Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki linux do laptopa Y580?

Zaczęty przez enteroff, Styczeń 12, 2017, 01:04:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

enteroff

Witam, chciałbym zainstalować linuxa jako drugi system obok windowsa, ale nie wiem jaką dystrybucję wybrać. Specyfikacja mojego laptopa podana jest poniżej. To co oczekuje od linuxa to to, aby był szybki i lekki a zarazem przyjemny dla oka. Dodam, że będzie to moja pierwsza przygoda z linuxem, dlatego chciałbym aby nie był on za bardzo skomplikowany w użytkowaniu. Z wstępnego rozeznania wybrałem Minta, ale może jest coś lepszego? Co mi doradzicie?

Model: Lenovo Y580 59-377153
Procesor: i3-3120M 2,5Ghz
Pamięć: 4Gb 1600Mhz DDR3
Karta graficzna #1: Intel HD4000
Karta graficzna #2: nVidia GeForce GTX660M 2GB
Dysk: HDD 1TB

robson75

#1
Ja osobiście gdybym miał taki sprzęt to bym sobie zainstalował albo LMDE 2 Cinnamon (jest to Mint oparty na Debianie) albo Manjaro też ze środowiskiem graficznym Cinnamon. Dlaczego Cinnamon ponieważ miał być przyjemny dla oka. Chciałbym dodać że obie dystrybucje są bardzo proste w użytkowaniu (LMDE 2) jest prostsze, wydaję mi się że nawet taki laik którym jesteś da sobie radę. Pozdrawiam.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Oczkins92

Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

PomPom

Mint jest dobrą opcją. Poużywasz trochę i rozwiną się Twoje preferencje; będziesz wiedzieć, czego oczekujesz. Zobaczysz, czy koniecznie potrzebujesz nowych pakietów (więc i czegoś jak Manjaro), czy może po prostu stabilności i przewidywalności (wtedy Mint, LMDE, Ubuntu lub Debian).
Możesz sobie spokojnie odpalić różne distra z live i porównać środowiska graficzne. Powtarzają się one między dystrybucjami, więc nie musisz koniecznie zdawać się na dane distro, jeśli chcesz dane środowisko.
myk byle jak jako tako

enteroff

A co myślicie o linuxie Zorin? Dałby radę działać stabilnie i bez utraty szybkości na moim sprzęcie?

lesio

#5
Zorin jest oparty na Ubuntu. a więc sytuacja analogiczna do Minta. Mint wydaje się bardziej zaawansowaną dystrybucją, Poza tym Zorin jest rozwiązaniem półkomercyjnym dla użytkownika - istnieje płatna wersja Premimum z dodatkowymi aplikacjami. Szybkość i stabilność możesz ocenić tylko Ty sam po zainstalowaniu (ewentualnie w wersji LIVE CD - ale to nie do końca to samo) .

maj0nez

Ja mam na podobnym sprzęcie manjaro z KDE.

lesio

Jeśli chodzi o wydajność, to na Twoim sprzęcie "pójdzie" prawdopodobnie każdy linux. Jak napisał Dziadek Starowinek, najlepiej uruchomoć sobie różne dystrybucje z LiveCD i popróbować. Nie ma "najlepszego linuxa". Dlatego jest tyle dystrybucji i tyle desktopów, bo każdy lubi coś innego i coś innego jest dla niego ważne. Dla kogoś "bajerancki pulpit", dla kogoś szybkość, dla kogoś energooszczędność, itd,itp. Na początek zwykle istotne jest, żeby mieć duże wsparcie informacyjne w necie dla danego rozwiązania. Można powiedzieć, że pierwsza 10-ka na distrowatch spełnia zwykle te wymogi :-)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum