Linuxiarze.pl Forum

Sprzęt => Komputery => Wątek zaczęty przez: hinczyk_1991 w Grudzień 02, 2018, 10:09:52 pm

Tytuł: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: hinczyk_1991 w Grudzień 02, 2018, 10:09:52 pm
Witam, nadchodzi czas zmiany laptopa. Na moim starym sprzęcie mam Antixa, na nowym chciałbym Lubuntu wrzucić. I teraz mam pytanie: z jaką kartą graficzną szukać laptopa? Nie będę grał w gry na nim, moje pytanie jest pod kątem łatwości instalacji sterowników na linuksie. Laptopa będę często łączył z telewizorem przez HDMI i sterowniki od karty graficznej będą mi potrzebne. Myślałem nad Nvidią. Szukam sprzętu do 2000zł. Proszę o poradę.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 02, 2018, 10:39:27 pm
Integra intelowska. Nie będzie problemów ze sterami, nie będzie grzało i laptop nie będzie miał dużego kandydata do zepsucia się.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: hinczyk_1991 w Grudzień 03, 2018, 05:36:11 am
Czy np. ten byłby ok? https://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-dell-inspiron-15-3573-8021,id-1206460#tab_opinions
Ma zintegrowaną grafikę.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 03, 2018, 07:51:51 am
Nie ruszaj lapków bez SSD. HDD będzie okropnie działać. Też niska rozdzielczość na taką przekątną. Procek też pozostawia wiele do życzenia. Jak kasa nie pozwala na wiele, to może warto rozważyć zakup używki biznesowej.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 03, 2018, 08:47:40 am
Nie ruszaj lapków bez SSD. HDD będzie okropnie działać. Też niska rozdzielczość na taką przekątną

Co do roździelczości, to się zgadzam, jak na dzisiejsze standardy, to po prostu WYBRAK....!
Procesor to również przeżytek.
Co do SSD, tutaj akurat mam inne zdanie....
- przy odpowiednio pojemnym RAMie (min. 8 GB, a jeszcze lepiej 16GB) może być stary, magnetyczny HDD.
W przeliczeniu na 1GB wychodzi o wiele taniej...

Ale ogólnie masz rację, ten lapek to model gdzieś z 2013-2014-go...
- nie warto inwestować...
I to nie ze względu na to, że będzie "mulić"...
- przy odpowiednim doborze linuksa i środowiska powinien chodzić "płynnie", ale za kilka lat (3-4) będzie to "antyk" i w razie, gdy coś siądzie (np. RAM, HDD) będzie problem z wymianą komponentów...

Acha, i jeszcze jedno, ale bardzo istotne...!
- to DELL przeznaczony na windę 10, więc nie wiadomo, czy w ogóle będzie kompatybilny z linuksem...
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: hinczyk_1991 w Grudzień 03, 2018, 09:16:47 am
Czyli dobrze że tutaj napisałem. Nie znam za bardzo się na sprzęcie więc stąd moje pytania. Nie jestem wcale uparty na jedną konkretną markę, ten Dell to tylko przykład (i nie ukrywajmy znana firma). Co powiecie np. na ten laptop:
https://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-asus-r540ma-dm140t,id-1238202

Który procek lepszy Pentium czy Core i3?

PS. Też wolał bym coś bez systemu ale ciężko dostać.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 03, 2018, 09:44:25 am
PS. Też wolał bym coś bez systemu ale ciężko dostać.

Poczukaj w sieci nie "laptopów", tylko np. "laptop linux" itp.
Istnieje już wiele firm specializujących się w tym kierunku (dobieranie sprzętu pod linux).
Wszystko, co standardowo oferowane jest z windą, to wielka loteria...
- może działać bezproblemowo, ale możesz mieć pecha...

Poniżej masz przykład firm specializujących się w tym temacie:

https://www.tuxedocomputers.com/en
https://www.linux-onlineshop.de/en/
https://www.ixsoft.de/
Szkoda, że ta 3 tylko w j. niemieckim.

Osobiście, mam bardzo dobre doświadczenia ze sprzętem "Tuxedo". Jest droższy, ale ma swoją wartość. poza tym, pomysł instalacji jest bardzo dobry (włożyć USB i wszystko przebiega automatycznie).

Myślę, że w Polsce również można coś takiego znaleźć...

Acha, co do "Asusów", nie polecam...
- ostatnio miałem wiele problemów z ich sprzętem (klawiatura siada)...
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 03, 2018, 10:47:01 am
i3 lepszy. Skąd masz możliwość brać lapka? Na morele.net są jakieś lapki z SSD i bez systemu.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 03, 2018, 11:48:41 am
Mogę odpowiedzieć bardziej z własnego doświadczenia oraz na podstawie tego co przez tych kilkanaście lat było.
1. GPU Intel - Obecny stan jest taki, że Intel swój sterownik dla linuksa w wersji 3.0 wydaje kilka lat i wydać nie może. Część dystrybucji (całkiem pokaźna) przeszła na leżący w kernelu modesetting. Instalacji sterownika zatem brak :) Łatwość instalacji - stuprocentowa ;) Sterowniki linuksowe Intela (xf86-video-intel) uchodzą też za znacznie mniej sprawne od windowsowych. Kiedy, czy i cokolwiek się zmieni - nikt nie wie. Sterowniki xf86-video-intel są też znane z tego, że w niektórych przypadkach powodują różne problemy z software'm. Zaletą nawet tych sterowników jest to, że instalacja nowszej wersji niemal nigdy nie jest problematyczna i raczej mało kto z samego tego powodu obudzi się z "czarnym ekranem" po aktualizacji.
2. GPU Nvidia - Tu są dwa sterowniki. Własnościowy nvidia oraz nouveau. Własnościowe sterowniki uchodzą za zdecydowanie sprawniejsze. Nie istnieją tu jednak same "plusy dodatnie". W przypadku sterowników nvidia sama konfiguracja może okazać się stosunkowo prosta (GUI). Trzeba jednak pamiętać, że:
- starsze układy NVidii są systematycznie porzucane i niektóre dystrybucje oferują jeszcze dla nich sterowniki nvidia, a inne poprzestają wyłącznie na nouveau dla tych porzuconych,
- rozwój sterowników nvidia niekoniecznie jest związany z rozwojem kernela czy też samych Xów; w niektórych przypadkach zatem instalacja nowszych, innych komponentów w systemie może (ale nie musi) doprowadzić do problemów z grafiką ("czarny ekran"),
- obecny stan jest taki, że jeśli ktoś chce używać jakiegoś DE na Wayland oraz sterowników nvidia, to wybór ma ograniczony wyłącznie do GNOME 3; stan ten może ulec zmianie, ale zapewne nie wcześniej niż w drugiej połowie przyszłego roku, a i tak na pewno nie w każdej dystrybucji,
- układ NVidia w notebookach często występuje jako druga karta (pierwszą jest zintegrowany w procesorze układ Intela lub - rzadziej - AMD); tego typu układy (różne nazwy: PRIME, Bumblebee, Optimus) mogą - szczególnie mało doświadczonym użytkownikom - powodować problemy w odpowiedniej konfiguracji, choć są dystrybucje, które mają w tym zakresie jakieś "ułatwiacze",
- konsekwencją 2 z wyżej wymienionych uwag jest to, że decydując się na sterownik nvidia użytkownik winien skupić się raczej na tzw. dystrybucjach wydawniczych (bo tam raz wydany kernel, Xy, sterownik prakytcznie nie ulega zmianom); efektem jest jednak to, że taka dystrybucja będzie oferować starsze oprogramowanie od obecnego - niektórym osobom może to pasować, ale dla niektórych wyklucza w ogóle tego typu rozwiązanie.
Układy NVidia mają jednakże bardzo dobrą wydajność, co bywa atutem np. dla graczy lub osób profesjonalnie wykorzystujących notebooki do obróbki graficznej.
3. GPU AMD - ogólnie mówiąc misz-masz. Sterowników jest kilka i to z dwu grup: otwarto źródłowej oraz własnościowej. Prościej będzie od drugiej. Mamy takie sterowniki 2: amdgpu-pro oraz Catalyst. Pierwszy jest przeznaczony wyłącznie dla GPU opartych o GCN>2 i przez samego producenta określany jako układ do specjalnych, profesjonalnych zastosowań (m.in. możliwość wykorzystania GPU do obliczeń, pamięci GPU jako rozszerzenia RAM itp.). Ten sterownik oficjalnie jest też oferowany wyłącznie dla bodaj 2, czy 3 dystrybucji. Wymaga też określonych wersji Xów oraz kernela. Sam AMD zaleca zwykłym użytkownikom stosowanie otwartych sterowników, których zresztą sam jest autorem i od czasu włączenia się AMD w ruch OS dostarcza sporą ilość kodu do kernela związanego ze swoimi układami. Sterownik Catalyst jest przeznaczony dla wszystkich układów AMD<GCN3 i nowszych od TeraScale1 (niektóre dystrybucje jeszcze oferują starsze wersje Catalyst dla TeraScale1; dla starszych układów ten sterownik nie istnieje). Sam Catalyst został porzucony około 2 lata temu, wymaga starszych wersji kernela i Xów. Osobiście, jako użytkownik GPU AMD uważam, że używanie obecnie Catalyst jest pozbawione sensu. Sterowniki otwarte też są dwa: występujący jako ati bądź radeon xf86-video-ati, oraz amdgpu. Drugi jest dla tych samych układów co amdgpu-pro, jednakże można go również stosować także dla układów GCN<3 (sam tak mam). Pierwszy obsługuje wszystkie układy do GCN2 włącznie. Odpowiednie sterowniki AMD (otwarte) zastosuje automatyka Xów. Jedynie jeśli ktoś chce wymóc stosowanie amdgpu na GCN1 lub GCN2 konieczna jest ingerencja i odpowiednia konfiguracja.
Z kilkuletniego doświadczenia z GPU AMD oraz od wielu lat otwartych sterowników - nie zauważam, by istniały jakiekolwiek z nimi problemy. Sterowniki te często jednakże wymagają nowszych wersji kernela, czy Xów (ot, choćby *buntu 18.04 - stosunkowo świeża dystrybucja, która ma być 10 lat wspierana winna wprost napisać, że nie wspiera układów z najnowszymi GPU AMD, choć być może do starego kernela, który tam mają dodali również łatki AMD z późniejszych wydań). Obecnie minimalna wersja kernela dla układów GCN to o ile pamiętam 4.17 (ale że jest i on i następny EOL, to w zasadzie 4.19).
Pamiętać trzeba, że zdarzają się układy Intel+AMD, które zwykle miewają gorsze wsparcie od strony "łatwego" (czyt. GUI) wsparcie dla konfiguracji takiego układu w porównaniu z układem Intel+NVidia.
Niektóre dystrybucje (w zasadzie można rzec wydawnicze) dosięgnąć może brak wsparcia - przynajmniej bezpośrednio po zainstalowaniu oraz opierając się wyłącznie na komponentach dostępnych w repozytorium - dla najnowszych GPU od AMD (np.niektórych układów Vega).
Najnowsze układy AMD w wydajności są porównywalne z GPU NVidia. Starsze bywają wydajniejsze od Intela i mniej wydajne od NVidia. Wszystko zależy od modelu.
Podsumowując AMD - sensu stosowania sterowników własnościowych nie widzę przynajmniej dla teoretycznego, zwykłego użytkownika. Sterowniki otwarte są dobrej jakości, wspierane przez producenta i cały czas rozwijane. Sens używania popularnych dystrybucji wydawniczych oraz najnowszych układów AMD jest żaden. Układy sprzed roku, dwu - winny być w całości i właściwie wspierane również w takich dystrybucjach.
4. Inne GPU - należy zapomnieć.

Podsumowanie, ale wyłącznie przez mój pryzmat.
Nie używam notebooka do gier i profesjonalnie nie zajmuję się grafiką. Dla mnie notebook jest uniwersalnym narzędziem, które spełnia kilka funkcji z ogólnie pojętej grupy "biurowej" i lekko multimedialnej. Gdybym obecnie kupował notebooka to w pierwszej kolejności rozglądałbym się za układem AMD Ryzen z Vega (może być nawet jako APU). W drugiej kolejności pewnie byłby to układ Intel (sam). W trzeciej Intel+AMD. Układu Intel+NVidia raczej bym nie rozważał do zakupu.
Pierwsze dwa są praktycznie bezobsługowe (ale patrz uwagi wyżej). Ostatni wykluczam z uwagi choćby na brak możliwości użycia go przez DE, którego używam w sesji Wayland. Być może za jakiś czas ta sytuacja się zmieni, ale rozważamy sprawę dzisiaj.

PS: W cenie do ok. 2tys pln dostaniesz mnóstwo tzw. mainstreamowych notebooków, które zwykle nie oferują największej wydajności. Do "normalnego", nieprofesjonalnego zastosowania jak najbardziej się nadają. Zasadniczo nie nadają się do gier. Trzeba też uważać na to, czy taki laptop jest nadaje się do rozbudowy (np. niektóre bez fizycznych zmian uniemożliwiają dołożenie większej ilości RAM itp.).
W tej cenie możesz też rozglądnąć się za używanymi notebookami, gdzie dostaniesz je np. z Intelem i5 (niekiedy i7), większą ilością RAM itp. Jeśli taki komputer jest sprawdzony, firma oferuje jakąś gwarancję (nie "rozruchowy" tydzień, czy dwa), to rozważyłbym taką opcję.
Mam nadzieję jedynie, że cokolwiek wyjaśniłem, a nie zagmatwałem bardziej ;)
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 03, 2018, 01:17:58 pm
@pavbaranov
"Mam nadzieję jedynie, że cokolwiek wyjaśniłem, a nie zagmatwałem bardziej"...
- właśnie z opisanych przez Ciebie względów skłaniam Kolegę @hinczyk_1991 do wyboru sprzętu, który jest predysponowany do linuksa.

Firmy, które taki sprzęt oferują na pewno w jakimś stopniu go przetestowały, a jeśli by się okazało, że instalacja OSa jest problematyczna, ma się argument do wymiany, czy zwrotu lapka.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 03, 2018, 02:11:28 pm
@TataPingu - Przeglądnąłem mnóstwo notebooków. Rynek jest - delikatnie mówiąc - mizerny. Jest kilka firm, które oferują współczesne notebooki ze współczesnymi dystrybucjami. Niestety znakomita ich większość nie jest obecna na polskim rynku (Niemcy, Hiszpania, USA). Towar - wysyłkowo. Są to także notebooki, które przekraczają założony budżet (ale często też o dość dobrych specyfikacjach sprzętowych). Dell w Polsce oferuje już chyba wyłącznie komputery z Win10. Kiedyś, gdy można było sobie wybrać jeszcze system, to remix Ubuntu, który tam się znajdował zwykle był dość zamierzchłą dystrybucją i to w chwili wydania notebooka. Większość komputerów, gdzie masz możliwość wyboru systemu "linux" (bóg raczy często wiedzieć jakiego) po prostu dołącza możliwość instalacji. Rzadko kiedy są to zainstalowane systemy (choć bywają), a o przetestowaniu... Cóż, raczej można zapomnieć.
Komputery, gdzie linux w istocie jest zainstalowany miewają również mocno nieatrakcyjne ceny w porównaniu do tych, które oferowane są bez systemu (ewentualnie FreeDOS) lub z Win10. W praktyce też - z wyjątkiem jakichś gadżeciarskich wynalazków wykorzystujących pełne możliwości Win10 i praktycznie pod ten system skonstruowanych od samego początku (ale te wielokrotnie przekraczają budżet) - reszta bez problemu chodzi praktycznie pod dowolną, współczesną dystrybucją. Im nowsze jednak "bebechy" tym świeższa dystrybucja wchodzi w grę. Ba, niekiedy też trudniejsza w instalacji.
Obecnie w domu mam 3 notebooki (a w przeszłości od groma, skoro pierwszy miałem gdzieś w okolicach 1992 r., a pierwszy raz w ogóle linuksa postawiłem w okolicach 2000) z czego 2 były z Win (8.1 i 10), a jeden z FreeDOSem. Na żadnym nie było problemów z instalacją linuksa oraz jego poprawną pracą pod nim oprócz... notebooka z FreeDOSem. Tutaj jednakże problem nie polegał na tym, że linux nie instalował się, ale wyłącznie na tym, że pierwotnie zainstalowałem tam niewłaściwą dystrybucję (poszło bodaj jakieś Ubuntu, które z procesorem AMD miało spore problemy, bo oferowało zbyt starą wersję kernela, przez co daleko bardziej się grzał niż powinien; zmiana kernela, a potem i samej dystrybucji przyniosła oczekiwany skutek i komputer ten już bodaj 5 rok pracuje bezproblemowo). Jedyne dwa komputery, z którymi miałem w istocie problem z zainstalowaniem w ogóle linuksa to zamierzchłe już czasy i nie będę o nich wspominał, bo obecny linux a ten sprzed kilkunastu lat to 2 różne bajki.
Innymi słowy - z mojego doświadczenia wynika, że ograniczanie się do rynku wyłącznie notebooków oferowanych z linuksem nie jest dobrym rozwiązaniem. Zasadniczą kwestią bywa w takim przypadku też stosunek jakość/cena.
To natomiast co mogę podpowiedzieć, to wypróbowanie upatrzonego modelu(-i) przed jego zakupem na jakimś liveusb. Jeśli pracuje ok.
I oczywiście - są układy, które pod linuksem znane są z tworzenia problemów. Zwykle chodzi jednak o karty wifi, czytniki linii papilarnych, niekiedy czytniki kart flash, a nie o GPU.

Zresztą zerknijmy np. na Ceneo: https://www.ceneo.pl/Laptopy/System_operacyjny:Linux;0112-0.htm (https://www.ceneo.pl/Laptopy/System_operacyjny:Linux;0112-0.htm) - w zakreślonym pułapie cenowym - do wyboru w zasadzie wyłącznie Acer (HP odrzucam - 2GB RAM i bóg jeden raczy wiedzieć czy istnieje możliwość rozszerzenia i o ile; oba również z procesorami, które nadają się do bardzo podstawowego używania sprzętu). Gdy jednak wejdziemy w specyfikację - jak się wydaje najsensowniejszej i najbardziej perspektywicznej opcji, czyli Acer Extensa 2540, to otrzymujemy coś takiego: https://www.emag.pl/laptop-acer-extensa-2540-i5-7200u-15-6-4gb-500gb-int-noos-nx-efhep-020/pd/DGW2SVBBM/?utm_medium=Feed&utm_source=Ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=16723624&cmpid=60049 (https://www.emag.pl/laptop-acer-extensa-2540-i5-7200u-15-6-4gb-500gb-int-noos-nx-efhep-020/pd/DGW2SVBBM/?utm_medium=Feed&utm_source=Ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=16723624&cmpid=60049) Zwróć uwagę na dopisek "NoOS" przy nazwie. To zwykle oznacza "bez systemu", choć jest on oferowany niby z linuksem (Jakim? A któż to wie? Przetestowanym? - Szczerze wątpię). Mimo wszystko - kupując teraz jakiś notebook - rozważyłbym tę opcję.
Zwróć też uwagę - ten filtr ogranicza nam do 24 komputerów (a już wiemy, że niektóre z nich to tak na prawdę nie jest komputer z linuksem, a bez systemu), podczas gdy "bez systemu" dostępnych jest 780 komputerów, a z Win10 ponad 4000.
Lepiej po prostu - gdy się zdecydujemy poszukać w sieci czy ktoś przez przypadek nie miał już doświadczeń z takim modelem (niekiedy ważne jest wpisać tu pełną nazwę), a na pewno - jak najlepiej poznać bebechy. I głównie nie chodzi ani o procesor (bo tu linux obsłuży praktycznie każdy), ani o GPU (bo tu - w zależności od dystrybucji - obsłuży albo każdą, albo przynajmniej większość), ale właśnie o te dodatkowe układy sprzętowe i/lub... UEFI :) (Choć obecnie jeszcze, z tym ostatnim nie powinno być problemów).
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 03, 2018, 02:46:51 pm
@pavbaranov
- dlatego więc wkleiłem te dwa linki.
Przecież nie trzeba tam zamawiać tych lapków, wystarcza poczytać specyfikację sprzętu i ew. zamówić w Polsce coś podobnego.

A co do testów, to Tuxedo sam buduje swój sprzęt (wybierają komponenty, które pracują również pod linuksem). W porównaniu z innymi jest droższą opcją, ale masz 100% pewności, że sprzęt będzie funkcjonować

https://www.tuxedocomputers.com/en
Co się tyczy "IxSoftu", nie składają zestawów, ale testy są przeprowadzane. Zauważ, jak oznakowany jest sprzęt:
- pod windę, pod linuksa, albo pod oba (odpowiedni znaczek przy danym towarze)
Oczywiście, wybór tutaj jest o wiele szerszy.

https://www.ixsoft.de/
Sprzęty nabywałem i tutaj i tutaj (dla innych). Zadnych "wpadek"
Osobiście preferuję Tuxedo.

Ps. A co do cen, to nie widzę wielkich różnic
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 03, 2018, 03:34:20 pm
Ech, OPie,  bier Lenovo Thinkpad T430/440 używanego i szukaj stan "klasa a" albo najlepiej a+ z dobrego sklepu. Morele podobno w niezłym stanie maja lapki (niemal jak nówki) i sam bym stamtąd brał, jakbym szukał. Bedzie konkretna i szybka maszyna przyjazna Linuxowi i rozbudowie.
Z nówek... napisz, z jakich programów korzystasz, to jak wrócę do domu, to zerkne na coś ciekawego.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 03, 2018, 03:44:21 pm
Szukam sprzętu do 2000zł. Proszę o poradę.
Ja bym polecił np. taki -> HP ProBook 255 G5 A8-7410 <- i choć mieści się w pułapie cenowym, to posiada wszystko to, o czym piszesz w pierwszym poście.
Ale czy naprawdę za taką kasę potrzebny Ci laptop do celów jakie wymieniłeś ? Przecież są tańsze alternatywy i równie dobre.
I co to znaczy, "że za parę lat będzie stary i do wyrzucenia" ?
Linux to nie Windows i w tej materii nawet w stareńkie maszynki można tchnąć nowe życie.
Nie twierdzę abyś kupił takiego jak ja mam -> Lenovo X220, choć i on staruszek daje radę ze wszystkimi instalowanymi nań Linuksami.
Obecnie mając trochę więcej wiedzy kupiłbym lapka z procesorem AMD ...szukaj najwydajniejszych z A6, A8, lub A10 for Notebooks ;)
http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/AMD/index.html
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 03, 2018, 04:10:37 pm
@MSki - A propos AMD. Tu nie chodzi o samo Ax, bo to tylko nazwa handlowa. Choć teoretycznie winno być (jeśli chodzi o wydajność): A10>A8>A6 to niekoniecznie tak jest. To są APU i warto zobaczyć co tam w "bebechach" jest dokładnie, czyli np. co oferuje taki choćby A8-7410. Np. u mnie jest on zestawiony tak: AMD A8-7410 APU with AMD Radeon R5 Graphics. Konkretnie, to (AMD Mullins, GCN 2 i to ostatnie jest w sumie istotne). Trzeba też mieć świadomość, że jeśli chodzi o "wydajność", to jest ona na poziomie średniego Intel i3 jeśli chodzi o CPU i nieco lepsza jeśli chodzi o zintegrowane w nim GPU.
Skoro już "co bym brał dzisiaj", to gdyby mi przyszło dzisiaj kupować nowy notebook, to w pierwszej kolejności rozglądnąłbym się za takim, który:
- ma AMD Ryzen,
- GPU - w APU, ale Vega byłaby miła,
- minimum 4GB RAM, a jeśli model nie ma więcej, to upewniłbym się, że istnieje możliwość rozbudowy i o ile,
- wifi na Atherosie, bo w przypadku AMD nic innego tu nie wsadzą prawdopodobnie, a prawdopodobieństwo, że nie będzie działać pod linuksem - mocno znikome.
Od takiego zestawienia zaczynałbym porównywanie.
Dlaczego? Bo:
1. jeśli chodzi o APU to AMD sprawdzają mi się bez zarzutu,
2. jeśli chodzi o GPU to sterowniki otwarte są na bardzo dobrym juz poziomie i mam gwarancję, że na mojej dystrybucji będą działać.
Np. ograniczając się do sklepu podanego przez autora wątku zacząłbym od:
https://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-lenovo-ideapad-330-15arr-81d2009jpb,id-1191386 (https://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-lenovo-ideapad-330-15arr-81d2009jpb,id-1191386)
https://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-asus-r504za-bq064t,id-1196848 (https://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-asus-r504za-bq064t,id-1196848)
(pierwszy nieznacznie, drugi o ok. 25% przekracza założony budżet) i dla nich poszukiwał alternatywy.
I powiem tak - osobiście mam absolutnie fatalne doświadczenia z komputerami "poleasingowymi", ale to co pisze @PomPom kusi i nęci. Np. z tej strony: https://laurem.pl/ (https://laurem.pl/) - osobiście nie miałem z nimi do czynienia, ktoś mi ją polecał twierdząc, że w istocie są to sprawdzone komputery i doprowadzone do "normalnego" stanu. Tak, są one z Win10 (najczęściej), ale można z nimi pogadać, bo oni sami to instalują.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: hinczyk_1991 w Grudzień 03, 2018, 04:32:15 pm
Ależ mój wątek ożył hehe  ;) Zacznę może od początku. Mój obecny laptop to HP630, kupowałem go 6-7 lat temu i był bez systemu. Początkowo działał na nim Ubuntu jednak że partnerka krzywo patrzyła to dorzuciłem Windowsa 7, z czasem wyparł on Linuksa i został sam Win. Przez te lata laptop nie był w ogóle modernizowany aż rok temu zaczął się "sypać" pierwszy był twardziel. Żeby nie inwestować w szrota, zamówiłem używany dysk z allegro o pojemności 60GB i on śmiga mi do dziś. Kolejny był Touchpad i teraz klawiatura się sypie. Mimo zainstalowaniu kilku programów niezbędnych do działania kompa ten i tak działał ociężale. Przypomniałem sobie że są przecież lekkie dystrybucje i zainstalowałem Antixa. Teraz śmiga błyskawicznie jednak gdy podłączyłem HDMI do telewizora i nic. Mam grafikę Intela i na lapku wszystko jest oki a obrazu przez HDMI wysłać na TV nie można. Próbowałem na Lubuntu live CD i też nic, jedynie Manjaro uruchomił obraz na HDMI, jednak filmy oglądane np. na you tube się przycinały i nie były płynne więc zrezygnowałem z tej dystrybucji. Komputera używam do oglądania filmów np. z HBO GO, oglądania filmów z DVD, słuchania muzyki, sporadycznie pakiet biurowy, czasem nagram płytkę a najczęściej to internet i przeglądanie poczty. Z gier to jedynie pasjans ;) Nie potrzebuję jakiegoś demona prędkości ale dzięki za sugestie np. na temat dysków twardych, wcześniej unikałem SSD (nie wiedziałem nawet co to jest) a teraz trochę się podszkoliłem w temacie i skuszę się na sprzęt wyposażony właśnie w taki dysk.

Wracając do tematu, nowy laptop też będę musiał wyposażyć w Windowsa dla partnerki ale że ja do tej nowej wersji 10 nie mogę się przekonać to będę chciał używać Ubuntu lub Lubuntu. I przez to że obecnie mam problem z HDMI na grafice Intela mam obawy co do karty graficznej w nowym sprzęcie.

PS. Wielkie dzięki w ogóle za zainteresowanie moim tematem.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 03, 2018, 04:43:50 pm
@pavbaranov, nie umniejszając Twojej wiedzy ...widziałeś tą tabelkę ?
http://www.jaki-procesor.pl/
Intel po prostu zasypał rynek procesorami, co nie znaczy że AMD są wydajnością na poziomie i3.
My tu nie uczestniczymy w zawodach, który lepszy i wydajniejszy, choć każdy z nas by taki chciał mieć.
Pewną granica są ceny i przy zadanym budżecie stawiałbym na AMD, choćby ze względu na bezpieczeństwo maszyny i nasze.
Te cztero, a wnet pięcioletnie procesory są w dalszym ciągu żwawe i używalne.
Lepiej więc kupić taniej i dołożyć RAMu i SSD niż bujać w obłokach.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 03, 2018, 04:45:33 pm
Poleasingowe albo od prywatnego na allegro "wyczuć" albo szukać koniecznie klasa a lub a+, bo wtedy to muszą być bardzo ładne lapki. Nadal jednak ludzie lubią przesadzać i klasa a z minusem może oznaczać wyraźną wadę.
Ja swojego X220 kupiłem od prywatnego i nie zawiodłem się. Laptop działa bardzo dobrze od blisko 3 lat u mnie. A dałem 800 zł. Mocy mu starcza do wszystkiego, nawet pogrania w coś lekkiego (technicznie) jak Undertale albo Lisa: The Painful RPG. Rodzinnym lapkiem u mnie jest nowy HP z i5, 4gb ramu i nieszczęsnym HDD powolnym (2000, nadal nieźle). X220 jest wyraźnie solidniejszy i ma dużo lepszą klawiaturę.
Za nowym lapkiem, oprócz jakiegoś tam spokoju (choć różnie bywa, bo serwisy niektóre lubią zwalać winę), przemawia bateria (w poleasingowym raczej juz zmęczona, a też sam z siebie więcej prądu zeżre).

PS. nie wiem, jak wygląda sprawa gwarancji, ale jak ktoś kupuje lapka z myślą o rozbudowie od razu, to używka ma dużo więcej sensu.

Edit. A odradzę OPowi Thinkpada X220 i bliźniacze, np. T420. Powód - głośniki są takie se, a też matryca będzie najlepiej do wymiany. Już Chromebook od goma jest u mnie wyraźnie głośniejszy i wygodniejszy do multimediów. Probooki za to będą chyba spoko. Z dyskiem może być ogólnie problem, jak ma mieścić dwa systemy...
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 03, 2018, 04:50:30 pm
Dowolny CPU w tym przypadku Ci wystarczy. Unikaj jedynie najpodlejszych (najmniej wydajnych).
Może jednak zainteresuj się np. tą stroną, którą ja podałem w poprzednim poście. Z i3 nie kupisz drogo. Jak dokonasz jakiegoś w miarę konkretnego wyboru - albo tu, albo w necie po prostu sprawdź. To są starsze, używane notebooki i do tego popularne zatem prawdopodobieństwo trafienia, że ktoś już taki miał z linuksem jest bardzo duże
Atutem ww. stronki jest m.in. i to że Win10 oferuje (wersja Home) za 50 czy 60 zł bodaj, a ze względu na to, że to jakiś MS reseller to nie powinno być z legalnością tego oprogramowania problemów.
Na stronie Ubuntu oraz na wiki Archa można znaleźć info o tym jak zachowują się konkretne modele notebooków z linuksem (czy to jest *buntu, czy Manjaro, czy cokolwiek nie ma znaczenia, bo każda współczesna dystrybucja taki sprzęt wspiera tak samo).

PS: Przy okazji - skoro Manjaro umiało się dogadać z HDMI, to i Ubuntu potrafić winno. Problem lezy zatem w konfiguracji.
PS2: Próbowałeś inny kabel HDMI??? U mnie na jednym działa, a drugim wcale (choć kabel sprawny); podłączenie TV z dekoderem jednym daje obraz HD, drugim niekiedy HD Ready (a tak w ogóle to się tnie). Przy poprzednim dekoderze, kabel, który teraz działa wadliwie działał bardzo dobrze.
Oba kable tego samego standardu HDMI.
PS3: A właśnie - @PomPom zwrócił uwagę na baterię. Decydując się na poleasingowy sprawdź dostępność oraz ceny baterii dla danego modelu. Oczywiście o ile będziesz notebook na baterii używać.
PS4: Gwarancja i rozbudowa nie powinny ze sobą kolidować, ale mogą. Na pewno "oficjalny" bądź autoryzowany serwis zrobi upgrade bez utraty gwarancji.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: hinczyk_1991 w Grudzień 03, 2018, 05:00:58 pm
w elektro-marketach wiecie jaka jest oferta. Polecacie mi zakup przez neta, a może macie jakieś doświadczenie z takimi zakupami? Ja się trochę boję takich zakupów bo potem jak coś się stanie ze sprzętem to gdzie szukać gwarancji?
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 03, 2018, 05:06:03 pm
Nie - nie polecamy, ale:
- skąd mamy wiedzieć skąd jesteś?
- w zasadzie - jaka to różnica, czy ze sklepu stacjonarnego czy internetowego, oprócz tego, że w drugim przypadku masz gwarantowane 14 dni na zwrot towaru, co kosztuje Cię wyłącznie przesyłkę.
Jeśli chcesz coś ze sklepu, który masz w swoim mieście - to musiałbyś najpierw wrzucić jakieś możliwości do wyboru.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: hinczyk_1991 w Grudzień 03, 2018, 05:08:33 pm
No tak mój błąd sorki, mam takie sklepy w około siebie: Media Expert, Neonet, Alsen, Euro AGD i ewentualnie Media Markt i X Kom ale to 50 km ode mnie ale bym w razie coś podjechał.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 03, 2018, 05:12:50 pm
X-kom może mieć coś fajnego. Może akurat w sezonie świątecznym jest jakaś serio okazja.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 03, 2018, 05:18:36 pm
O ile mnie reklama nie myli, to w Neonecie były jakieś promocje.
Wypatrz sobie w tych sklepach cokolwiek - daj linki - może się Ci uda coś doradzić.

Mogę Ci powiedzieć co ja mam teraz na kolanach - coś takiego: https://www.asus.com/pl/Laptops/ASUS-VivoBook-X540YA/?SearchKey=X540/ (https://www.asus.com/pl/Laptops/ASUS-VivoBook-X540YA/?SearchKey=X540/) z A8-7410 i Radeon R5 (to tylko nic nieznacząca nazwa)
Czy jestem zadowolony? O tyle, o ile. Gdybym miał więcej czasu, pewnie wyszukałbym w tej (albo niższej, ale nie pytaj jakiej - ok. 1700 o ile pamiętam) cenie coś innego, może - dla mnie - lepszego. Miałem na to jednak ok. 1-2h po tym jak w trakcie pracy poprzedni (i lubiany przeze mnie) HP mi padł był.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 03, 2018, 05:35:16 pm
X-kom może mieć coś fajnego. Może akurat w sezonie świątecznym jest jakaś serio okazja.
Z naciskiem na "może", bo czy to X-kom, czy Morele etc, to nie należy spodziewać się niższych cen niż na Allegro.
Poza tym, na Alle. sprzedają zarówno osoby prywatne jak i firmy, a wiec większa konkurencja i ceny atrakcyjniejsze.
Przecież wiesz, że ja również kupiłem Lenovo ThinkPad X220 na tym portalu i w prawie idealnym stanie.
Dlatego bać się nie ma czego, a jedynie kupować od pewnych sprzedawców, posiadających historię i nienaganne opinie.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 03, 2018, 06:00:03 pm
Trzeba się trochę znać albo kogoś poradzić, bo lapka owszem dostaniesz, ale drobne ryski na klapie mogą się okazać widocznymi rysami na matrycy :I Od prywatnych, gdy widać, że się znają, warto brać, bo tacy ludzie tak lubią te maszynki, że krzywdy by jej nie zrobili i pewnie cacko jest zadbane. Z X-komem i Morelami ma lepiej trochę z zakupem nówki, chociaż na morelach podobno nieźle sprawa wygląda z używkami. X240 było za chyba 900zł, a podobno stan jak nówka.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 03, 2018, 08:03:33 pm
A ja wtrącę tylko małą dygresję dotyczącą używanego sprzętu...
- Panowie, pod uwagę bierzecie power sprzętu, a przy takich zakupach powinno się stawiać nacisk na elementy, które się po prostu zużywają.

O bateryjce ktoś tam wtrącił dwa zdania, ale bateria to nie problem, tę można wymienić na nową. O wiele większym problemem może być... EKRAN !
- to element, który zużywa się z biegiem czasu.

Szczególnie sprzęt pochodzący z firm. Proszę wziąźć pod uwagę, że w firmach lapek używany jest godzinami. I to najczęściej cięgle jest w pełni włączony...
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 03, 2018, 10:33:05 pm
@TataPingu - I znów masz rację i kolejny element do ogródka. Wprawdzie koło mnie taki ekran można w wielu mainstreamowych notebookach wymienić (koszt ok. 200-400pln), ale jak się to wszystko zbierze do kupy, to: sprzęt używany, o którym wiemy tyle, że niewiele wiemy (oprócz jego specyfikacji) potrafi kosztować w granicach podobnego nowego (oczywiście o teoretycznie gorszych elementach) - ok. 1000-1200 pln. Do tego dochodzi "niepewność", która kosztować może: bateria +/- 100,- pln (dużo zależy od modelu oraz czy oryginalna, czy podróbka), +/-200-400,- pln ekran...
A mi jedynie w ostatnich notebookach padły:
- płyta główna - naprawa nieopłacalna bo przekraczała 2x koszt nowego notebooka o lepszych parametrach niż stary (to jednak kilka lat temu)
- układ grafiki - w większości pozostałych czyli kwestia związana z procesorem (bo APU).
Z dwu używanych laptopów (Toshiba oraz IBM Thinkpad) nie byłem zadowolony z żadnego i każdy też w stosunkowo krótkim czasie wymagał nakładów. To nic, że za IBM zapłaciłem powiedzmy 1/2 ceny nowego, (ale przecież z gorszym wówczas CPU niż nowy), skoro za chwilę musiałem dopłacić do LCD właśnie, a za następną dokonać zakupu baterii. Być może chodzi do dzisiaj, bo został sprzedany "na chodzie", a być może służy jako podstawka pod kwiatek.
I choć sam ewentualnie doradzałem rozglądnięcie się pośród używek, to być może nie powiedziałem tego wprost: wolę kupić teoretycznie gorszy (jeśli chodzi o "bebechy"), ale nowy model i mieć co najmniej 2 lata z nim spokój, niż kupować model używany i rozpocząć granie w ruletkę, choć wiem, że bywają firmy, które sprzedają poleasingowe notebooki, jednakże po przeglądzie i ewentualnym remoncie przez te firmy przeprowadzonym. Tu prawdopodobieństwo wtopy jest mizerne.

Niemniej jednak pytanie dotyczyło układu grafiki, na które autor chyba otrzymał odpowiedź, a teraz - nie wykluczając mojej skromnej osoby - robimy mu wodę z mózgu.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 04, 2018, 07:21:50 am
eeee tam, dlaczego od razu "wodę z mósgu" ;)
Nasze dalsze dywagacje nie wpłyną przecież znacząco na rodzaj kupionego laptopa. A ten jak wiadomo nigdy nie będzie nadawał się do przyzwoitego giercowania i tylko dlatego, że nie posiada możliwości rozbudowy takiej jak komp stacjonarny.
Ale nawet przy potrzebach Autora tematu laptop ze średniej półki jest w stanie sprostać stawianym wymaganiom.
My tak naprawdę kręcimy się w kółko próbując doradzić "jaki", a zapominamy o jednej rzeczy, a mianowicie o systemie jaki będzie instalowany na urządzeniu.

Bo chyba to jest najważniejsze, cyt; - "Przypomniałem sobie że są przecież lekkie dystrybucje i zainstalowałem Antixa. Teraz śmiga błyskawicznie jednak gdy podłączyłem HDMI do telewizora i nic. Mam grafikę Intela i na lapku wszystko jest oki a obrazu przez HDMI wysłać na TV nie można. Próbowałem na Lubuntu live CD i też nic, jedynie Manjaro uruchomił obraz na HDMI, jednak filmy oglądane np. na you tube się przycinały i nie były płynne więc zrezygnowałem z tej dystrybucji. Komputera używam do oglądania filmów np. z HBO GO, oglądania filmów z DVD, słuchania muzyki, sporadycznie pakiet biurowy, czasem nagram płytkę a najczęściej to internet i przeglądanie poczty. Z gier to jedynie pasjans ;) Nie potrzebuję jakiegoś demona prędkości..." - więc to nie rodzaj i marka laptopa jest tu "wąskim gardłem", a system i jego możliwości.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: LinGruby w Grudzień 04, 2018, 05:55:53 pm
@hinczyk_1991  A ja to tylko tu zostawię ;-)

https://allegro.pl/dell-e6540-fhd-i7-quad-ati-16gb-nowy-ssd-480gb-w10-i7432392444.html?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=elektronika&utm_content=laptopy_karuzela (https://allegro.pl/dell-e6540-fhd-i7-quad-ati-16gb-nowy-ssd-480gb-w10-i7432392444.html?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=elektronika&utm_content=laptopy_karuzela)

cena ciut ponad zaplanowaną ale sprzęt nawet nawet ;)
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 04, 2018, 06:07:01 pm
LinGruby, no to jest konkret :D Sprzęcik spokojnie na wiele dobrych lat, aż może za dobry i coś podobnego taniej OP mógłby poszukać. Mam nadzieję, że się hinczyk nam pochwali co wziął :I
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 04, 2018, 06:18:23 pm
Chłopaki - pofolgujcie. I7, 16GB RAM dla komputera, który ma służyć za centrum multimedialne + do przeglądania sieci. Z armaty do myszy?
Nie moje pieniądze, ale ani procesor, ani też prawdopodobnie RAM (no, chyba, że otworzy się ze 100 kart w Chrome/-ium) nie zostaną w ogóle wykorzystane.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 04, 2018, 06:38:28 pm
https://www.x-kom.pl/p/463282-notebook-laptop-15-6-lenovo-ideapad-330-15-ryzen-3-8gb-240.html
To wydaje się spoko.
Tylko warto może zapytać x-koma, czy mają jak sprawdzić, jak sobie radzi z Linuxem, skoro sprzedają bez systemu. Na necie piszą o problemie z touchpadem, ale jakiś sposób na niego jest. Na pewno do takiego lapka by wypadało coś z świeższych dystrybucji.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 04, 2018, 07:38:10 pm
@PomPom - Też strzelanie z armaty, ale... Ten notebook (Lenovo) wymaga min. 4.18 (w zasadzie może być nawet 4.17, ale obojętne - oba EOL, a ja w wynalazki tych dystrybucji, które "opiekują się" EOLami nie wierzę), czyli de facto 4.19, który jest LTSem do 12.2020. Grafika - bo to jest istotą tego wątku - tym bardziej - im świeższy kernel, tym lepiej.

Ryzen 3 2200U to poziom wydajności i5-7200U (ponoć, oczywiście nie sprawdzałem, opieram się wyłącznie na danych z sieci), ok. 25% bardziej wydajny od i3-7130U. Na jednym rdzeniu natomiast wydajność mniej więcej na poziomie Ryzen 5 2500U (na wszystkich rdzeniach ten procesor jest mniej więcej 2x wydajniejszy). Pomijając już kwestię czy tak sprawna maszyna jest Autorowi wątku potrzebna, to biorąc pod uwagę stosunek cena do wydajności, to za podobnie skonfigurowany notebook na i5-7200U trzeba jednak więcej zapłacić.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 07, 2018, 09:46:29 am
Jest takie porzekadło, nie wiem czy prawdziwe, jeśli chcesz mieć wydajny laptop do gier, to tylko z grafiką dedykowaną ...z naciskiem na ten składnik laptopa.
I wystarczy looknąć na laptopy z grafiką zintegrowaną i porówna je z tymi posiadającymi osobny/dodatkowy chipset grafiki, a wszystko staje się jasne, dlaczego tak należy wybierać.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 07, 2018, 10:07:35 am
Tyle, że... Autor wątku w ogóle nie twierdzi, że ów laptop ma być do gier. Jeśli ktoś nie wie jak obsługiwać tego typu układy, to jest z nimi więcej kłopotu niż pożytku. Układ z NVidią obecnie mocno ogranicza też możliwości wyboru.
A notebook zawsze i przede wszystkim należy wybierać nie jarając się jego parametrami na papierku, a dobierając go do swoich potrzeb.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 07, 2018, 10:52:17 am
@pavbaranov, ale laptop wcale nie musi być do gier, ale jeśli karta grafiki jest zbyt słaba, to będą problemy z przetwarzaniem grafiki ...spowolnienia, zacięcia i takie tam ekscesy ;)
A pisząc o grafice dedykowanej w laptopie wcale nie miałem na myśli NVidii, a bardziej układy AMD np. z serii R7.
Był, lub jest na znanym portalu handlowym laptop o bardzo ciekawej specyfikacji, na którego trochę się napaliłem, ale skoro go nie kupię, to może zainteresuje się nim ktoś z Was ;)
https://allegro.pl/lenovo-z50-75-fullhd-amd-fx-2x-radeon-r7-8gb-1tb-i7706155335.html
Od razu zastrzegam, że to nie ja, ani jakiś mój znajomek go sprzedaje, nie jestem też "naganiaczem i klakierem" cudzej własności, po prostu, szukając różnych maszynek i ta mi się wyświetliła.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 07, 2018, 11:33:34 am
I znów powtórzę:
1. Układ z grafiką hybrydową (niezmiernie rzadko wystąpi układ Intel/AMD jako samo CPU; w przypadku Intela z zablokowanym GPU+AMD/Nvidia), jeśli ktoś nie umie go obsługiwać to w 99% przypadków chodzi wyłącznie jako układ APU.
2. O ile do obsługi Optimusa (Intel+NVidia), oprogramowanie dodatkowe do sterownika nvidia zapewnia jakiś tam komfort obsługi (czyt. GUI), to już układ Intel+AMD, czy nawet AMD+AMD nie jest tak łatwy w obsłudze i najczęściej trzeba korzystać z konsoli. A to pewne umiejętności i wiedza.
3. Przynajmniej układy APU od AMD (współczesne) dysponują dość wydajnymi GPU dla "normalnego" zastosowania. Kwestia ewentualnej konfiguracji.
4. Wyżej przedstawiony w linku komputer oparty o Ryzen 3 z Vegą (a to jest APU) ma grafikę, która przerasta o skalę grafikę w niektórych układach hybrydowych sprzed lat. Jedyny "problem" to dobór odpowiedniej dystrybucji, bo ani Debian, ani *buntu <18.10, ani Mint (jakikolwiek) nie będzie prawidłowo ten komputer obsługiwać bez zmiany kernela na nowszy. Od kernela 4.21 znów tego typu układ dostanie jeszcze większego "kopa".
5. Znakomita większość "zacinek", "spowolnień" itp. wynika z niewłaściwej konfiguracji, nieoptymalnego użycia sterowników lub - bywa i tak - w przypadku niektórych środowisk oraz APU Intela - bywa pochodną jakości sterownika xf86-video-intel. Nawet i w tym ostatnim przypadku sporo można osiągnąć konfiguracją sterownika.
Głównie jednak - komputer pod linuksem jest tak sprawny, jak sprawny w obsłudze systemu jest jego użytkownik.
6. Prezentowany przez Ciebie komputer, w obecnej cenie, jest stosunkowo ciekawą propozycją, jeśli jest w dobrym stanie technicznym.
7. Notebooki używam gdzieś od 1992 r. W pracy zbliżonej do autora wątku, który zaprezentował swój pomysł na jego wykorzystanie, oraz domniemując jego wiedzę o linuksie, uważam, że współczesny układ APU (w lepszych zestawach, nie chodzi mi o najtańsze możliwe APU na rynku) byłby prawdopodobnie zupełnie zadowalającym wyborem, zaś układ hybrydowy po prostu zostałby niewykorzystany (o ile w ogóle kiedykolwiek grafika dedykowana zostałaby uruchomiona).
8. I na koniec jedno pytanie - czy jesteś w stanie się zobowiązać do tego, że w przypadku jakichś problemów z obsługą przez Autora układu hybrydowego będziesz mu w stanie pomóc (nie X, czy Y, tylko Ty) w prawidłowej konfiguracji takiego układu?
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 07, 2018, 12:17:15 pm
@pavbaranov, zabawa nie polega na tym aby złapać króliczka, ale na tym aby go ciągle gonić.
ad.8 Czy będzie to mój problem jeśli ktoś kupi sobie laptopa z dedykowaną kartą graficzna ?
ad.4 Wygląda na to, że Linux nie nadąża za rozwiązaniami technicznymi i choć mają one już kilka lat, to w dalszym ciągu jedynym wyborem dla obsłużenia takich specyfikacji sprzętowych pozostaje Windows. Bo skoro, jak piszesz, żaden z dotychczas wydanych kerneli nie obsłuży w pełni tej grafy, to nawet nie ma sensu zawracać sobie nią głowy.
I czy będzie to grafika dedykowana firm Intel, NVidia, czy AMD, zawsze będzie z nimi pod górę z Linuksem.
Bo wygląda na to, że z Linuksem najlepiej reanimuje się stare trupki  ;)
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 07, 2018, 12:56:55 pm
Każdy może sobie teorię dołożyć i odrzucić piłeczkę.
ad. 8. Zadałem pytanie. Odpowiedzi - co normalne raczej - brak.
System hybrydowy jest zdecydowanie bardziej skomplikowany od układu z pojedynczym APU.
ad. 4. Absolutnie nie i nigdzie nie powiedziałem, że "żaden z dotychczas wydanych kerneli nie obsłuży tej karty". Proszę nie wciskaj mi czegoś, czego nigdzie nie ma. W obecnej linii kernela Vega jest obsługiwana. Fakt, że tego kernela nie mają wymienione przeze mnie, popularne, dystrybucje (oraz np. OpenSUSE Leap) bezpośrednio po instalacji i bez zmiany kernela na nowszy. I fakt, że AMD mocno się włączyło w rozwój sterowników linuksowych i dostarcza sporo kodu. Do kernela 4.21 po prostu przeznaczona jest kolejna partia commitów dla nowych układów AMD. To chyba dobrze, że jakiejś firmie chce się uczestniczyć w rozwoju linuksa. Chyba, że jesteś odmiennego zdania.
Szczerze - gdybym obecnie był na kupnie notebooka, to mocno rozważałbym właśnie układ Ryzen+Vega bowiem z punktu widzenia użytkownika linuksa jest on najmocniej perspektywiczny. Chyba, że masz jakieś konkretne argumenty, by twierdzić inaczej.
Ze "starymi trupkami" też może nie być bardzo różowo, ale to się już robi mocny OT.
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: MSki w Grudzień 07, 2018, 01:59:29 pm
Ok.
ad. ad.8 Nie, odpowiedzialności z tytułu zakupu i problemów związanych z obsługą kart hybrydowych nie biorę na swe wątłe barki.
Również nie biorę odpowiedzialności za problemy wynikające z tytułu użytkowania jakiejkolwiek dystrybucji Linuksa, a które to problemy są na Forum opisywane.

ad. ad. 4 Niczego Ci nie próbuję wciskać, ale skoro piszesz, że;
 
"Fakt, że tego kernela nie mają wymienione przeze mnie, popularne, dystrybucje (oraz np. OpenSUSE Leap) bezpośrednio po instalacji i bez zmiany kernela na nowszy. I fakt, że AMD mocno się włączyło w rozwój sterowników linuksowych i dostarcza sporo kodu. Do kernela 4.21 po prostu przeznaczona jest kolejna partia commitów dla nowych układów AMD."  ..to mimo wszystko wprowadzasz w błąd.

A w której linii kernela Vega jest obsługiwana i która dystrybucja w ten kernel jest wyposażona ?
Odpowiedź brzmi - od kernela 4.18, czyli aktualizując kernel do tej wersji wszystkie wymienione przez Ciebie dystrybucje obsłużą karty grafiki AMD Radeon RX Vega M.
https://www.tabletowo.pl/linux-kernel-w-wersji-4-18-wlasnie-zostal-wydany-jakie-przynosi-nowosci/
Tytuł: Odp: Laptop z jaką grafiką?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 07, 2018, 02:43:05 pm
Na pytanie na końcu odpowiem Ci inaczej: na pewno dowolna dystrybucja, która oferuje kernel w wersji niższej niż 4.17 (mniejsza o to dlaczego akurat ta w tej chwili) nie obsłuży tej karty grafiki prawidłowo. Kernel 4.18 jest już EOL i w zasadzie jest "opieka" to wyłącznie Canonical dla wersji Ubuntu 18.10, której wsparcie zakończy się jednak w połowie przyszłego roku. Teoretycznie każda dystrybucja wyposażona zatem w kernel, w którym zostało wprowadzone wsparcie dla tego typu układów (i wersje następne) winna "obsłużyć" ów układ. Pozostaje jeszcze kwestia skąd taki kernel dla owych dystrybucji wydawniczych wziąć i jak go zainstalować.
Zawsze twierdzę: albo trzeba dobierać system operacyjny do posiadanego komputera, albo komputer pod zamierzony do użytkowania system. Inaczej mogą być problemy.
I raz jeszcze - tak, w przypadku GPU AMD (praktycznie dowolnej), prawie każdy nowy kernel (pomijając lekkie wpadki niekiedy z niektórymi układami) przynosi jakieś efekty. Nawet dla układów starszych generacji. Otwiera się też możliwość obsługi nowszych układów od AMD (choć nie jest jeszcze tak, że z chwilą prezentacji produktów z najnowszymi układami, aktualny, wydany /bo jest jeszcze możliwość budowy kernela ze stocku AMD/ w tym momencie kernel będzie już gotowy do ich obsługi, choć obecna aktywność AMD wskazuje na to, że stosowne commity albo już są, albo wkrótce będą dostarczane).
Jeśli chodzi o układ w Ryzen 3 - współczesne, aktualne wersje linuksa (czyt. takie, które nie oferują rozwiązań sprzed miesięcy) winny taki układ obsłużyć OTB z nadzieją, że następne aktualizacje przyniosą dalsze polepszenie ich obsługi.
Już wyżej powiedziałem - jeśli chodzi o mnie - nie bałbym się takiego układu kupić, a na 99% następny notebook, jaki nabędę będzie oparty właśnie o tego typu rozwiązanie od AMD. Dlaczego? Kwestia czysto ekonomiczna. Za kwotę niższą niż komputer oparty o układ Intela bądź Intel+NVidia (niezmiernie mało jeszcze nowych układów Intel+AMD, ale ma się to zmienić), otrzymuję komputer o podobnej, niekiedy nawet wyższej wydajności. Dodatkowo - w przypadku stosowania linuksa - nie muszę się martwić o to, że nagle wsparcie się zakończy itp. Fakt - muszę się zdecydować na odpowiednią dystrybucję, ale to już mam za sobą :)