tytuł: Odp: Ubuntu czy Deepin
Wiadomość wysłana przez: lunatyk w Kwiecień 23, 2019, 12:39:30 pm
Jasne, nie chciałem tworzyć nowego tematu. Ten w takim razie proszę zamknąć, a pomocy poszukam w odpowiednim dziale :)