Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu => Wątek zaczęty przez: Nimtuch w Kwiecień 08, 2019, 07:04:55 pm

Tytuł: ekran zamarza w lubuntu i ubuntu
Wiadomość wysłana przez: Nimtuch w Kwiecień 08, 2019, 07:04:55 pm
Witam! ostatnio odkopałem starego laptopa fujitsu siemens amilo xi1546 pochodzącego z 2007 roku.
Zainstalowany był tam windows XP , który nie był zbyt szybki. Zainstalowałem więc ubuntu.Działał on w miarę płynnie , do czasu. Co jakiś czas pojawiały się czarne kreski na ekranie. Zbytnio nie zwracałem na to uwagi.
parę dni później podczas korzystania z przeglądarki laptop przestał reagować na wszelkie komendy , pomyślałem ,że to coś w stylu windowsowego (brak odpowiedzi) , ale nagle na ekranie zaczął pojawiać się efekt przypominający parującą szybę , lub lustro. Zdecydowałem czekać . Czekałem dobre pół godziny , a laptop nic. Dopiero wyłączenie go ręcznie za pomocą przycisku i restarcie problem zniknął.Niestety owy efekt zaczął pojawiać się coraz częściej.
Bywało także tak ,że ekran robił się czarny przez minutę , a potem wracał do normalności. Zdecydowałem zainstalować lubuntu , bo podobno mniej obciąża komputer. Przez pierwsze 3 godziny użytkowania wszystko działało dobrze , lecz potem problem wrócił wraz z nowym efektem ,czyli ekran zastyga na pewnym momencie , a dźwięk wskazuje jakby wszystko było dobrze . Nie działało żadne alt+tab , alt+f4.tylko restarty działały , ale tylko na maksymalnie 20 minut. Laptop jest używany tylko do przeglądania internetu i gry w stare gry za pomocą emulatora retropie. Robiłem już wiele reinstalacji systemu , ale nic nie pomaga.

Proszę o szybką pomoc :)
Tytuł: Odp: ekran zamarza w lubuntu i ubuntu
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 08, 2019, 08:32:36 pm
A w czym? :)
Tytuł: Odp: ekran zamarza w lubuntu i ubuntu
Wiadomość wysłana przez: Nimtuch w Kwiecień 08, 2019, 09:21:39 pm
We wszystkim. Kiedy używam retropie, przeglądarki, to cały system nie odpowiada
Tytuł: Odp: ekran zamarza w lubuntu i ubuntu
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 08, 2019, 09:32:50 pm
To wiem, ale przeczytaj to co napisałeś. Zero informacji oprócz opisu jakiegoś zachowania się systemu po instalacji. Zacznijmy od tego "jakiego"?
FS Amilo - w zależności od bebechów - było dość miłe lub nielubiące linuksa. Zatem jakie masz?
Bez informacji od Ciebie, po opisie: "nie działa/działa wadliwie" możemy powiedzieć tyle: tyle ile istotnych informacji od Ciebie - tyle od nas. Czyli brak.
Tytuł: Odp: ekran zamarza w lubuntu i ubuntu
Wiadomość wysłana przez: Nimtuch w Kwiecień 08, 2019, 11:04:27 pm
Jeżeli chodzi o bebechy, to po pierwsze lapek jest 32 bitowy, 2 gb Ramu, procesor Intel core 2 duo, dysk HDD 112 gb, karta graficzna : amd ryzen 5 2600
Tytuł: Odp: ekran zamarza w lubuntu i ubuntu
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 08, 2019, 11:38:22 pm
AMD Ryzen 5 to jest... CPU, a nie GPU :) Oryginalnie w FS Amilo na 100% takiego nie było, bowiem tego CPU jeszcze nie było. Często tam funkcjonował jakiś Celeron, a grafiką była VIA Chrome. Debilian się z tym mocno nie lubił (GPU).
Objawy, o których pisałeś mogą pochodzić od jakiejś wady już tego komputera. Mi po jakichś 4 latach padła płyta. Ot, zależy od szczęścia, bo inne FS, nawet tej serii były mocno pancerne.
Tytuł: Odp: ekran zamarza w lubuntu i ubuntu
Wiadomość wysłana przez: Nimtuch w Kwiecień 09, 2019, 12:01:05 am
To szczerze sam się zdziwiłem, ponieważ we właściwościach pisało, że ma takie specyfikacje, a Windows kiedy używałem parę dni temu przed zainstalowanie ubuntu działał dobrze,nie niał żadnych błędów i niereagującego ekranu lecz bardzo wolno działał, więc zdecydowałem się na linuxa
Tytuł: Odp: ekran zamarza w lubuntu i ubuntu
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 09, 2019, 08:42:22 am
Jeśli mogę sobie wyobrazić ów "efekt parującej szyby", to z takim czymś spotkałem się raz i był on zapowiedzią psucia się APU. Być może jednak problem lezy w tym, że *buntu niewłaściwie dobiera sobie sterowniki itp.
Fakt, że XP działa - nic kompletnie nie oznacza. To dwa różne systemy.
Zacząć należy od poznania komputera, a z Twojego opisu wynika, że masz dość słabą o tym wiedzę. Najsensowniej - zainstalować inxi i wydać polecenie:
inxi -FxxZobaczymy co ma i co jest do obsługi hardware'u stosowane.
Druga rzecz, odpuściłbym sobie wszelkie *buntu i skupił na dystrybucjach linuksa na tzw. stare komputery. To jednak krok drugi. Wpierw poznajmy efekt pierwszego.
Jak na razie sugerowałbym również używanie tego komputera wyłącznie w celach zdobycia informacji o nim i ewentualnego późniejszego albo doboru odpowiednich opcji w obecnym Lubuntu, albo instalacji innej dystrybucji.
Tytuł: Odp: ekran zamarza w lubuntu i ubuntu
Wiadomość wysłana przez: Nimtuch w Kwiecień 09, 2019, 01:17:50 pm
Dobra zaraz to zrobię