Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

brak możliwości dźwięku na wszystkich dystrybucjach?

Zaczęty przez 11sideways, Styczeń 14, 2018, 01:05:08 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

11sideways

Cześć i czołem kluski z rosołem!
Ciężko mi było wybrać dział, więc jeśli źle trafiłem, to proszę o przeniesienie i przepraszam od razu za kłopot.

Nie działa mi dźwięk na żadnej z dystrybucji, jakie zainstaluję. w konsoli klepane wszystko chyba, co tylko się dało w temacie, dźwięk również w konsoli sterowany na suwakach, brak kompletny. przy testach na słuchawkach czasem coś cicho zatrzeszczy, ale generalnie nie można mówić tu o dźwięku. na winXP, win7 zero problemów, ten drugi wiadomo ma w sobie wszystkie sterowniki świata, a ten pierwszy, no trzeba się chwilę naszukać działającego sterownika i jest on lekko archaiczny. sprzęt to ASUS pro52H, wątpliwościom nie ulega, że karta dźwiękowa tutaj to jakiś zabytek, ale nie chcę też odpuszczać, nie chcę windy już, każdy problem podobno ma swoje rozwiązanie...

Kto pomoże?

TataPingu

Jaki tam jest soundchip ?

Niezależnie od chipa, próbowałeś z openSUSE ?
- co trzeba przyznać, SUSE ma dobrze dopracowane sterowniki, a co najważniejsze poprzez YAST2 jest łatwo je zainstalować

11sideways

bardzo mi zależy raczej na odłamach debiana - mint jawny, kali ukryty i tails oczywiście live.
suse nie interesowałem się jeszcze, sprawdzę zaraz, aczkolwiek mocno się upieram przy mincie.

identyfikator sprzętu to: hdaudio\func_01&ven_11d4&dev_1986&subsys_10431463&rev_1005
nie wiem czy o to chodziło. wiem, że w linuxie inżynieria dźwięku to jest jakaś paranoja, ale czy naprawdę może to być w moim przypadku niemożliwe i kropka?

TataPingu

Ta "paranoja" nie wynika z linuxa, to raczej wynik konstrukcji sprzętu (ACER).

Niektóre modele robione były specjalnie pod linuxa (własna dystrybucja), ale niektóre były tak dobierane, że dochodziło nawet do "zgrilowania" sprzętu przy próbie przejścia z windy na linuxa

Znasz to:
http://www.linux-on-laptops.com/acer.html

Ps - spróbuj wpierw z suse (wystarczy live z usb, czy DVD)

11sideways

ale to asus, nie acer... twoja pomyłka, czy moje ewentualne niedoinformowanie?

TataPingu

Cheeee, cheee...
- mea culpa, coś mi się przewidziało...   :o

Ale próba z suse to nadal aktualne (przynajmniej live)...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum