Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu => Wątek zaczęty przez: Kano w Kwiecień 14, 2017, 02:31:30 pm

Tytuł: Przerywane połączenie przez wi-fi
Wiadomość wysłana przez: Kano w Kwiecień 14, 2017, 02:31:30 pm
Witam. Mam pewien problem. Otóż zainstalowałem na moim laptopie najnowsze Ubuntu 16.04.2 LTS. Podczas instalacji system wykrył sieci bezprzewodowe w tym również moją i bez problemu się z nią połączył. Jednak podczas późniejszego użytkowania komputera zauważyłem, że kontrolka wbudowanej w laptop karty sieciowej wi-fi, która przez większość czasu świeci na niebiesko (to znaczy, że jest włączona), co jakiś czas mruga kilka razy na czerwono. Postanowiłem to zignorować, ponieważ strony internetowe wczytywały się normalnie. Jednak kiedy próbowałem ściągnąć aktualizacje pojawił się komunikat, że system nie może połączyć się z repozytoriami i że trzeba sprawdzić połączenie internetowe. A więc jednak jest jakiś problem. Szukałem podobnych objawów w necie i na forum, ale u innych użytkowników albo jest internet albo go nie ma. U mnie jest to bardziej skomplikowane.
Czy wiecie co może być tego przyczyną i jak to rozwiązać?
Wcześniej używałem Windowsa Visty i żadnych problemów z kartą sieciową nie było. Z internetem łączę się przez router. Dostawca internetu to Vectra. Jeśli są potrzebne jeszcze jakieś informacje, żeby zdiagnozować problem, dajcie znać.
Tytuł: Odp: Przerywane połączenie przez wi-fi
Wiadomość wysłana przez: lesio w Kwiecień 14, 2017, 07:08:44 pm
Czy masz zainstalowany pakiet zarządzania energią na laptopy : tlp, a w szczególności tlp-rdw?
Tytuł: Odp: Przerywane połączenie przez wi-fi
Wiadomość wysłana przez: Kano w Kwiecień 16, 2017, 04:10:42 pm
Hej, długo nie odpowiadałem, bo miałem jakieś dziwne problemy z kontem. Ale stała się ciekawa rzecz. Przedwczoraj postanowiłem zajrzeć w ustawienia sieci. Był tam włącznik trybu samolotowego. Włączyłem go a później znów wyłączyłem. Po tym zabiegu problem zniknął. Więc była to chyba jakaś mała usterka. Miałem zamknąć temat, ale skoro wspomniałeś o pakiecie zarządzania energią, to mam jeszcze małe pytanko. Mam nadzieję, że moderatorzy się nie pogniewają :) Otóż dowiedziałem się, że jest on przydatny, gdy chcemy wydłużyć czas działania laptopa na baterii. Jednak moja bateria już jakiś czas temu odmówiła posłuszeństwa. Czy mimo tego warto zainstalować ten pakiet?
Tytuł: Odp: Przerywane połączenie przez wi-fi
Wiadomość wysłana przez: lesio w Kwiecień 17, 2017, 05:02:23 pm
Pakiet tlp zmniejsza pobór mocy laptopa na baterii o około 10-20% (oczywiście szacunkowo). Oczywiście w takim trybie spada także nieco wydajność, co przy podstawowych czynnościach (internet, pakiet biurowy, itp.) jest niezauważalne. Od kilku lat stosuję ten pakiet na wszystkich laptopach, którymi zarządzam. Kiedyś alternatywą był pakiet laptop-mode-tools, ale teraz jego skuteczność jest znacznie niższa. Jeżeli akumulator jest jeszcze wykorzystywany, to tlp ma sens. Tlp natomiast nie "naprawi" całkiem wyeksploatowanego akumulatora.
Tytuł: Odp: Przerywane połączenie przez wi-fi
Wiadomość wysłana przez: Kano w Kwiecień 17, 2017, 07:04:49 pm
Ok. Dzięki za informacje. No to zamykam temat.