Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Inne dystrybucje Linux => Wątek zaczęty przez: Radzio w Czerwiec 09, 2012, 03:11:09 pm

Tytuł: W pełni funkcjonalny Linuks na USB
Wiadomość wysłana przez: Radzio w Czerwiec 09, 2012, 03:11:09 pm
Mam pytanko. NIedawno zainstalowałem podstawową wersję Chakry na USB, znaczy samobotowalny typu live. Ale mam problem "pacman" nie chce zainstalować programu, bo hasło zdaje się że to pokonalem, ale z kolei nie może zapisać /dev itp. Może to dlatego że jest to wersja live. Gdybym być może teraz zainstalował to na drugim USB, bo ta wersja live może być instalowana to by dzialało rozpakowywanie pakietów? Powiedzcie jak zdobyć, zrobić w pelni operacyjnego linuxa na USB, może coś źle zrobiłem albo co. Dopiero drugi dzien się bawię z tym   :)
Tytuł: Odp: W pełni funkcjonalny Linuks na USB
Wiadomość wysłana przez: pavroo w Czerwiec 09, 2012, 04:29:25 pm
Witaj.

Jeśli zacząłeś się tym bawić to proponuję abyś spróbował najpierw innej dystrybucji. Trochę prostszej w obsłudze i z możliwością zapisu ustawień osobistych i doinstalowanych programów wersji Live (persistent). Większość dystrybucji działających w trybie Live nie ma takiej opcji, więc Twoje dane po zamknięciu systemu Live zastaną utracone. Z tego co pamiętam, w opcję persistent wyposażone są Ubuntu (i jego oficjalne odmiany), Knoppix i Puppy.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: W pełni funkcjonalny Linuks na USB
Wiadomość wysłana przez: Radzio w Czerwiec 11, 2012, 07:41:02 am
Dziękuję bardzo za odpowiedź
Tytuł: Odp: W pełni funkcjonalny Linuks na USB
Wiadomość wysłana przez: RaM w Listopad 08, 2012, 10:55:28 am
w uzupełnieniu. w pełni funkcjonalny jest Puppy. nie wiem, jaki jest cel instalowania Linuxa na pendrivie, ale warto spróbować właśnie którejś z dystrybucji puppiego.

zainstalowałem w ten sposób wersję 5.4 (spójrz na stronę pendrivelinux.com, tam są instrukcje i programy jak instalować na pendriveach). zasób programów jest spory, ale można doinstalować programy z pakietów zarówno puppiego, jak i ubuntu. dodałem chromium (seamonkey można synchronizować z firefoxem, jeżeli używasz go na innej dystrybucji. ja dodatkowo potrzebuję chromium lub podobnego). dodałem skypea (w repo oczywiście nie ma, znalazłem gdzieś peta skypea 4. działa super). przy innej instalacji dodałem operę (znalazłem jakąś wersję 11tą). ponadto fajne pwidgety. ostrożnie z innymi instalacjami, nawet z repo. co najmniej dwie z nich całkowicie wywaliły mi system (krzaczory plus jakieś znaki drogowe).

wystarczy mieć jakiś stary pendrive lub kartę (ja zainstalowałem na starej karcie minisd 512 MB). puppy wykorzystuje całą przestrzeń karty (o ile tak się zdefiniuje zapisywanie danych). kolejne uruchamianie jest w miarę szybkie. a zapamiętane ustawienia powodują, że nie trzeba w nim bez przerwy grzebać. całość instaluje się w parę minut.

instalowałem puppiego na kilku komputerach i ku mojemu zaskoczeniu, zero problemów sprzętowych.
Tytuł: Odp: W pełni funkcjonalny Linuks na USB
Wiadomość wysłana przez: Radzio w Listopad 08, 2012, 09:42:50 pm
Skorzystam. Chakra jest fajna, bo ma w pakiecie masę dobrych programów np audacity. Nie wymienie wszystkich, bo dawno nie korzystałem. Może jest okazja przyjrzeć się czemuś nowemu :p