Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Mint, Mint LMDE => Wątek zaczęty przez: arek1194 w Sierpień 17, 2017, 01:40:48 pm

Tytuł: Linux Mint 18,1 po logowaniu do windows i ponownym logowaniu linuxa problem
Wiadomość wysłana przez: arek1194 w Sierpień 17, 2017, 01:40:48 pm
Witam, posiadam dwa systemy na jednym laptopie i Bardzo Często (niemal za każdym razem) kiedy loguje się na minta zaraz po tym jak wyloguje się z windowsa pojawia sie czarny ekran (w załączniku) i do linuxa już nie mogę się zalogować. Po upływie jakiegoś czasu (nawet parę,paręnaście dni) znowu loguje się bezproblemowo na Linuxa do czasu, kiedy uruchomię windows  i znowu komunikat z załącznika. Jestem Zielony więc Proszę Was o Pomoc :-)

Dziękuje z Góry

Komunikat-   https://drive.google.com/file/d/0B4VXTQN-vvg5aHA3dFNpRTE2YXM/view?usp=sharing
Tytuł: Odp: Linux Mint 18,1 po logowaniu do windows i ponownym logowaniu linuxa problem
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Sierpień 17, 2017, 05:56:52 pm
W takim razie musisz się zdecydować, co chcesz mieć zainstalowane na dysku Linux czy Windows.
Ponieważ ewidentnie widać że te dwa systemy się gryzą ze sobą.
Tytuł: Odp: Linux Mint 18,1 po logowaniu do windows i ponownym logowaniu linuxa problem
Wiadomość wysłana przez: lesio w Sierpień 18, 2017, 08:10:22 am
A jak wygląda sytuacja, gdy zmieniasz system nie poprzez reboot, ale fizyczne wyłączenie, odczekanie 15-20 sekund i ponowne włączenie komputera?
Tytuł: Odp: Linux Mint 18,1 po logowaniu do windows i ponownym logowaniu linuxa problem
Wiadomość wysłana przez: arek1194 w Sierpień 18, 2017, 11:59:46 am
Robert75 - To dla mnie było by dużym ciosem :-/  bo jestem przyzwyczajony do win. i czasem potrzebuje coś szybko zrobić to wtedy win. Natomiast Linuxa dopiero się uczę, przyzwyczajam i bardzo mi się podoba ten system.
Najciekawsze jest to że taki problem pojawił sie od jakiegoś czasu (nie jestem pewny ale podejrzewałem aktualizację Kernela)   bo na początku wszystko chodziło bez problemu na zmianę.

lesio - Jeśli zrobię tak jak mówisz to jest tak samo ( zawsze tak robię - restart też nic nie zmienia) ale wczoraj i kolejny raz Dzisiaj  zauważyłem że jak windows  wyłączał się dłużej (robiła się jakaś aktualizacja) to następnie Linux uruchomił się normalnie ,ale kolejnym razem już nie (win zamknął się normalnie) . Sam niewiem czy coś kiedyś w windzie przestawiłem że zamykając system coś sie robi źle..  Po aktualizacji win (zamykanie trwa długo) wtedy linux wstaje ok .  Jak zamykam normalnie win trwa to oczywiście chwilę - ale tak jak by najnormalniej się zamykał..
czasem na tym czarnym ekranie piszę też coś jakby o karcie grafiki "redeon"   zdjęcie w linku poniżej . 

 https://drive.google.com/file/d/0B4VXTQN-vvg5WG1LZXBfTGl3QzdOTWZ1WDdPa0pOcnFiejNJ/view?usp=sharing

(nadmienię też że z zaawansowanych opcji uruchomienia linuxa też próbowałem (ze starszym kernelem) i to samo)   Potem odłożę kompa (z braku czasu ) za kilka dni uruchamiam Linuxa jakby nigdy nic (do momentu kiedy znowu nie uruchomię win.)

 
EDYCJA ----
 
Kurczę chyba wpadłem co jest.. tzn co pomogło..  grzebałem ,grzebałem  wszedłem w lunuxie - Zarządzanie sterownikami i tam było jakieś urządzenie "nieznany"  i zaznaczone było "nie używaj tego urządzenia"   ja zaznaczyłem aby korzystało z alternatywnego sterownika "intel microcode itd"   i wygląda na to że to pomogło :-) że to była moja karta graficzna, przynajmniej narazie działa . To chyba się musiało poprzestawiać po aktualizacji Kernela  kiedyś .

Oczywiście jakby były jeszcze jakieś sugestie to chętnie poczytam, tymczasem Dzięki za chęci pomocy.
Tytuł: Odp: Linux Mint 18,1 po logowaniu do windows i ponownym logowaniu linuxa problem
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Sierpień 18, 2017, 02:14:35 pm
Musisz wiedzieć jedno, nie należy aktualizować Windowsa, gdy obok masz zainstalowanego Linuksa. Powód: Windows nie toleruje innych systemów, a w szczególności Linuksa.
Tytuł: Odp: Linux Mint 18,1 po logowaniu do windows i ponownym logowaniu linuxa problem
Wiadomość wysłana przez: arek1194 w Sierpień 18, 2017, 07:25:16 pm
No tak -Tylko ja mam win 10 i jak jeszcze jakiś czas temu się tym interesowałem to nie można było wyłączyć aktualizacji w tej wersji.Chciałem to zrobić wcześniej lub poprostu zarządzać w którym momencie ma się aktualizować tak jak można było to robić w poprzednich wersjach windows. Chyba że nie jestem na bieżąco (ostatnio brak czasu) i już się da wyłączyć aktualizacje.
Tytuł: Odp: Linux Mint 18,1 po logowaniu do windows i ponownym logowaniu linuxa problem
Wiadomość wysłana przez: arek1194 w Sierpień 24, 2017, 11:18:41 am
Panie i Panowie i znowu taki komunikat  (jak opisywałem na początku) się pojawił (po aktualizacji windowsa)
W windows 10 home jakimiś sztuczkami znalezionymi w sieci wyłączyłem już aktualizacje całkiem.
Tak jak pisałem wcześniej   tj.

"Zarządzanie sterownikami i tam było jakieś urządzenie "nieznany"  i zaznaczone było "nie używaj tego urządzenia"   ja zaznaczyłem aby korzystało z alternatywnego sterownika "intel microcode itd"   i wygląda na to że to pomogło"

Tylko ja to zrobiłem akurat jak linux się uruchomił za którymś razem  - Ale jak zrobić z konsoli (bo mam tylko taką możliwość tera) aby użył tego alternatywnego sterownika??