Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Mint, Mint LMDE => Wątek zaczęty przez: Nooorbert w Grudzień 18, 2017, 08:13:47 pm

Tytuł: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: Nooorbert w Grudzień 18, 2017, 08:13:47 pm
Witajcie,
wczoraj zainstalowalem minta, niby wszystko okej, chwile sie nim pobawilem i wylaczylem kompa. Dzis go wlaczylem i wyskoczylo mi okno zebym skonfigorowal minta i go pominolem i zalogowalo mnie na konto goscia. Nie mam pojecia jak mam wlaczyc konfiguracje zebym mogl normalnie korzystac z komputera. Na gosciu nie moge nic zrobic, jak wylacze kompa i wlacze to moge sie zalogowac tylko na konto goscia. Ktos mial juz moze podobny problem ? (sory za brak polskich znakow, ale mi nawet klawiatury nie chce pobrac :D)
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 18, 2017, 09:39:26 pm
A nie instalowałeś przypadkiem wersji OEM? To taka, którą się konfiguruje właśnie po instalacji, a nie przed. Chodzi ogólnie o to, czy w ogóle podawałeś nazwę użytkownika i hasło.
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: Nooorbert w Grudzień 18, 2017, 10:32:07 pm
Prawdopodobnie tak, ale podczas instalacji wybieralem jezyk, wpisywalem nazwe itd. Potem zaczalem sciagac programy itd. po wylaczeniu wszystko sie ryplo... a jest jakas mozliwosc zeby recznie wywolac ta konfiguracje ? Ogolnie problemem nie byloby przeinsalowanie, ale jestem teraz za granica i nie mam pendrive z nagranym linuxem. Probowalem nagrac na tym koncie goscia, ale nawet nie moge zainstalowac programu do nagrania usb...


Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 18, 2017, 11:06:42 pm
A podczas tej "instalacji" naniosłeś w ogóle jakiegoś usera (1000) ?
- jeśli tak, to powinien być do wyboru (oprócz "gościa")...
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 19, 2017, 04:32:41 pm
Jak wpisywałeś jakąś nazwę, to podawałeś też jakieś hasło? Może dałoby się z terminala zalogować jako root i dodać usera komendą.

useradd -m -G wheel -s /bin/bash nazwa
passwd nazwa
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: Nooorbert w Grudzień 19, 2017, 07:11:24 pm
Jakas nazwe wpisywalem bo jak jest okno logowanie (czyli do wyboru tylko gosc) to w lewym gornym rogu jest moje imie.
Czyli ogolnie nie da sie teraz wymusic konfiguracji konta ? Nastepne pytanie czy jest jakas mozliwosc nagrania jakiejkolwiek wersji linuxa/ubuntu itd na pendrive z poziomu linuxa ? Probowalem zainstalowac unetbootin i nie moge. Wydaje mi sie ze to przez ta sesje goscia.
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 19, 2017, 07:35:03 pm
W lewym górnym rogu jest nazwa komputera. Spróbuj w terminalu oem-config
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: Nooorbert w Grudzień 19, 2017, 07:46:01 pm
Program oem-config nie jest obecnie zainstalowany. Aby uruchomić 'oem-config' poproś swojego administratora o zainstalowanie pakietu 'oem-config'

Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 19, 2017, 07:51:14 pm
oem-config-firstboot
Może to?
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 19, 2017, 08:16:04 pm
Nooorbert
- tak czytam i nadziwić się nie mogę, "coś tam wgrywałeś, coś tam wpisywałeś, coś tam robiłeś, ale dokładnie co, sam nie wiesz"...

Powiem Ci, że są sposoby, by ewentualnie doprowadzić zainstalowany system "do porządku". I to w krótkim czasie. Trzeba mieć rozległą wiedzę o budowie OS linux. Wydaje mi się, że jednak to Cię raczej przerasta. Szczególnie w takiej sytuacji (zagranica, brak drugiego pcta, brak obrazów iso i brak możliwości wystartowania live jakiejś dystrybucji).

Proszę mi nie mieć tego za złe, ale po tym co napisałeś, szczególnie początek, OS Linux nie jest systemem dla Ciebie. Wróć do windy, w tym systemie nie trzeba zaprzątać sobie głowy jakimiś konfiguracjami, nastawieniami, userami, nazwami, terminalami itd. Po instalacji "leci", a Ty możesz się skupić na "zabawie"...

Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 19, 2017, 08:27:54 pm
A ja powiem, że OP owszem - głupio zaczął - ale nie rzucił tym od razu w kąt i to ma znaczenie. Linux jest dla każdego, jeżeli tego ten ktoś chce. Lepszy taki user od typa, który chce zostać sołtysem hackerów albo stulejarza, który chce się dowartościować w ten sposób. Problemem jest ta zagranica i niemożność nagrania pena, bo wtedy OP by już dawno hulał po niebiańskiej plaży linuksowania i nabierał jakichś nawyków oraz wiedzy, np. odkrywał wygodę terminala.
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 19, 2017, 09:10:29 pm
Och "Dziadku", oczywiście, że fajnie, jeśli ktoś próbuje z linuxem.
Problem jednak w tym, że, by zajmować się informatyką, czy innymi "ścisłymi" dziedzinami, trzeba mieć do tego jakieś tam predyspozycje.
To podobnie jak z matmą, czy innymi przedmiotami ścisłymi. Nikomu niczego nie ujmuję, jednak pewna grupa ludzi nie jest w stanie w pełni zrozumieć matmy, tak samo, jak część ludzi nie zrozumie nigdy np. poezji.

W tym przypadku "wyczułem", że człowiekowi brakuje SYSTEMATYCZNOśCI.
A to podstawa, by  zajmować się głębiej tematem jakiegokolwiek OS (głębiej)
To tak, jak z motoryzacją, samochody są konstruowane i użytkowane. Użytkować może prawie każdy, jednak co do konstruowania...

Oczywiście, fajnie, gdy wgra sobie jakiegoś linuxa. Najlepiej jakąś wersję "uodpornioną na..., no powiedzmy, błądy użytkowników", ale w tym przypadku nie ma raczej szans na skorygowanie czegokolwiek.
Przecież nie podpowiemy mu tutaj, by z kakiegoś live zmanipulował pliki group, gshadow, passwd i shadow pod /etc.
Jeśli przy instalacji pominięta została konfiguracja użytkownika 1000, to tylko tym sposobem można to "skorygować"
Oczywiście, jeśli to dystrybucja OEM, to istnieje gdzieś script wywołujący ponowną konfigurację. By jednak dotrzeć do niego i go uruchomić, trzeba to wykonać z poziomu roota.
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: Nooorbert w Grudzień 19, 2017, 10:08:06 pm
To ze jestem nowy w linuxie to fakt, ale chcialem zaczac itd. Ogolnie gdybym byl w domu to nie problem pobralbym raz jeszcze nagral na usb i by chulalo. Zapytalem na forum, bo chyba od tego jest wiec moim zdaniem nic zlego nie zrobilem ;) .
oem-config-firstboot tez nie dziala, a powiedzcie mi czy jest jakas opcja zeby nagrac nowego linuxa na pendrive z konta goscia ? Bo ze sciagnieciem nie ma problemu tylko nie mam pojecia jak nagrac bootowalny usb z poziomu linuxa, a tym bardziej konta goscia.
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 19, 2017, 10:20:59 pm
Tatku, takie podejście by mnie też stawiało jako kogoś, kto powinien kilka lat temu olać Linuxa. Bo co innego mówić, że nie będzie ogarniał Linuxa jak spec, a co innego GO W OGÓLE ODSYŁAĆ POZA LINUXA. Chyba że bawimy się w puryzm i elityzm, ale to może gdzieś indziej, bo tutaj raczej się wspiera Linuxa dla ludzi. Jak ktoś będzie mi tutaj chętnych odsyłał poza Linuxa, to proszę sobie "usunąć Gentoo". Mnie chodzi tylko o to "Linux nie jest systemem dla Ciebie".

Norbert, no wydaje mi się, że nie ma. Nie będzie miał się chyba jak ustawić pen jako bootowalny - chyba to będzie problemem.
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Grudzień 19, 2017, 11:02:29 pm
Jeśli masz dostęp do sudo to butowalnego usb zrobisz tak :
sudo dd bs=4096 if=<sciezka_do_obrazu.iso> of=/dev/sdx  status=progress && syncgdzie /dev/sdx oznacza urządzenie na które chcesz nagrać obraz. X zastapisz własciwa literką . Przy pomocy fdisk -l sprawdzisz jaką literę ma pendrive na który chcesz wrzucić obraz.
Przykład:
sudo dd bs=4096 if=/home/pliki/sparkylinux-5.1-x86_64-xfce of=/dev/sdb status=progress && syncJeśli nie masz dostępu do sudo to zaloguj się na konto root i w tedy to samo tylko bez sudo. Jeśli nie masz możliwości zalogować się na root do jesteś w gołej pupie.

Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 19, 2017, 11:23:34 pm
"Norbert, linux nie jest..."
- przy takim początkowym podejściu, jak wypomniałem, to raczej nie...
Ale Panowie, ja nie mówię niczego złośliwego i w sumie cieszy mnie, że ktoś chce się uwolnić od "jedynie słusznego systemu"

No cóż, chyba z racji wieku należę do ludzi już mniej cierpliwych i nie bawi mnie już uprzejma forma typu "Och, jakie cudne błędy sadzisz" ;)
Może to też dlatego, że przez kilka lat miałem "okazję" uczyć różne grupy "użytkowników". Najgorsi byli ci, którzy robili to z racji "zawodowego przymusu". Przechodząc takie szkolenia wychodzili z założenia, że przecież "na wykłady przychodzą", więc wiedza i umiejętności powinne SAME PRZYJść.
OK, nie chciałem nikogo zrazić, jeśli to zrobiłem to przepraszam. Na drugi raz (do Norberta) zwróć szczególną uwagę na to CO ROBISZ
- krok po kroku, bo komp to tylko bardziej skoplikowana maszyna i nie zrobi nic, czego jej nie powiesz. A w tym przypadku prawdopodobnie nie powiedziałeś jej, by naniosła Cię jako głównego usera (1000).

Spróbuj tak, ale nie gwarantuję, że klapnie. Nigdy nie robiłem niczego spod "gościa" i również nigdy nie sprawdziłem, jakie "gość" ma uprawnienia.
Sciągnij sobie odpowiedni obraz iso, prawdopodobnie to będzie możliwe.
Na pewno zapisze się pod ..../Download

Następnie włóż USB i wytypuj w terminalu:

lsblk

Pokaże Ci się pod jakim adresem jest USB (będzie to któryś np sdg-sdg1)

Następnie, również w terminalu spróbuj:

dd if=/ścieżka/do/TwójPlik.iso of=/dev/sdg(sdg1 itp) sync

Teoretycznie, gość chyba nie może robić tej operacji, ale spróbować można
A prawidłowo powinno być:

sudo dd if=/pfad/zu/beispiel.iso of=/dev/sdg; sync

Jeśli to nie złapie, to nie masz już szans, musisz odczekać...

Ps - do Norberta, co do linuxa, to się nie zrażaj, a moja krytyka dotyczyła nie tyle Ciebie, co postępowania wielu "użytkowników" pctów
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 19, 2017, 11:30:52 pm
Przepraszam, wyleciało mi, tak powinno być:

dd if=/ścieżka/do/TwójPlik.iso of=/dev/sdg(sdg1 itp); sync

lub

sudo dd if=/ścieżka/do/TwójPlik.iso of=/dev/sdg(sdg1 itp); sync
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Grudzień 20, 2017, 10:26:48 am
Ok. 1.) TataPingu z jednym ma racje lsblk jest trafniejszym wyborem niż fdisk -l, gdyż nie wymaga podwyższonych uprawnień.  2.) Wrzucając .iso na usb przy pomocy dd podajemy w of= lokalizacje urządzenia jako całości a nie lokalizacje poszczególnej partycji czyli of=/dev/sdb a nie of=/dev/sdb1.
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: TataPingu w Grudzień 20, 2017, 10:53:20 am
"podajemy w of= lokalizacje urządzenia jako całości a nie lokalizacje poszczególnej partycji czyli of=/dev/sdb a nie of=/dev/sdb1"
- wszystko zależy od tego, CO chcemy zrobić na USB
Można mieć przygotowanego pendrivea z dwoma systemami, np. "Parted Magig" i "Knoppixa" (z GRUBEM na USB), więc trzeba określić sdb1, sdb2, czy jeszcze sdb3 na przykład.

Ale fakt, w tym przypadku to raczej niewykonalne, wprowadziłbym więc Norberta w mały błąd...
Tytuł: Odp: Linux Mint problem z kontem
Wiadomość wysłana przez: Antarktyczny w Luty 21, 2018, 09:15:31 am
I ja się włącze. Nie poddawaj się,dasz radę to naprawić. Ważne,że w ogóle masz chęć uwolnić się od Windowsa. I nie musisz być specem-programistą, możesz być laikiem "wyklikającym" wszystko,i też będzie dobrze. Ja od siebie doradzę, że najprościej byłoby zainstalować od nowa, ale chyba to będzie w Twojej sytuacji nieco problematyczne.