Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Mandriva => Wątek zaczęty przez: PomPom w Grudzień 01, 2017, 02:55:07 PM

Tytuł: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 01, 2017, 02:55:07 PM
Patrzyłem się ostatnio na ciekawe dystrybucje z Plasmą i tak wyszło jakoś, że zainteresowałem się dystrybucjami, które wywodzą się od Mandrivy. Z tych mi znanych są to: Mageia, OpenMandriva i ROSA.

Jak to jest, że ludzie wspominają Mandrivę jako świetne distro, które było przyjaźniejsze i lepsze od Ubuntu, ale raczej nie interesują się tym, co wyrosło z niej? Z Mandrivą miałem do czynienia może przez chwilkę i nic nie pamiętam, to zastanawiam się, czy pochlebstwa o niej są przesadzone; albo czy wymienionym dystrybucjom czegoś szczególnego brakuje. Przychodzi mi na myśl małe repo i mały wybór środowisk przy live i instalacji. Ale te rzeczy by się chyba poprawiły wraz ze wzrostem zainteresowania, a i Mageia daje przy instalacji niezły wybór. Ogólnie trafiam na opinie, że te dystrybucje są naprawdę dobre, więc ciekawi mnie ich niska popularność. Chyba że jest wysoka albo przynajmniej wyższa, niż się wydaje...

Proponuję tutaj też ogólnie wątek mandrivowy, bo wydają się te distra ciekawe, a mało się o nich coś mówi :D
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Grudzień 01, 2017, 03:43:41 PM
Ja przez prawie 3 lata używałem ROSY Fresh KDE 4. I wspominam ten system bardzo dobrze. Niestety to środowisko nie jest wspierane, a Plasma jakoś specjalnie nie przekonuje mnie do siebie. Co do DE to ROSA ma ich kilka np: Gnome, Plasme, Mate oraz Lxqt. Co do repo to ma sporo oprogramowania.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 01, 2017, 04:03:26 PM
Odpaliłem sobie w VM Mandrivę 2011. Nadal prezentuje się świetnie i nie widać po niej jej wieku. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że zrobiła na mnie największe wrażenie z dystrybucji z KDE4.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Grudzień 01, 2017, 08:46:27 PM
To pobierz sobie wersje Mandriva 2014.1.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 01, 2017, 09:24:10 PM
Nie ma takiej Mandrivy. Chyba mówisz o OpenMandrivie. Nie chce mi się pobierać jeszcze kolejnego .iso, ale na filmiku wygląda całkiem nieźle. Nadal jednak gorzej moim zdaniem od Mandrivy.
Co do OpenMandrivy, sprawia wrażenie, jakby swoimi rozwiązaniami stała w miejscu, a jedynie aktualizowała pakiety. Działa nieźle, ale nic szczególnego.
Najbardziej podoba mi się ROSA. Wydanie z Plasmą działa jeszcze lepiej od OpenMandrivy.
Pobieram Mageię, też z Plasmą.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Grudzień 01, 2017, 09:56:04 PM
Mandriva a OpenMandriva to jest to samo, Szkoda tylko że swoją przygodę z Linuksem rozpocząłem tak póżno, bo ominęło mnie wydanie Mandrake.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 01, 2017, 10:03:04 PM
"Mandriva a OpenMandriva to jest to samo"
Nie jest tym samym. Jest jedną z kontynuacji, za którą bierze się inna grupa ludzi. Równie dobrze tym samym mógłby być Crunchbang i Bunsenlabs. Możesz uparcie uznawać je za to samo, ale chyba każdy będzie tym zmylony.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: gom1 w Grudzień 01, 2017, 10:11:23 PM
Cytat: Robert75 w Grudzień 01, 2017, 09:56:04 PM
Szkoda tylko że swoją przygodę z Linuksem rozpocząłem tak póżno, bo ominęło mnie wydanie Mandrake.
Nie masz czego żałować. W porównaniu do wiodącego Windowsa, Mandrake był bardzo siermiężny. Tylko dla desperatów :-)
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Grudzień 01, 2017, 10:33:06 PM
Mageia nie pykła. Na wirtualnej maszynce długo bootuje i bootuje tylko z niewolnymi sterownikami. Czcionki różnie wyglądają w różnych miejscach, w Firefoxie są dość kiepskie (sklejanie się liter). Jakiś menadżer pakietów się nawet nie odpala, a terminal twierdzi, że nie ma pojęcia czym jest urpmi. Najlepsze wrażenie zrobiła na mnie sama Mandriva (chociaż tutaj wiadomo, że wzmocnił to wiek dystrybucji), a tak to ROSA wydaje się najlepsza. Nie są to jednak dystrybucje dla mnie, przynajmniej nie teraz.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: lesio w Grudzień 01, 2017, 11:34:59 PM
Używam od dłuższego czasu Rosa Fresh R9 Gnome. W zasadzie nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, co wolę: Rosę gnome R9 czy Debian 9 Gnome. Porównywalna, wysoka stabilność i energooszczędność (ważne na laptopie), duże repozytoria.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Styczeń 01, 2018, 01:15:11 PM
Ciekawym systemem opartym o Mandrake może być ALTLinux.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=alt

Instalacja systemu dla mniej biegłych w temacie może być nieco uciążliwa, ale od czego są filmy instruktażowe
https://www.youtube.com/watch?v=0TecWi51x-I
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Styczeń 11, 2018, 12:47:53 AM
Cytat: MSki w Styczeń 01, 2018, 01:15:11 PM
Ciekawym systemem opartym o Mandrake może być ALTLinux.
Ten system to totalna porażka!
Po pierwsze: Brak języka Polskiego, tylko angielski, rosyjski i jeszcze 3 inne.
Po drugie: Po pobraniu wersji Xfce i próbie instalacji wywala fatal error.

Tak więc ten system nie jest przyjazny dla użytkownika.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: Oczkins92 w Styczeń 11, 2018, 09:27:01 PM
No to ja swoje dorzuce.Z tych wszystkich Mandrivowych systemów to używałem przez długi czas PCOsLinux.On chyba jest nadal wspierany.Nawet ma własne czasopismo.Zaskoczył mnie tym że przy nim prawie nie używałem konsoli prawie bo wszystko dało się wyklikać. I on używa tych samych polecen w zarządzaniu pakietami co debian/ubuntu.Podoba mi się jego stabilność.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Styczeń 12, 2018, 06:47:38 AM
PCLOS to ciekawe distro, ale jakoś nigdy nie byłem z nim bliżej, chyba przez to, że pojawiają się wątpliwości, ile on będzie jeszcze wspierany. Zawsze wyglądał dla mnie dość dziko (choćby ze średnio atrakcyjną stroną, przywodzącą na myśl jakiś bardzo amatorski projekt).
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: Albedo 0.64 w Styczeń 23, 2018, 10:12:57 PM
@dziadek starowinek: odpowiem na Twoje pytanie
"Jak to jest, że ludzie wspominają Mandrivę jako świetne distro, które było przyjaźniejsze i lepsze od Ubuntu, ale raczej nie interesują się tym, co wyrosło z niej?"
Ja zaczynałem od Mandrake 10 i Mandrivy 2005 LE, później były wersje do Mandrivy Spring 2009, miałem również kupiony Xtreme OS. Do roku 2009/2010 były to dla mnie najlepsze dystrybucje, Ubuntu na tym tle wyglądał jak ubogi krewny któremu słoma wystaje z butów. I wtedy nastąpił krach; firma Mandriva (Mandrake/Connectiva) zbankrutowała a do tego świetne KDE3 zmieniło się w tragicznie niestabilne na początku KDE4. PCLOS był niedojrzały a Rosy i Magei jeszcze nie było. W tym czasie (2005-2010) dojrzało Ubuntu i przebojem zdobyło zawiedzionych użytkowników Mandrivy (i mnie również). Jak raz się oparzysz, później dmuchasz na zimne. A teraz siedzę sobie wygodnie na LMDE i nie mam powodu ani ochoty wracać do mandrivopodobnych RPM-ów. To se ne vrati...
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: astasz w Czerwiec 11, 2018, 01:59:44 PM
Odświeżam wątek ponieważ zachęcony wzmianką Dziadka Starowinka postanowiłem spróbować Magei, jednego z głównych spadkobierców Mandrivy.
Pierwsze wrażenia - bardzo pozytywne!
Jako zwolennik prostoty postanowiłem skorzystać z najbardziej minimalistycznej instalacji jaką udało mi się przeprowadzić. Skusiłem się tylko na Xwindow, który automatyczne skutkuje instalacją ultralekkiego  środowiska iceWM.
To co mnie od razu powaliło to łatwość z jaka zainstalowałem sterowniki do mojej kyocery FS-C5350DN
Centrum sterowania Magei (MCC-Mageia Control Center) sprawiło, że trwało dosłownie kilkanaście sekund, podczas gdy na używanych przeze mnie wcześniej debiano i archo -pochodnych systemach sprawiało mi to zawsze  mniejsze lub większe problemy i nie zawsze kończyło się pełnym sukcesem.
Również możliwość wyboru pakietów non-free oraz sterowników firmware sprawiła, że już w czasie instalacji miałem załatwioną sprawę wifi i grafiki nvidii.
Menadżer pakietów urpmi jest bardzo udanym, obsługującym zależności odpowiednikiem apt. Jego przewagą jest to, że podczas instalacji daje ci możliwość wyboru instalacji pakietów dodatkowych spośród kilku propozycji!. Poza tym obsługuje również sporo dodatkowych poleceń, chyba zbliżonych do tych znanych mi z apt (to dopiero będę sprawdzał)
Podczas instalacji sterowników urządzeń oraz po wejściu w MCC do zakładki "sprzęt" otrzymywałem sugestie dotyczące brakujących lub wymagających doinstalowania pakietów niezbędnych do prawidłowego działania sprzętu. Cos w sam raz dla takiego leminga (czyli tzw zwykłego użytkownika) jak ja. lekko, łatwo, przyjemnie.
Instalacja falshplayera? Ściągasz ze strony Adobe - potem jedno kliknięcie myszką i załatwione. Bez żadnego ręcznego kopiowania plików. Mala rzecz a cieszy.
Mageia posiada bardzo intuicyjne centrum sterowania (MCC), które wygladem przypomina mi ono nieco mate-control-center ale jest znacznie bardziej rozbudowane. Kolejne ułatwienie dla nygusów i ludzi ceniących sobie komfort użytkowania.
System ten działa bardzo płynnie i lekko pomimo, że zabiera stosunkowo sporo RAM - ok 350M - co jak na tak lekkie środowisko jak iceWM jest dość pokaźnym wynikiem (dla porównania goły Debian z JWM to ok 120-130 MB). Wrażenie płynności jednak jakby na korzyść Magei.
Na etapie instalacji trzeba trochę uważać bo jak np przeoczysz opcję "uruchom os-probe" to twój nowy grub przeoczy inne systemy. Jasne, że można to naprawić ale po co jak można w tym czasie pisać pochwałę Magei :)
Oczywiście nie ma Linuxa bez kolców.
W porównaniu do wielu systemów opartych na Archu czy Debianie nie ma możliwości tak precyzyjnego doboru instalowanych pakietów i nawet przy wyborze minimalnej instalacji otrzymujemy całkiem spory zasób programów i funkcji (niekoniecznie niezbednych). Może jednak to i lepie bo dzięki temu w systemie niczego nie zabraknie i nie okaże się, że coś nie odpala bo zabrakło ci jakiejś biblioteki czy innego dziadostwa - zobaczymy.
Jak już napisałem-pierwsze wrażenie bardzo dobre a co będzie dalej zobaczymy. Może nawet pokuszę się o pełną instalację z gnome lub plasmą :)
Zachęcam innych do wypróbowania i podzielenia się swoimi wrażeniami.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Czerwiec 11, 2018, 04:09:14 PM
Co do Magei, to nie wiem czy wiesz że istnieje polski projekt Magei, tworzony przez napcok-a, administratora forum polskiej strony wsparcia Manjaro.
https://mageia.org.pl/forum/
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: astasz w Czerwiec 11, 2018, 07:10:41 PM
Wszedłem na tę stronę ale niestety powiało pustką. Jeżeli nawet autor tej strony przerzucił się na manjaro to ciężko spodziewać się czegoś innego.
Trochę szkoda bo jak dla mnie ten system wygląda naprawdę obiecująco. Chociaż to może tylko pierwsze wrażenie...
Potestujemy zobaczymy.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Czerwiec 11, 2018, 07:26:36 PM
Jak się rozumie angielski, to średnio taka stronka jest przydatna. Inna sprawa, gdyby to było centrum społeczności polskiej, ale ciężko tak ludzi ogarnąć.
Mageię chyba spróbuję, chociaż instalować nie będę, bo już powoli oswajam się z tym, żeby osiąść na Debianie i Ubuntu. Po prostu już umiem jakoś Biedana obsłużyć, to nie ma po co uczyć się czegoś na nowo, gdy działa.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: astasz w Czerwiec 11, 2018, 07:47:17 PM
Oczywiście dla mnie póki co podstawowym systemem też będzie Debian. Mageię wgrywam jako drugi na laptopie służbowym. Na pewno będę go używał choćby ze względu na drukarkę. A Debian w odwodzie jakby się coś sypnęło.

PS. Kolejna zaleta Magei - Steam ruszył od razu bez dodatkowych czynności typu "add architecture i386" i manewrów ze sterownikami do karty graficznej.

Pewnie dlatego na forum mageia.org.pl pustki bo system zdaje się bezproblemowy :O
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Czerwiec 11, 2018, 11:02:11 PM
Cytat: astasz w Czerwiec 11, 2018, 07:10:41 PMJeżeli nawet autor tej strony przerzucił się na manjaro to ciężko spodziewać się czegoś innego.
Autor napcok z tego co się orientuje to używa i Manjaro i Mageia, jak pewnie się orientujesz Mageia jest produkcji francuskiej, natomiast napcok jest współtwórcą Magei, Made in Poland.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: astasz w Czerwiec 13, 2018, 11:37:06 AM
Co nie zmienia faktu, że strona mageia.org.pl zdechła.
Ruskie wstawiają dziwne linki, aktywacja konta nie dział i w ogóle lipa.
Tłumaczenia na oficjalnej stronie mageia.org też mocno niekompletne. Może i napcok kiedyś się tym zajmował alo to musiało być dawno...
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Czerwiec 13, 2018, 03:49:47 PM
Co do ruskich, to ja kiedyś używałem ROSA Fresh KDE 4, ale niestety KDE 4 przestało być wspierane. Co do systemu to jest bardzo stabilny, w tym nie ma najmniejszych problemów z instalacją sterów do grafiki. Naprawdę bardzo polecam distro tworzone przez Rosjan.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=rosa
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: lesio w Czerwiec 13, 2018, 07:20:52 PM
Używam na bieżąco - obecnie Rosa Fresh R10 Mate. Stabilność bardzo duża - jak dla mnie wzorcowa. Pakiety nieco opóźnione, ale nie tak, jak w debianie stabilnym :-)
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Czerwiec 13, 2018, 07:45:54 PM
Mageia 6 Live z Xfce, sprawdziłem. Całkiem przyzwoite i szybkie distro.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Czerwiec 13, 2018, 07:59:11 PM
ROSA jest super. W moich testach wypadła najlepiej, chociaż nie ukrywam, że lekkie wahania z racji pochodzenia mam.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Czerwiec 13, 2018, 08:20:47 PM
No własnie, to pochodzenie....po dziś dzień używałbym Point Linux, gdyby nie pochodzenie.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Czerwiec 13, 2018, 10:04:04 PM
Nie przesadzacie z tym pochodzeniem? Linux to Linux, czy tworzony w Chinach czy w Rosji. Ja osobiście nic nie mam do Rosjan, bo nie jestem żadnym homofobem.
A to że umieją stworzyć bardzo dobre distro, to należą im się wielkie brawa.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: gom1 w Czerwiec 13, 2018, 10:08:13 PM
Cytat: Robert75 w Czerwiec 13, 2018, 10:04:04 PM
Nie przesadzacie z tym pochodzeniem? Linux to Linux
Linux to jedno, dystrybucja to drugie. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale jak się upewnić czy distro jest "czyste"?
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Czerwiec 13, 2018, 10:41:53 PM
Cytat: gom1 w Czerwiec 13, 2018, 10:08:13 PM
Linux to jedno, dystrybucja to drugie. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale jak się upewnić czy distro jest "czyste"?
Mnie się wydaje że linuksiarze z Rosji nie są na usługach Kreml-a, a co za tym idzie Putin-a.
Oczywiście że się nie da sprawdzić czy system jest "czysty", ale żyjemy w takich czasach a nie innych, gdzie czujemy się inwigilowani.
Co do czystości systemu to sam nie wiem czy Manjaro jest "czysty" którego używam.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: lesio w Czerwiec 14, 2018, 07:03:55 AM
No cóż, jak widać większość przechodzi do porządku dziennego nad faktem, że mamy dość bogatą wiedzę o tym, że produkty "politycznie słusznej strony" (systemy operacyjne, procesory, itd) nie są "czyste" - wręcz przeciwnie, mamy dużo doniesień o różnych "atrakcjach" - tkwiących w naszym sofcie i hardzie od wielu lat - a o tych obecnych dowiemy się wtedy, gdy zostaną zastąpione przez następne ...
Warto też zwrócić uwagę,że ja jakakolwiek wpadka w tym zakresie strony przeciwnej byłaby bezzwłocznie rozdmuchana medialnie (wystarczy prześledzić wojnę medialną z Kasperskim) ...
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Czerwiec 14, 2018, 07:12:16 AM
@Robert75, to tylko "pobożne życzenia", wiesz sam jak zagrożone jest bezpieczeństwo w sieci i w jakim stadium , oraz na jakich płaszczyznach toczy się wojna informacyjna. Nie można być niczego pewnym.
Nie twierdzę, że należy się okopać do pozycji stojąc i popuszczać w rajtuzy, ale skoro nie można czegoś sprawdzić, to nie powinno się tego używać/kupować.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Czerwiec 14, 2018, 07:52:57 AM
Cytat: Robert75 w Czerwiec 13, 2018, 10:04:04 PM
Ja osobiście nic nie mam do Rosjan, bo nie jestem żadnym homofobem.
Wygrałeś :D
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Czerwiec 14, 2018, 08:18:03 AM
Wycieczkę na Syberię ?
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Czerwiec 14, 2018, 09:07:30 AM
Talon :I Na Linux i balon.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: lesio w Czerwiec 14, 2018, 12:21:42 PM
@MSki
"ale skoro nie można czegoś sprawdzić, to nie powinno się tego używać/kupować"
wypowiedź absolutnie logiczna, jest tylko małe "ale". Kto na tym forum jest w stanie "sprawdzić" jakikolwiek soft (w sensie systemu operacyjnego)? Przyznaję z pokorą, że ja nie jestem w stanie "sprawdzić" żadnego ... Używam słowa "sprawdzić" w cydzysłowiu, bo rozumiem, że chodzi nie o to, czy system działa, ale o to, czy jest w rozumieniu naszych rozważań "bezpieczny".
Tak nawiasem mówiąc, ostatnio spotkałem się tylko z czterema informacjami o wpadkach linuksa:
- zarażony obraz iso Minta na stronie producenta (można było się uchronić wykrywając niezgodność sumy kontrolnej)
- zarażone malware dwie aplikacje w wersji snap w sklepie Ubuntu
- niegroźna, ale sensacyjnie podana, możliwość wejścia do gruba w trakcie bootowania (dotyczyła raczej kernela, a nie dystrybucji)
- Ubuntu 17.10 powodujący uszkodzenie biosu w niektórych typach komputerów, naprawione w wersji 17.10.1 (razem z łatką naprawiającą bios)
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: gom1 w Czerwiec 14, 2018, 12:24:11 PM
.. no i testy Deepina zrobione przez TataPingu.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: MSki w Czerwiec 14, 2018, 01:12:04 PM
Dlatego zabiegałem u Moderacji i Administracji Forum o zakładkę "Bezpieczeństwo", abyśmy tam mogli wymieniać poglądy na temat.
Bo to że system taki czy inny działa, nie jest równoznaczne z tym, że jest systemem bezpiecznym.....i co to znaczy, że bezpiecznym ?
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: gom1 w Czerwiec 14, 2018, 01:25:09 PM
Dla mnie bezpieczny system to taki, który robi to co ja chcę. Tylko i aż.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Czerwiec 14, 2018, 02:22:08 PM
Każdy ma swoje podejście w sumie :I Ja uznaję optymalny poziom bezpieczeństwa i taki staram się zachować. W pełni bezpieczny to chyba będzie system w pełni wolny, najlepiej włącznie ze sprzętem i omijaniem większości stron. Żeby osiągnąć w miarę optymalny poziom, staram się wiedzieć, co wgrywam w systemie (jeżeli jest spoza repo).
I tutaj się pojawia to, że staram się korzystać z dystrybucji popularnych, z tego powodu, że więcej oczu na nie patrzy i głośniej będzie o ewentualnych nieprawidłowościach. Nie trzeba jednak skreślać jakichś mniejszych projektów, tylko trzeba do nich podejść ze zrozumieniem. Warto wiedzieć, czym takie distro różni się od pochodnej, jakie są jego cele i jaka jest ekipa za nim stojąca. Przy pochodnych najważniejszym jest wiedzieć, czym się distro różni od swojej bazy.
Z ROSĄ byłby ten problem, że to mniejsze distro, a ja mam zaburzenia lękowe, które by mnie zabiły, gdyby okienko nienaturalnie się ścięło, gdy przeprowadzam płatność online. Do każdego własnościowego elementu systemu podchodziłbym z dużym dystansem (a podobno jakieś własnościowe elementy są). Sam używam Debiana, który bazowo nie ma nic niewolnego, a ja go umyślnie i świadomie sobie brudzę.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: lesio w Czerwiec 14, 2018, 05:58:11 PM
@Dziadek
W zasadzie muszę się zgodzić z sensem Twojej wypowiedzi. Ale z dyskusji wynika wyraźnie, że w dużej mierze o naszych wyborach decydują nasze przekonania (nie podejmują wyzwania, żeby określić proporcję przekonań do wiedzy) dotyczące tego, co jest lepsze (lub też gorsze) - Syberia, Alaska czy też Svalbard :-)
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: astasz w Czerwiec 27, 2018, 12:46:11 PM
Ponieważ jakiś czas temu zafundowałem sobie w celach testowych Mangeię i zachęcony pierwszym wrażeniem rozpisalem się o niej w tym wątku bardzo pozytywnie, czuję sie zobowiązany tą ocenę zweryfikować.
Generalnie system sprawował się nieźle na jednym z laptopów do czasu jakiejś większej aktualizacji. Wtedy siadły sterowniko do wi-fi (broadcom). Nie żeby to był jakiś problem nie do przejścia ale takie numery w skonfigurowanym już systemie mocno irytują.
W drugim laptopie wystapił problem ze sterownikami do grafiki. Poza tym po zmianie grup uzytkownika zaczęły wystepować jakieś problemy z logowaniem z jakimi wczesniej nie spotkałem się w zadnym innym systemie.
Generalnie wkurzyło mnie to na tyle, ze postanowiłem wrócić do starego sprawdzonego Debiana (tym razem w wersji rozszerzonej - SparkyLinux)
I to by było na tyle jezeli o mnie chodzi ale może inni bedę mieli odmienne dośwaidczenia.
Tytuł: Odp: Dziedzictwo Mandrivy
Wiadomość wysłana przez: max95100 w Lipiec 21, 2021, 04:26:20 PM
Mandriva a raczej Mandrake była fajna w czasach KDE 3.x
Kiedy to jako jedna z niewielu miała łatwy w obsłudze instalator, obsługiwała modem od neostrady oraz zintegrowanego compiza i beryla (wystarczyło zainstalować zamknięty sterownik by cieszyć się pulpitem 3D) obecnie KDE 5 a raczej plasma, pulpit 3D ma już zintegrowany w dodatku na przestrzeni lat pojawiły się inne dystrybucję, które odciągnęły uwage od mandrivy czy magei. Trochę szkoda bo lubiłem Mandrake linuxa i to z niego wyrosło, czyli mandriva.